Bezpieczna zabawa w basenie ogrodowym – na co zwrócić uwagę podczas zabawy w wodzie?

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Te, które uwielbiają aktywnie spędzać czas – na pewno. Za to w upalne, wakacyjne dni mogą szaleć bez końca. A kiedy na przydomowym podwórku pojawia się basen – to już pełnia szczęścia. Dla dziecka to chwila beztroskiej zabawy, ale dla rodziców już niekoniecznie. Wówczas wyostrza się czujne oko mamy i taty. Aby nie zanudzić malucha długim monologiem zakazów i nakazów korzystania z basenu ogrodowego – dobrym pomysłem jest wyposażenie się w zabezpieczenia, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo pociech.

Basen ogrodowy – jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas wodnej zabawy?

Basen ogrodowy zapewnia dzieciom mnóstwo radości i jest idealnym sposobem na aktywne spędzanie czasu w upalne, letnie dni. Taka zabawa wiąże się jednak z pewną dozą ryzyka. Maluchy zafascynowane pluskaniem się w wodzie, często zapominają o tym, co może okazać się dla nich niebezpieczne. Zanim więc w ogrodzie pojawi się basen – warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i wyposażenie się w niezbędne akcesoria, które wspomogą bezpieczeństwo.

Akcesoria do basenu ogrodowego

Oprócz dmuchanych rękawków i kół do pływania dla maluszków, pora rozejrzeć się również za innymi przydatnymi akcesoriami. Zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych basenów ogrodowych praktycznym dodatkiem jest antypoślizgowa mata. Wystarczy wyłożyć nią podłoże, na którym następnie rozkładamy kąpielisko.

Matą można również pokryć dno basenu, by ryzyko poślizgnięcia się zostało zminimalizowane. Zazwyczaj jest ona wykonana z trwałych materiałów, odpornych na wysokie temperatury. Ma też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. To elastyczny materiał, który chroni dno basenu przed przetarciem.  

Innym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa jest demontowana drabinka. To rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku większych basenów rozporowych oraz stelażowych. Czas na wodną zabawę kiedyś dobiega końca, ale maluszki nie zawsze chętnie godzą się na jej przerwanie i uciekają się do różnych sztuczek, by przedłużyć basenowe kąpiele. Aby uniknąć nieoczekiwanych i niebezpiecznych sytuacji warto wyposażyć się w drabinki z demontowanymi schodkami. Dzięki temu dziecko nie będzie mogło wejść do basenu bez opieki dorosłego.

Jak jeszcze zabezpieczyć basen przed dziećmi? Kolejnym rozwiązaniem jest przykrycie powierzchni basenu specjalną pokrywą. To dodatek, który sprawdzi się zarówno w przypadku basenów rozporowych, jak i stelażowych. Oprócz uniemożliwienia dzieciom wejścia do wody bez opieki rodziców, pokrywa jest także praktycznym rozwiązaniem, które zapewnia łatwą ochronę przed zabrudzeniem wody. Dzięki czemu nie musimy czyścić zbiornika z liści i innych drobnych zanieczyszczeń przed kolejną kąpielą.

dzieci w basenie

Basen stelażowy, rozporowy czy dmuchany – jaki wybrać?

Inną sprawą jest również to, w jaki basen ogrodowy chcemy wyposażyć ogród. Tutaj zasada jest bardzo prosta – im mniejsze dziecko, tym mniej miejsca do zabawy potrzebuje. Z kolei, kiedy mamy w domu gromadkę, która powoli wyrasta z dmuchanych, małych modeli – warto zainwestować w większy basen rozporowy lub pokusić się o basen stelażowy. To łatwy sposób na wakacyjną rozrywkę dla całej rodziny.

Basen dmuchany

Dla najmłodszych miłośników pluskania się w wodzie baseny dmuchane oraz place zabaw są strzałem w dziesiątkę. W upalne dni to idealny sposób na udaną zabawę i aktywne spędzanie czasu. Baseny są lekkie i łatwo można je przenieść, co z pewnością jest dodatkowym atutem, który docenią rodzice. Dla maluszków do drugiego roku życia sprawdzą się płytkie dmuchane baseny o małej powierzchni, które kształtem przypominają brodziki. Dodatki w postaci dmuchanych zabawek i piłeczek zapewnią maluchom jeszcze więcej radości.

Dla nieco starszych dzieci powyżej 3 roku życia, które kąpiele w płytkich basenach mają już za sobą, lepszym wyborem będą dmuchane modele z dodatkowymi atrakcjami w postaci zjeżdżalni, ławeczek oraz funkcją prysznica. Warto też przyjrzeć się samej konstrukcji i sprawdzić, czy do zestawu dołączone są łatki naprawcze, które przydadzą się w przypadku drobnych uszkodzeń czy przetarć.

Basen rozporowy

Ten rodzaj basenów ogrodowych charakteryzuje wyjątkowa trwałość oraz prosty montaż. Wystarczy napompować górną obręcz i napełnić basen wodą, by już po chwili móc wskoczyć do środka i zapewnić sobie i swoim pociechom przyjemne ochłodzenie w upalne dni. Dzięki rozporowej konstrukcji nie potrzeba żadnych dodatkowych podpórek.

Ścianki basenu wykonane z grubego i odpornego na uszkodzenia PCV gwarantują bezproblemowe użytkowanie przez cały wakacyjny sezon. Do zestawu często dołączone są również dodatkowe akcesoria, np. pompy filtrujące, które zadbają o czystość wody, ale również dodatkowe zabezpieczenia w postaci mat pod basen, pokryw oraz drabinek.

Wybierając basen rozporowy z myślą o najmłodszych miłośnikach wodnych rozrywek, warto wziąć pod uwagę rozmiar. W asortymencie sklepu al.to są dostępne mniejsze modele o wymiarach 244 x 61 cm, które sprawdzą się dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Dostępne są także baseny, które zapewniają większą przestrzeń do wodnej zabawy, np. model o wymiarach 457 x 122 cm.

Basen stelażowy

Basen stelażowy zagwarantuje świetną rozrywkę dla całej rodziny. Cechuje go stabilna konstrukcja oparta na nierdzewnym stelażu oraz odporność na przebicia. I co najważniejsze, mieści więcej wody niż tradycyjne baseny, a dzięki temu gwarantuje dodatkową przestrzeń do pływania i wodnych zabaw. Z takim dodatkiem ogrodowe przyjęcia nabiorą nowego charakteru. A dzieci, pod czujnym okiem rodziców, będą mogły wymyślać nowe, wodne przygody. 

W ofercie sklepu al.to dostępne są baseny stelażowe o różnych wymiarach i kształtach, np. INTEX Basen stelażowy Prism Frame 400 x 200 x 122 cm. Ten model wyróżnia się mocną, trójwarstwową powłoką wykonaną z PCV, która została dodatkowo wzmocniona nylonową siatką. Do zestawu dołączone są przydatne akcesoria w postaci pompy filtrującej, bezpiecznej drabinki z antypoślizgowymi poręczami i demontowanymi schodkami, a samo rozłożenie basenu nie wymaga użycia narzędzi.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które zapewni mnóstwo radości całej rodzinie, a dodatkowo świetnie współgra z aranżacją ogrodu jest Intex Basen stelażowy Graphite Gray Panel 478 x 124 cm z pompą. Okrągły model z panelami imitującymi naturalne drewno gwarantuje wodą rozrywkę na najlepszym poziomie – mieści aż 16805 litrów wody. W takim basenie Twoja pociecha może bez problemu rozpocząć naukę pływania. A dołączona do zestawu drabinka oraz pokrywa zabezpieczy przed wejściem malucha do basenu bez Twojej opieki.

Bezpieczna zabawa w basenie – co jeszcze się sprawdzi?

Wodna zabawa rządzi się swoimi prawami – to, co dla dziecka może okazać się trafionym pomysłem, w oczach rodzica jest niebezpieczne. Dlatego oprócz przydatnych zabezpieczeń, warto odbyć z dzieckiem rozmowę i uświadomić go, które zachowania mogą mieć przykre konsekwencje. W upalne dni zanim mały nurek zatraci się w rozrywce nauczymy go, aby wchodził do wody stopniowo. Schłodzenie ciała przed kąpielą to ważny krok, który zwiększy jego bezpieczeństwo.

Maluchy zaaferowane nowymi pomysłami na zabawę mogą nie brać pod uwagę ryzyka swojego zachowania. Warto uświadomić ich, że bieganie wokół basenu oraz szybkie wskakiwanie do wody również nie jest najlepszym pomysłem. Maty antypoślizgowe zwiększą bezpieczeństwo, ale odrobina przezorności nigdy nie zaszkodzi. Najważniejszą kwestią pozostaje opieka dorosłego – niezależnie od tego, jaki rodzaj basenu ogrodowego wybierzemy, i tak żadne zabezpieczenia nie zastąpią czujnych oczu rodziców.

Pełna oferta basenów ogrodowych i akcesoriów, które zadbają o bezpieczeństwo podczas wodnych zabaw jest dostępna w sklepie al.to