Gra New World potrafi usmażyć kartę graficzną – GeForce RTX 3090 padają trupem w starciu z nowym MMO Amazona

20 lipca 2021 roku rozpoczęły się beta-testy New World, nowego MMORPG-a od Amazon Games. Gra od razu zyskała dużą popularność wśród graczy, ale nie obyło się bez poważnych problemów. Wybrani użytkownicy informują o tym, że ich karty GeForce RTX 3090 uległy zniszczeniu podczas rozgrywki w New World. Co może być powodem usmażenia karty graficznej? Czy problem dotyczy tylko topowego GPU od NVIDIA?

New World od Amazon Games może zepsuć RTX-a 3090

Gry w wersji beta zwykle nastręczają wielu problemów technicznych. Są one czymś naturalnyam. Bywa nawet tak, że i finalny produkt, który trafia do sklepów, przypomina bardziej późną alfę niż ukończoną produkcję. Problemy nie ominęły najnowszej propozycji od Amazon Games (dawniej Amazon Game Studios), czyli New World. MMORPG osiągnął status (zamkniętej) bety, która trafiła w ręce graczy i nie obyło się bez kontrowersji.

artwork new world

Na zagranicznych forach pokroju Reddita pojawiły się niepokojące głosy o… spaleniu kart GeForce RTX 3090. Rzadko zdarza się, żeby podczas rozgrywki wystąpiły tak poważne komplikacje, ale New World staje się na naszych oczach niechlubnym wyjątkiem. Przynajmniej tak wskazują doniesienia użytkowników, którzy zakosztowali gry Amazona. Początkowo wydawało się, że problem dotyka przede wszystkim modeli GeForce RTX 3090 od firmy EVGA.  

Co się dzieje ze sprzętem podczas gry? Oto raport przykładowego gracza o pseudonimie Goatz na oficjalnym forum New World: wentylatory zaczęły kręcić się na 100%, liczba klatek na sekundę spadła do 0 (słownie: zera), monitory wyłączyły się, a karta graficzna przestała być wykrywana. Po ponownym uruchomieniu PC sytuacja wróciła do normy i w innych grach GPU spisywało się bez zarzutu.

opis awarii geforce rtx 3090 podczas gry new world
Źródło: Oficjalne forum New World

Gracz postanowił włączyć jeszcze raz New World i tym razem usłyszał „trzask” z wnętrza obudowy i nie był dłużej w stanie włączyć komputera ze swoim RTX-em 3090. Co więcej, ten sam użytkownik stwierdził, że podczas testów alfy New World również doszło do uszkodzenia karty – EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 Ultra. Sugerowałoby to, że problemem nie jest gra, lecz GPU od firmy EVGA. Ale czy na pewno?

Czy zwiększone ryzyko uszkodzenia dotyczy tylko kart GeForce RTX 3090?

JayzTwoCents, popularny youtuber, który specjalizuje się w testach sprzętu komputerowego, ujawnił, że problemem jest gra i ryzyko uszkodzenia istnieje nie tylko podczas użytkowania GeForce’a RTX 3090, ale też innych, wydajnych układów. Potwierdzają to doniesienia użytkowników na Reddicie. Nie wydaje się, żeby była to usterka kart EVGA GeForce RTX 3090, choć one najczęściej uszkadzają się podczas gry w New World. Awarie zgłaszali także posiadacze np. Gigabyte GeForce RTX 3090.

walka z kościotrupami na screenie z new world

Lista kart graficznych, które mogą być narażone na uszkodzenie podczas gry w New World:

  • Radeon RX 590
  • Radeon RX 6800
  • Radeon RX 6800 XT
  • Radeon RX 6900 XT
  • GeForce RTX 3080 Ti
  • GeForce RTX 3090

Lista nie musi być kompletna, ale wynika z niej, że problem dotyczy głównie najmocniejszych, choć niekoniecznie najnowszych modeli. W końcu AMD Radeon RX 590 swoje lata świetności ma dawno za sobą. Karty uszkodzone podczas rozgrywki w nowym MMO Amazona podlegają gwarancji, o ile dana karta graficzna jest nią jeszcze objęta, co nie powinno stanowić kłopotu w przypadku GPU z nowych serii.

screen new world przedstawiający tajemniczą wieżę

Gra New World i uszkodzone karty graficzne – jakie mogą być przyczyny awarii?

W czym może tkwić problem? Przyczyny usmażenia kart graficznych przez grę New World nie są do końca jasne. Obciążenie GPU w menu głównym albo podczas ekranów ładowania rośnie do 100% – w miejscach, w których nie ma limitu klatek. W grze wówczas można zobaczyć nawet absurdalne 9000 FPS. Dochodzi do nadmiernego poboru mocy, przegrzewania się oraz dużych skoków napięć, co może być powodem awarii.

Karta graficzna potrafi paść po raptem 15-30 minutach rozgrywki, chociaż niektórym szczęśliwcom (jeśli mogę ich tak określić) przestaje działać „dopiero” po kilku godzinach, a pechowcom – praktycznie od razu po uruchomieniu gry. Ustawienie blokady liczby klatek na sekundę może zapobiec uszkodzeniu kart. Zaleca to również Amazon w oficjalnym ogłoszeniu, który dodatkowo rekomenduje zmianę opcji w panelu sterownika karty graficznej, by nie nadpisywały one ustawień w New World.

Firma przyznaje, że dotarły do niej pojedyncze zgłoszenia graczy, których wysoko wydajne karty graficzne uszkodziły się podczas gry w New World, ale problem z RTX-ami 3090 nie jest powszechny. Tak przynajmniej wynika z długich testów alfy i bety. Amazon potwierdził, że jeszcze dziś ukaże się patch do New World, który ograniczy liczbę FPS w menu głównym.

Uważaj tam na siebie w świecie New World!

Albo najlepiej nie wchodź do niego, jeśli Twój PC skrywa w obudowie mocarne GPU. Mimo że komunikat Amazona twierdzi, że granie w betę New World jest bezpieczne, to gracze posiadający wydajne karty graficzne na razie nie mogą się tak czuć. Doniesienia niepokoją i do czasu aż sprawa się nie wyjaśni całkowicie, zalecam ostrożność. Mają one jasny przekaz. Nie tylko nasza postać jest zagrożona w świecie gry, ale może być on również niebezpieczny dla kart graficznych.

demoniczny potwór na screenie z new world

Pozostaje na razie wstrzymać się z testowaniem bety New World i czekać cierpliwie na rozwój sytuacji, niż ewentualnie stracić wartą kilka(naście) tysięcy kartę graficzną GeForce RTX 3090 (czy jakąkolwiek inną, narażoną na awarię) lub czekać tygodnie na jej wymianę lub naprawę.

EVGA zareagowała – jaki jest oficjalny powód awarii kart RTX 3090?

[AKTUALIZACJA 2.09.21] Poznaliśmy oficjalną przyczyną uszkodzenia kart graficznych EVGA GeForce RTX 3090 podczas gry w New World od Amazona. Po ponad miesiącu firma podzieliła się rezultatem swojego dochodzenia z portalem PCWorld. Jak się okazało, powodem awarii była… „niska jakość wykonania”, a konkretnie lutowanie wokół tranzystorów MOSFET w sekcji zasilania pozostawiło wiele do życzenia. Tylko mniej niż 1% RTX-ów 3090 wyprodukowanych w 2020 roku było narażonych na uszkodzenie podczas rozgrywki w New World.

Wcześniej pojawiły się sugestie, że to wadliwie działający kontroler wentylatorów był problemem, ale nie miał on żadnego związku z przykrą sytuacją. EVGA naprawiła jego funkcjonowanie w nowej wersji firmware’u.

Nie jest jasne, czy podobny problem miały inne GPU czy RTX-y 3090 od pozostałych producentów. W końcu według doniesień karty graficzne firmy EVGA nie były jedynymi, które poległy w starciu z nowym MMORPG-iem od Amazona.

Źródło: VideoCardz, JayzTwoCents, New World forum, Reddit, Amazon, Windows Central

Warto przeczytać także:

Zobacz wybrane karty graficzne GeForce RTX 3090 w x-komie