Grand Theft Auto 6. Data premiery, przecieki, miejsce akcji i wszystko inne, co na ten moment wiemy o GTA 6

GTA 6 powstaje. To wiemy na pewno. Rockstar potwierdził prace nad kontynuacją swojej najbardziej kasowej franczyzy. O samej grze jednak wciąż wiemy niewiele. Zalewające sieć doniesienia o Grand Theft Auto 6 to głównie przecieki, spekulacje i plotki, które – póki co – są niemożliwe do zweryfikowania. Zatem: co wiemy oficjalnie? Czego na ten moment dowiedzieliśmy się z plotek? Kiedy spodziewać się premiery GTA 6? Kiedy Rockstar pokaże nam jakiś zwiastun Grand Theft Auto 6? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie (lub nie) w poniższym tekście.

Aktualizacja 5 grudnia: właśnie dostaliśmy trailer GTA VI. Jak wygląda gra i które oczekiwania się sprawdziły?

Niespodziewanie, bo kilkanaście godzin przed oficjalną premierą zwiastuna, Rockstar udostępnił materiał, w którym po raz pierwszy prezentuje swoje najnowsze dzieło – Grand Theft Auto VI. Zobaczcie poniżej zwiastun.

Okazuje się, że rzeczywiście wracamy do Vice City, do dyspozycji dostaniemy dwóch bohaterów – z czego jednego płci pięknej, co jest bezprecedensowe w tej kultowej serii.

Grand Theft Auto 6 od Rockstara musi powtórzyć sukces poprzednika

Powiedzieć, że Grand Theft Auto 5 było grą udaną, to nic nie powiedzieć. Superprodukcja Rockstar spotkała się z olbrzymią aprobatą zarówno wśród recenzentów (+90 punktów na Metacritic, bez względu na platformy), jak i graczy. Niemal dziewięć lat po premierze gra wciąż jest rozwijana, odświeżana na nowe platformy (ostatnio na Xbox Series X|S i PlayStation 5) i nieustannie przynosi Rockstarowi wielomilionowe dochody.

Jak by jednak nie wychwalać GTA 5, dekada to jednak szmat czasu. W branży gier szczególnie. Tutaj czas płynie szybciej, nie litując się nad gamingowymi weteranami. Toteż trudno się dziwić, że gracze co rusz wypatrują doniesień na temat nowej odsłony Grand Theft Auto. Tym bardziej że tych pojawia się w sieci tak wiele, że nie wiadomo, którym dać wiarę.

Tymczasem Rockstar cały czas jest zadziwiająco oszczędny w komunikacji dotyczącej GTA 6. Od 2019 roku branża czeka na teaser lub trailer, cokolwiek, aby tylko mieć na czym budować hype wokół gry. Na pierwsze oficjalne potwierdzenie trzeba było poczekać aż do pierwszej połowy 2022 roku. Wtedy to Rockstar, w lakonicznym komunikacie na Twitterze, obwieścił, że Grand Theft Auto 6 powstaje.

Pierwsza wzmianka na temat szóstej części GTA pojawiła się już w 2013 roku, krótko po tym, jak ukazała się kultowa „piątka”. Ówczesny prezes Rockstar North, Leslie Benzies, powiedział wówczas:

„Nie wiemy, czym będzie GTA 6. Mamy jednak kilka pomysłów. Musimy jedynie wybrać odpowiedni. Wszystko bowiem zaczyna się od pomysłu. To, gdzie ma się rozgrywać akcja gry, jest pierwszym pytaniem, które musimy sobie zadać. To da nam wskazówkę, jak przygotować konkretne misje. Inne rzeczy robi się przecież w Los Angeles, inne w Nowym Jorku czy Miami. Mapa GTA 6 i fabuła muszą być spójne”.

Słowa te padły jednak prawię dekadę temu. Dziś natomiast Benziesa w Rockstar już nie ma.

Przeczytaj również:

GTA 5 - screen z gry

Data premiery GTA 6 ciągle pozostaje tajemnicą

Co wiemy na ten temat w 2022? Na pewno to, że wiele rzekomych przecieków już się nie sprawdziło, w przeciwnym razie już teraz gralibyśmy w GTA 6. Jeśli wierzyć plotkom, Rockstar ogłosi datę premiery dopiero wtedy, gdy będzie pewien, że ma ona szansę znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jedynym, co nam pozostaje, są więc spekulacje. A tych trochę jest.

Najistotniejsza wskazówka znajduje się w 5-letnim budżecie marketingowym Take-Two Interactive, przedstawionym jeszcze w roku 2020. Dowiadujemy się z niego m.in., że firma planuje wydać aż 89 milionów dolarów na marketing w okresie między kwietniem 2023 a marcem 2024. Kwota ta tworzy olbrzymią przepaść między pozostałymi latami, co z miejsca podsyciło spekulacje o tym, że zostanie przeznaczona na promocję GTA 6, które powinno pojawić się na rynku właśnie między kwietniem 2023 a marcem 2024.

Domysły te wydają się o tyle wiarygodne, że znajdują potwierdzenie w poprzednich budżetach marketingowych Take-Two Interactive, które rosły znacząco w okresie wydania dużych tytułów, jak np. Red Dead Redemption 2.

2024 jest rokiem, który pokrywa się z doniesieniami znanego leakstera, Toma Hendersona, choć ten bierze pod uwagę – w przypadku opóźnień – także rok 2025. Według Hendersona Rockstar nie będzie tworzyć pracownikom nierealnych deadline’ów. Wręcz przeciwnie, priorytetem ma być ich dobre samopoczucie i unikanie jak ognia kultury crunchów. Stąd też wspomniana wyżej „opieszałość” Rockstara w deklarowaniu potencjalnej daty premiery GTA 6, która mogłaby tworzyć niepotrzebną presję.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego – według Hendersona – premiera Grand Theft Auto 6 ma być zaplanowana na rok 2024. Jest nim niesłabnąca popularność obecnej odsłony, którą nowy sequel mógłby przyćmić. Pozostaje również kwestia wciąż kiepskiej dostępności konsol nowej generacji – Xbox Series X|S i PlayStation 5. A to na nich właśnie GTA 6 ma zadebiutować.

W sieci pojawiają się również przecieki, wedle których rok 2024 rzeczywiście jest wiarygodną datą finalizacji projektu, jednak jest to data optymistyczna, zakładająca – w najlepszym razie – końcówkę roku.

Oczywiście spekulacje spekulacjami, a na oficjalną datę premiery i tak będziemy musieli poczekać, aż Rockstar lub Take-Two Interactive puszczą parę z ust.

GTA 6 grafika koncepcyjna
GTA 6, grafika koncepcyjna | Źródło: https://news.otakukart.com/480408/gta-6-release-date-leaks-location-and-all-we-know/

GTA 6: PS5 i Xbox Series X|S priorytetem. Co z wersją na PC i poprzednie generacje konsol?

Co nieco na ten temat już powiedzieliśmy, czas więc na rozwinięcie. Zacznijmy od tego, że priorytetem są oczywiście najnowsze konsole od Sony i Microsoftu: PS5 oraz XSX i S. To na nich (i pewnie tylko na nich) GTA 6 pojawi się w dniu premiery.

Port na PC, kiedy już powstanie – a powstanie na pewno – ukaże się co najmniej kilka miesięcy po portach konsolowych.

O wersjach na Xbox One i PS4 raczej możemy zapomnieć. I trudno się temu dziwić, wszak, jeśli gra ukaże się w 2024 roku, konsole te będą sobie liczyć już ponad dekadę.

GTA 6 grafika koncepcyjna

Mapa i lokalizacja w Grand Theft Auto 6

To jedna z tych kwestii, które rozpalają branżę najmocniej. Jednocześnie generująca tyle plotek, że trudno odsiać ziarno od plew. Niektóre przenoszą nas w czasie do lat 80. XX wieku. Inne wyprowadzają GTA 6 ze Stanów Zjednoczonych, ba, z całego kontynentu, by przenieść je do Anglii albo Japonii.

Powrót do Los Santos, Vice City i Liberty City?

W 2019 roku na Reddicie pojawiła się dość niecodzienna plotka. Przedstawiała screenshot, w którym były pracownik Rockstara ocenia pracę w firmie. Na screenie odkryto zaszyfrowaną informację o lokalizacji GTA 6. Według niej mielibyśmy wrócić do lokacji znanych z poprzednich odsłon. Konkretnie do Vice City, Liberty City i Los Santos.

GTA 6 - Los Santos, Vice City, Liberty City

Vice City po latach?

W 2021 Jason Schreier z Bloomberga potwierdził, że Grand Theft Auto 6 będzie grą osadzoną we współczesnych realiach, tym samym wykluczając teorie o przeniesieniu akcji w przeszłość. Mało tego, istnieje prawdopodobieństwo, że GTA 6 może być uwspółcześnioną wersją… Vice City.

Od USA do Brazylii, czyli GTA Project Americas

W 2020 roku na Reddicie pojawił się pokaźny wyciek z rzekomymi szczegółami na temat GTA 6. Z wycieku mogliśmy się dowiedzieć, że gra jest we wczesnej fazie rozwoju, jej kryptonim brzmi „Project Americas”, a akcja będzie się rozgrywać w Brazylii, konkretnie w mieście stylizowanym na Rio de Janeiro, oraz w Stanach, w uwspółcześnionym Vice City.

Inspiracją miał tu być Narcos, serial produkcji Netfliksa, przedstawiający początki handlu kokainą, m.in. z perspektywy sławetnego Pablo Escobara. Według wycieku GTA 6 miałoby być, przynajmniej częściowo, grą o budowaniu własnego narkotykowego imperium. Co ciekawe, czas akcji miał się toczyć na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, co stoi w sprzeczności z doniesieniami Schreiera i Hendersona.

tommy robiący drive by w grand theft auto vice city the definitive edition
Widzicie na tym zdjęciu rzymską szóstkę? | Źródło: eurogamer.net

A może Londyn? Albo inne miasto poza USA?

To bez wątpienia jedna z gorętszych plotek. Wszystko zaczęło się od komentarza Dana Housera, współzałożyciela Rockstar Games. Brzmiał on następująco: „w tej chwili DNA serii zbudowane jest na współczesności. Na amerykańskości i anglojęzyczności. I nie bez powodu, bo wszystkie dotychczasowe części takie właśnie były. Nie oznacza to jednak, że i kolejne takie będą”.

Słowa Housera wywołały lawinę domysłów. Które miasto poza Stanami Zjednoczonymi byłoby dobrą inspiracją dla nowego GTA? Główną kandydaturą stał się Londyn. Stolica Anglii była jednocześnie bliska i daleka poprzednim odsłonom Grand Theft Auto. Za kandydaturą Londynu przemawiał również inny fakt. Rockstar ma tam jeden ze swoich oddziałów — Rockstar London.

Kradzieże samochodów, morderstwa, rozboje... a wszystko w cieniu Big Bena. Kusząca perspektywa, nieprawdaż? | Źródło: Pixabay

Trailer GTA 6 — kiedy go zobaczymy?

Niestety, tego nie wiedzą nawet najstarsi górale z Władysławowa. Mimo to temat jest odkopywany przy każdej nadarzającej się okazji. Dotychczas z Rockstarem było tak, że trailery pojawiały się niedługo po ogłoszeniu gier. Tak był m.in. z Red Dead Redemption 2 czy GTA 5. Oficjalne potwierdzenie GTA 6 otrzymaliśmy w lutym 2022, a zwiastuna ani widu, ani słychu.

Trudno powiedzieć, kiedy Rockstar opublikuje choćby kilkusekundowy teaser. Być może firma kieruje się tą samą zasadą, co w przypadku ogłoszenia daty premiery, i wstrzymuje się ze zwiastunem, ile tylko może, aby nie generować dodatkowej presji na pracownikach.

Oczywiście gdy tylko pojawi się jakikolwiek trailer, zamieścimy go w niniejszym tekście.

GTA San Andreas latynos na masce samochodu

Wymagania sprzętowe GTA 6

Na premierę gry wymaganiami GTA 6 zapewne martwić nie będzie się trzeba. Wszak wtedy Grand Theft Auto 6 wyjdzie na PS5 i Xbox Series X|S. O kwestie kompatybilności sprzętowej martwić będą się co najwyżej programiści z Rockstar.

Prędzej czy później jednak ogłoszona zostanie pecetowa wersja nowego GTA. Wraz z nią także wymagania GTA 6 na PC. Śledźcie ten wpis i wypatrujcie aktualizacji.

GTA 6: cena, preorder

Tutaj raczej pozytywnych informacji dla Was nie mamy. Nowe GTA raczej na pewno załapie się na nowy pułap cen gier AAA. Ile zatem trzeba będzie zapłacić? Prawdopodobnie cena za GTA 6 zacznie się od około 350 zł. Rozszerzone wersje będą, rzecz jasna, odpowiednio droższe.

Kiedy wystartują preordery GTA 6? Cóż, to będzie zależeć głównie od tego, kiedy pojawi się zapowiedź premiery Grand Theft Auto 6.

GTA 5 maska klauna

GTA 6 – bohaterowie. Doczekamy się grywalnej żeńskiej postaci?

Czy w Grand Theft Auto 6 zagramy kobietą? To byłoby nawet logiczne. I wpisywało się w społeczno-polityczny rozmach gry.

W GTA 5 wcielaliśmy się w trzech męskich bohaterów: Trevora, Michaela i Franklina. W grze nie brakowało silnych postaci kobiecych. Żadną z nich jednak nie można było zagrać. Na ten temat zapytano w 2013 wywoływanego już Housera. Powiedział wówczas: „tym razem nie pomyśleliśmy o tym. Nie oznacza to, że nie mogliśmy tego zrobić. Po prostu nie pracujemy według modelu: mamy X i Y, więc potrzeba nam Z. Robienie list kontrolnych w tym przypadku nie przyniosłoby nic wciągającego i wiarygodnego”.

„Czy w przyszłości moglibyśmy sięgnąć po żeńską postać główną? Oczywiście. Po prostu jeszcze nie znaleźliśmy dla niej odpowiedniej gry. Niemniej jest to jedna z rzeczy, którą zawsze bierzemy pod uwagę. Przy GTA 5 wprowadzenie grywalnej postaci kobiecej wydawało nam się nienaturalne. Jednak w przyszłości, przy odpowiedniej fabule, mogłoby wyjść z tego coś fantastycznego. Przy doborze postaci do GTA 5 kierowaliśmy się wyłącznie tematami, jakie chcieliśmy podjąć”.

Czy koncepcja ta mogłaby się ziścić w nowym GTA? Oczywiście. Rockstar uwielbia zaskakiwać. No i byłby to z pewnością jakiś powiew świeżości dla serii. Wyobrażacie sobie udać się taką postacią do klubu ze striptizem? Zamówić taniec u roznegliżowanego mięśniaka? Taka drobnostka daje zupełnie nowe możliwości narracyjne.

Kilka postaci jednocześnie

Patent ten świetnie sprawdził się w Grand Theft Auto 5. I wydaje się naturalnym kierunkiem, w którym powinna pójść kolejna część serii. Do niedawna nawet dość nośna była pewna fanowska teoria.

Według niej w GTA 6 mielibyśmy dostać dwie grywalne postaci. Na początku współpracowałyby ze sobą. W miarę postępów fabuły jednak narastałaby między nimi wrogość. W którymś momencie gracz musiałby zadecydować, po której ze stron się opowie.

GTA 5 - bohaterowie

Kryptowaluty w GTA 6?

Nie za dolary, a za kryptowalutę będziemy wykonywać nie zawsze legalne misje w GTA 6. Tak przynajmniej zapewnia na swoim Twitterze Tom Henderson, użytkownik dotychczas kojarzony z przeciekami na temat serii Battlefield. Nowa odsłona Grand Theft Auto ma wprowadzić wirtualne waluty, zarówno na giełdę, jak i do przestępczego obiegu.

Zabieg ten miałby na celu uwiarygodnić świat przedstawiony w grze, zbliżając jego realia do rzeczywistości, w której nie możemy złożyć peceta, bo górnicy wykupują wszystkie karty graficzne.