GTA Remastered Trilogy niemal pewne. Kiedy premiera odświeżonych hitów Rockstara?

Kotaku, popularny portal o grach, dotarł do kilku źródeł, według których firma Rockstar Games tworzy zremasterowaną trylogię gangsterskiej serii GTA (Grand Theft Auto). GTA 3, GTA: Vice City i GTA: San Andreas powstają na nowym silniku i mają mieć premierę – podobnie jak GTA 5 na PS5 i Xboksa Series X/S – jeszcze w 2021 roku. To nie koniec zaskakujących nowin! Co wiemy o GTA Remastered Trilogy?

GTA Remastered Trilogy nadchodzi, i to szybciej niż myślisz

Wygląda na to, że w 2021 roku zagramy nie tylko w remaster GTA 5. Jak podaje serwis Kotaku, firma Rockstar Games ma pracować nad odświeżonymi wersjami trzech kultowych gier z cyklu Grand Theft Auto: GTA III, Vice City i San Andreas.

Dla wielu fanów to właśnie któraś z wymienionych gier należy do ulubionej części wzbudzającej wiele kontrowersji serii. GTA 3 i przeniesienie się w pełny trójwymiar to była w 2001 roku rewolucja. Vice City gracze pokochali za klimat Miami z lat 80. XX wieku. Natomiast San Andreas powaliło ogromem mapy i możliwościami. Efekty pracy pracowników Rockstara w czasach premiery (2004 rok) można było podsumować tylko jednym zdaniem: mają rozmach, sku… bańce!

grand theft auto trilogy

Redakcja serwisu Kotaku powołuje się na zaufanych informatorów, którzy już wcześniej stanowili dobre źródło informacji o aktualizacjach do GTA Online i Red Dead Online. Doniesienia te potwierdził również Andy Robinson, redaktor portalu Video Games Chronicle (VGC), co dodatkowo zwiększa wiarygodność plotek.

Co więcej, działania koncernu Take-Two, do którego należą studia Rockstar Games, w ostatnich miesiącach tylko jeszcze bardziej sugerują, że coś jest na rzeczy (usuwanie popularnych modów do GTA III, Vice City i San Andreas, w tym istniejących od kilkunastu lat). A przypominam, że to nie pierwsze przecieki o tym, że powstają remastery trylogii GTA.

scena z początku gry san andreas

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że GTA Remastered Trilogy może faktycznie ujrzeć światło dzienne, i to już niedługo! Czego dowiedziała się na temat GTA Remastered Trilogy redakcja Kotaku? Jakie studio zajmuje się projektem i czego można się po nim spodziewać?  

Które studio Rockstara tworzy GTA Remastered Trilogy?

Nad odświeżonymi wydaniami GTA III, Vice City i San Andreas pracuje szkockie studio Rockstar Dundee, znane wcześnie jako Ruffian Games. Stworzyło m.in. Crackdown 2 i pomagało przy Crackdown 3 czy Halo: The Master Chief Collection. Obecnie członkowie zespołu wspierają prace nad remasterem GTA V na PS5 i Xboksa Series X/S, ale główną uwagę poświęcają właśnie odświeżonej kolekcji Grand Theft Auto z ery PlayStation 2.

główny bohater gta 3

GTA Remastered Trilogy na Unreal Engine – remake czy remaster?

Najbardziej zaskakują nowiną w raporcie Kotaku jest informacja o tym, że odświeżony pakiet GTA III, Vice City i San Andreas powstaje nie na Rage (Rockstar Advanced Game Engine), autorskim silniku Rockstara, lecz na… Unreal Engine (4?). Zaskakującą decyzją wydaje się wybór silnika Epic Games – trudno powiedzieć, czym mógł być podyktowany. Możliwe, że studio jest niezbyt zaznajomione z narzędziami RAGE, bo zostało kupione przez Rockstara dopiero w październiku 2020 roku.

główny bohater gta vice city w klubie

Czym będzie GTA Remastered Trilogy? Remasterem czy remakiem? Nowe wersje gier mają „łączyć starą i nową oprawę wizualną”, cokolwiek to znaczy… Nie pozostaje nic innego, jak czekać do oficjalnej zapowiedzi i pierwszych materiałów. Na razie tylko jeden z insiderów uchylił rąbka tajemnicy, ujawniając, że któryś z omawianych tytułów przypomina mocno zmodyfikowaną wersję gry z nowym, ale utrzymany w starym stylu interfejsem.

Z opisu wynika, że GTA Remastered Trilogy zapowiada się bardziej na remake niż remaster, wierny oryginałom, i… bardzo dobrze! „Remastered” w tytule wcale nie sugeruje remastera – oznacza po prostu odświeżoną wersję gry, czego potwierdzeniem jest chociażby Crash Bandicoot N. Sane Trilogy. Komu potrzebny jest np. remaster San Andreas? W tę grę można pograć już teraz w rozdzielczości 4K i z modami poprawiającymi grafikę.

GTA Remastered Trilogy – kiedy premiera i na jakie platformy sprzętowe trafi?

GTA Remastered Trilogy znajduje się według trzech różnych informatorów na końcowym etapie produkcji. Pierwotnie odświeżone wersje gier miały zadebiutować na początku 2021 roku, ale pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany. Premiera zremasterowanej trylogii Grand Theft Auto odbędzie się w październiku albo listopadzie 2021 roku. Wkrótce zatem powinno dojść do oficjalnej zapowiedzi.  

okładka grand theft auto 3

Docelowymi platformami są PC, Google Stadia oraz konsole PlayStation 4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch i urządzenia mobilne. GTA Remastered Trilogy wyjdzie więc na wszystkie współczesne urządzenia do grania.  

Co ciekawe, początkowo GTA Remastered Trilogy miało być dodawane za darmo do GTA V na PS5 i Xboksa Series X/S, ale Take-Two zrezygnowało z tego pomysłu.

GTA Remastered Trilogy na PC zaliczy opóźnienie?

Niestety, dla posiadaczy komputerów i urządzeń mobilnych mam złe wieści. Wersje na te platformy sprzętowe mogą wyjść dopiero w 2022 roku. Rockstar skupia się przede wszystkim na konsolach, a co tym idzie – to one są priorytetem. Takie podejście nie byłoby żadną niespodzianką, biorąc pod uwagę historię wydawniczą nie tylko serii Grand Theft Auto, ale ogólnie gier Rockstara.

miasto w gta san andreas

Czy Red Dead Redemption Remastered wyjdzie po GTA Remastered Trilogy?

Duże gry Rockstara zwykle trafiały prędzej czy później na PC, ale tak się nie stało w przypadku RDR, westernowego hitu z PlayStation 3 i Xboksa 360. Kod gry, która znajdowała się przez wiele długich lat w piekle produkcyjnym, był jednak ponoć w tak fatalnym stanie, że firmom Rockstar i Take-Two po prostu nie opłacało się inwestować w remaster lub remake. Praca nad odświeżoną wersją Red Dead Redemption pochłonęłaby zbyt wiele czasu i pieniędzy.

Mimo że w ostatnich latach nie brakowało doniesień o odświeżeniu RDR na PC (i nowsze konsole), to wciąż nie doczekaliśmy się żadnej zapowiedzi od Rockstara. Według źródeł, które ujawniły informacje o GTA Remastered Trilogy, firma ma w planach więcej remasterów lub remake’ów. Jednym z nich może być właśnie pierwsze Red Dead Redemption, które kontynuuje fabułę znaną z prequela.  

john marston z gry red dead redemption

Wielu fanów, którzy mają na uwadze to, ile elementów z „jedynki” udało się przenieść do RDR 2, od paru lat wieszczy nadejście remake’u. Oby te nadzieje się ostatecznie ziściły. Zapewne niejeden gracz oddałby wiele, by poznać dalszą część przygód Johna Marstona w nowej oprawie. Dobra sprzedaż GTA Remastered Trilogy ma zwiększyć szansę na wydanie odświeżonej wersji Red Dead Redemption.

No to co, trzymamy kciuki i za potwierdzenie plotek o odświeżeniu klasycznej trylogii Grand Theft Auto, i za remake RDR?

Źródło: Kotaku, VGC

Sprawdź koniecznie: