Robot z biura rzeczy znalezionych – RFusion

Jeżeli zdarza Ci się szukać kluczy po całym domu, a co gorsza, klucze znajdują się zakopane pod stosami ubrań, to robot RFusion jest dla Ciebie. O co chodzi? O maszynę, która szuka rzeczy zgubionych.

Robot znajdzie za Ciebie – RFusion w akcji

Naukowcy z Uniwersytetu MIT (Massachusetts Institute of Technology) opracowują robota o nazwie RFusion. Składa się on z ramienia, chwytaka, anteny i kamery. Jego zadaniem jest zlokalizowanie i odzyskanie danego przedmiotu, nawet gdy ten jest ukryty. Dla przykładu – zakopany pod stertą ubrań.

Maszyna działa na zasadzie łączenia danych z kamery oraz sygnałów o częstotliwości radiowej (RF). Wbudowana w robota antena odbija sygnał emitowany przez znacznik (RFID) przymocowany do przedmiotu. Za pomocą tego, urządzenie jest zdolne wykryć przedmiot nawet wtedy, kiedy ten jest poza zasięgiem wzroku. Sygnały o częstotliwości radiowej sprawdzają się do tego idealnie, ponieważ przebijają się przez większość powierzchni.

Kiedy maszyna zidentyfikuje położenie poszukiwanego obiektu, dostosowuje ruch oraz kąt chwytaka tak, by móc złapać obiekt. Do tego analizuje, czy niezbędnym jest wcześniejsze usunięcie innych przedmiotów i upewnia się, że podnosi właściwą rzecz. Jeżeli uzna, że nastąpiła pomyłka, chwytak wypuszcza trzymany przedmiot i robot wznawia poszukiwania.

rfusion mit robot
Źródło: MIT News

Maszyna uczy się jak człowiek

RFusion uczy się metodą prób i błędów za pomocą swoistej sieci neuronowej – tak samo jak uczy się ludzki mózg. Badacze nagradzają robota za właściwe posunięcia i karzą go za popełnianie błędów. Dzięki takiemu działaniu  wzmacniany jest algorytm, który optymalizuje pracę maszyny.

Robot został przetestowany już w kilku środowiskach, m.in. odnalazł brelok w zabałaganionym pudełku oraz pilota ukrytego pod stertą różności na kanapie. Co ciekawe, maszynie nie powinno się dostarczać wszystkich możliwych danych o środowisku, w którym się znajduje, ponieważ to przytłacza algorytm. Należy zawęzić informacje z sygnału antenowego oraz ograniczyć ilość informacji z kamery do tego, co znajduje się tuż przed ramieniem. Dzięki temu ramię robota ma 96% szans na odnalezienie zguby.  

RFusion planowany do inteligentnego domu i nie tylko

Poza najprostszym poszukiwaniem zgubionych kluczy czy pilota, badacze planują wdrożyć maszynę do systemów smart home, aby pomóc ludziom w dowolnym zakresie obowiązków domowych. Ponadto w przyszłości robot znajdzie swoje zastosowanie w magazynie czy na linii produkcyjnej.

Znaczniki RFID, dzięki którym ramię identyfikuje obiekty, są zresztą szeroko stosowane w branży przemysłowej, np. do rozpoznawania i sortowania odzieży. Dzięki nim można zidentyfikować i skompletować szereg przedmiotów, co umożliwia prędkie działanie bez konieczności sprawdzania każdego przedmiotu z osobna. W dzisiejszym świecie to jeden ze sposobów do terminowej realizacji zamówień.

Na robota musimy jeszcze poczekać

Na razie RFusion jest zbyt wolny, by wdrożyć go do codziennego użytku. Jednak w przyszłości badacze planują rozwiązać ten problem i przyśpieszyć jego działanie tak, by ten nie musiał zatrzymywać się w celu przeprowadzenia pomiarów, ale płynnie wykonywał wszystkie analizy na bieżąco. Póki co, robot nie opuszcza środowiska badawczego.

Zainteresował Cię ten temat? Konieczne przeczytaj także:

Źródło: MIT News