Xiaomi pokazało robota, który jest psem. Wabi się CyberDog

Jeśli wydaje Ci się, że widziałeś już wszystko, to masz rację – wydaje Ci się. Jeden z największych chińskich producentów smartfonów pokazał ostatnio innowacyjnego robota, który do złudzenia przypomina prawdziwego… psa. Eksperymentalna maszyna otrzymała nazwę CyberDog, a jej twórcy twierdzą, że oprócz wyglądu posiada całą gamę cech perfekcyjnie wpisujących się w charakter czworonogów. Dowiedz się więcej.

Pies rodem z Black Mirror. Czym jest CyberDog?

Robot, który jest psem to eksperymentalny wynalazek zaprezentowany ostatnio przez Xiaomi. Nie dajcie się zwieść, nie jest on jednak tylko czworonożną konstrukcją, ale realnie przypominającym psa urządzeniem, posiadającym pełen pakiet cech charakterystycznych dla naszych czworonożnych przyjaciół. 

Chiński gigant technologiczny podkreśla, że projekt maszyny, noszącej wdzięczną nazwę CyberDog, ma charakter open source. Tak zdefiniowana sprawa pozostawia twórcom furtkę do modyfikacji i dalszego rozwoju tego oryginalnego pomysłu w przyszłości.

cyberdog xiaomi
fot. Xiaomi

Warto wspomnieć, że CyberDog, mimo że nie jest pierwszym czworonożnym robotem w ogóle (mieliśmy już do czynienia chociażby ze Spotem od Boston Dynamics), zdecydowanie jest maszyną, która do niedawna była poza zasięgiem ludzkich umysłów.

Co mam na myśli? Chyba każdy, patrząc na zdjęcia robota Xiaomi, który został stworzony na wzór psa, ma nieodparte wrażenie, że jego twórcy inspirowali się na technologicznych wynalazkach znanych dotąd z serialowych i filmowych produkcji, m.in. z kultowego Black Mirror.

cyberdog xiaomi
fot. Xiaomi

Xiaomi stworzyło psa… z duszą?

CyberDog nie tylko jest podobny do prawdziwego psa, ale również tak się zachowuje. Podczas programowania została mu podarowana zdolność do reagowania na polecenia głosowe i podążania za swoim właścicielem – właśnie tak, jakby był prawdziwym zwierzakiem.

Ale to nie wszystko. Można nim też sterować za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfon.

cyberdog xiaomi
fot. Xiaomi
CyberDog może analizować otoczenie w czasie rzeczywistym, tworzyć mapy nawigacyjne, wyznaczać cel podróży i omijać przeszkody. W połączeniu ze śledzeniem ludzkiej postawy i rozpoznawaniem twarzy, CyberDog jest w stanie podążać za swoim właścicielem i omijać przeszkody
Xiaomi

CyberDog od strony technicznej

Według chińskiego giganta, pies-robot jest bardzo zwinny i waży zaledwie 3 kilogramy, przez co potrafi np. wykonywać backflipy i biegać z prędkością 3,2 m/s. Można się z nim łączyć przez platrformę Nvidia Jetson Xavier AI. 

Ponadto CyberDog otrzymał zestaw innowacyjnych kamer i czujników. Mowa m.in. o sensorach dotykowych, zaimplementowanym module GPS, ultraszerokokątnym obiektywie typu „rybie oko” oraz kamerze Intel RealSense D450 do wykrywania głębi.

Co więcej, pies Xiaomi może też pochwalić się aż trzema portami USB-C i jeden port HDMI – mają one pomóc właścicielowi technologicznego czworonoga dostosować go do swoich potrzeb. 

Chiński producent zapowiedział też, że do robota można z powodzeniem dodać czujniki lidarowe, kamery panoramiczne i reflektory.

fot. Xiaomi

Cena i dostępność CyberDoga Xiaomi

Jeden z największych producentów technologicznych na świecie zaznacza, że w początkowej fazie ma zamiar wypuścić ograniczoną ilość robotów CyberDog. Będą one skierowane głównie do „fanów, inżynierów i entuzjastów robotyki Xiaomi”. 

Potwierdza też, że chce zobaczyć, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszyła się ta czworonożna maszyna i na tej podstawie zamierza podjąć decyzję, co do dalszych działań w tej kwestii.

Póki co, zaplanowano wydanie 1000 sztuk, a każda z nich będzie kosztować 9999 juanów, czyli około 6 tysięcy złotych.