Fitbit wprowadza funkcję Oceny Stresu dla większości swoich urządzeń

Wraz z nową opaską Luxe, Fitbit udostępnił nowe narzędzie do zarządzania stresem, czyli funkcję Oceny Stresu. Narzędzie do kontroli i weryfikacji poziomu kortyzolu w organizmie jest dostępne zarówno dla najnowszego trackera amerykańskiego producenta, jak i dla jego pozostałych urządzeń, które obsługują pomiar tętna. Co właściwie daje taka szczegółowa analiza Oceny Stresu i jak z niej korzystać?

Ocena stresu w opaskach sportowych Fitbit

Badania amerykańskich naukowców z ICRC pokazują, że po wybuchu pandemii około 50% ludzi odczuwa fizyczne i psychiczne skutki stresu. Nic więc dziwnego, że covidowa rzeczywistość nie jednego z nas przyprawiła już o siwe włosy. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie nie tylko o zdrowie, ale i idące za nim samopoczucie, które motywuje i napędza do codziennego działania.

Naprzeciw potrzebom użytkowników wychodzi więc znany na całym świecie producent akcesoriów wearables – Fitbit – i udostępnia nowe narzędzie do monitorowania organizmu, czyli funkcję Oceny Stresu.

ocena stresu fitbit

Co daje opcja Oceny stresu i dla kogo jest przeznaczona?

Funkcja Oceny Stresu jest od teraz dostępna w dedykowanej aplikacji Fitbit dla użytkowników urządzeń: Charge 4Inspire 2, Luxe, SenseVersa 2 i Versa 3. Jej poszczególne elementy i wskaźniki będą pojawiać się na tych urządzeniach stopniowo, więc warto upewniać się, że program i oprogramowanie opaski Fitbit są zawsze aktualne.

Mówiąc najprościej, parametr ten ma za zadanie zapewnić codzienną ocenę zdolności organizmu do radzenia sobie ze stresem na podstawie analizy poziomu aktywności, snu i tętna. Ponadto gromadzi też informacje o wysiłku, wzorcach snów i szybkości reakcji organizmu na czynniki stresogenne. Dodatkowo przeprowadzi nas przez proste ćwiczenia oddechowe, które w razie gdy będzie on za wysoki, pozwolą szybko wrócić do równowagi.

Trzeba też zaznaczyć, że funkcja Oceny Stresu jest czym innym niż czujnik EDA, znany z urządzenia Sense. Odnosi się bowiem nie do jednego, a całego zbioru wskaźników, określających parametry stresu.

fitbit luxe opaska sportowa premiera elegancka

Droga ku wyciszeniu ze sprzętem Fitbit

To jeszcze nie wszystko. Jeśli posiadamy jedną z powyższych opasek i wykupimy usługę Fitbit Premium, to otrzymamy także dostęp do prawie 200 treningów i sesji mindfulness, pomagających efektywniej zarządzać stresem. W skład sesji wchodzi także Deepak Chopra’s Mindful Method, czyli ekskluzywna kolekcja medytacji stworzona specjalnie dla członków Fitbit Premium.

Wszystko po to, aby użytkownicy sprzętu spod szyldu amerykańskiego producenta mogli włączyć praktykę mindfulness do swojej codziennej rutyny. A to z pewnością pomoże w codziennych, często stresujących sytuacjach.

Często obserwuję u siebie obniżenie tętna po sesji medytacji, a wraz z upływem czasu poprawiły się tendencje w zakresie zmienności rytmu serca. Deepak Chopra's Mindful Method sprawia, że regularna praktyka jest przystępna - bez względu na to, czy dopiero zaczynasz, czy chcesz przenieść swoją praktykę mindfulness na wyższy poziom.
Deepak Chopra
pionier medycyny integracyjnej i założyciel Fundacji Chopra