Jaki komputer do Baldur’s Gate 3? Jak wypada optymalizacja na PC?

Na jakim PC pójdzie Baldur’s Gate 3? Jakiego komputera potrzebujesz do najgorętszej – obok Starfielda – premiery tego lata? Jakie wymagania stawia RPG od Larian Studios przed kartami graficznymi (GPU) i procesorami (CPU)? Czy zadziała na „wszystkim”? Czy i jak wiele zmieniła się optymalizacja Baldur’s Gate 3 po premierze pełnej wersji? Sprawdź polecane CPU i GPU do BG3 i test wydajności na (nie tylko) G4M3R Elite z GeForce RTX 4070 Ti.

Jaki komputer do Baldur’s Gate 3? Na jakim PC pójdzie BG3?

Baldur’s Gate 3 napędzany jest przez autorski silnik Larian Studios – Divinity Engine 4.0 z obsługą bibliotek DirectX 11 i Vulkan. Od strony wizualnej to rozwinięcie tego, co udało się osiągnąć w Divinity: Original Sin 2. Poprawę widać szczególnie w modelach postaci i prezencji dialogów, choć i pod innymi względami (szczegółowość lokacji, efekty czarów) doszło do solidnego podretuszowania. W końcu kilka lat minęło od premiery ostatniej gry Belgów.

Co jednak najbardziej widać w Baldur’s Gate III przede wszystkim większy rozmach, o czym przekonasz się, gdy wstąpisz do tytułowych Wrót Baldura. Czy to oznacza, że gra ma wysokie wymagania sprzętowe? No właśnie niekoniecznie – została opracowana z myślą także o słabszych komputerach. Na wszystkim nie zadziała, ale nieskromne ustawienia pozwalają uruchomić Baldur’s Gate 3 na skrajnie różnych specyfikacjach. Sprawdź zalecane przez producenta komponenty do podróży po Zapomnianych Krainach.

Zobacz oficjalne wymagania sprzętowe i wszystkie najważniejsze informacje o Baldur’s Gate 3:

A może szukasz poradnika optymalizacyjnego, jak zwiększyć fps w Baldur’s Gate 3? Zobacz, jak poprawić płynność animacji w nowej grze RPG od Larian Studios:


baldur's gate 3 grafika promocyjna

Jaki procesor (CPU) do Baldur’s Gate 3?

Larian Studios jako minimum do Baldur’s Gate 3 podaje procesory 4- (mocniejsze CPU od Intela) i 8-rdzeniowe (słabsze CPU od AMD) bez obsługi wielowątkowości. Teoretycznie więc pograsz na tak wiekowych jednostkach, jak Intel Core i5-750, Intel Core i5-2500K, Intel Core i5-3570K lub pierwszych Ryzenach (np. Ryzen 5 1600). Przy czym są one zalecane raczej do najniższych detali i rozdzielczości do Full HD (albo nawet poniżej).

Optymalnymi procesorami do Baldur’s Gate 3 są modele z zalecanych wymagań sprzętowych, czyli chociażby Intel Core i7-8700K, AMD Ryzen 5 3600, AMD Ryzen 5 5500. Są to już jednostki 6-rdzeniowe i 12-wątkowe, czyli standard na 2023 rok.

Do poprawienia wrażeń możesz postawić na CPU pokroju Intel Core i5-12400F, Intel Core i5-13500, Intel Core i5-13600KF, AMD Ryzen 5 5600 czy AMD Ryzen 7 5700X lub Ryzen 7 5800X3D. Te procesory bez problemu pozwolą Ci grać w najwyższych ustawieniach graficznych przy wysokim klatkażu.

Czy warto pakować się w topowe jednostki do Baldur’s Gate 3? Niekoniecznie, choć jeszcze nie przetestowałem dogłębnie gry, więc trudno mi się teraz odnieść, jak skalują się one w wypełnionych NPC-ami Wrotach Baldura. Na tę chwilę wydaje się, że mogą mieć one sens przy parowaniu z topowymi GPU pokroju RTX-a 4090.

Dobierz najlepszy procesor do Baldur’s Gate 3 w x-komie

Jaka karta graficzna (GPU) do Baldur’s Gate 3?

Baldur’s Gate 3 nie jest też szczególnie wymagającą grą pod kątem kart graficznych. Producent zaleca poziom chociażby kultowego GeForce’a GTX 970, GTX-a 1060 lub Radeona RX 480. W teorii może zadziała względnie płynnie także na GPU na miarę GTX-a 960, ale w wersji z 4 GB pamięci VRAM, która jest rekomendowana do gry. Larian nie daje jednak tej gwarancji. Pamiętaj jednak, że to karty do co najwyżej 30 fps, niskiej rozdzielczości i (naj)niższych ustawień graficznych.

statek illithidów w baldur's gate 3


Do wyższych detali w 1080p potrzebujesz już czegoś na miarę GeForce’a RTX 2060 (Super), RTX-a 2070, Radeona RX 5700 XT albo chociaż GeForce’a RTX 3050. GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7600 też będą dobrym wyborem. Z kolei do 1440p te ostatnie GPU to według Larian minimum do rozdzielczości 1440p i 60 fps.

Do 2560 x 1440 pikseli celowałbym jednak w poziom od GeForce’a RTX 3060 Ti i RTX 4060 wzwyż. Na kartach GeForce RTX 4070 i RTX 4070 Ti już bez problemu będziesz osiągać ponad 100 klatek na sekundę przy najwyższych ustawieniach.

Do wysokiej rozdzielczości (4K) i wysokiego fps (ok. 100 i wyżej) Larian rekomenduje GeForce’a RTX 4080, RTX 4090 lub Radeona RX 7900 XTX. Nawet w takiej grze jak Baldur’s Gate 3 wymaga ona potężnego GPU. Jednak jeśli skusisz się na aktywację skalowania np. DLSS lub FSR, to z zadaniem poradzi sobie nawet GeForce RTX 4060 Ti. Bez tych technik do 60 fps potrzebujesz przynajmniej RTX-a 4070.

Znajdź optymalne karty graficzne do Baldur’s Gate 3 w x-komie

Platformy testowe – G4M3R Elite i nie tylko

Konfiguracja sprzętowa komputera G4M3R Elite to optymalne połączenie podzespołów, które gwarantują wysoką wydajność w różnych rozdzielczościach. Intel Core i5-13600KF i GeForce RTX 4070 Ti to idealny zestaw do 1440p, ale w Baldur’s Gate 3 możesz spokojnie pokusić się o ultrapanoramiczne UWQHD (3440 x 1440 pikseli), a nawet 4K (optymalnie z DLSS). 

Zobacz takżeTest i recenzja G4M3R Elite z Intel Core i5-13600KF i GeForce RTX 4070 Ti. Takie „gotowce” to ja rozumiem!

Test wydajności Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate 3 może i nie należy do diablo wymagających gier, ale nadal potrzebuje solidnego komputera do płynnego działania, szczególnie podczas przemierzania Wrót Baldura (wtedy mocniej liczy się CPU) i bardziej efektownych walk (gdzie większe znaczenie ma GPU). Nie obejdzie się też bez dysku SSD. Sprawdziłem, jak wypadła płynność na dwóch konfiguracjach i jak zmieniła się optymalizacja w pełnej wersji względem ostatniego wydania w ramach Early Access.

Wydajność Baldur’s Gate 3 w Early Access

Z ciekawości sprawdziłem, na ile zmieniła się optymalizacja gry po wydaniu pełnej wersji. We wczesnym dostępie Baldur’s Gate 3 chodziło całkiem dobrze, chociaż nie brakowało miejsc, w którym klatki leciały na łeb, na szyję tam, gdzie nie powinny (bo nie było w nich nic, co by uzasadniało ten spadek). Czy to się zmieniło?

We wczesnym dostępie gra chodziła także znacznie lepiej w trybie DirectX 11 niż Vulkan, i to na różnych kartach graficznych (Radeon RX 6000 i GeForce RTX 3000 i 4000) i procesorach (Intel, AMD).

Test AMD Ryzen 5 5600 i GeForce RTX 4070 w Baldur’s Gate 3

Różnica w wydajności między wersją Early Access a pełną nie jest duża. Baldur’s Gate 3 generalnie chodzi podobnie. Wyjątkiem jest rozdzielczość Full HD, gdzie widać największą poprawę wydajności, mimo że gra nieco wypiękniała i doczekała się dodatkowego ustawienia (mgły wolumetrycznej). Naturalnie test odbył się w tym samym miejscu.

Nieco zmieniło się też w różnicach między Vulkanem a DX 11. Te się częściowo zatarły, choć nadal widać przewagę w tym drugim trybie wydajności.

Test G4M3R Elite z Intel Core i5-13600KF i GeForce RTX 4070 Ti w Baldur’s Gate 3

Na komputerze G4M3R Elite z mocniejszymi podzespołami gra wyraźnie przyspieszyła, oferując bardzo wysoką wydajność w każdym scenariuszu. 

Jak wygląda optymalizacja w Baldur’s Gate 3?

Jak zmieniła się optymalizacja w Baldur’s Gate 3 po długo oczekiwanej premierze? Wbrew pozorom żadnej przepaści wydajnościowej nie ma. Przez większość czasu gra chodzi bardzo dobrze, jednak nadal znajdują się w niej miejsca z niewytłumaczalnymi spadkami płynności.

Baldur’s Gate 3 nie wymaga dużej ilości (V)RAM-u, jednak nie próbowałbym uruchamiać gry z kartą graficzną poniżej 4 GB pamięci. W pełnej wersji widać też lepsze wykorzystanie procesora i największą poprawę zauważyć można właśnie w tej rozdzielczości, w której odgrywa on największe znaczenie, czyli w 1080p.

Nadal także Baldur’s Gate 3 lepiej radzi sobie w trybie DirectX 11, w którym osiągnąłem na obu konfiguracjach sprzętowych wyższą wydajność. W porównaniu do wersji Early Access różnice już są mniejsze, przynajmniej w niektórych rozdzielczościach, a także płynność na Vulkanie jest teraz odrobinę stabilniejsza. Tego samego jednak nie mogę powiedzieć o stabilności samej gry. Niestety, ale w tym trybie Baldur’s Gate 3 potrafi wysypywać się do pulpitu z błędem.

Niemniej jednak zachęcam do przetestowania zarówno DirectX 11, jak i Vulkana na własnym komputerze, ale prawdopodobnie dojdziesz do zbliżonych wniosków. Gra jest przyzwoicie zoptymalizowana, ale przed Larian Studios jeszcze trochę poprawek optymalizacyjnych, bo do ideału nieco brakuje. I niech Cię nie zmyli oprawa wizualna – Baldur’s Gate 3 nadal wymaga przyzwoitego komputera do płynnego działania.

Jaki laptop do Baldur’s Gate 3?

Odkryj więcej ciekawych laptopów w x-komie

Jaki G4M3R do Baldur’s Gate 3?

Polecane komputery do rozdzielczości 1080p


Polecane komputery do rozdzielczości 1440p