Jak podłączyć kable do płyty głównej? Podpinamy podstawowe podzespoły komputera

Budowa komputera stacjonarnego to przedsięwzięcie, które może sprawić wiele satysfakcji. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest prawidłowe podpięcie komponentów do płyty głównej. Od tego zależy, czy będą one prawidłowo i efektywnie działać. Dlatego w tym poradniku przyjrzymy się krok po kroku, jak podłączyć kable do płyty głównej, aby cieszyć się optymalną wydajnością i niezawodną pracą komputera.

Jak podłączyć kable do płyty głównej – zanim zaczniesz

Poniższy poradnik przygotowałem w oparciu o komputer G4M3R Elite wyposażony w płytę główną ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI DDR4 oraz 750-watowy zasilacz modularny be quiet! Zależnie od producenta, wygląd płyty głównej oraz układ złączy mogą się nieco różnić, natomiast oznaczenia w większości przypadków będą takie same. W razie jakichkolwiek wątpliwości zajrzyj do instrukcji płyty głównej. Znajdziesz ją w opakowaniu oraz na stronie internetowej producenta.

Podświetlenie chłodzenia i RAM w komputerze G4M3R

Jeżeli nie czujesz się pewnie ze składaniem peceta i podpinaniem wszystkich komponentów, wybierz komputer G4M3R. To gotowy, profesjonalnie złożony zestaw, dzięki czemu nie musisz martwić się doborem podzespołów, ich odpowiednim montażem czy prawidłowym podłączeniem przewodów. Ponadto organizację kabli przemyślano tak, aby nie zakłócały wnętrza i zapewniały łatwy dostęp do wolnych złącz. Wystarczy wyjąć sprzęt z pudełka, podłączyć do prądu i gotowe!

Dowiedz się więcej o komputerach G4M3R

Podejmujesz rękawicę? Komponenty zakupione i zamontowane w obudowie? Czas zatem zakasać rękawy i dowiedzieć się, jak podłączyć kable do płyty głównej. To na szczęście dość szybki proces, a na dodatek całkiem satysfakcjonujący.

Jak podłączyć kable do płyty głównej? Instrukcja krok po kroku

Jak podłączyć zasilacz do płyty głównej?

Zanim zaczniesz cokolwiek podpinać, pod żadnym względem nie podłączaj zasilacza do prądu! Do tego przejdziemy dopiero na samym końcu. Najpierw przyjrzyj się płycie głównej i rozmieszczeniu na niej rozmaitych portów. Poniżej znajdziesz ilustrację z podpisanymi gniazdami, którymi się zajmiemy w tym poradniku na przykładzie płyty głównej ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI DDR4.

Płyta główna ASUS - schemat portów

Zaczynamy od tego, jak podłączyć zasilacz do płyty głównej. W komputerze G4M3R, który posłużył do zilustrowania całego procesu, znajduje się zasilacz modularny. Pozwala on na zamontowanie tylko tych kabli, które są niezbędne. Dzięki temu unikniesz zabałaganienia wnętrza niepotrzebnymi przewodami. Jeżeli składasz komputer samodzielnie, warto wybrać zasilacz modularny lub pół-modularny. Różnica w cenie w porównaniu ze zwykłym modelem jest tego warta.

Ranking zasilaczy komputerowych. Jaki zasilacz do komputera wybrać w 2023 roku?

Najpierw podłącz kabel zasilający płytę główną. Ma on bardzo duże, zwykle 24-pinowe złącze, podzielone na dwie sekcje – jedną 20-pinową, druga 4-pinową. Takie rozwiązanie zapewnia kompatybilność także ze starszymi płytami głównymi, które zazwyczaj są zasilane złączem 20-pinowym. Złącze powinno być opisane (np. ATX Main Connector), podobnie jak port (np. ATX_PWR). Upewnij się, że wtyczka jest wsunięta do końca i stabilnie trzyma się w złączu.

Podłączanie zasilania procesora

Teraz podłącz zasilanie procesora. To wtyk, który ma 4 lub 8 pinów, zależnie od serii i mocy samego procesora. W niektórych przypadkach (na przykład w moim G4M3R-ze) znajdziesz obok jeszcze jedno, 4-pinowe złącze. Służy ono do zapewnienia dodatkowego zasilania podczas najbardziej ekstremalnego obciążenia, np. intensywnego podkręcania procesora. W większości sytuacji nie będzie ono jednak potrzebne. Samo złącze będzie opisane ATX_12V. W przypadku płyty głównej z dodatkowym złączem, będą one oznaczone kolejno ATX_12V_1 (główne) oraz ATX_12V_2 (dodatkowe).

Jak podłączyć USB do płyty głównej?

Czas dowiedzieć się, jak podłączyć porty USB do płyty głównej – dodatkowe moduły kupowane osobno. Złącze, oznaczone w moim modelu U32G1_78, odpowiada za porty USB 3.2 gen. 1. Ma 19 pinów, charakterystyczny, podłużny kształt i niebieski kolor. Zapewnia transfer do 5 Gb/s. 

Za porty USB-C na froncie obudowy odpowiada natomiast gniazdo U32G2_9. Jest zauważalnie mniejsze, a sam wtyk przypomina nieco przerośnięte Lightning z iPhone’ów. Zapewnia transfer do 10 Gb/s.

Jeżeli masz dodatkowy moduł do USB 2.0, dedykowane porty będą oznaczone np. USB_1011 lub USB_1213. W moim komputerze G4M3R trafiły na dolną krawędź płyty głównej, obok portów SATA.

Dźwięk, dyski SATA i napędy optyczne

Malutki port HD AUDIO odpowiada za wyjście słuchawek i mikrofonu z przodu obudowy. W moim G4M3R-ze znajduje się w lewym dolnym rogu płyty głównej, zaraz pod gniazdem PCIe.

Podłączony kabel HD Audio

Czas na nośniki danych. Jeżeli korzystasz z dysków HDD z interfejsem SATA, podepnij zasilanie dysków za pomocą kabla Molex lub kabla zasilającego SATA. Jeżeli montujesz dysk SSD SATA, zasilisz go wyłącznie kablem zasilającym SATA. Gdy Twój zasilacz takiego kabla nie posiada, możesz zakupić przejściówkę Molex do SATA.

Następnie wepnij kabel SATA (do przesyłu danych) do dysku oraz do płyty głównej. W testowanym komputerze G4M3R Elite złącza SATA trafiły na prawą oraz dolną krawędź płyty. W ten sam sposób podłączysz także napęd optyczny.

Jak podłączyć kable do dysku HDD
Dysk HDD z podpiętym kablem zasilającym SATA (po lewej) i kablem SATA do transmisji danych (po prawej).

Jak podłączyć kartę graficzną do płyty głównej?

Składasz komputer gamingowy? Pamiętaj, że wydajne modele kart graficznych nie zadziałają, jeżeli będą zasilone wyłącznie prądem dostarczanym przez gniazdo PCIe płyty głównej. W związku z tym zobaczmy, jak podłączyć kartę graficzną do płyty głównej.

Do zasilania karty graficznej służą złącza 8-pinowe. W moim G4M3R-ze zamontowany RTX 3070 Ti wymaga dwóch takich kabli. Jeżeli korzystasz z karty graficznej ze złączem 6-pinowym, upewnij się, że zasilacz posiada uniwersalne wtyczki typu 6+2, takie jak na poniższej ilustracji.

Jaki zasilacz do GeForce RTX 4000? Ranking PSU do kart graficznych NVIDIA Lovelace

Jak podłączyć wentylator do płyty głównej?

Czas na kabel od wentylatora procesora. Wsadź go do gniazda oznaczonego CPU_FAN na płycie głównej. Jeżeli obok znajduje się port CPU_OPT, to skorzystasz z niego głównie wtedy, gdy masz więcej niż jeden wentylator na swoim chłodzeniu i potrzebujesz miejsca, aby go podłączyć. Jeżeli korzystasz z chłodzenia wodnego, pompę zasilisz za pomocą portu AIO_PUMP. W przeciwieństwie do zasilania chłodzenia procesora, prędkości działania pompy nie wyregulujesz w aplikacji. To kluczowe dla równomiernego przepływu płynu chłodzącego.

A jak podłączyć wentylatory do płyty głównej? Chłodzenie obudowy wepnij do złącza oznaczonego CHA_FAN. Do złącza ADD_GEN2 podłączysz natomiast kontroler podświetlenia RGB, dzięki czemu będziesz mógł regulować je za pomocą aplikacji na komputerze.

Jak podłączyć kable do płyty głównej? Słowem zakończenia (z życzeniami udanej zabawy)

Teraz już wiesz, jak podłączyć przewody do płyty głównej. Pozostaje zatem skręcić obudowę, podpiąć kabel zasilania, włączyć zasilacz i uruchomić komputer. Pecet powinien wystartować i bez zająknięcia przejść do instalacji systemu, jeżeli podłączyłeś pendrive lub włożyłeś płytę instalacyjną.

Płyta główna ASUS w komputerze G4M3R Elite

Mogą jednak wystąpić problemy. Oto najczęściej występujące sytuacje:

  • Jeżeli komputer w ogóle się nie włącza, upewnij się, że zasilacz jest prawidłowo podłączony do prądu, jak i gniazdka. Upewnij się także, czy włączyłeś sam zasilacz za pomocą włącznika.
  • Gdy komputer włącza się, ale na płycie głównej świeci się kontrolka, sprawdź w instrukcji, czego ona dotyczy. Może sygnalizować problem z procesorem, pamięcią RAM czy rozruchem systemu.
  • Jeśli komputer włącza się, ale na monitorze pojawia się komunikat, przeczytaj jego treść. Problem może dotyczyć rozruchu systemu, pamięci RAM, urządzeń peryferyjnych lub innych podzespołów i akcesoriów.

Zweryfikuj dokładnie źródło problemu. W większości sytuacji wystarczy poprawić montaż podzespołów lub kabli. W przypadku dalszych problemów zasięgnij wiedzy u sprzedawcy, w serwisie lub w internecie. Mam jednak nadzieję, że ominą Cię wszelkie komplikacje i wymarzony pecet będzie gotowy do działania. Udanej zabawy!

Zobacz również:

Sprawdź ofertę podzespołów komputerowych w x-komie