Chrapiesz? Okazuje się, że zegarki i opaski sportowe Fitbit bez problemu to wykryją

Wykrywanie chrapania i hałasu to funkcja zaproponowana niedawno przez jednego z największych amerykańskich producentów sektora wearables. Z internetowych doniesień wynika, że będzie ona potrafiła zidentyfikować najmniejszy hałas, w tym znienawidzone przez wszystkich chrapanie. Ale to nie wszystko. „Snore & Noise Detect” przeanalizuje także jego rodzaj i głośność. Jak wygląda to w praktyce i co niesie za sobą taka zmiana? Sprawdźmy to.

Opaski Fitbit słyszą chrapanie i inne hałasy

Znany na całym świecie portal The Verge donosi, że najnowsza wersja aplikacji Fitbit, dostępna w sklepie Google Play, przewiduje opcję wykrywania hałasu i uciążliwego dla otoczenia chrapania.

Analizowany na łamach portalu raport stwierdza, że „Snore & Noise Detect” (oryg.) bardzo sprawnie monitoruje najmniejsze hałasy, szumy i odgłosy, które rozgrywają się wokół osoby noszącej urządzenie ubieralne Fitbit. Ich analiza pozwala znaleźć „charakterystyczne dla chrapania” dźwięki. Mówiąc więc wprost, w momencie, kiedy zegarek Fitbit wykryje jakikolwiek hałas, natychmiast spróbuje określić, czy jest on chrapaniem.

Zobacz też:

fitbit odpoczynek

Warunki korzystania z nowej funkcji Fitbit

Jak wynika ze wspomnianego raportu, opcja wykrywania hałasu i chrapania Fitbit będzie dostępna wyłącznie dla użytkowników, którzy posiadają trackery tego producenta. Muszą to być także modele z wbudowanym mikrofonem. 

Niestety jasno zaznaczono także, że korzystając z monitorowania snu w taki sposób, trzeba liczyć się ze znacznym spadkiem baterii w urządzeniach ubieralnych Fitbit. Aby skorzystać z opcji wykrywania chrapania, opaska Fitbit musi być naładowana minimum do 40%.

Obecnie ta innowacyjna opcja została udostępniona jedynie wybranym użytkownikom. Niemniej, jak tylko będziemy wiedzieć, czy i kiedy pojawi się w Polsce, z pewnością damy znać. Bądźcie czujni!

ocena stresu fitbit

Kontrola chrapania i hałasu. Dobry pomysł?

Informacja o nowej funkcjonalności Fitbit zaznacza również, że zebrane w ten sposób dane nie są pewną i niezawodną bazą, a mają być raczej jedynie wskazówką do podjęcia diagnostyki w skrajnie uciążliwych przypadkach chrapania.

Powód? Smartwatche i opaski Fitbit nie są w stanie dokładnie zidentyfikować, kto chrapie – może to być np. osoba, która ma urządzenie ubieralne na ręce, ale również małżonek, śpiący w pobliżu. Zaleca się też, aby użytkownicy unikali w swojej sypialni jakichkolwiek innych dźwięków, bo te mogą skutecznie zakłócać wykrywanie chrapania. 

Interesują Cię produkty Fitbit i ich możliwości? Sprawdź też:

Źródło: theverge.com, gadgets.ndtv.com