Diablo II: Resurrected – wszystko, co na ten moment w wiemy o remasterze kultowego RPG-a

To już oficjalne: Blizzard Entertainment pracuje nad remasterem kultowego Diablo II, który w odświeżonej wersji otrzyma dopisek „Resurrected”. Wiadomość o tym spowodowała w branży niemałe poruszenie. W końcu bowiem dostaliśmy oficjalne potwierdzenie tego, o czym od dawna spekulowano i co siłą rzeczy musiało się wydarzyć. Postanowiliśmy zatem zebrać wszystko to, co na obecny moment wiemy o Diablo 2: Resurrected.

Diablo II: Resurrected – ten remaster się nam po prostu należał

Jeśli pamiętacie premierę Diablo 2, to znaczy, że mieliście zajedwabiste dzieciństwo. Albo po prostu jesteście starzy, bo nie wiem, czy wiecie, ale w czerwcu kultowa gra Blizzarda skończy 21 lat.

Szukający partnerki biznesmen z kryzysem wieku średniego stwierdziłby zapewne, że to w sam raz. Ale dla gry wideo „oczko” to w najlepszym przypadku oddział geriatryczny w postaci retro wspominek, w najgorszym – śmierć przez zapomnienie.

Z Diablo II jest inaczej. To gra ponadczasowa, wręcz ikoniczna, taka, którą nie tylko wspomina się z rozrzewnieniem, ale też wraca do niej przy każdej nadarzającej się okazji. I to nie na zasadzie „w mojej pamięci wyglądało to znacznie lepiej”. Przez dwie dekady RPG akcji Blizzarda nie stracił na grywalności praktycznie nic.

W dobie remasterów, remake’ów i rebootów formalnością wydawało się odświeżenie tego tytułu. Społeczność skupiona wokół Diablo zresztą domagała się tego wielokrotnie. W końcu Blizzard odpowiedział na prośby fanów, zapowiadając Diablo 2: Resurrected. Co na ten moment wiadomo o remasterze drugiego Diablo? Póki co konkrety mieszają się ze spekulacjami i domysłami.

Sprawdź również: The Sims 5 – co wiemy o kolejnej odsłonie kultowej serii?

Diablo 2: Resurrected – kiedy premiera gry?

Konkretnej daty nie poznaliśmy. Od Blizzarda wiemy na razie ledwie tyle, że Diablo II: Resurrected ukaże się jeszcze w 2021 roku. Spina się to niejako z informacją o premierze Diablo 4, w które zagramy najwcześniej w przyszłym roku.

Jak oceniać tę wiadomość? Wydaje mi się, że pozytywnie. Przede wszystkim sugeruje ona, że prace nad remasterem trwają już od jakiegoś czasu, a sam projekt ma się na tyle dobrze, że Blizzard podjął decyzję o tym, aby zakomunikować jego istnienie.

[Aktualizacja]

Niespodziewanie na E3 2021 podczas konferencji Microsoftu zapowiedziano datę premiery Diablo 2: Resurrected. Pan Grozy powróci do nas dokładnie 23 września 2021 roku. Miesiąc wcześniej, bo w sierpniu, rozpoczną się beta-testy, w których będą mogli wziąć udział wszyscy zamawiający przedpremierowo.

Sprawdź wszystkie poradniki do Diablo 2 Resurrected, jakie przygotowaliśmy po premierze:

Diablo II: Resurrected – wymagania sprzętowe na PC

Choć mówimy o remasterze, czyli (w domyśle) odświeżeniu istniejącego tytułu, a nie pisaniu go od nowa, wymagania sprzętowe Diablo II Resurrected są wyższe, niż można było się spodziewać.

Wymagania minimalne

  • system operacyjny: Windows 10;
  • procesor: Intel Core i3-3225, 3,3 GHz lub AMD FX-4350;
  • karta graficzna: NVIDIA GTX 660, AMD Radeon HD 7850;
  • RAM: 8 GB;
  • Dysk: ok. 30 GB wolnego miejsca na dysku.

Co ciekawe, taka konfiguracja pozwoli uruchomić grę w rozdzielczości zaledwie 1280 x 720 pikseli.

Wymagania zalecane

  • system operacyjny: Windows 10;
  • procesor: Intel Core i5-960k, 3,3 GHz lub AMD Ryzen 5 2600;
  • karta graficzna: NVIDIA GTX 1060, AMD Radeon HD 5500 XT;
  • RAM: 16 GB;
  • Dysk: ok. 30 GB wolnego miejsca na dysku.

Tutaj już zagramy w rozdziałce Full HD. Wymagań względem 4K nie znamy, ale patrząc na powyższe, możemy śmiało stwierdzić, że łatwo (i tanio) nie będzie.

Diablo 2 Resurrected screen z gry
Źródło: Blizzard Entertaiment

Diablo 2: Resurrected – cena

W przypadku Diablo II: Resurrected cena za egzemplarz ma wynosić 39,99 euro. Czy to dużo, czy mało, oceńcie sami. Wiele będzie zależało od jakości remastera, czy będzie rzetelnie przygotowanym tytułem, czy prymitywnym skokiem na kasę, jak w przypadku niektórych odświeżanych tytułów. Wszystko jednak wskazuje na to, że Blizzard podchodzi do sprawy niezwykle ambitnie.

Diablo II: Resurrected – platformy

Tutaj Blizzard poszedł na całość, bo remaster Diablo 2 będzie tytułem multiplatformowym. Oprócz wersji na PC, firma przygotowuje również porty na PS4, Xbox One, najnowsze PS5 i Xbox Series X|S, a nawet na Switcha.

Nintendo Switch Minecraft

Diablo 2: Resurrected – przedsprzedaż

Przedsprzedaż gry na razie nie jest dostępna. Prawdopodobnie ruszy dopiero wtedy, gdy Blizzard ogłosi konkretną datę premiery Diablo 2: Resurrected. Na stronie gry w serwisie Nintendo.com można co najwyżej dodać tytuł do „wishlisty”.

Diablo II: Resurrected – wydanie kolekcjonerskie

Na temat kolekcjonerki zremasterowanego Diablo 2 nie wiemy zbyt wiele. Pogłoski mówią, że edycja ta będzie jedyną możliwością zakupienia fizycznego egzemplarza gry. W standardowych wersjach Diablo II: Resurrected ma być dostępne wyłącznie w formie cyfrowej.

Diablo 2 Resurrected screenshot z gry
Źródło: Blizzard Entertainment

Zawartość remastera, ulepszenia

Blizzard Entertainment zapowiedział, że odświeżenia doczeka się nie tylko sama „podstawka” Diablo 2, ale również dodatek Lord of Destruction.

Gra zostanie przeniesiona na nowy silnik. Dostaniemy pełny trójwymiarowy rendering, dynamiczne oświetlenie, odrestaurowane animacje i efekty, audio z obsługą Dolby 7.1. Niespodzianką może być też fakt, że Blizzard zadecydował o stworzeniu od nowa cutscenek filmowych w grach.

Jednocześnie wydawca zapewnia, że mimo szeregu ulepszeń gra zachowa swój unikalny klimat, a zmiany w gameplayu będą co najwyżej kosmetyczne.

Kto wyprodukuje remaster Diablo 2?

Tutaj niespodzianki nie ma, ale to dobrze. Zgodnie z tym, na co wskazywały przecieki, za Diablo 2: Resurrection odpowiedzialne jest Vicarious Visions. Jest to o tyle pozytywna wiadomość, że studio to ma w dorobku dwa naprawdę znakomite remastery: Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 oraz odświeżoną trylogię Crash Bandicoot.

Diablo 2 Resurrected screen z gry
Źródło: Blizzard Entertainment

Diablo 2: Resurrected – jak zapisać się do testowania wersji alfa na PC?

Przed premierą remastera Blizzard udostępni pecetowym testerom wersję alpha gry. Jeśli macie ochotę wziąć udział w testach, konieczne będzie zarejestrowanie się na oficjalnej stronie gry. Nie obiecujemy, że Blizzard postawi właśnie na Was, ale nie przekonacie się o tym, jeśli nie spróbujecie.

[AKTUALIZACJA: 8 kwietnia 2021]

9 kwietnia startuje techniczne alfa-testy Diablo 2: Resurrected. Potrwają do 12 kwietnia i dotyczyć będą wyłącznie pecetowej wersji gry. 

Źródła: Blizzard, extratime.media, Nintendo