Które telewizory mają DVB-T2? Ranking TV z nowym standardem telewizji naziemnej kwiecień 2024

Który telewizor kupić, żeby oglądać programy w nowym standardzie telewizji naziemnej? Ile trzeba wydać, aby cieszyć się rozrywką po 30 czerwca 2022 roku? Odpowiedzi znajdziesz tutaj – w rankingu najlepszych telewizorów z DVB-T2 na kwiecień 2024.

Polecane telewizory z DVB-T2 kwiecień 2024

Od którego roku telewizory mają DVB-T2?

Standard DVB-T2 zagościł w telewizorach już w roku 2013. Jednymi z pierwszych producentów TV, którzy wdrażali DVB-T2, byli Sony i Samsung – odpowiednio od 2014 i 2015 roku. Co ciekawe, już trzy lata później (czyli w 2016) 50% wszystkich modeli TV dostępnych w sprzedaży, miała na pokładzie DVB-T2.

O co chodzi z DVB-T2/ HEVC?

Encyklopedycznie ujmując DVB-T2 (obsługujące HEVC, zwany też H.265) jest nowym standardem nadawania telewizji naziemnej, którego pojawienie się wynika z wprowadzenia sieci 5G. Wspomniana usługa zajmuje częstotliwość 694-700 MHz w całej Unii Europejskiej, dlatego multipleksy telewizji naziemnej muszą przenieść się na niższe pasmo, aby to mogło być używane przez operatorów komórkowych. Proces ten nosi nazwę frequency refarming.

W związku z powyższym w roku 2022 cała Polska przechodzi na nowy standard telewizji naziemnej. Zmiany wchodzą w życie już 17 stycznia, obejmując kolejne obszary Polski. Proces zakończył się 30 czerwca. Żeby dalej oglądać kanały telewizji naziemnej, potrzebujesz telewizora z DVB-T2.

Terminy przełączeń sygnału telewizyjnego oraz szczegóły dotyczące standardu DVB-T2 znajdziesz w artykule: DVB-T2 – co, kiedy, dlaczego?

Lepszy tuner czy telewizor z DVB-T2?

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej nie sprawi, że TV, który nie obsługuje DVB-T2 stanie się bezużyteczny. Możesz dokupić zewnętrzny tuner i podłączyć go do telewizora kablem HDMI, tak też się da. Niemniej modele bez DVB-T2 nie należą do najnowszych, ten standard pojawił się na rynku w 2013 roku, więc jeśli planujesz wymienić telewizor na nowy, zrób to właśnie teraz.

Poza obsługą funkcji smart zyskasz nowe technologie obrazu, jak QLED MiniLED, MiniLED oraz NanoCell. Lepszy dźwięk oraz wiele innych udogodnień. No i zawsze to nowy sprzęt, z gwarancją na kolejne lata. Tym bardziej że teraz standard 4K jest tańszy, niż jeszcze kilka lat temu, a dostępność materiałów (filmów i gier) w tejże jakości znacznie większa.

Jak sprawdzić który telewizor ma DVB-T2?

Jeśli kupujesz nowy TV, sprawdzenie jest dziecinnie proste. Możliwości są dwie. Pierwszą polecam wtedy, gdy dopiero zaczynasz poszukiwania telewizora. Polega ona na korzystaniu z filtrów w kategorii Telewizory, zarówno na stronie, jak i w aplikacji. Gdy zjedziesz do sekcji: Wbudowany tuner, rozwiń termin: Naziemny i wybierz pole DVB-T2. Możesz też wpisać frazę DVB-T2 w wyszukiwarce filtrów albo kliknąć Pokaż wszystkie filtry i wyszukać pozycję Wbudowany tuner, potem zaznacz DVB-T2. W tym momencie na stronie zostaną tylko wyniki dla modeli z wbudowanym tunerem DVB-T2.

Drugi sposób polecam osobom, które upatrzyły już sobie kilka modeli i chcą je już tylko porównać. Wtedy przejdź do specyfikacji technicznej produktu i wyszukaj wiersz Wbudowany tuner. Jeśli na liście jest DVB-T2 (cyfrowy naziemny), bierz go pod uwagę.

Jeśli masz już w domu TV i chcesz zweryfikować jego kompatybilność ze standardem DVB-T2, postępuj wedle instrukcji:

  • Uruchom telewizor
  • Odszukaj na pilocie przycisk Ustawienia
  • Znajdź pozycję: Odbiór naziemny
  • Aktywuj: Automatyczne wyszukiwanie kanałów
  • Po zakończeniu sprawdź, czy na liście kanałów pojawiły się nowe (w nowym standardzie nadaje Telewizja Polska, oferując kanały: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Rozrywka).
  • Obecność tych kanałów potwierdza gotowość do DVB-T2/HEVC.

Który telewizor z DVB-T2 wybrać?

Pamiętaj, że DVB-T2 jest jedynie standardem pozwalającym odbierać telewizję naziemną w cyfrowej jakości. Nie definiuje on rozdzielczości panelu, ani rodzaju matrycy. Pozwoli za to odbierać treści w jakości 4K UHD, dźwięk Dolby AC-4, zapewni większą odporność na zakłócenia, umożliwi odbiór kanałów wirtualnych. DVB-T2 stanowi też swego rodzaju ratunek na wypadek awarii sieci satelitarnej albo kablowej (jeśli z nich korzystasz). Gdyby tak się stało, przełączasz się na NTC (Naziemna Telewizja Cyfrowa).

Telewizory z DVB-T2. Najczęściej zadawane pytania:

Sprawdź jego specyfikację. Odszukaj pole Wbudowany tuner i sprawdź, które obsługuje wybrany przez Ciebie model TV. Szukając nowego telewizora, skorzystaj z filtrów dostępnych w kategorii telewizory. Żeby sprawdzić obsługę DVB-T2 na kupionym już TV, skorzystaj z instrukcji zawartej w tym artykule.

Standard ten pojawił się na rynku już w 2013 roku. W 2016 już połowa modeli obsługiwała DVB-T2, a w roku 2021 praktycznie każdy telewizor mógł się pochwalić zgodnością z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Więcej o DVB-T2 przeczytasz w tym artykule.

Oczywiście, że tak. Ogromna większość telewizorów TCL, oferowanych przez x-kom, posiada tunery DVB-T2. Żeby zobaczyć tylko te modele, użyj filtra w kategorii.

Jak najbardziej. Wszystkie modele TV od LG, dostępne obecnie w x-komie, obsługują standard DVB-T2. Na każdym z nich obejrzysz kanały w standardzie HAVC, w tym produkcje w jakości 4K UHD.

Tak. Standard DVB-T2 powstał z myślą o NTC, czyli Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Kanały wirtualne, programy w jakości 4K UHD, dźwięk Dolby AC-4 – to wszystko dostarcza standard DVB-T2.