Jaki komputer do Palworld? Wymagania sprzętowe Pokemonów ze spluwami

Pokemony z bronią palną i Pokemony zsyłane do kopalni albo harujące na farmie? Nie brzmi to jak kolejna gra Nintendo o Pokemonach. I dobrze się domyślasz. Palworld to nie są Pokemony, ale są jak Pokemony, których nigdy Nintendo nie odważyłoby się stworzyć. I to wystarczyło, by gra nieznanego wcześniej studia niezależnego podbiła cały świat i stała się z miejsca jedną z najpopularniejszych produkcji. Sprawdź, jakiego komputera potrzebujesz, by zagrać w Palworld na PC. Oto wymagania sprzętowe i wszystko inne, co warto wiedzieć o Pokemonach z karabinami.

Wymagania sprzętowe Palworld na PC

Palworld to gra stworzona przez niezależne studio Pocketpair, które powstało w 2015 roku w Japonii. Opracowało ono wcześniej takie produkcje, jak Overdungeon (karcianka w klimacie fantasy) i Craftopię (przygodowa gra akcji), która do tej pory nie wyszła z fazy wczesnego dostępu, mimo debiutu w 2020 roku.

Palworld od strony techniczno-wizualnej nie jest szczególnie zaawansowaną produkcją, co widać po wymaganiach sprzętowych, które jak na 2024 rok są bardzo niskie. Do niskich ustawień graficznych nie potrzebujesz mocnego komputera – gra zadowoli się zaledwie czterordzeniowym procesorem, którego lata świetności minęły dekadę temu.

Palworld uruchomi się więc niemal na każdym procesorze z ostatnich 10 lat oraz na karcie graficznej o wydajności na miarę GeForce’a GTX 960. Ważne tylko jest to, by tylko GPU obsługiwało biblioteki DirectX 11. Czy to zapewni optymalne doznania? Niekoniecznie, to będzie walka o 30 fps w najniższych ustawieniach graficznych.

latanie w palworld

Jeśli więc chcesz podnieść jakość oprawy graficznej (wysokie lub najwyższe detale) i uzyskać lepszą płynność (np. 60 lub nawet 100 fps+), potrzebujesz dużo mocniejszych podzespołów. Do lepszych wrażeń producent zaleca GPU o poziomie wydajności na miarę RTX-a 3060 lub RTX-a 4060 oraz procesor o możliwościach Intel Core i9-9900 (połączenie z Ryzenem 5 3600, Ryzenem 5 5500, Intel Core i7-8700K albo i7-9700K też będzie dobre).

Palworld – minimalne wymagania sprzętowe PC

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub nowszy
 • Procesor: 4-rdzeniowy, np. Intel Core i5-3570K 3,4 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1050 (2 GB), kompatybilna z DirectX 11
 • Dysk: 40 GB wolnego miejsca na SSD

Palworld – zalecane wymagania sprzętowe PC

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub nowszy
 • Procesor: 8-rdzeniowy, np. Intel Core i9-9900K 3,6 GHz
 • Pamięć RAM: 32 GB
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2070 (8 GB), kompatybilna z DirectX 11
 • Dysk: 40 GB wolnego miejsca na SSD

Gra wymaga nośnika SSD, który jest już standardem i bez niego rozgrywka może być niegrywalna przez ciągłe doczytywania i zacinki. Połączenie internetowe nie jest wymagane do trybu dla pojedynczego gracza, więc w Palworld możesz bez problemu grać offline.

Jaki procesor (CPU) do Palworld?

Mimo że w minimalnych wymaganiach sprzętowych widnieje kilkunastoletni procesor ze średniej półki, to warto jednak postawić na nowocześniejsze CPU, które udźwignie grę przy lepszym i stabilniejszym klatkażu.

Gdy nie masz budżetu na modernizację lub zakup nowego komputera, tak naprawdę do Palworld wystarczy niemal jakikolwiek 4-rdzeniowy procesor z 2012 roku lub nowszy (na dobrą sprawę może być nawet i5-2500K, który nie odbiega zbytnio wydajnością od tego podanego przez producenta). Nie będzie to najbardziej komfortowa rozgrywka, ale to sprzęt, który pozwoli uruchomić Palworld w okolicach 30 fps przy najniższych ustawieniach.

Przeczytaj poradnik: Jak dopasować procesor do karty graficznej?

strzelanina w palworld

Jednak komfort rozgrywki znacząco podniosą procesory, takie jak Ryzen 5 5 3600, 5 5500, 5 5600(X) czy tak naprawdę jakikolwiek procesor Intel Core 12-14 generacji z rodziny Core i3 oraz tym bardziej Core i5 (jeśli masz CPU z np. 10-11 gen., to też wystarczy). Wszystko powyżej nadaje się do bardzo wysokiego fps i połączeń z bardzo mocnymi kartami graficznymi. Parowanie np. Intel Core i7 albo Ryzenów 7 z kartą graficzną z niskiej czy średniej półki nie ma większego sensu, chyba że mowa o sparowaniu starej i7 z kartą graficzną nowszej generacji, wtedy może mieć to sens.

Odkryj wszystkie procesory w x-komie

Zobacz też: Ranking procesorów

Jaka karta graficzna (GPU) do Palworld?

Gra zadziała na GPU pokroju nawet Radeona RX 460 i RX 560 czy wymienionych w specyfikacji GTX-ów 1050 (Ti) albo starszych GTX-ów 960 i 970. To karty przeznaczone jednak do okolic 30 fps i najniższych ustawień graficznych.

Do sensownej płynności (60 fps) i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) warto celować chociaż w poziom Radeona RX 6600 lub Radeona RX 7600 (XT) oraz wspomnianych wcześniej GeForce’ów RTX 3060 i RTX 4060. Dla niektórych wystarczające mogą okazać się układy: GeForce RTX 3050 lub Radeon RX 6500 XT (ewentualnie np. GTX-y 1660).

Do poprawy fps i wysokich ustawień graficznych optymalnym wyborem do 1080p mogą być karty GeForce RTX 4060 Ti (nie dopłacaj do wersji 16 GB) lub Radeony RX 6750 XT i RX 7700 XT. Do rozdzielczości 1440p i bardzo wysokiej liczby klatek na sekundę można postawić na niezłe pod kątem wydajność-cena: Radeona RX 7900 GRE (ewentualnie RX 7800 XT przy dużej różnicy w cenie) oraz GeForce’y RTX 4070 i RTX 4070 Super.

kooperacja w palworld

Mocniejszy sprzęt do Palworld jest przeznaczony już dla najbardziej wymagających graczy, którzy mogą mieć znacznie wyższe oczekiwania co do klatkażu (np. pod monitory 240 Hz).

W Palworld da się grać na zintegrowanej grafice, ale musi to być mocna na miarę Radeona 780M i 760M, które znajdują się w APU AMD Ryzen 8000G (sprawdź ich test) albo najnowszych integrach ARC z mobilnych Intel Meteor Lake. Przy czym sprawdzi się ona co najwyżej do nisko-średnich ustawień i 30 fps ze spadkami poniżej tej wartości.

Poznaj wszystkie karty graficzne w x-komie

Zobacz też: Ranking kart graficznych

Jaki komputer do Palworld?

Sprawdź polecane komputery stacjonarne i laptopy do Palworld do różnych rozdzielczości.

Polecane komputery i laptopy do Palworld w 1080p

Polecane komputery i laptopy do Palworld w 1440p

Polecane komputery i laptopy do Palworld w 4K

Odkryj pełną ofertę laptopów i komputerów stacjonarnych w x-komie

Co to jest Palworld i dlaczego jest tak popularne?

Palworld to gra, która łączy w sobie elementy survivalowe, przygodowe, strategiczne i RPG-a akcji. Wyprodukowana przez japońskie studio Pocketpair gra zyskała uwagę dzięki mieszance rozgrywki przypominającej Pokémony, ale w bardziej „dorosłym” wydaniu, które uwzględnia walkę z używaniem broni palnej czy wykorzystywanie złapanych stworzeń do ciężkiej pracy.

Dlaczego gra Palworld jest tak popularna?

 • Unikalne połączenie gatunków i mechanik: Palworld łączy nostalgiczne elementy znane z serii Pokémon, gdzie gracze mogą łapać, trenować Pale i walczyć ze stworzeniami, a jednocześnie: mogą skazywać je na harówkę, wykorzystywać, a nawet… zjeść.
 • Otwarty świat i swobodna eksploracja: gra oferuje spory, otwarty świat, który gracze mogą eksplorować, także za pomocą wierzchowców i pojazdów. W grze znajdziesz nawet podziemia pełne niebezpieczeństw.
 • Elementy survivalowe i crafting: możliwość budowania farm czy fabryk, tworzenia przedmiotów i zarządzania zasobami dodaje głębi rozgrywce i przyciąga fanów gier survivalowych i strategicznych.
 • Kontrowersyjne i zaskakujące elementy: gra zwróciła na siebie uwagę nie tylko dzięki swojej rozgrywce, ale również kontrowersyjnym elementom, takim jak możliwość wykorzystywania stworzeń do pracy czy walki, co wywołało dyskusje i zainteresowanie w mediach społecznościowych.
 • Grafika i styl artystyczny: atrakcyjna grafika i uroczy styl artystyczny przyciągają graczy o różnych upodobaniach, nawet jeśli od strony technicznej daleko jej do szczytu możliwości.

Palworld wyróżnia się na tle innych gier dzięki swojej unikalnemu, nieco wybuchowemu miszmaszowi różnych gatunków, podejścia do rozgrywki i mechanik. Czerpanie inspiracji z lubianych na całym świecie Pokemonów okazało się strzałem w dziesiątkę, bo do tej pory Nintendo nie stworzyło takiej gry, a najwidoczniej zapotrzebowanie graczy na taką produkcję było ogromne. Jej sukces pokazuje, że innowacyjne podejście, zwłaszcza jeśli pomysł wzorowany był na popularnej marce, może przynieść owoce.

Gra oferuje zarówno tryb dla pojedynczego gracza, jak i sieciową kooperację dla maksymalnie 4 graczy (tryb PvE, czyli gracz kontra środowisko). Dedykowane serwery są w stanie obsłużyć do 32 graczy jednocześnie. Tryb PvP (gracz vs gracz), w którym będzie można atakować siebie nawzajem, pojawi się w bliżej niesprecyzowanej przyszłości.

praca w fabryce w palworld

Palworld we wczesnym dostępie (Steam Early Access i Game Pass). Kiedy premiera pełnej wersji?

Gra Palworld została wydana w fazie wczesnego dostępu 19 stycznia 2024 roku. Pojawiła się w usługach Steam Early Accesss i Game Pass (Xbox i PC) w ramach Xbox Preview.

Co do terminu wyjścia z fazy wczesnego dostępu i premiery pełnej wersji, nie została oficjalnie ogłoszona żadna konkretna data. Twórcy gry nie podali jeszcze szczegółowych informacji na ten temat poza tym, że faza Early Access potrwa przynajmniej rok. Zazwyczaj okres ten służy do gromadzenia opinii od graczy i dalszego rozwijania gry, co może trwać nawet kilka lat, w zależności od zakresu planowanych prac i otrzymanych informacji zwrotnych.

Pełna wersja Palworld wyjdzie najwcześniej w styczniu 2025 roku. Przy czym raczej uznałbym ten termin za hurraoptymistyczny, biorąc pod uwagę, jak długo w fazie wczesnego dostępu znajduje się poprzednia gra studia – Craftopia (ponad trzy lata).

eksploracja świata w palworld

Cena Palworld. Czy gra podrożeje?

Palworld kosztuje 138,99 zł wersji na komputery. Cena wersji na konsole Xbox One i Xbox Series X/S jest bardzo zbliżona – 137,99 zł. Producent zaznaczył, że cena może wzrosnąć po wydaniu pełnej zawartości, czyli po wyjściu z fazy wczesnego dostępu.

Czy Palworld wyjdzie na PS5 i PS4?

Palworld jest dostępne na razie tylko na PC oraz konsolach Xbox One i Xbox Series X/S. Producent nie potwierdził do tej pory planów wydania edycji na PlayStation 4 i PlayStation 5. Wydaje się to jednak tylko kwestią czasu. Być może wynika to z umowy na (czasową) wyłączność, którą studio podpisało z Microsoftem. 

Co prawda Craftopia, która nadal znajduje się we wczesnym dostępie, również nie wyszła na konsole PlayStation, więc to nie jest nic pewnego. Nie wynika to jednak z podejścia Sony do gier Early Access, bo w wyjątkowych przypadkach firma pozwala na wydanie w swoim sklepie niedokończonej gry (np. Dreams, Temtem).

Źródło: Steam, opracowanie własne

Przeczytaj również:

Sprawdź także: