Forza Horizon 6 – premiera, lokalizacja, plotki, spekulacje. Wszystko, co wiemy (i czego nie wiemy) o kolejnej grze wyścigowej Playground Games

Jak dzień po nocy, noc po dniu, a katzenjammer po gorączce sobotniej nocy, tak i Forza Horizon 6, po udanej „piątce”, wydaje się czymś oczywistym i naturalnym. Szkockie studio Playground Games, wraz ze swoim protektorem w osobie Microsoftu, zamierza pójść za ciosem i rozwijać serię, która od czasu odsłony z „czwórką” w tytule przeżywa swój najlepszy czas. Co na ten moment wiemy o Forza Horizon 6? Kiedy możemy spodziewać się premiery gry? Jakie plotki i domysły pojawiają się wokół tytułu?

Kiedy możemy się spodziewać premiery Forza Horizon 6?

Oficjalnej daty premiery raczej szybko nie poznamy. Natomiast można strzelać – z dużym prawdopodobieństwem ustrzelenia środka tarczy – że Forza Horizon 6 zadebiutuje w 2023 lub 2024 roku. Skąd te przypuszczenia?

Do ostatniej odsłony gry z serii Forza Horizon wydawane były regularnie co dwa lata (2012, 2014, 2016, 2018). Forza Horizon 5 przełamała ten klucz, wychodząc pod koniec 2021 roku. Należy jednak pamiętać, że ostatnie lata stoją pod znakiem przekładanych premier gier.

Obecnie sytuacja na tym polu odrobinę się stabilizuje, choć do „normalności” wciąż dalej niż bliżej. Sztandarowym i świeżym przykładem jest Starfield, którego – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – nie zagramy w 2022 roku.

Wróćmy jednak do serii Forza Horizon. Największy rozstrzał czasowy między premierami kolejnych odsłon wynosi 3 lata. Tyle musieli czekać gracze na ostatnią, bardzo dobrą dodajmy, Forzę Horizon 5. Dopóki nie otrzymamy oficjalnych zapowiedzi, 3 lata wydają się najbardziej prawdopodobnym czasem, jaki musi upłynąć, zanim zasiądziemy za kierownicą samochodów w Forza Horizon 6.

Przeczytaj także:

lamborghini urus w grze forza horizon 4

Forza Horizon 6 – lokalizacja

Obok daty premiery lokalizacja Forzy Horizon 6 jest kwestią, która elektryzuje najmocniej. Oczywiście Playground Games i Microsoft będą zwlekać z ujawnieniem miejsca akcji gry tak długo, jak tylko się da, natomiast już teraz istnieje pewne pole do spekulacji.

Prześledźmy lokacje poprzednich odsłon. Pierwsza Forza Horizon przeniosła nas do stanu Kolorado w USA. W drugiej ścigaliśmy się na drogach południowej Europy. Ciepło wspominana Forza Horizon 3 to już malownicze widoki Australii. W czwartej części serii wróciliśmy do Europy, ale tej „lewostronnej”, konkretnie do Szkocji. Forza Horizon 5, jak pewnie wszyscy pamiętają, rozgrywa się w Meksyku.

Podsumowując w ujęciu „kontynentalnym”: dwie odsłony umiejscowione były w Ameryce Północnej, dwie w Europie, jedna w Australii. Idąc tym tropem, być może zajdziemy na kontynent, który dotąd nie był eksplorowany przez Playground Games, a więc Azję lub Amerykę Południową.

Pierwszym krajem, jaki przychodzi mi na myśl jest Japonia. Nie przywiązywałbym się jednak do tej opcji zbyt mocno. Po prostu Japonia była często wymienianą destynacją w kontekście Forzy Horizon 5. Powstała nawet fejkowa japońska mapka FH5, która miała uwiarygadniać tę plotkę. Z drugiej strony jednak – byłby to na pewno bardzo ciekawy kierunek.

Pozostając jeszcze na chwilę w Azji, wspomnę jeszcze o Chinach i Indiach. Oba te kraje są krajobrazowo na tyle charakterystyczne i różnorodne, że już na płaszczyźnie koncepcyjnej dają deweloperom z Playground Games masę możliwości. Inne typy, które moim zdaniem warto rozważyć, to: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Korea Południowa.

Co z krajami Ameryki Południowej? Ten kierunek, mimo że jak dotąd nieeksploatowany przez twórców serii, wydaje mi się mało prawdopodobny. Przynajmniej nie w kontekście kolejnej odsłony FH. Wydaje mi się, że na wielu płaszczyznach byłoby to zbyt bliskie Meksykowi z Forzy Horizon 5, a kolejna odsłona – strzelam – potrzebuje odczuwalnej zmiany klimatu.

Może zatem powrót do Europy? Świetną lokalizacją, która zaoferowałaby coś świeżego, byłaby niewątpliwie Islandia. Nie zdziwiłbym się też, gdyby FH6 przeniosło nas do któregoś z krajów zachodniej Europy, np. do Niemiec, Francji czy Holandii.

Forza Horizon 5 mapa gry
Domniemana mapa Forzy Horizon 5 z Japonią jako główną lokalizacją

Wymagania sprzętowe Forza Horizon 6 na PC? Z pewnością niebotyczne

Już ostatnia odsłona FH była niezwykle wymagająca dla graczy pecetowych. Forza Horizon 6 ukaże się prawdopodobnie w szczytowej fazie możliwości obecnej generacji, dlatego wymagania sprzętowe z całą pewnością wzrosną.

Z drugiej strony trzeba mieć również na uwadze, że jeśli utrzyma się obecny impas związany ze słabą dostępnością i wysokimi cenami komponentów, być może skok technologiczny trzeba będzie odłożyć na kolejne lata.

W każdym razie – jeśli tylko pojawią się pierwsze doniesienia co do wymagań sprzętowych FH6 na pecety, z całą pewnością je opublikujemy.

Forza Horizon 5 screen

FH6 – platformy. Co z wersją na Xbox One?

Co wiemy na pewno, to że Forza Horizon 6 pojawi się w wersjach na Xbox Series X|S oraz komputery osobiste. No, i oczywiście to, że raczej nie pogramy w tytuł na PlayStation 5.

Zagadką jest natomiast to, czy portu doczekają się konsole Xbox One.

Wyjścia są dwa (będzie lub nie będzie, hehe). Najbardziej prawdopodobnym jest port przeznaczony wyłącznie na XSX i S. Szanse na wersję na starsze Xboksy można upatrywać w impasie technologicznym, w przypadku utrzymującej się niskiej podaży i wysokich cen komponentów, lub niewystarczająco posuniętym rozwoju grafiki w grach.

Forza Horizon 6 za darmo?

Jak najbardziej! Oczywiście wyłącznie dla subskrybentów płatnego abonamentu Xbox Game Pass, bo FH6 trafi tam już w dniu premiery, aczkolwiek to wciąż bardzo opłacalna oferta.