Elon Musk zapowiedział, że zbuduje humonoidalnego robota. Co wiemy o projekcie Tesla Bot?

Prezes Tesli zapowiedział, że jego firma pracuje nad stworzeniem tzw. robota humonoidalnego. Tesla Bot, bo tak ma nazywać się urządzenie, będzie wyglądał podobnie do człowieka. Z kolei jego głównym przeznaczeniem ma być wykonywanie nudnych, powtarzalnych lub niebezpiecznych czynności. Wypełniony technologicznymi innowacjami robot-człowiek to przełom w ofercie motoryzacyjnego giganta. Co jeszcze wiadomo o projekcie robota z ludzką twarzą?

Skąd wziął się pomysł na Tesla Bota?

Wiadomość o projekcie pierwszego robota promowanego nazwiskiem Elona Muska pojawiła się 19 sierpnia 2021, podczas inauguracyjnego dnia AI Tesli w Kalifornii.

Prezes jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek świata przyznał, że pierwszym dwunożnym robotem chce realnie przyczynić się do wpływu na codzienność. Specyficzne, „ludzkie” urządzenie ma w jego zamyśle odciążyć społeczeństwo i dostarczyć ludziom alternatywę, która z powodzeniem wyręczy ich w codziennych obowiązkach. Co ważne, nie chodzi tu tylko o pracę, ale również proste czynności, jak np. zakupy spożywcze.

Oczywiście ma być przyjazny, poruszać się po świecie ludzi i eliminować niebezpieczne, powtarzalne i nudne zadania (…) Powinien być w stanie , no wiesz, pójść do sklepu i kupić mi następujące artykuły spożywcze, tego typu rzeczy.
Elon Musk
dyrektor generalny Tesli
tesla bot elon musk
fot. Tesla

Ideą projektu Tesla Bot jest więc to, abyśmy sami mogli podjąć decyzję, czy chcemy wykonywać konkretne rzeczy, a nie robili je z automatu czy przymusu. W razie gdy nie będziemy mieć na nie ochoty, z powodzeniem zastąpi nas właśnie Tesla Bot.

Robot zaproponowany przez Muska ma wyglądać, chodzić i zachowywać się jak… człowiek. Za jego ludzkie podejście do funkcjonowania w świecie odpowiadać będzie oczywiście sztuczna inteligencja. Ta sama, która  jeszcze nie tak dawno była nieco krytykowana przez samego Muska.

Przypomnijmy, że szef Tesli wielokrotnie twierdził, że ma obawy przed niekontrolowaną sztuczną inteligencją. W wywiadzie Joe Rogan Experience ostrzegał wprost, że może ona stać się coraz bardziej niebezpieczna, przez swoje potężne zdolności i niebywałą pamięć. Teraz zdaje się, że odłożył je na bok i skupia się na przygotowaniu „ludzkiego” robota.

Czym jest Tesla Bot?

Musk zapowiedział, że Tesla Bot będzie mierzył około 170 cm wzrostu. Z kolei jego przewidywana oscyluje wokół 60 kilogramów. Ręce i nogi robota mają być rozmieszczone analogicznie do budowy człowieka, a ich pracę ma umożliwiać 40 siłowników elektromechanicznych z dwiema stopami oraz czujnikiem siły sprzężenia zwrotnego dla równowagi i zwinności. Podczas prezentacji w Kalifornii dyrektor Tesli zapowiedział też, że ta specyficzna maszyna będzie mogła rozpędzić się nawet do 5 mil (około 8 kilometrów) na godzinę.

Co istotne, na twarzy robota ogłoszonego przez Muska ma znajdować się ekran, wyświetlający kluczowe dla jego pracy informacje. 

tesla bot konstrukcja
fot. Tesla

Nie bez znaczenia pozostaje również działanie tego unikatowego robota. Ma on przede wszystkim wykorzystywać technologie znane już z pojazdów marki Tesla. 

Mowa np. o kamerach autopilota, które będą jego „oczami”, wyznaczającymi trasę. Zastosowano w nim również system Full Self-Driving będzie funkcjonował jako narządy wewnętrzne robota, pomagając mu działać i funkcjonować – szczególnie, jeśli chodzi o czynności domowe. „Ludzki” robot ma też wykorzystywać mechanizmy treningowe superkomputera Dojo spod szyldu Tesli w celu poprawy funkcjonalności.

Urządzenie, stworzone na kształt człowieka, będzie dodatkowo działało na zasadzie planowania, etykietowania, symulacji i w oparciu o narzędzia sieci neuronowej. Wszystko po to, aby funkcjonować skutecznie i wydajnie, jednocześnie dokładnie wykonując założone zadania.

tesla bot
fot. Tesla

Dostępność i cena ludzkiego robota Tesli

Podczas zeszłotygodniowej konferencji w Kalifornii Musk zapowiedział, że wypuszczenie Tesla Bota na rynek nastąpi prawdopodobnie w 2022 roku. Jasno zaznaczył też, że ma świadomość, że jeśli nie zbuduje go Tesla, z pewnością w kolejnych latach zrobi to ktoś inny. 

Niemniej, biorąc pod uwagę ilość zapowiedzianych i niedokończonych projektów spod szyldu Tesli, sceptycy uważają, że może to nastąpić o wiele później – o ile w ogóle nastąpi. 

Cena, nawet szacowana, nie została na ten moment podana.

Koniecznie przeczytaj też:

 
Źródło: theverge.com, teslarati.com, tesla.com