Fitbit złożył patent na smart ring, który pozwoli profesjonalnie zmierzyć SpO2 i nie tylko

Fitbit dał się już poznać jako dostawca wielu urządzeń i narzędzi, które pomagają nam dbać o kondycję naszego ciała i monitorować jego parametry. Teraz okazało się, że jeszcze w grudniu 2020 roku złożył patent na kolejne akcesorium tego typu – smart ring, czyli inteligentny pierścionek. Jego przeznaczenie? Wszystkimi rządzić, wszystkie odnaleźć… Dobra, już przerabialiśmy ten żart. Tak naprawdę chodzi o mierzenie tętna, ciśnienia krwi oraz jej natlenienia, wykorzystując przy tym sensory klasy medycznej.

Oksymetria oksymetrii nierówna, czyli co oferuje smart ring od Fitbit?

Wykorzystanie tego rodzaju technologii ma być właśnie tym, co odróżni smart ring Fitbit od innych wearables tego rodzaju. Zamiast polegać na niedokładnych czujnikach światła odbitego od tkanki (oksymetria reflektancyjna), pierścionek ma opierać pomiar na stosowanej w szpitalnictwie oksymetrii transmisyjnej. Chodzi tu o mierzenie światła, które przechodzi przez tkankę.

Uzyskane w ten sposób wyniki mają być o wiele bardziej precyzyjne. Ten typ oksymetrii ma być również kluczowy dla monitorowania szeregu różnych parametrów. W patencie jest mowa o mierzeniu saturacji, pulsu, ciśnienia krwi (bez mankietu), a także poziomu glukozy czy stężenia lipidów.

Poza tym smart ring miałby również posiadać łączność NFC, a to może oznaczać, że będzie obsługiwać płatności Fitbit Pay.

smart ring Fitbit patent
Źródło: USPATO via Wearable

Inteligentne pierścionki na rynku wearables

Oczywiście, jak zauważa James Stables z portalu Wearable, nie ma gwarancji, że smart ring Fitbit doczeka się realizacji. Od złożenia patentu do wypuszczenia produktu na rynek droga daleka. Gdyby jednak akcesorium takie ujrzało światło dzienne, inteligentny pierścionek Oura doczekałby się konkurencji.

Jakkolwiek rynek smart rings nie jest może specjalnie tłoczny (wypadły z niego Amazon oraz Motiv), to nie jest to aż taka nierealistyczna technologia. A więcej można się o tym dowiedzieć z artykułu, w którym piszemy o inteligentnym pierścionku z czipem RFID.

ORII Smart Ring
Źródło: ORII via Wearable

Stables zwrócił też uwagę, że ze względu na gabaryty, którymi smart ring jednak przegrywa z opaską, urządzenie Fibit może niekoniecznie cieszyć się popularnością wśród zwykłych użytkowników. Możliwe więc, że firma przymierza się do uderzenia w rynek typowo medyczny i chodzi jej o zabezpieczenie się przed Agencją Żywności i Leków.

Jak to będzie? Czas pokaże. Tymczasem zachęcamy do sprawdzenia tekstów o innych urządzeniach Fitbit na Geeksie oraz wearbles i nie tylko w sklepie x-kom:

 Źródła: Wearable, Tech Time, Elektronika B2B