Nadciąga AMD FidelityFX Super Resolution, czyli odpowiedź AMD na DLSS. Czy NVIDIA ma się czym martwić?

Jeśli plotki się potwierdzą, technologia FidelityFX Super Resolution (w skrócie – FSR) od AMD zadebiutuje na rynku już w czerwcu. W największym skrócie – jest to odpowiedź na DLSS 2.0 od Nvidii, a więc coś, co pozwoli wycisnąć z gier dodatkowe klatki na sekundę. Czy „Zieloni” mają się czego obawiać?

AMD FidelityFX Super Resolution już w czerwcu?

Przeciek dotyczący FidelityFX Super Resolution pochodzi od Coreteksa. Youtuber zdążył już kilkukrotnie udowodnić swoją wiarygodność, dzieląc się insajderskimi informacjami, które potem okazywały się prawdą. Tym razem Coreteks zelektryzował branżę wieściami o tym, że FidelityFX Super Resolution pojawi się oficjalnie już w czerwcu 2021 roku, w trakcie targów Computex.

Entuzjazm studzić może fakt, iż ostatnia duża plotka dotycząca FSR nie znalazła odzwierciedlenia w rzeczywistości. Według niej technologia miała zadebiutować w marcu 2021, a jak wiemy – do tego nie doszło.

Jeśli natomiast chodzi o oficjalne stanowisko AMD, to jest ono takie, że FidelityFX Super Resolution zostanie zaprezentowane w 2021 roku; konkretnej daty nie ma, więc równie dobrze premiera może odbyć się w czerwcu, jak i grudniu.

Nowy Radeon RX 6000 zdjęcie

AMD FidelityFX Super Resolution – co to takiego?

Technologia AMD FidelityFX Super Resolution opracowywana przez AMD to tak naprawdę zbiór wielu technik, których implementacja sprowadza się do poprawienia jakości grafiki w grach, przy jednoczesnym braku wpływu na wydajność. Technologia, jak twierdzi się od jakiegoś czasu, ma być odpowiedzią na funkcję DLSS, obecną na flagowych kartach graficznych Nvidia.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do DLSS, FSR nie jest oparte o uczenie maszynowe, lecz używa algorytmicznego supersamplingu, aby uzyskać skalowanie przy minimalnym wpływie na wydajność. Co za tym idzie –  jego implementacja ma być nieporównywalnie prostsza. Mało tego, FidelityFX Super Resolution będzie kompatybilne nie tylko z układami od AMD, ale też z kartami od Nvidii.

Ostatnie doniesienia sugerują, iż FidelityFX Super Resolution jest już w rękach deweloperów oraz w dev kitach Xbox Series X|S. Kluczowym elementem ma być tu wspomniana już łatwość wdrożenia, różniąca FSR od DLSS.

Czy Zieloni mają się czego bać? Trudno na ten moment powiedzieć. Jeśli FSR okaże się taką rewolucją, jak zapowiadają twórcy i sugerują plotki, to z pewnością da Nvidii dodatkowy bodziec do dalszego rozwoju DLSS. A dla nas graczy rywalizacja między obiema firmami niesie ze sobą praktycznie same plusy.

 

Źródła: techradar.com, videocardz.com