Jaki laptop wybrać? Najbardziej opłacalne laptopy w lutym 2024

Ceny laptopów zmienne są. Jednego dnia to 3000 złotych, a drugiego już 3300. Wahania bywają naprawdę duże, a wyboru to zdecydowanie nie ułatwia. Jaki laptop wybrać, aby nie przepłacić? Na jakich cechach skupić szczególną uwagę? Zobacz zestawienie najbardziej opłacalnych laptopów.

Jaki laptop wybrać? Najlepsze laptopy na luty 2024

Najbardziej opłacalny laptop, czyli jaki? Przede wszystkim o wydajności na miarę naszych potrzeb i to jest główne kryterium, którym powinniśmy się kierować. Kto chciałby laptopa łapiącego zadyszkę podczas korzystania z przeglądarki, czy też pisania w Wordzie? Lub z drugiej strony po co płacić za parametry, których nigdy nie wykorzystamy? Wszystkie laptopy w moim zestawieniu opierają się właśnie na jak najlepszym stosunku ceny do wydajności.

Jaki laptop wybrać do domu i biura

Każdy zaprezentowany w filmie laptop ma parametry pozwalające na wygodną pracę w omówionym zastosowaniu. Dla przykładu, za około 2000 zł możemy kupić notebooka z procesorem Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 oraz 8 GB pamięci RAM, co w zupełności wystarczy do prostych zadań typu Internet, filmy, czy podstawowa praca w pakiecie Microsoft Office.

Podnosząc budżet o 1000 zł zyskujemy bardziej niezawodną i oczywiście szybszą konfigurację z Core i5 lub Ryzen 5, czyli procesorami o klasę wyżej. W tej cenie możemy również liczyć na 16 GB pamięci RAM, większą pojemność dysku i często solidne, aluminiowe wykonanie, co pozytywnie wpłynie na trwałość naszego notebooka.

Jaki laptop wybrać do pracy lub grania

Zbliżając się do bariery 4000 zł możemy znaleźć laptopy do gier lub pracy profesjonalnej, czyli np. do użytku w programach, takich jak AutoCAD, czy Adobe Premiere Pro. Takie notebooki również będą wyposażone w serie procesorów oznaczone cyfrą 5, jednak istotną różnicą będzie tu końcówka ich nazwy – najmocniejsze i najwydajniejsze jednostki posiadają symbol H, HS lub HX (np. AMD Ryzen 5 7640HS lub Intel Core i5-13500H). Laptopy do gier będą także posiadać dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX lub AMD Radeon RX.

Co jeszcze ważne jest laptopie?

Istotną kwestią przy wyborze laptopa będzie również ekran, a najczęściej spotykamy obecnie matryce IPS, które w porównaniu do zwykłych ekranów TN zapewniają barwy o większym nasyceniu oraz szerokie kąty widzenia. Oznacza to, że nie musimy martwić o stopień nachylenia matrycy, a laptop z takim ekranem zapewni lepsze doznania w każdym zastosowaniu – od zwykłego oglądania filmów aż po gaming. Jeśli zależy nam jednak na topowej jakości obrazu, to powinniśmy też zwrócić uwagę na pokrycie barw oraz jasność matrycy.

Ranking najlepszych laptopów w lutym 2024