Smartwatch czy smartband? Porównujemy i podpowiadamy, które urządzenie ubieralne wybrać w 2021 roku

Sektor wearables z roku na rok rośnie w siłę i proponuje naprawdę wiele. W związku z tym, smartwatche, smartbandy i inne mierniki aktywności coraz częściej pojawiają się na naszych nadgarstkach. Weryfikowanie aktywności? Efektywniejsze trenowanie? A może inteligentne zarządzanie codziennymi obowiązkami? Bez względu na to, z jakich pobudek chcecie kupić urządzenie ubieralne, przed wyborem sprzętu dla siebie, warto wiedzieć, czym różnią się od siebie ich poszczególne rodzaje i co faktycznie mogą zaoferować.

Czym jest inteligentna opaska?

Zamiennie stosowane określenia smartbanda to:

  • inteligentna opaska
  • opaska sportowa
  • opaska fitness

Każdy smartband posiada dedykowaną aplikację mobilną, która stanowi przedłużenie jego funkcjonalności. Urządzenie łączy się ze smartfonem poprzez moduł Bluetooth, a proces synchronizacji ze smartfonem trwa zazwyczaj dosłownie kilka minut.  

Design i konstrukcja

Smartbandy to najbardziej minimalistyczne mierniki aktywności dostępne na rynku. Są to z reguły niewielkie i lekkie urządzenia o prostej budowie, przypominającej opaskę na nadgarstek – w końcu nie bez powodu również są tak nazywane. Zdecydowana większość z nich ma podłużny, prostokątny ekran, który nie wystaje nadto z bryły urządzenia. Może być on analogowy, czarno biały, a w nowszych modelach nawet kolorowy, np. Honor Band 6 czarny.

Smartbandy składają się z korpusu, który wraz ze wspomnianym wyświetlaczem tworzy centrum dowodzenia ich wszystkimi funkcjonalnościami oraz pasków, które najczęściej są wymienne. Możemy zatem dowolnie modyfikować wygląd opasek sportowych – w zależności od okazji, ubioru, a nawet aktualnego nastroju. W wersji „basic” większość z nich oferuje jednak paski sportowe, wykonane z nieuczulającego tworzywa, które odporne jest na warunki panujące podczas treningów, np. wodę czy otarcia. Istnieją także modele bardziej biżuteryjne, które będę pasowały do sukienki czy biznesowego outfitu, np. Fitbit Luxe czarny.

opaska sportowa luxe fitbit

W tym miejscu trzeba też zaznaczyć, że większość inteligentnych opasek to urządzenia odporne na wodę i wstrząsy. Nie straszny będzie im prysznic, ani kąpiel w basenie. Jak w przypadku większości elektroniki, nie można jednak wchodzić z nimi do słonej wody. Opaski sportowe mogą też pochwalić sie pojemnymi bateriami, przez co nie ma potrzeby ich codziennego doładowywania – czasem odbywa się to raz na tydzień, a nawet rzadziej. 

Z kolei dzięki zgrabnym gabarytom oraz lekkiej i jednolitej konstrukcji są bardzo wygodne w użytkowaniu i praktycznie nieodczuwalne podczas noszenia – zwłaszcza na treningu oraz podczas snu.

Zastosowanie i najważniejsze funkcje opaski sportowej

Podstawową funkcją smartbanda jest monitorowanie codziennej aktywności oraz treningów. Jakich? To zależy od jej zaawansowania. Modele klasy premium potrafią oferować nawet kilkadziesiąt predefiniowanych aktywności, w tym sporty wodne czy aktywności mniej popularne, np. taniec czy skakanie na skance. Ponadto niektóre ze smartbandów same wykryją najmniejszą aktywność, bez konieczności włączania treningu z poziomu nadgarstka. Wyniki są zapisywane na urządzeniu oraz w zsynchronizowanej z nim aplikacji mobilnej.

opaska sportowa fitbit smartband

Każda opaska sportowa pokaże też spalone kalorie oraz wykonane podczas dnia kroki. Większość modeli dostępnych na rynku pozwoli również na weryfikacje jakości, długości i poszczególnych faz snu oraz całodobowo zmierzy tętno użytkownika. Co ważne, poszczególne modele wyposażone zostały także w moduł GPS, dzięki któremu szczegółowo pokażą dystans i przebytą trasę. Reszta czerpie geolokalizację ze sparowanego z nimi smartfona.

Podsumowując, wbudowane w opaskę fitness czujniki i specjalistyczne moduły na bieżąco sprawdzają parametry organizmu oraz codzienną aktywność, a zapisane wyniki, po uprzedniej synchronizacji z telefonem, przesyłają do dedykowanych im aplikacji, gdzie można je odczytać w prostej i lekkostrawnej formie.

Najnowsze modele opasek sportowych, dzięki wbudowanemu pulsoksymetrowi, pozwalają też mierzyć natlenienie krwi, co w czasach koronawirusa jest niezwykle ważne. 

Dlaczego? Przeczytaj: Nowe technologie w walce z pandemią. Czas zainwestować w opaskę z pulsoksymetrem?.

Przykładowe opaski sportowe z pulsoksymetrem:


fitbit aktywność smartband

Funkcje organizacyjne i telefoniczne

Smartband przede wszystkim jest zegarkiem. A dodatkowo, jeśli jest zsynchronizowany ze smartfonem, to bez problemu pokaże powiadomienia SMS oraz informacje o wiadomościach z aplikacji. Pozwoli też podejrzeć, a czasem nawet odrzucić, połączenia przychodzące. Dodatkowo poszczególne modele oferują również takie opcje, jak: alarm, stoper, minutnik, budzik, kalendarz, a nawet aktualną prognozę pogody.

Najnowsze opaski sportowe mogą pochwalić się także rozbudowanymi funkcjami multimedialnymi, a w tym sterowaniem muzyką oraz nawigowanie migawką aparatu na sparowanym z nimi smartfonie. Większość modeli posiada także kultową funkcję „Znajdź mój telefon”, która w mgnieniu oka jest w stanie go zlokalizować.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie smartbanda?

Kupując opaskę sportową, weź pod uwagę stopień swojej aktywności. Warto wiedzieć, że dzięki lekkiej konstrukcji, smartbandy są bardzo chwalone przez entuzjastów biegania. Z pewnością przypadną również do gustu fanom pływania czy jazdy na rowerze. Z kolei dzięki swej niewielkiej formie z pewnością skradną serca wszystkich minimialistów.

Wybierając model opaski sportowej dla siebie sprawdź, jakie moduły posiada (np. GPS, pulsoksymetr) i jak precyzyjne jest w stanie określić stan organizmu oraz parametry poszczególnych aktywności. Pamiętaj, że smartbandy dostępne na rynku w większości oferują bardzo podobne funkcje. Różnią się od siebie zazwyczaj marką, budową i poszczególnymi opcjami, które musisz dopasować wedle swoich priorytetów. Im model jest droższy, tym będzie ich z reguły po prostu więcej.

Zwróć też uwagę na żywotność urządzenia. Niektóre modele smartbandów są w stanie zaoferować nawet d dwóch tygodni pracy przy normalnym funkcjonowaniu, co jest ich zasadniczym plusem.

Sięgnij po smartwatche dostępne w x-kom 

Zobacz też koniecznie:

Fitbit Versa 3

Smartwatch – co oferuje inteligentny zegarek?

Stosowane zamiennie nazwy smartwatcha to z reguły:

  • zegarek sportowy
  • inteligentny zegarek

Mówiąc najprościej, smartwatche to rozbudowane wersje opasek sportowych, a ich funkcjonalności zbliżone są do smartfonów. Podobnie jak te pierwsze, każdy z inteligentnych zegarków możesz sparować ze swoim telefonem, a zapisane przez niego informacje przeglądać w dedykowanej ku temu aplikacji.

Wygląd smartwatcha

W przeciwieństwie do opaski sportowej, smartwatch wyglądem przypomina prawdziwy zegarek – z reguły posiada okrągły korpus, np. Samsung Galaxy Watch 3. Bywają jednak również modele z kwadratową lub prostokątną kopertą, np. Apple Watch 6 czy OPPO Watch. Co ważne, inteligentny zegarek wyposażony jest zawsze w wyświetlacz, a nie tradycyjną analogową tarczę. Owszem, są modele, które posiadają obydwa rodzaje ekranów, np. Garmin Vivomove 3, ale stanowią one wyjątek. 

Niemniej smartwatch można całkowicie dopasować do własnych preferencji wizualnych. Jak? Podobnie do smartbanda, opaski w inteligentnych zegarkach są wymienne, a producenci dosłownie prześcigają się w dostarczaniu coraz to nowszych rozwiązań w tym zakresie. Ekran można całkowicie podrasować pod siebie pod kątem jasności, a także wyświetlanych na nim tarcz. Ponadto dzięki zwiększonym gabarytom jest on tu bardziej przejrzysty i wygodny w obsłudze.

smartwatch xiaomi

Przeznaczenie i funkcje inteligentnego zegarka

Smartwatch jest bardziej samodzielnym akcesorium od smartbanda. Dzięki wbudowanym modułom, których jest tu o wiele więcej niż w przypadku opaski, bez najmniejszych problemów odczytamy wyniki pomiarów już z poziomu nadgarstka. Aplikacja stanowi tu więc jedynie przyjemny dodatek i centrum dodatkowych informacji oraz inspiracji. 

Urządzenie inspirowane tradycyjnym czasomierzem zazwyczaj pokaże spalone kalorie, przebyte kroki, tętno, stres, natlenienie krwi, a w razie potrzeby pozwoli również wykonać relaksujące ćwiczenia oddechowe. Niektóre modele przewidują też opcję śledzenia cyklu menstruacyjnego i ciąży, co szczególnie powinno ucieszyć płeć piękną.

Smartwatch oferuje również mnóstwo trybów aktywności, które można spersonalizować pod siebie za pomocą dedykowanej aplikacji. Czasem ich liczba potrafi przekroczyć setkę.

Zdecydowana większość smartwatchy może pochwalić się modułem GPS, przez co oprócz czasu trwania aktywności i zarejestrowanych podczas niej parametrów organizmu, pokażą także przebyty dystans i mapę.

Na rynku znajdziesz też smartwatche dedykowane kobietom, dzieciom, a także żądnym przygód mężczyznom, np. Huami Amazfit T-Rex Camo Green. W zależności od przeznaczenia będą się one różniły oferowanymi funkcjami. 

Sprawdź też:

smartwatch

Funkcje smart

Za pomocą poszczególnych smartwatchy nie tylko podejrzymy, ale i odpowiemy na wiadomości, które otrzymamy. Niektóre modele posiadają też miejsce na dedykowaną kartę SIM, przez co pozwalają na odbieranie i przeprowadzanie rozmów. W innych jest to możliwe za pomocą połączenia Bluetooth ze smartfonem.

Ale to nie wszystko. Wybrane modele inteligentnych zegarków pozwolą też płacić za swoim pośrednictwem. Wszystko dzięki modułowi NFC oraz systemom dedykowanym zegarkom, np. Garmin Pay, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Udogodnienia takie jak przypomnienia z kalendarza, czy alert wypicia wody, sprawią z kolei, że sprawna organizacja dnia będzie od teraz pestką.

garmin pay

Jak kupować smartwatch?

Wybierając inteligentny zegarek dla siebie postaw na wszechstronne urządzenie. Swoją uwagę kieruj ku urządzeniu, które ma interesujące Cię opcje sportowe, telefoniczne i multimedialne. Te pierwsze zależą od wbudowanych czujników, reszta od systemu zegarka. Zwróć więc na niego uwagę – dla pełnej funkcjonalności powinien być kompatybilny z tym, który masz w smartfonie. Upewnij się też, że pozwala on zainstalować samodzielnie wybrane przez siebie aplikacje.

Wybierając smartwatch dla siebie postaw na model z pojemną baterią, który wytrzyma od jednego do kilku dni bez konieczności ładowania. Właśnie taki wynik uznaje się za przyzwoity. Niestety, jest to o wiele krócej niż w przypadku opaski sportowej, ale wynika z reguły z wymagającego ekranu oraz rozbudowanych funkcji, które oferuje smartwatch.

Smartband czy smartwatch? Co wybrać?

Podobnie do smartwatchy, opaski sportowe należą do tzw. sektora urządzeń wearables, czyli ubieralnych. Różnica pomiędzy nimi tkwi jednak w wyglądzie, poszczególnych funkcjach, poziomie zaawanasowana i – nie oszukujmy się – cenie. Dlatego decydując się na zakup takiego urządzenia, tym bardziej warto wiedzieć, w co się inwestuje.

Zobacz wszystkie smartwatche dostępne w x-kom

Sprawdź też:

Jeśli nadal się wahasz, koniecznie przeczytaj: