Zegarek do pływania – który wybrać? Podpowiadamy, jaki smartwatch sprawdzi się podczas treningu w wodzie

Choć z reguły używamy ich na lądzie, zegarki z funkcjami smart genialnie sprawdzają się także podczas aktywności odbywających się wodzie. Skutecznie kontrolują przebieg treningu, pozwalają cieszyć się precyzyjnymi pomiarami parametrów pływania i motywują do konsekwentnego pokonywania własnych słabości. Odpowiedzmy zatem na pytanie: jaki zegarek do pływania jest najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Kto powinien kupić smartwatch do wody?

Smartwatch do pływania sprawdzi się w przypadku każdego, kto kocha spędzać czas pluskając się w wodzie, jak i intensywnie w niej trenując. Spełni więc oczekiwania zarówno sportowców, jak i amatorów (np. entuzjastów kultowego aqua aerobiku), którzy wchodzą do wody przede wszystkim po dobrą zabawę i rekreację, np. zważywszy na letnią porę i sprzyjające warunki pogodowe.

Zegarek do pływania. Jak wybierać?

Oprócz oczywistych dla inteligentnych zegarków funkcji typu smart, sprzęt typu wearables do wody oferuje odpowiednie czujniki i moduły, które mogą pracować w specyficznych, mokrych warunkach równie dobrze, jak na lądzie. Dodatkowo pozwalają one także kontrolować organizm oraz najważniejsze dla tego typu treningu parametry.

Mowa tutaj na przykład o liczbie uderzeń o wodę, czy ilości przebytych długości basenu. Na tym jednak nie koniec. Dla lepszych efektów i bardziej szczegółowej kontroli wydolności organizmu, zegarki dedykowane sportom wodnym bez problemu wskażą też czas aktywności vs. czas odpoczynku. Z kolei modele z zaimplementowanym GPS poinformują o przebytym w wodzie dystansie. 

Trzeba też wspomnieć, że poszczególne zegarki do wody posiadają też rozbudowane tryby pływackie, umożliwiające m.in. automatyczne wykrycie i określenie m.in. stylu pływania.

smartwatch do pływania na basen

Oprócz powyższych aspektów warto zadbać, aby zegarek do pływania, który wybierzesz, wyróżniał się solidną, wodoszczelną konstrukcją oraz paskiem z odpowiedniego materiału, np. dobrej jakości, nieścieralnego sylikonu. Dobrze też postawić na lekki model o zgrabnych i możliwie najbardziej opływowych kształtach – tak, aby podczas treningu był niemal nieodczuwalny.

Klasy wodoszczelności zegarków sportowych

Poziom wodoszczelności zegarka sportowego to kwestia priorytetowa przy wyborze sprzętu, który z założenia masz wykorzystywać do wody. Niemniej jej znajomość przyda się także przy wyborze zegarków dla osób, które celują w zakup uniwersalnego smartwatcha, bo jak to się mówi – przezorny zawsze ubezpieczony, prawda?

Co ważne, obecnie na rynku tak naprawdę większość smartwatchy jest wodoszczelna. Różnicą pomiędzy nimi jest natomiast skala odporności na wodę.

Oto najczęściej spotykane poziomy wodoszczelności w smartwatchach:

  • 3ATM – zachlapanie, zanurzenie w basenie tradycyjnym,
  • 5ATM– parametry na głębszy basen sportowy,
  • 10ATM – pływanie na basenie sportowym oraz otwartej przestrzeni i skakanie do głębokiej wody, a także nurkowanie bez osprzętu,
  • 20ATM i więcej– pływanie na basenie sportowym i otwartej wodzie oraz nurkowanie z akwalungiem.
zegarek sportowy do pływania na basen

Czy warto kupić smartwatch do pływania?

Zegarek z funkcjami, które wykorzystasz w wodzie jest wart uwagi przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość. Tak naprawdę stanowi on rozbudowaną wersje tradycyjnych smartwatchy, której nie straszny jest kontakt z wodą. W związku z tym, kupując wodoszczelny zegarek sportowy możesz swobodnie rozpocząć przygodę ze sportami wodnymi, ale również mieć pewność, że Twój sprzęt nie ulegnie zniszczeniu, gdy podczas wakacji zapomnisz się i wskoczysz do basenu mając go na ręce.  

Polecane zegarki sportowe do wody

Zobacz też koniecznie:

A może wodoszczelna opaska sportowa?

Co ciekawe na rynku wearables, oprócz rozbudowanych smartwatchy, znajdziesz także wodoszczelne opaski sportowe, które równie chętnie wybierane są zarówno przez profesjonalnych pływaków, jak i amatorów wodnych kąpieli.

Podobnie do zegarków sportowych posiadają dedykowane sportom wodnym tryby pracy i czujniki, określające parametry organizmu. Ich główną zaletą, która przeważa nad smartwatchami, jest też o wiele zgrabniejsza, a co za tym idzie wygodniejsza konstrukcja oraz świetny stosunek ceny do jakości. Niestety, nie raz wypadają one jednak słabiej w kontekście funkcjonalności. 

I właśnie dlatego, do decyzji „smartwatch czy opaska” trzeba podchodzić bardzo indywidualnie, stawiając na pierwszym miejscu swoje potrzeby.

Najlepsze opaski sportowe do pływania

Sprawdź też:

Dodatkowe inspiracje do treningu

Szukasz większej motywacji, aby wraz z ciepłymi dniami dać się ponieść aktywności? A może chcesz świadomie i precyzyjnie kontrolować swój organizm? Nic nie sprawdzi się w tym temacie lepiej niż dobry smartwatch lub opaska sportowa. Jeśli jednak nadal nie wiesz, który wariant wybrać dla siebie, zostawiam kilka przydatnych treści:

Szeroką ofertę inteligentnych zegarków znajdziesz w sklepie x-kom