Jaki smartwatch sprawdzi się na siłownię, basen i zajęcia fitness?

Smartwatche to bardzo wszechstronne urządzenia, które doskonale radzą sobie zarówno podczas sportów outdoorowych, jak i na siłowniach, basenach i w klubach fitness. Poszczególne modele zegarków sportowych różnią się od siebie jednak wybranymi funkcjonalnościami, a te z kolei mają znaczny wpływ na wygodę obcowania ze sprzętem w określonym miejscu. Sprawdź, jaki powinien być smartwatch na siłownię i do zajęć typu fitness, zainspiruj się i wybierz najlepszy dla siebie wariant.

Smartwatch do ćwiczeń na siłowni – czy warto?

Wiele osób kojarzy zegarki sportowe z urządzeniami wykorzystywanymi głównie poza domem – pieszymi wędrówkami, górskimi wspinaczkami, bieganiem w terenie czy np. jazdą na rowerze. Owszem, urządzenia wearables, dedykowane aktywnym użytkownikom doskonale odnajdują się w tej roli, ale na pewno nie ograniczają się wyłącznie do niej. Są to bowiem zegarki, które genialnie odnajdują się także podczas treningów w pomieszczeniu.

Sprawdź: Smartwatch do ćwiczeń w domu. Jaki zegarek kupić do trenowania w mieszkaniu?.

Oczywiście, zegarek sportowy do pomieszczenia będzie różnił się od tego wykorzystywanego na zewnątrz, co ostatecznie będzie miało wpływ nie tylko na zakres jego funkcjonalności i komfort użytkownika, ale także – nie oszukujmy się – na cenę urządzenia. Poniżej zebrałam zatem najważniejsze rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, szukając sprzętu na siłownię i zajęcia fitness. 

Smartwatch na ręce

Jaki zegarek kupić do trenowania na siłowni?

Smartwatch, który ma nam towarzyszyć podczas ćwiczeń na siłowni lub zajęć typu fitness to sprzęt, który powinien być skonstruowany odpowiednio do warunków, z którymi przyjdzie mu się mierzyć.

 Dodatkowo musi posiadać adekwatne do możliwych aktywności tryby sportowe. Jak łatwo się domyślić, nie jest z kolei koniecznością, aby miał zaimplementowany GPS, bo w pomieszczeniu geolokalizacja po prostu nie działa. Mile widziane będą natomiast precyzyjne czujniki, monitorujące organizm oraz różnego rodzaju motywatory w drodze po sukces.

Budowa smartwatcha

Na siłowni i w trakcie fitnessu liczy się nieskrępowany ruch oraz wygoda. Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu lekki i zgrabny model zegarka sportowego. Liczy się też jego odporność na ścieranie, wstrząsy i inne, nieprzewidziane czynniki zewnętrzne. Jeśli zamierzamy wykorzystywać urządzenie również na basen, trzeba sprawdzić, czy jest ono wodoszczelne. 

Sportowy design z trwałymi paskami z tworzywa, zamiast topornej bransolety, będzie z pewnością dodatkowym atutem w tym zakresie.

Oto przykładowe propozycje:


Tryby treningowe na siłownię i zajęcia fitness

Zegarek sportowy, który zabieramy ze sobą na trening musi spełniać nasze wymagania również pod kątem trybów aktywności, jakie oferuje. W przypadku siłowni dobrze sprawdzają się wszelkie aktywności związane z podnoszeniem ciężarów, bieżnią, orbitrekiem oraz z szeroko pojętym treningiem siłowym. W poszczególnych modelach istnieje możliwość podzielenia ich na adekwatne do swoich potrzeb i możliwości interwały.

Jeśli z kolei chcemy skorzystać z zajęć typu fitness, mile widziane będą takie opcje jak: joga, pilates, medytacja czy trening aerobowy cardio. Opcji jest naprawdę bardzo dużo. Niektóre modele oferują nawet tryb skakania na skakance. Warto zatem zapoznać się z możliwościami nadgarstkowego sprzętu, jeszcze przed jego zakupem.

Zegarki z trybami idealnymi na siłownię i zajęcia fitness:


Czujniki i moduły

Tak jak wspomniałam, GPS nie jest koniecznością w zegarku, który chcemy wykorzystać na siłowni i podczas aerobiku. Wszystko przez to, że geolokalizacja nie działa w pomieszczeniu. Poza tym, poza przejściem do konkretnej sali lub urządzenia, nie pokonujemy dystansu jako takiego. A nawet, jeśli kiedyś zapragniemy korzystać z outdoorowych aktywności, możemy czerpać GPS ze sparowanego z zegarkiem smartfona, który w tym przypadku rozszerzy jego funkcjonalność.

Co jeszcze jest ważne? Fajnie, gdyby oprócz podstawowych parametrów, takich jak przebyte kroki czy spalone kalorie, zegarek sportowy pokazywał też poziom natlenienia krwi SpO2 oraz tętno – zarówno to podczas treningu, jak i spoczynkowe. Dodatkowo przed zakupem sprawdźmy, czy nasz smartwatch posiada umiejętność samodzielnego wykrywania aktywności, a w razie gdy jest jej za mało będzie potrafił przypomnieć, że czas się poruszać.

Przykładowe modele:


Funkcje smartwatcha do ćwiczeń

Na siłowni i podczas ćwiczeń fitness z pewnością przyda się funkcja Always On Display, która sprawia, że zegarek pokazuje na swoim ekranie podstawowe informacje, bez konieczności podnoszenia ręki czy jego manualnego wybudzania. Dodatkowym atutem będzie także możliwość sterowania muzyką odtwarzaną ze smartfona. Nawigacja dźwiękami z poziomu nadgarstka przyda się szczególnie, gdy nie będziemy mieć możliwości sięgnąć po smartfon.

Idąc dalej, wybierając zegarek na siłownię i zajęcia areobikowe warto zwrócić uwagę na inteligentne funkcje, które oferuje takie urządzenie. Mowa tutaj np. o zdolności oceniania wydolności organizmu, która na podstawie zebranych przez sprzęt parametrów organizmu sugeruje, czy warto zwiększyć intensywność treningu, czy jednak trzeba odpocząć i porządnie się zregenerować.

Proponowane produkty:


Aplikacja mobilna

Przed zakupem zegarka sportowego dla siebie, upewnij się, że posiada on system kompatybilny z Twoim smartfonem. Tylko taka korelacja pozwoli Ci na wykorzystanie jego pełnego potencjału. Warto zainteresować się także dedykowaną aplikacją mobilną – każdy producent ma swój program. Im bardziej będzie ona przejrzysta, tym więcej szczegółów można wynieść z odbytego treningu.

Niektóre aplikacje oferują dodatkowe wskazówki, teksty inspiracyjne, a nawet możliwość wyznaczania celów i tworzenia oraz udzielania się w społeczności budowanej przez użytkowników tego samego sprzętu. Wymienianie się doświadczeniami i poradami stanowi dodatkowy bodziec motywacyjny w drodze po sukces, zatem koniecznie zweryfikuj to przed zakupem smartwatcha na siłownię i fitness.

huawei watch

Sięgnij po pełną ofertę inteligentnych zegarków w x-kom 

A może opaska sportowa zamiast smartwatcha?

Czemu nie. W tym przypadku opaska sportowa sprawdzi się równie dobrze, jak zegarek sportowy. Po pierwsze, przez wzgląd na swoje gabaryty, które są po prostu wygodniejsze od większych zegarków. A po drugie, dzisiejsze smartbandy funkcjonalnościami czasami nawet przeganiają zegarki, przez co nie muszą mieć żadnych kompleksów w tym zakresie. Szczególnie, jeśli chodzi o ćwiczenia na siłowni oraz fitnessie. 

Polecane smartbandy: