Jaki 75-calowy telewizor wybrać? Ranking modeli 2024

Statystyki sprzedaży telewizorów pokazują, że z roku na rok konsumenci kupują coraz większe ekrany. I chociaż średni rozmiar to nadal 50 cali, a na rynku dominują telewizory z przedziału 55-65 cali, to bardzo szybko rośnie kategoria ekranów 75- i więcej calowych. To właśnie z myślą o osobach planujących zakup takiego ekranu przygotowaliśmy niniejszy ranking.

W jakie wyświetlacze wyposażono telewizory 75-calowe?

Wyświetlacze o przekątnej 75-cali to tylko i wyłącznie matryce ciekłokrystaliczne (LCD). Z kolei najbardziej zbliżone wielkością wyświetlacze OLED mają już dwa cale więcej, czyli 77 cali.

Kto produkuje wyświetlacze o przekątnej 75-cali?

Najbardziej znani producenci tego rodzaju wyświetlaczy to między innymi:

  • BOE (Chiny);
  • CSOT (Chiny, spółka koncernu TCL);
  • LG Display (Korea Płd.);
  • AUO (Tajwan);
  • Innolux (Tajwan).

Co jest najważniejsze przy wyborze telewizora z ekranem 75-cali?

Oprócz rzeczy oczywistej, jaką powinno być spełnienie oczekiwań nabywcy, najważniejszym wyborem jest wybór rodzaju matrycy LCD. Jest to wybór absolutnie kluczowy, bowiem wpływa na takie parametry jak współczynnik kontrastu czy degradacja kolorów pod kątem.

źródło: TCL

Jakiego rodzaju matryce LCD mają telewizory 75-calowe?

Podobnie jak w innych rozmiarach (z wyjątkiem 50-cali, które są wyłącznie typu VA) telewizory 75-calowe wykorzystują różne matryce. Są to:

  • wysokokontrastowe VA (typowy kontrast ANSI ok. 4000:1 i więcej);
  • niskokontrastowe ADS (typowy kontrast ANSI ok. 1200-1400:1);
  • niskokontrastowe IPS (typowy kontrast ANSI ok. 1000:1).

Mówimy tu oczywiście tylko o kontraście natywnym. W przypadku zastosowanie podświetlenia wielostrefowego (np. z wykorzystaniem diod LED lub mini LED) kontrast ANSI może być nawet kilkukrotnie wyższy.

Czy telewizory z ekranem o przekątnej 75 cali mają tylko i wyłącznie matryce klasy 120 Hz?

Niestety nie. Podobnie jak wśród innych telewizorów LCD znajdziemy tu zarówno modele z matrycami klasy 60 Hz, jak i 120 Hz (w tym także 144 Hz). Inaczej mówiąc, wielki rozmiar nie oznacza automatycznie „wielkich parametrów” i o tym należy pamiętać. Na przykład w jednej z serii swoich flagowych telewizorów 8K, która według producenta ma stanowić szczyt i ukoronowanie jego oferty, nadal są modele zaledwie … 60-hercowe.

źródło: TCL

Jakie wyświetlacze są w konkretnych modelach telewizorów? Czy można to jakość samemu sprawdzić?

Najlepiej sprawdzić to korzystając z mikroskopu, bowiem matryce ADS i IPS mają charakterystyczny i łatwy do rozpoznania układ subpikseli. Inną metodą jest, chociażby wzrokowe sprawdzenie stopnia degradacji kolorów pod kątem. Największa degradacja jest w matrycach LCD typu VA, a najmniejsza w matrycach typu IPS/ADS.

Niestety, nie jest to do końca pewna metoda, bowiem część telewizorów z tzw. górnej półki wyposaża się co prawda nadal w matryce typu VA, ale również i w specjalną powłokę poprawiającą reprodukcję kolorów pod kątem. Dzięki temu telewizory tego typu mają reprodukcję kolorów pod kątem zbliżoną do matryc IPS/ADS, co może prowadzić do pomyłek.

W związku z tym analiza degradacji kolorów pod kątem nie jest metodą w 100% pewną. Najlepszym wyjściem jest połączenie obu powyższych metod.

źródło: Samsung

Jakie matryce są w modelach danej marki? Czy producenci faworyzują jeden rodzaj matryc, a unikają innego?

Obecnie większość producentów w swoich telewizorach 75-calowych stosuje jednocześnie różne rodzaje matryc. Do takich producentów należą m.in.:

  • Hisense;
  • LG;
  • Philips;
  • Samsung;
  • Sony.

Z kolei jedynym znanym autorowi producentem, który unika matryc IPS/ADS w swoich telewizorach 75-calowych i stosuje wyłącznie matryce typy VA jest chiński TCL. Przynajmniej według stanu na luty 2024.

Przykładowe modele i ich wyświetlacze

Przykładowe 75-calowe telewizory LCD z matrycami typu VA (w kolejności alfabetycznej):

  • Samsung 75Q67C;
  • Samsung 75Q77C;
  • Samsung 75Q80C;
  • Sony 75X85L;
  • Sony 75X90L;
  • Sony 75X95K;
  • TCL 75C645.

Przykładowe 75-calowe telewizory LCD z matrycami typu ADS lub IPS (w kolejności alfabetycznej:

  • Philips 75PUS8818 (ADS);
  • Philips 75PML9008 (ADS);
  • Sony 75X75WL (ADS).

Przypominam, że matryce VA mają wysoki, a matryce ADS niski kontrast natywny. Z drugiej strony jeden telewizor z poniższej listy, tj. Philips 75PML9008, został wyposażony w wielostrefowe podświetlenie Mini LED, które będzie pogłębiać czerń i poprawiać niski kontrast natywny, chociaż zapewne z nieuniknionymi skutkami ubocznymi wynikającymi z działania niezależnych stref rządzonych przez algorytmy sterujące.

źródło: LG

Jaki telewizor 75-calowy wybrać: z matrycą VA i „normalnym”, jednostrefowym podświetleniem, czy raczej ADS, ale wspomaganą przez wielostrefowe podświetlenie mini LED?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Matryca VA daje wysoki kontrast natywny i to nawet bez wielostrefowego podświetlenia (co nie znaczy, że telewizory z matrycami VA nie zyskają na tego rodzaju zaawansowanym podświetleniu). Aby osiągnąć podobny poziom co VA, telewizory Mini LED z matrycami ADS powinny posiadać po kilkaset niezależnych stref. W przypadku telewizora tak dużego, jak 75 cali powinno to być minimum 500, a najlepiej 700 lub więcej stref. Z niepotwierdzonych informacji wiemy, że 75PML9008 ma tych stref niestety znacznie mniej.

Które telewizory 75-calowe poleca redakcja Geex?

Oto lista modeli, które sprawdziliśmy i możemy Wam polecić.

Samsung 75Q77C


Samsung 75Q77C jest godnym rozważenia dużym telewizorem z wyświetlaczem klasy 120 Hz. Do jego głównych zalet należą dobra reprodukcja ruchu, niski input lag, wysoki kontrast oraz wybitnie smukła obudowa. Wideofilom i kinomaniakom polecam go, jednakże pod warunkiem, że przeprowadzą profesjonalną kalibrację tego telewizora, która w pełni wydobędzie jego ukryty potencjał.

Sony 75X75WL

Jeżeli szukasz 75-calowego telewizora, który miałby bardzo dobrą reprodukcję barw i to już w ustawieniach fabrycznych, a nie dopiero po profesjonalnej kalibracji, to Bravia z serii X75WL może być bardzo dobrą propozycją. Sony 75X75WL spełnia wszystkie te warunki i to nie tylko przy oglądaniu na wprost, lecz także pod kątem. Komuś, kto ogląda telewizję głównie w ciągu dnia lub przy zapalonym świetle, 75-calową Bravię z serii X75WL można śmiało polecić.

TCL 75C645


Lepsze kolory pod kątem, bardziej jednolita biel, więcej detali w trudnych ciemnych scenach – 75-calowy model z serii C645 okazał się zauważalnie lepszym od swojego 55-calowego brata. I chociaż nadal mamy do czynienia z prostym ekranem klasy podstawowej, dla mnie osobiście 75C645 jest najlepszym dotychczas przetestowanym modelem z całej serii C645. A zatem jeżeli szukacie przystępnego olbrzyma do filmów i telewizji, to mogę Wam go śmiało polecić.