Ranking: najlepszy smartwatch. Który zegarek smart jest godny polecenia?

Zegarki typu smart potrafią naprawdę wiele. Nie tylko zmonitorują takie parametry jak tętno, kroki, spalone kalorie oraz tempo wykonywania ćwiczeń, ale stanowią również multimedialne i telefoniczne centrum zarządzania sprawami najważniejszymi dla użytkownika. Na co zatem zwrócić uwagę inwestując w smartwatch dla siebie?

Czym jest smartwatch? 

Inteligentne zegarki cieszą się ogromną popularnością szczególnie wśród osób aktywnych życiowo. Ich zadanie nie ogranicza się bowiem jedynie do wskazywania czasu, ale ukazują również całą gamę parametrów i wskazówek dotyczących codziennej pracy organizmu.

Co więcej, oferują także opcje telefoniczne oraz multimedialną przestrzeń do zarządzania rozrywką. Poprzez swoją funkcjonalność, niewielkie gabaryty i ogromny potencjał, wraz z opaskami sportowymi i innymi miernikami aktywności, zyskały miano akcesoriów typu wearables, czyli tzw. ubieralnych.

System zegarków smart

Smartwatche działają w oparciu o własny system:

  • WearOS (kompatybilny z Android),
  • Tizen (kompatybilny z Android, iOS),
  • iOS (kompatybilny z iOS).

Nie wspominam o tym bez powodu. System to podstawowa rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze inteligentnego zegarka, ponieważ to właśnie on decyduje, czy bezproblemowo połączysz akcesorium ze swoim smartfonem i w pełni wykorzystasz jego funkcjonalności.

Budowa i wyposażenie inteligentnego zegarka

Smartwatch to nie tylko gadżet na siłownię. Zaprojektowany jest przecież na wzór klasycznego zegarka, co doskonale wpisuje się dosłownie w każdy look,  w tym np. biznesowy. Co więcej, jest wyposażony w wysokiej jakości kolorowy ekran, do którego możesz dobrać adekwatną do sytuacji tarczę. Dodatkowo paski, w poszczególnych modelach, są wymienne, dzięki czemu bez problemu dopasujesz akcesorium do własnego stylu lub konkretnej sytuacji.

Zegarki smart mogą również pochwalić się wydajnymi akumulatorami. Kupując smartwatch, upewnij się, aby działał pełen dzień bez ładowania – przy wszystkich oferowanych przez niego funkcjonalnościach taki właśnie czas uznaje się za przyzwoity wynik. W razie potrzeby baterię w poszczególnych modelach uzupełnisz tradycyjnie (za pomocą złącza USB) lub indukcyjne, czyli bezprzewodowo.

Najważniejsze funkcje smartwatcha

Przechodzimy do najciekawszego, czyli konkretnych funkcji inteligentnych zegarków. A jest o czym mówić. Oto kilka z nich:

  • funkcje sportowe – określone treningi, plany treningowe, przypomnienia o braku aktywności;
  • funkcje pomiaru aktywności – automatyczne wykrywanie aktywności, liczba przebytych kroków, spalonych kalorii, tempo, dystans (modele ze wbudowanym GPS);
  • pomiar i analiza snu;
  • kontrola poziomu stresu;
  • funkcje telefoniczne – odbieranie i odpowiadanie na wiadomości tekstowe oraz połączenia;
  • funkcje multimedialne – sterowanie odtwarzaniem muzyki, możliwość korzystania z aplikacji, np. YouTube;
  • funkcje dodatkowe, np. budzik, stoper, ćwiczenia oddechowe, NFC.

Kto powinien kupić inteligentny zegarek?

Na pewno ktoś, kto od tego urządzenia oczekuje więcej niż tylko wskazywania czasu. 

Smartwatch jest znacznie bardziej rozbudowanym akcesorium, które poprzez swoje funkcje telefoniczne stanowi przedłużenie funkcjonalności smartfona, nawet gdy nie masz go pod ręką. Z poziomu zegarka odczytasz SMS-a, powiadomienie z social mediów, a nawet wykonasz połączenie głosowe. A co najważniejsze – zupełnie dyskretnie i wygodnie, bez konieczności sięgania po telefon. 

Zatem, jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie i potrzebujesz narzędzia, które pomoże Ci w doskonaleniu treningów, a jednocześnie cenisz sobie nietuzinkowe rozwiązania organizujące funkcjonowanie w dzisiejszym świecie wypełnionym technologiami, zakup smartwatcha będzie bardzo dobrą inwestycją.

Smartwatch nie tylko dla dorosłych? Modele dla dzieci

Kto powiedział, że smartwatch to akcesorium przeznaczone wyłącznie dla dorosłych? Wśród oferty inteligentnych zegarków znajdziesz też smartwatche dedykowane dzieciom. Dzięki wbudowanym w nie modułom GPS możesz szybko i dyskretnie zlokalizować swoją pociechę albo prześledzić trasę, jaką przebyła. Sprytnie zweryfikujesz również, czy odpoczywa w nocy dostatecznie długo.

Zobacz: 

Producenci inteligentnych zegarków

Biorąc pod uwagę, że większość smartwatchy działa w korelacji ze smartfonem, znaczną część oferty stanowią tutaj urządzenia marek telefonicznych takich, jak np. Apple, Samsung, Huawei czy Honor. Ale na tym nie koniec. Możesz również wybierać spośród oferty producentów zajmujących się wyłączne akcesoriami wearables, np. Huami,  Fitbit czy Garmin. To od Ciebie zależy, któremu z nich zaufasz.

Ranking: najlepszy smartwatch na rok 2021 

Nasz propozycje: