Game Pass vs. PlayStation Plus vs. Nintendo Switch Online – porównanie

Przed podjęciem decyzji o zakupie konsoli nie jesteś pewny, który abonament jest dla Ciebie najodpowiedniejszy? A może chcesz tylko się upewnić, czy aby na pewno dokonałeś właściwego wyboru? Przekonaj się, który z abonamentów Game Pass lub PlayStation Plus albo Nintendo Switch Online ma dokładnie to, czego potrzebujesz podczas tej generacji.

Wstęp do porównania abonamentów

Przychodzi taki dzień, w którym masz ochotę pograć sobie w gierki. Bo może niedziela wieczór i humor na to w sam raz. Ale szkoda wydawać Ci kolejnych setek na grę wideo rzędu AAA, bo już dość wykosztowałeś się na sam sprzęt do grania. W pełni Cię rozumiem. Rozumieją i giganci, i kuszą abonamentami, dzięki którym możesz ograć wiele tytułów za bezcen.

Xbox Anaconda vs. PlayStation 5

Mówię o tym aż w ten sposób, bo cena jednego z abonamentów na 3 miesiące nadal pozostaje niewspółmierna do ceny premierowej produkcji. A i takie się tam pojawiają. Ale poza Game Passem przyjrzę się także PlayStation Plus i Nintendo Switch Online. Wszem wobec zapraszam do porównania abonamentów. Wszak przy zakupie konsoli może być to jedno z najważniejszych kryteriów.

Game Pass z najliczniejszą ofertą gier na PC i konsole

Chyba nie ma gracza, który nie słyszał o Game Passie. Istnienie tego abonamentu zastanawia wielu, bo Microsoft i Xbox oferują dziesiątki, a nawet setki gier wideo, które z osobna kosztowałyby fortunę. Najkorzystniej – i mówię o tym z własnego doświadczenia – jest wstąpić do usługi Xbox Game Pass Ultimate. Ta dodatkowo oferuje Live Gold (gry co miesiąc, tryb wieloosobowy), EA Play (abonament od EA, a w tym gry FIFA czy Battlefield) oraz możliwość gry w chmurze.

Napomknąłem z początku o tym, że zastanawiające jest, jak w cenie kilkudziesięciu złotych można odblokować sobie dostęp do tylu wartościowych gier. Nie musisz jednak martwić się tym, czy wspierasz swojego ulubionego twórcę. Game Pass jest korzystny i dla producentów, o czym świadczą ich głosy, że sami chcieliby stać się częścią tego abonamentu.

A jakie jeszcze korzyści niesie? Ot dostęp do wszystkich gier Xbox Game Studios już w dniu ich premiery. Więc, jeżeli również czekasz na Fable, to zagramy w nią razem bez dodatkowych opłat. To samo tyczy się nadchodzących gierek STALKER 2 oraz Starfield. W niektóre z tytułów możesz grać zarówno na PC, jak i konsoli – korzystając z tego samego konta Microsoft.

Nie zapominając o zniżkach lub zawartości dodatkowej w grach dla subskrybentów. W Game Pass wchodzi jeszcze program darmowych korzyści, podczas którego wyrwałem na przykład Spotify Premium.

Halo Infinite prerender top

Korzyści z usługi Game Pass Ultimate

 • ponad 100 tytułów na PC i konsolę Xbox
 • dostęp do gier od EA w ramach EA Play i wczesnego dostępu
 • nowe gry na premierę w stałej cenie abonamentu
 • zniżki i oferty dla subskrybujących
 • możliwość gry w chmurze
 • możliwość gry wieloosobowej
 • zawartość dodatkowa w grach dla subskrybentów
 • program darmowych korzyści

PlayStation Plus z grami co miesiąc i kolekcją najlepszych

Posiadaczem abonamentu PlayStation Plus byłem w poprzedniej generacji, obecna może jednak zainteresować Cię jeszcze bardziej. Poczynając od podstaw. W ramach PS+ otrzymujesz gry co miesiąc na platformy od Sony. W momencie, którym piszę, udostępniono takie tytuły, jak Hell Let Loose, Mortal Kombat X oraz PGA Tour 2K21, których wartość normalnie to ponad 378 złotych (sugerując się cenami z PlayStation Store).


Benefitów za PlayStation Plus jeszcze trochę stoi. Przede wszystkim możliwość gry online, jak w przypadku Xboksa czy Nintendo – znamienne dla tej generacji. A oprócz tego rabaty dla subskrybentów, które wchodzą m.in. na wybrane gry i zamówienia przedpremierowe. Mowa jeszcze o wczesnym dostępie do wersji demo, wersji beta i wyjątkowych nagrodach. Czasowo (do kwietnia 2022 roku) PlayStation Plus Video Pass, dzięki któremu obejrzysz z filmów Django czy animację Spider-Man Uniwersum.

Mimo wszystko najciekawszym w ofercie PlayStation Plus jest zupełna nowość dla PlayStation 5 – Kolekcja PlayStation Plus. Ta oczywiście wlicza się w abonament i oferuje hitowe produkcje z poprzedniej generacji. Żeby nie być gołosłownym, na wyciągnięcie ręki otrzymujesz między innymi: Bloodborne, Detroit: Become Human, God of War, The Last of Us Remastered czy Uncharted 4: Kres Złodzieja. A rzeczone TLoU jest jedną z najlepszych gier, w jakie zagrałem w swoim życiu.

Do zanotowania koniecznie funkcja Share Play, która pozwala przekazać kontrolę nad konsolą i grą komuś, kto jej nie posiada. W ten sam sposób można nawet z tą osobą zagrać w tryb kooperacyjny.

The Last of Us part 2

Korzyści z subskrybowania PlayStation Plus

 • 3 gry co miesiąc na konsole Sony
 • Kolekcja PlayStation Plus złożona z jednych z najlepszych gier
 • rabaty do wykorzystania w PlayStation Store
 • dostęp do wersji demo i beta gier
 • możliwość gry wieloosobowej
 • zapisy w chmurze
 • zawartość dodatkowa w grach dla subskrybentów
 • Share Play

Nintendo Switch Online z grą wieloosobową i klasykami

Ostatnią z usług w tym zestawieniu jest Nintendo Switch Online dla tytułowej stacjonarnej i przenośnej konsoli. Nintendo udało się drogą podobną do swoich poprzedników, a zatem abonament ten jest wymagany do gry po sieci. Tylko subskrybując wybierzesz się na wyspę przyjaciela w Animal Crossing: New Horizons, pościgasz się z innymi w Mario Kart 8 Deluxe czy stawisz wszystkim czoła w Super Smash Bros. Ultimate.

Oprócz tego i klasycznie możesz liczyć na zapisy w chmurze, dodatki w grach wideo dla subskrybentów oraz specjalne oferty w sklepie.

Ale najbliższe klasyce będą dopiero klasyczne gry Nintendo. Szczęśliwy posiadacz Nintendo Switch Online może liczyć na klasyki z systemów NES i SNES. Do tego dołączają tytuły z Nintendo 64 czy w przyszłości Sega Genesis. Jest to jedyna taka szansa, żeby za małą cenę rozbudzić w sobie dziecko na nowo i zagrać w słynne Super Mario Bros., The Legend of Zelda: A Link to the Past lub Donkey Kong Country.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury

Korzyści z abonamentu Nintendo Switch Online

 • klasyczne gry z poprzednich systemów Nintendo
 • rabaty i specjalne oferty
 • możliwość gry wieloosobowej
 • zapisy w chmurze
 • zawartość dodatkowa w grach dla subskrybentów

Game Pass vs. PlayStation Plus vs. Nintendo Switch Online – co wybrać?

Najwyższy czas na odpowiedzenie sobie, który z abonamentów wybrać. Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że najlepiej to, co akurat dostępne jest na Twojej konsoli. Ale niewykluczone, że wcześniej stoisz przed jej wyborem, dlatego warto rozeznać się w ofertach. Abonament może okazać się game changerem w zależności od tego, jakim graczem jesteś.

Game Pass Ultimate najbardziej trafi do graczy, którzy:

 • mają zaległości w gamingu i z przyjemnością nadrobią dziesiątki tytułów z ostatnich lat,
 • nie chcą płacić premierowej ceny wybranych gier,
 • lubią gry ekskluzywne Xboksa, Bethesdy, Obsidianu, Ninja Theory, Playground Games itd., które trafią do Game Passa w dniu premiery,
 • grają i na komputerze, i na konsoli Xbox.

PlayStation Plus najlepiej przemówi do graczy, którzy…

 • zagrają w kilka wybieranych co miesiąc gier,
 • chcą powrócić do gier ekskluzywnych szeroko uznawanych za hity.

Nintendo Switch Online przekona tych graczy, którzy…

 • chcą zagrać w klasyczne gry z poprzednich systemów Nintendo.

I tak w tylu punktach streściłbym własny pogląd na ww. abonamenty. Obecnie samemu subskrybuję Game Passa i muszę stwierdzić, że nie tylko stał się sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, ale i pozwolił mi odkryć kilka tytułów, o których wcześniej nie słyszałem. Koniec końców wielu z nas subskrybentami pozostanie w każdym z przypadków, bo abonamentu wymaga się do gry online.

Xbox game pass

Odnoszę tylko wrażenie, że Game Pass trochę zmienia grę tym, jak wiele oferuje od 1. dnia subskrypcji. I stał się solidnym argumentem za przy zakupie którejś z konsol Xbox Series X lub Xbox Series S. Podczas kiedy PlayStation Plus ze swoją kolekcją pozostanie raczej miłym dodatkiem, gdyż konsolę PlayStation generalnie i tak kupuje się dla gier ekskluzywnych w przyszłości. Jak w kwestii Nintendo Switch.

źródło: xbox.com, playstation.com, nintendo.com