Jak ustawić telewizor Samsung do odbioru telewizji naziemnej? Poradnik krok po kroku

2022 rok przyniósł duże zmiany w kwestii nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Mowa tutaj o przejściu ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC. Ci, którzy korzystają z naziemnej telewizji cyfrowej i mają kilkuletni telewizor, prawdopodobnie będą musieli przygotować się na zmiany. Artykuł skierowany jest głównie do posiadaczy TV Samsung, a także dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o DVB-T2. Jak ustawić telewizor Samsung do odbioru telewizji naziemnej? Co to jest DVB-T2?

Jak ustawić telewizor Samsung do odbioru telewizji naziemnej?

Najpierw upewnij się, czy Twój telewizor Samsung jest zgodny z DVBT-2. Jak sprawdzić, czy odbiornik ma tuner DVB-T2? Taką informację znajdziesz na oficjalnej stronie Samsunga, wyszukując tam urządzenie, które posiadasz. Mało kto pamięta, jaki konkretnie model telewizora posiada, ponieważ nazewnictwo (a właściwie kod) niełatwo jest zapamiętać. Informacje o modelu znajdziesz w instrukcji obsługi, na tabliczce znamionowej z tyłu urządzenia lub w ustawieniach TV.

Mając odbiornik zgodny z nowym standardem, możesz przejść do dodawania kanałów. Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić telewizor Samsung do odbioru telewizji naziemnej, wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków.

  1. Przejdź do ustawień telewizora.
  2. Wybierz zakładkę Nadawanie.
  3. Następnie wybierz Ustawienia automatycznego strojenia.
  4. Przejdź do Automatycznego strojenia i naciśnij Uruchom.
  5. Upewnij się, że antena jest podłączona, wybierz ją i naciśnij Skanuj.
  6. Telewizor automatycznie znajdzie kanały. Możesz także wyszukać je ręcznie, jeśli znasz numery kanałów w danych multipleksach.

Polecane telewizory Samsung z DVB-T2


Telewizor Samsung bez DVB-T2. Co zrobić?

Może się okazać, że Twój telewizor nie obsługuje DVB-T2. Czy musisz wymienić TV na nowy? Niekoniecznie, ponieważ możesz kupić zewnętrzny dekoder, który zgodny jest z nowym standardem. Jest to niewielkie urządzenie, do którego podłączysz przewód antenowy, a następnie prześlesz z niego sygnał do telewizora za pomocą kabla HDMI.

Poniżej znajdziesz polecany dekoder zgodny ze standardem DVBT-2.


DVB-T2 – nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Od 1 lipca 2022 roku sygnał nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w całej Polsce emitowany jest wyłącznie w DVB-T2. Sama zmiana podyktowana jest głównie tzw. reframingiem częstotliwości, co szczegółowo opisaliśmy w artykule, co to jest DVBT-2. Przynosi to natomiast korzyści w postaci emisji wszystkich programów w jakości HD czy możliwości dodania nowych kanałów, dzięki wzrostowi pojemności multipleksów. Jest to więc naturalna konsekwencja postępu technologicznego.

Wejście standardu DVB-T2 wśród wielu użytkowników telewizorów mogło przejść właściwie niezauważalnie. Już większość modeli wyprodukowanych nawet kilka lat temu standard ten obsługuje, a poza tym wiele osób korzysta na co dzień z telewizji satelitarnej lub kablowej, czyli innych popularnych standardów nadawania. Mimo wszystko niedawne zmiany zrodziły wiele wątpliwości. Pojawiło się dużo pytań związanych z ewentualną wymianą odbiornika na nowy. Na szczęście nie jest tak źle, jak mogłoby się początkowo wydawać – wielu telewidzów bez problemów korzysta z nowego standardu już od pierwszego dnia.

Dowiedz się więcej o DVB-T2:

Zajrzyj do strefy RTV, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje ze świata audio i telewizorów.