Trudno wyobrazić sobie życie bez komputera, smartfona czy słuchawek. Z reguły sięga się po różne urządzenia od różnych producentów, które lepiej lub gorzej ze sobą współpracują. A co, gdyby tak wszystko mieć od jednego producenta? Na ekosystemach urządzeń mało kto zna się tak dobrze, jak gigant z Cupertino. Sprawdź, czym jest ekosystem Apple i dlaczego warto go zbudować.
Ekosystem to zestaw urządzeń oraz usług pochodzących zwykle od jednego producenta. Są one ze sobą ściśle kompatybilne, więc komunikacja między elementami ekosystemu jest szybka i sprawna. Ponadto sposób ich obsługi jest zazwyczaj bardzo podobny, więc zakupując nowe urządzenie nie ma zwykle potrzeby zaglądać do instrukcji obsługi. Ideą ekosystemu jest komunikowanie się urządzeń w sposób, który przy jak najmniejszym udziale użytkownika oferuje mu jak największe ułatwienia pracy.
Ponieważ Apple produkuje różnego rodzaju urządzenia elektroniczne oraz tworzy oprogramowanie dla nich, ma potencjalnie najszersze możliwości do uczynienia swoich sprzętów kompatybilnymi. I tak się składa, że chociaż na rynku istnieje kilka innych ekosystemów, to rzeczywiście gigant z Cupertino od lat uchodzi za wzór w tej dziedzinie. Z czego więc składa się ekosystem Apple?
Ekosystem Apple w teorii można złożyć z dowolnych urządzeń tego producenta. Jednak ostateczne „doświadczenie” zależy od tego, w jakie sprzęty się wyposażymy. Dostępne funkcje bowiem zależą od tego, które urządzenia się ze sobą komunikują. Od czego więc zacząć?
W centrum ekosystemu Apple powinien znaleźć się przede wszystkim iPhone. Smartfony są najszerzej wykorzystywanymi przez nas urządzeniami, a te od Apple współpracują z największą liczbą innych urządzeń od giganta z Cupertino. Skoro mamy już iPhone’a, co dalej?
Naturalnym krokiem jest zakup Maca – komputera osobistego od Apple. iPhone może stać się niejako przedłużeniem komputera i pozwoli nam szybciej i wydajniej pracować. Jednocześnie Mac przejmie część funkcji smartfona, więc nie będziemy się rozpraszać ciągłym sięganiem po niego. Dobrym wyborem jest także iPad. Z jednej strony może częściowo zastąpić Maca i służyć jako komputer przenośny, ale może także rozszerzać możliwości komputera Mac, służąc m.in. jako dodatkowy ekran albo tablet graficzny.
Do iPhone’a dobrze dobrać Apple Watcha. Odczytasz na nim powiadomienia ze smartfona, odblokujesz iPhone’a lub komputer Mac bez wprowadzania hasła albo potwierdzisz płatności elektroniczne. Na Apple Watchu można także odbierać połączenia, sterować muzyką czy odpisywać na wiadomości, dzięki czemu będziesz dużo rzadziej wyjmować smartfona z kieszeni. No i Apple Watch pomoże w byciu fit! A skoro już jesteśmy przy smartfonie, sporcie i muzyce, słuchawki bezprzewodowe AirPods płynnie przełączają się między urządzeniami Apple zależnie od tego, z którego akurat korzystasz.
Apple pomyślało także o miłośnikach domowych seansów filmowych. Przystawka do telewizora Apple TV nie tylko otworzy dostęp do popularnych platform streamingowych, ale także umożliwi błyskawiczne przesyłanie obrazu i dźwięku ze wszystkich Twoich urządzeń Apple. Dzięki temu np. zapisane na iPhonie zdjęcia i filmiki z wakacji natychmiast „rzucisz” na ekran telewizora podczas rodzinnej imprezy.
Czy za dogadywaniem się sprzętu od Apple stoi jakaś magia? Oczywiście nie – jest to zasługa licznych rozwiązań sprzętowych i programowych przygotowanych przez giganta z Cupertino. Sprawdźmy zatem, jak to wszystko działa.
Podstawą działania ekosystemu Apple jest konto iCloud, do którego przypisywane są urządzenia. Następnie komunikują się one ze sobą bezprzewodowo i rozpoznają się wzajemnie dzięki przynależności do jednego konta. W ten sposób dane między nimi synchronizują się niemal natychmiastowo, a połączenie jest stabilne i bezpieczne. Co istotne, wszystko to odbywa się bez wykorzystania żadnych dodatkowych aplikacji – funkcjonalności są wbudowane w systemy operacyjne od Apple.
Posiadanie urządzeń z jednego ekosystemu niesie za sobą wiele korzyści. Do jednych z największych zalet ekosystemu Apple należy Pęk Kluczy. Raz wprowadzone hasło możemy zapisać, dzięki czemu będziemy mogli logować się na wszystkich urządzeniach bez ponownego wprowadzania danych. Dotyczy to również połączenia z Wi-Fi – jeżeli połączymy przykładowo iPhone’a, dostęp zostanie przyznany także Macowi i iPadowi. Hasła na sprzęcie Apple są bezpiecznie szyfrowane i zabezpieczone hasłem, odciskiem palca lub skanem twarzy.
Kolejną zaletą jest synchronizacja wykonywanych czynności i wprowadzanych danych między urządzeniami. Możesz kontynuować pracę rozpoczętą przykładowo na iPadzie na innym urządzeniu Apple – jedno kliknięcie pozwoli otworzyć tę samą aplikację w tym samym miejscu. To bardzo przydatne, jeżeli często pracujesz mobilnie, albo po prostu w razie awarii – nie utracisz żadnych postępów w pracy. Pamiętaj jednak, że pełen potencjał ekosystemu otwierają programy przygotowane przez Apple.
No i czy nie jest świetne odbierać połączenia bez sięgania po telefon? Jeżeli nie mamy iPhona pod ręką, a akurat ktoś do nas dzwoni, połączenie można odebrać na iPadzie, Macu lub Apple Watchu. Albo odrzucić lub wyciszyć, jeżeli nie mamy ochoty na pogaduszki. Także tryb „Nie przeszkadzać”, który wycisza powiadomienia w określonych godzinach, aktywuje się na wszystkich urządzeniach Apple.
Jak to bywa z firmą z Cupertino, najciekawsze funkcje otrzymały specjalne nazwy. Są to między innymi: