Najciekawsze funkcje zegarków sportowych. Możliwości smartwatchy, o których warto wiedzieć

To, że inteligentne zegarki mogą pochwalić się funkcjami sportowymi, multimedialnymi, a nawet telefonicznymi, zostało powiedziane już dawno. Co jednak oznaczają te ogólne pojęcia i jakie właściwie funkcjonalności towarzyszą zegarkom typu smart? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które celują w zakup inteligentnego zegarka. Jeśli i Ty jesteś wśród nich, to niniejszy artykuł powinien Ci pomóc. Odkryj najciekawsze funkcje zegarków sportowych, bo to właśnie na nie warto zwrócić uwagę, wybierając gadżet ubieralny dla siebie.

Inteligentne zegarki i ich funkcjonalności

Podstawową funkcją zegarków sportowych jest mierzenie parametrów organizmu oraz wsparcie przy różnego rodzaju aktywnościach fizycznych – zarówno tych codziennych, jak i podczas treningu. W związku z tym, smartwatche dostępne na rynku bezproblemowo zweryfikują tętno 24/7, poziom natlenienia krwi SpO2, czy np. jakość, długość i poszczególne fazy snu. Ponadto oferują predefiniowane tryby treningowe, które pomogą określić, jak nasz organizm reaguje na wysiłek fizyczny. Pokażą też m.in. spalone kalorie, kroki, liczbę przebytych pięter oraz poziom wydolności organizmu.

Dodatkowo smartwatche są – jak sama nazwa wskazuje – urządzeniami inteligentnymi. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że mają za zadanie organizować życie, pomagać w codziennych obowiązkach, a czasem nawet dostarczać adekwatną dawkę rozrywki. W tej kwestii, jako doskonały przykład mogą służyć funkcje telefoniczne, które nie raz i nie dwa potrafią zastąpić smartfon, oraz rozbudowane opcje multimedialne, dostępne w poszczególnych modelach.

Nazwaliśmy funkcje, jakie oferują smartwatche. Jeśli jednak chcemy w pełni wykorzystać potencjał kupionego zegarka sportowego, warto wiedzieć co konkretnie się pod nimi kryje. W związku z tym przygotowałam zestawienie najciekawszych możliwości w smartwatchach. Są one przeze mnie wybrane całkowicie subiektywnie.

bieg fitbit zestawienie geex

Na co zwrócić uwagę kupując smartwatch?

Możliwość rozmawiania i odpisywania na wiadomości

W przeciwieństwie do smartbandów, w inteligentnym zegarku nie tylko otrzymamy powiadomienie o połączeniu i wiadomościach, ale także w większości wypadków będziemy mogli na nie odpowiedzieć.

Jest to możliwe dzięki zaawansowanym systemom zegarków i specjalnym modułom, w tym m.in. LTE, które pozwalają na umieszczenie karty SIM we wnętrzu smartwatcha. Zegarek smart z LTE pozwala wykonywać połączenia i odbierać wiadomości bez sparowania z telefonem. Poprzez zawansowaną technologię e-sim, smartwatch LTE staje się samodzielnym urządzeniem, które z powodzeniem zastępuje klasyczny telefon.

Są też zegarki, które takich możliwości nie mają, ale łączą się z kompatybilnym smartfonem za pośrednictwem Bluetooth i w ten sposób umożliwiają odbieranie połączeń głosowych. Niektóre smartwatche pozwalają też odpowiedzieć na wiadomości – z reguły odbywa się to za pomocą dedykowanej klawiatury, która wyświetlana jest na ich ekranie lub głosowego rejestrowania wiadomości.

Polecane smartwatche z LTE:


Płacenie smartwatchem

Czy Wy też nie raz zapominacie portfela? A może po prostu celowo go ze sobą nie bierzecie, bo jest to niewygodne, np. podczas treningu? Okazuje się, że wybierając odpowiedni smartwatch, możemy płacić za zakupy i przyjemności bez noszenia przy sobie pliku banknotów. Od teraz bez względu na to, czy chcemy zapłacić za poranną kawę, czy np. kupujemy tygodniowe zapasy do lodówki, za wszystko zapłacimy korzystając ze swojego nowoczesnego smartwatcha. 

Warunek jest jeden – inteligentny zegarek musi posiadać moduł NFC oraz obsługiwany w Polsce system płatności. Ten pierwszy fizycznie umożliwia płacenie zbliżeniowe, a ten drugi gwarantuje kompatybilność z systemami płatniczymi w naszym kraju.

Zobacz też: Poznaj funkcję Garmin Pay. Płać szybciej, wygodniej i bezpieczniej.

Inteligentne zegarki z NFC:


Sterowanie muzyką z poziomu nadgarstka

Tę funkcję spotkamy nie tylko w smartwatchach. Może się nią też pochwalić coraz więcej opasek sportowych.

Niemniej, wybierając zegarek typu smart dla siebie, warto zwrócić uwagę, czy na pewno pozwala on na sterowanie muzyką w telefonie. Owszem, niektóre inteligentne zegarki umożliwiają korzystanie z aplikacji dźwiękowych w swoim systemie. Ta funkcja to jednak co innego. Sprawia bowiem, że nie korzystamy z aplikacji smartwatcha, tylko sparowanego z nim telefonu, a to z reguły odbija się korzystnie na cenie urządzenia.  

Trzeba też zaznaczyć, że jest to jeden z najbardziej docenianych dodatków, który znacznie ułatwia korzystanie z multimediów i czerpanie przyjemności z docierających do nas dźwięków – szczególnie, gdy mamy zajęte ręce, np. podczas treningu, gotowania obiadu, czy jazdy na rowerze.

Wystarczy, że sparujemy swój zegarek z kompatybilnym systemowo smartfonem, a urządzenie ubieralne pozwoli sterować odtwarzaną na telefonie muzyką. Zmiana utworu, podejrzenie tytułu, zastopowanie lub całkowite wyłączenie odtwarzacza – teraz to wszystko zrobimy z poziomu smartwatcha. Jeśli można żyć wygodniej, to po co się ograniczać?

Proponowane smartwatche z funkcją sterowania muzyką:


Nawigacja aparatem w smartfonie 

Kolejna opcja, która działa tylko w przypadku połączenia inteligentnego zegarka ze smartfonem, ale jest niezwykle przydatna. Zwłaszcza podczas podróżowania, oraz gdy zależy nam na stabilnych, perfekcyjnych ujęciach zdjęciowych. 

Przyznajmy, ile razy będąc na wycieczce, zrobienie grupowego selfie przyprawiało nas o ból głowy? Wybierając smartwatch z opcją nawigacji migawką możemy z tym skończyć.

 Wystarczy, że ustawimy sparowany ze smartwatchem smartfon w odpowiednim dla kadru miejscu, np. na statywie czy murku, i z poziomu urządzenia ubieralnego, za pomocą jednego kliknięcia zrobimy idealne zdjęcia. Stawiając na smartwatch z opcją sterowania migawką w aparacie, możemy zapomnieć o samowyzwalaczu, który nie raz i nie dwa nie zdaje egzaminu tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. 

Rekomendowane smartwatche z opcją nawigacji aparatem:


Odtwarzanie filmów i przeglądanie zdjęć

Smartwatche pracują na różnych systemach. Jest to kwestia kluczowa, bo kompatybilna platforma pozwala na pełne wykorzystanie ich funkcjonalności. Niektóre smart zegarki mają tak rozbudowane autorskie systemy operacyjne, że proponują opcje zbliżone do smartfonów i komputerów. O czym mowa?

Poszczególne modele smartwatchy posiadają aplikacje, pozwalające na odtwarzanie filmików i oglądanie obrazów. Z reguły dysponują też dodatkową pamięcią wewnętrzną, która pozwala je przechowywać. Taka pamięć przydaje się szczególnie do zainstalowania ulubionych aplikacji, które nie są tu wgrane z automatu, a więc do pełnej personalizacji aplikacji urządzenia ubieralnego pod swoje potrzeby. 

Uwaga! Wybierając smartwatch z opcją odtwarzania i przeglądania multimediów, postaw na urządzenie z przestronnym, czytelnym i multibarwnym ekranem – najlepiej OLED lub AMOLED. Dobry obraz i kontrast to coś, co zapewni pełną satysfakcję i przyjemność korzystania z tych funkcji.

Polecane zegarki z aplikacjami multimedialnymi:


Analiza danych, motywatory i pomoc w razie wypadku

W tym miejscu mam na myśli m.in. funkcje AI, analizujące wyniki pomiarów i informujące użytkownika, np. o kondycji organizmu w czasie rzeczywistym – przykładem może być opcja  Body Battery w zegarkach Garmin, dzięki której wiemy, czy warto dalej ćwiczyć, czy może jednak nasz organizm jest już na tyle wykończony, że potrzebuje odpoczynku. 

Ale nie tylko. Inteligentne zegarki to zbiór informacji o naszym ciele. Z powodzeniem weryfikują parametry, w tym np. jakość snu czy stres. Kiedy ten drugi jest za duży, większość ze smartwatchy zaproponuje ćwiczenia oddechowe, które pomogą się skutecznie zrelaksować. 

Warto też postawić na modele, które samodzielnie wykrywają aktywność oraz bezruch. Ta pierwsza opcja sprawi, że wyniki treningu będą zapisywane bez konieczności jego manualnego ustawiania, a druga zapewni, że będziemy otrzymywać motywacyjne powiadomienia o konieczności ruchu, gdy zegarek przeanalizuje, że mamy go za mało. 

Co więcej coraz więcej urządzeń może pochwalić się opcją SOS, czyli powiadamiania o wypadku, która do niedawna kojarzona była głównie  z Apple Watch. 

O co chodzi? Otóż, gdy zegarek wykryje upadek, będzie chciał uzyskać od nas potwierdzenie, że nic się nie stało. Jeśli go nie otrzyma, po określonym czasie, z automatu wyślę wiadomość z naszą lokalizacją do  zdefiniowanych wcześniej osób, albo np. służb medycznych. Opcja ta szczególnie doceniana jest przez osoby starsze i przewlekle chore oraz ich rodziny. 

Zegarki z inteligentnymi funkcjami:


Śledzenie cyklu menstruacyjnego i ciąży

Funkcja, która została stworzona z myślą o płci pięknej. Otóż poszczególne modele zegarków pozwalają śledzić cykl menstruacyjny oraz ciążę z poziomu zegarka. 

Odbywa się to na podstawie udostępnionych przez użytkowniczkę danych, które na podstawie specjalnie stworzonych algorytmów są analizowane i weryfikowane tak, aby kobieta mogła być zawsze na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w jej ciele.

Taki zegarek w korelacji z dedykowaną mu aplikacją jest w stanie podać miedzy innymi: kiedy powinna pojawić się kolejna miesiączka, w jakim obecnie dniu cyklu, a nawet na jakim etapie ciąży jest kobieta, która go nosi.

Sprawdź też: Smartwatch dla kobiety. Jaki wybrać? Ranking najlepszych modeli 2021

Zegarki dedykowane kobietom:


Niech zegarek określi styl życia 

Szukając idealnego smartwatcha ważne jest, aby mieć świadomość, że kluczową rolę odgrywają nasze potrzeby. 

Możesz postawić np. na zegarek typowo sportowy, gdzie oprócz inteligentnych funkcji, otrzymasz turbosolidną konstrukcję, którą często potwierdzają nawet wojskowe testy, oraz mnóstwo funkcji, przydających się np. podczas wędrówek. 

Idąc dalej, możesz też postawić na zegarek gamingowy, który oprócz oczywistego zastosowania, pozwoli Ci osiągać więcej i grać dłużej, czyniąc rozgrywkę bardziej spektakularną. Dzięki specjalnym opcjom, możesz np. śledzić i analizować wydajność organizmu podczas gry.

Na rynku czekają na Ciebie też smartwatche, np. dla biegaczy, fanów muzyki, a nawet entuzjastów stylu retro. To od Ciebie zależy, którą z opcji wybierzesz. 

A może szukasz zegarka dla dziecka? Takie smartwatche też są dostępne na rynku.

Po więcej szczegółów odsyłam do: Jaki smartwatch dla dziecka?  Ranking inteligentnych zegarków dla najmłodszych.

Smartwatche tematyczne: