Grand Theft Auto 6. Data premiery, przecieki, miejsce akcji i wszystko inne, co na ten moment wiemy o GTA 6

Cała branża czeka na to, kiedy pojawią się oficjalne informacje dotyczące GTA 6. Bo że kiedyś się pojawią, co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Póki co jednak musimy zadowolić się plotkami, przeciekami i doniesieniami z drugiej lub trzeciej ręki. Postanowiliśmy zebrać te najbardziej prawdopodobne, by odpowiedzieć na pytanie: co dziś wiemy na temat Grand Theft Auto 6?

Powtórzyć sukces GTA 5

Powiedzieć, że Grand Theft Auto 5 było grą udaną, to nic nie powiedzieć. Superprodukcja Rockstar spotkała się z olbrzymią aprobatą zarówno wśród recenzentów, jak i samych graczy. Najlepszym tego potwierdzeniem jest fakt, iż prawie siedem lat po premierze gra wciąż jest rozwijana, a także – co chyba najistotniejsze dla Rockstara – zarabia krocie.

Bądź co bądź jednak siedem lat to szmat czasu, a już na pewno w branży gier, gdzie czas płynie jakby szybciej, rzadko litując się nad growymi weteranami. Nic więc dziwnego, że plotki o GTA 6 rozsiewane i podsycane są od dawien dawna. Rockstar wciąż nie wypuszcza wody z ust w temacie szóstego Grand Theft Auto, czego zresztą robić nie musi, bo ma dziś na głowie przede wszystkim Red Dead Redemption 2.

Przeczytaj również: zapowiedź GTA 6 podczas Super Bowl 2021 mało prawdopodobna

 
GTA 5 - screen z gry

Wszyscy jednak wiemy, że GTA 6 powstanie. To coś równie oczywistego, jak noc po dniu albo jak mikropłatności w grach Electronic Arts. Zresztą jeśli cofniemy się do 2013 roku, usłyszymy o tym od byłego już prezesa Rockstar North, Leslie’ego Benziesa, który w jednym z wywiadów powiedział:

„Nie wiemy, czym będzie GTA 6, ale mamy kilka pomysłów. Musimy tylko odpowiedni wybrać. Wszystko bowiem zaczyna się od pomysłu. To, gdzie ma się rozgrywać akcja gry, jest pierwszym pytaniem, które musimy sobie zadać. Dzięki temu wiemy, jak przygotowywać konkretne misje – inne rzeczy robi się w Los Angeles, inne w Nowym Jorku czy Miami. Mapa i fabuła są ze sobą nierozerwalne”.

To było jednak w 2013 roku, dziś już Benziesa w Rockstar nie ma, więc trudno powiedzieć, czy jego słowa wciąż są aktualne w kontekście GTA 6.

GTA 6 grafika koncepcyjna
GTA 6, grafika koncepcyjna | Źródło: https://news.otakukart.com/480408/gta-6-release-date-leaks-location-and-all-we-know/

GTA 6 – data premiery

Na ten moment wygląda to tak, że najbardziej prawdopodobną – choć tylko zbliżoną – datą premiery Grand Theft Auto 6 jest rok 2021. Wydaje się, że obecny rok można już sobie odpuścić. Po pierwsze ze względu na panującą obecnie pandemię koronawirusa, przez którą właśnie przesunięta została data wydania The Last of Us 2 (kto wie, czy COVID-19 nie przesunie premiery GTA 6 nawet na 2022 rok). Po drugie – wiemy doskonale, że Rockstar lubi wypuszczać swoje gry maksymalnie dopieszczone. Wszystko powinno być idealne pod każdym względem.

Jeśli czegoś już mielibyśmy oczekiwać w 2020 roku, to chyba wyłącznie oficjalnego trailera GTA 6. Tym bardziej że – jak informowaliśmy w styczniu – Rockstar rozpoczął poszukiwania specjalisty do montowania trailerów (choć wtedy niektórzy sugerowali, że być może wcale nie chodzi o nowe Grand Theft Auto, lecz o mityczne Bully 2).

Bully Scholarship Edition
Grafika z gry Bully: Scholarship Edition

Na jakie platformy Rockstar wypuści GTA 6?

Nadchodząca wielkimi krokami premiera PlayStation 5 oraz Xbox Series X w parze z domniemywaną datą premiery chyba nie pozostawiają złudzeń, że to właśnie konsole nadchodzących generacji będą priorytetem Rockstara, przynajmniej na samym początku.

Nie bez znaczenia jest też droga, jaką przeszło zarówno GTA 5, jak i Red Dead Redemption 2, czyli gry, w które przez długi czas pograć mogli wyłącznie posiadacze konsol. I jest wielce prawdopodobne, że tak może być również w przypadku Grand Theft Auto 6, które w międzyczasie (lub od razu) wyjdzie też na obecne generacje: PlayStation 4 i Xbox One.

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2

GTA 6 – miejsce akcji, lokalizacja

Tutaj plotek jest cała masa. Wśród nich również i te, które „wyrywają” GTA 6 z rejonów Ameryki Północnej do Europy (Londyn), a nawet Azji (Tokio). Rok temu pojawiła się niecodzienna plotka z zaszyfrowaną wiadomością – rzekomo od byłego pracownika Rockstara – o tym, gdzie będzie rozgrywać się akcja Grand Theft Auto 6. W myśl tej plotki mielibyśmy powrócić do trzech jakże dobrze znanych nam miast: Los Santos, Vice City i Liberty City.

Choć nie wiemy nic o samym kształcie lokacji, możemy być raczej pewni gargantuiczności mapy, którą otrzymamy w GTA 6. Jej rozmiar na pewno będzie większy niż kiedykolwiek wcześniej, większy nawet niż mapa w Red Dead Redemption 2.

GTA 6 - Los Santos, Vice City, Liberty City

GTA 6 – bohaterowie

Piąte Grand Theft Auto było w tej materii dość rewolucyjne. Dotąd bowiem, od pierwszego GTA aż do GTA 4, wcielaliśmy się w postać jednego bohatera. A tutaj nagle zmiana i do naszej dyspozycji było aż trzech: Michael, Trevor i Franklin, którymi mogliśmy sterować naprzemiennie, swobodnie (chyba że akurat wykonywaliśmy misję) się między nimi przełączając.

W kontekście GTA 6 istnieje pewna fanowska teoria, która rozbudza wyobraźnię. Zakłada ona, że patent z „piątki” zostanie podtrzymany, ale na pewnym etapie rozgrywki nastąpi zwrot: bohaterowie staną się dla siebie wrodzy, np. jeden będzie gliną, a drugi złodziejem. W myśl tej teorii w którymś momencie przyjdzie nam zadecydować, kto z nich jest protagonistą, a kto antagonistą. Nie wiem, co sądzicie o takiej koncepcji, ale ja ją kupuję.

GTA 5 - bohaterowie

Grand Theft Auto 6 jest obecnie w fazie rozwoju

Tak przynajmniej sugeruje raport podatkowy Rockstara. Prace nad grą trwają od 2012 roku, przy czym do 2015 priorytetem firmy było Red Dead Redemption 2. Teraz jednak można nabrać przypuszczeń, niemalże graniczących z pewnością, że na warsztacie znajduje się już wyłącznie Grand Theft Auto 6.

 

Źródło: news.otakukart.com