Stranger Things – sezon 4: kiedy premiera? Trailer, obsada, fabuła i wszystko, co wiemy o superprodukcji Netfliksa

Premierę 4. sezonu Stranger Things Netflix zaplanował na rok 2020. Było to jednak na długo przed tym, zanim świat nam się trochę zmienił. Ostatecznie więc pierwotny plan nie wypalił. Co zatem dzieje się na planie jednego z najpopularniejszych obecnie seriali? Kiedy możemy spodziewać się daty premiery Stranger Things? O czym będzie opowiadać czwarty sezon i kto dołączy do obsady?

Stranger Things – o czym jest serial?

W największym uproszczeniu — Stranger Things to horror science-fiction. Akcja umiejscowiona jest w Stanach Zjednoczonych, konkretnie w Hawkins w stanie Indiana. Jedną z bardziej charakterystycznych cech serialu jest czas, w którym się rozgrywa. Twórcy postanowili bowiem przenieść widzów w przeszłość, do lat 80. XX wieku.

Fabularnym punktem wyjścia Stranger Things jest zaginięcie dwunastoletniego Willa Byersa. Od tego zaczyna się pierwszy sezon serialu. Ekscentryczna matka Willa, Joyce, robi wszystko, by odnaleźć syna. Mieszkańcy Hawkins, choć jej współczują, nie uważają Joyce za osobę… do końca poczytalną. To nie ułatwia poszukiwań zrozpaczonej matce.

Śledztwo w sprawie zaginięcia Willa przejmuje Jim Hopper, komendant lokalnej policji. Tymczasem własne poszukiwania rozpoczynają przyjaciele chłopca – Lucas, Dustin i Mike. Próbują natrafić na jego ślad w miejscowym lesie. Znajdują jednak nie Willa, ale kogoś innego. Dziewczynę o imieniu Jedenastka (w anglojęzycznej wersji: Eleven). Szybko okazuje się, że Jedenastka dysponuje nadprzyrodzonymi mocami. Chłopcy odkrywają, że dziewczyna może stanowić klucz do odnalezienia Willa.

Potem zaczyna robić się naprawdę dziwnie i niepokojąco, więc na tym może poprzestańmy. Być może część z Was jeszcze nie widziała serialu. Nie ma powodu, by kogokolwiek narażać na spoilery. Dodajmy jedynie, że wątek zaginięcia Willa dotyczył bezpośrednio wyłącznie sezonu 1. Stranger Things debiutowało na platformie Netflix w 2016 roku. Do 2019 pojawiły się jeszcze dwa sezony, kontynuujące losy chłopców, Jedenastki, Joyce, Coopera i innych.

Przeczytajcie również:

stranger things will tapeta

Kiedy premiera 4. sezonu Stranger Things?

Punktualne, rokroczne wydawanie nowych sezonów serialu przerwała pandemia COVID-19.

Jeszcze w marcu 2020 wydawało się, że opóźnienie nie będzie duże. Tak przynajmniej można było sądzić po jednym z wywiadów z Davidem Harbourem. Serialowy Jim Hopper powiedział w nim, że jego zdaniem: „nowe odcinki powinny ukazać się na początku przyszłego roku”. Z drugiej strony przyznał również, iż nie jest „autorytetem” w tej kwestii. 

W listopadzie tego samego roku nadzieje rozwiała Natalia Dyer, odtwórczyni roli Nancy Wheeler. W rozmowie z Vogue powiedziała, że minie „trochę czasu”, zanim subskrybenci Netfliksa dostaną coś nowego.

Warto wspomnieć o tym, że ekipa serialu rozpoczęła zdjęcia już w marcu 2020. Produkcja jednak, z wiadomych powodów, szybko została zawieszona. Na plan zdjęciowy aktorzy wraz z ekipą wrócili dopiero we wrześniu.

Do głosu szybko doszły teorie, plotki i przypuszczenia dotyczące daty premiery 4. sezonu Stranger Things. Najpopularniejsza głosiła, że nowe odcinki pojawią się na Netfliksie 26 kwietnia 2021. Czemu akurat wtedy? Na ten dzień przypada 35 rocznica awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Byłby to więc dodatkowy smaczek i zmyślne marketingowe posunięcie.

Kiedy piszę ten tekst, jest 1 kwietnia. Niestety nic nie wskazuje, by „czarnobylska” teoria fanów miała się potwierdzić. Kiedy zatem spodziewać się daty premiery 4. sezonu Stranger Things? Na ten moment najwięcej mówi się o połowie lub końcówce 2021 roku.

[Aktualizacja 25 stycznia 2022]

Mamy początek 2022 roku, a dokładna data premiery 4. sezonu Stranger Things wciąż jest przedmiotem spekulacji.

Oficjalnych informacji jak nie było, tak nie ma. Jeśli zaś chodzi o te mniej oficjalne, ostatnie doniesienia sugerują, że Jedenastka i spółka powrócą z nowymi odcinkami latem tego roku.

A zatem: przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na konkrety.

stranger things tapeta

Stranger Things – trailer 4. sezonu: Hopper żyje, choć ma kłopoty

Jedyny jak dotąd zwiastun czwartego sezonu Netflix opublikował 14 lutego 2020 roku. W angielskiej wersji zatytułowano go: „From Russia with Love”. Tak, tytuł i data wypuszczenia trailera, nie były przypadkowe. Polscy tłumacze z Netfliksa nie mieli już tyle polotu. Zdecydowali się na skromny tytuł: „Pozdrowienia z Rosji”.

50-sekundowy zwiastun zdradza niespodziewanie dużo. Przede wszystkim fakt, że Hopper żyje. Nie, żeby ktoś wierzył, że mogłoby być inaczej. Niemniej fabularnie to istotny fakt. Co więcej, wiemy również, dokąd trafił. Do zaśnieżonych i mroźnych pustkowi Kamczatki, gdzie jest więziony w obozie pracy.

Do wątku Hoppera w 4. sezonie Stranger Things odnieśli się sami twórcy serialu. Bracia Matt i Ross Dufferowie przyznali, że są podekscytowani oficjalnym powrotem postaci. Dodali również, że sam Hopper już tak podekscytowany pewnie nie jest. Czekają go bowiem dość trudne czasy. Z dala od domu, w najdzikszych rejonach wrogiego ZSRR stale będzie narażony na niebezpieczeństwa. Co ciekawe — także te nadnaturalne.

O tym, jak bardzo Hopper ma przekichane, może świadczyć również apel twórców. Poprosili oni, oczywiście w ramach żartu, o to, „by modlić się o Amerykanina”.

Źródło: Netflix

[Aktualizacja 6.05.2021]

Netflix opublikował nowy teaser czwartego sezonu Stranger Things. Na jego podstawie możemy spodziewać się znaczącego powrotu do serialu szalonego naukowca Martina Brennera, który pyta Jedenastki: „słuchasz mnie”?

Nie wiadomo, w jakim stopniu będzie to „zmartwychwstanie” postaci, a w jakim retrospekcje prześladujące Jedenastkę. Trzeba jednak przyznać, że teaser jest dość mroczny i daje do myślenia w kontekście fabuły nadchodzącego sezonu.

[Aktualizacja 25.01.2022]

W listopadzie 2021 roku pojawił się ostatni teaser Stranger Things. Jest o tyle ciekawy, że pojawiają się na nim tytuły odcinków czwartego sezonu serialu.

Stranger Things – sezon 4. Najmroczniejsza fabuła w historii serialu

Twórcy i aktorzy występujący w serialu udzielili przez ostatni rok mnóstwa wywiadów. Otrzymaliśmy więc kilka wskazówek i informacji o fabule 4. sezonu Stranger Things. Ze wszystkich wypowiedzi, krótszych i dłuższych, przebija się jedna istotna wiadomość dla fanów. Sezon czwarty będzie najmroczniejszy ze wszystkich dotąd nakręconych.

Bracia Duffer powiedzieli o tym wprost. Ich słowa potwierdzili aktorzy. Wspomniany już Harbour przyznał, że Hopper nigdy nie był szczególnym wesołkiem. Jednak dopiero teraz ujrzymy postać „namalowaną znacznie ciemniejszą paletą barw”. Joe Keery, grający Steve’a Carringtona, powiedział wprost: „ten sezon będzie naprawdę przerażający”.

stranger things tapeta will i jedenastka

Co będzie się działo w nowym sezonie? [Uwaga, możliwe spoilery]

„Za każdym razem, gdy kończymy sezon, zastanawiamy się: dokąd to wszystko zmierza? Potem otrzymujemy scenariusz na kolejne odcinki. Reakcje zawsze są te same i sprowadzają się do słów: o mój Boże, wow!”.

To słowa Natalii Dyer, którą The Independent zapytało o kolejne odcinki Stranger Things. Na koniec wypowiedzi aktorka podsumowała: „to będzie wielka rzecz. Naprawdę wielka rzecz”.

Finał trzeciego sezonu wpakował w widzów cały magazynek emocji. Po śmierci Hoppera (która, jak się okazuje, nie była śmiercią) Joyce podjęła odważną decyzję. Spakowała siebie, Willa i Jonathana i razem wyjechali z Hawkins w towarzystwie Jedenastki.

Hopper, jak już wspomnieliśmy, wylądował w obozie pracy w ZSRR. Oficjalne notka Netfliksa mówi o tym, że czekają tam na niego niebezpieczeństwa. Zarówno ludzkie, jak i inne. Tego, co może kryć się za „innymi” niebezpieczeństwami, możemy się domyślać.

Dalej Netflix podpowiada nam: „w międzyczasie w Stanach zaczyna budzić się nowy horror. Coś od dawna pogrzebanego, coś, co łączy wszystko…”. Pole do interpretacji tych słów jest dość spore.

Wróćmy jednak do Joyce, Willa, Jonathana i Jedenastki. Nie wiemy, dokąd zmierzają po wyjeździe z Hawkins. Wiemy za to, że na pewno wrócą na ekrany wraz z premierą 4. sezonu Stranger Things.

stranger things jedenastka

Warto przypomnieć, iż Jedenastka straciła swoje moce. Oczywiście na pewno nie definitywnie. Niemniej nowy sezon rozpocznie prawie całkowicie bezbronna. Nadnaturalne moce Eleven, ich utrata i potencjalny powrót, stanowić będą istotny wątek w kolejnych odcinkach. To bardziej niż pewne.

Reszta fabuły pozostaje wielką zagadką. I sporym polem do popisu dla fanów, którzy uwielbiają spekulować i tworzyć coraz to wymyślniejsze teorie. Niemniej kolejne zwiastuny, a te na pewno się pojawią, powinny nam co nieco wyjaśnić. Zdradzić kolejne szczegóły fabularne, potwierdzić lub zdementować przypuszczenia fanów. Czas pokaże.

stranger things logo

Jakich aktorów zobaczymy na ekranie? Kto powróci, a kto dołączy do obsady 4. sezonu Stranger Things?

Zdecydowana większość kluczowych członków obsady powróci w sezonie 4. Na pewno pojawią się też nowe twarze, chociażby w rosyjskim wątku Jima Hoppera. Wydarzenia z końcówki 3. sezonu wpłynęły jednak na to, że wśród aktorów będzie kilka „brakujących elementów”.

Tak czy inaczej, wróci cała plejada młodych gwiazd. Noah Schnapp (Will), Millie Bobby Brown (Jedenastka), Celeb McLaughlin (Lucas). Nie zabraknie najpiękniejszego uśmiechu młodego pokolenia amerykańskich aktorów — Gatena Materazzo, czyli serialowego Dustina. Powrócą również Finn Wolfhard (Mike), Sadie Sink (Max). I to z pewnością nie koniec listy.

stranger things aktorzy

Wśród „pełnoletnich” członków obsady także jest sporo nazwisk, których nie może zabraknąć. Zacząć trzeba od ulubionej „zestresowanej mamuśki” Netfliksa — Joyce Byers. W tej roli oczywiście świetna Winona Ryder. O Davidzie Harbourze, czyli serialowym Jimie Hopperze, wspominaliśmy już kilkukrotnie.

Charlie Heaton, Natalia Dyer i Joe Keery także powrócą w sezonie 4. Ich postaci prawdopodobnie będą już studentami. Twórcy serialu potwierdzili również, że w nowych odcinkach zobaczymy Robin. Postać, w którą wcieliła się Maya Hawke (córka Umy Thurman i Ethana Hawke’a), zyskała sobie spore grono sympatyków. Fani z pewnością będą zadowoleni jej powrotem.

Maya Hawke Stranger Things
Źródło: Netflix

Kogo jeszcze możemy się spodziewać? Bretta Gelmana (Murray), Karen Wheeler (Cara Buono), Priah Ferguson (Erica).

Niestety, nikłe jest prawdopobieństwo powrotu Dacre’a Montgomery’ego. Część fanów do tej pory nie może się z tym pogodzić. Jednak śmierć granego przez niego Billy’ego praktycznie przekreśla szanse powrotu aktora w nowych odcinkach. Jedyną nadzieją wydają się retrospekcje.

Stranger Things Dacre Montgomery
Źródło: Netflix

Stranger Things – sezon 4.: nowe twarze w obsadzie

W listopadzie 2020 roku portal Variety opublikował interesujący artykuł. Opisał w nim szczegółowo osiem nowych twarzy, które zobaczymy w 4. sezonie Stranger Things. I trzeba przyznać, że na liście jest kilka naprawdę ciekawych nazwisk. Oto wszystkie:

 • Jamie Campbell Bower („Sweeney Todd”) w roli Peter Ballarda, sanitariusza w szpitalu psychiatrycznym.
 • Eduardo Franco („Booksmart”): w roli Argyle’a, nowego kumpla Jonathana.
 • Joseph Quinn („Catherine the Great”): w roli Eddie’ego Munsona, zuchwałego metalowca, który prowadzi stowarzyszenie D&D w Hawkins High, The Hellfire Club.
 • Robert Englund (słynny Freddie Krueger z „Koszmaru z ulicy Wiązów”): w roli Victora Creela. Victor jest pacjentem szpitala psychiatrycznego, ubezwłasnowolnionym za makabryczne morderstwo w latach pięćdziesiątych.
 • Tom Wlashicha (Jaqen H`ghar z „Gry o Tron”): w roli Dmitrija. Rosyjskiego strażnik więziennego, który zaprzyjaźnia się z Hopperem.
 • Sherman Augustus („Wirus”): roli podpułkownik Sullivana. Variety opisuje go jako inteligentnego i rozsądnego. Sullivan wierzy, że na dobre może powstrzymać zło ogarniające Hawkins.
 • Mason Dye („Teen Wolf”): w roli Jasona Carvera. Carver to gwiazda sportu. Jest bogaty, przystojny, a jego świat rozpada się wraz z rosnącym złem, które pochłania Hawkins.
 • Nikola Djuricko („World War Z”): w roli Jurija, rosyjskiego przemytnika. 
W lutym 2021 Netlflix ogłosił, że do obsady serialu dołączyli kolejni aktorzy:
 • Kevin L. Johnson („Ozark”) jako młody Victor Creel.
 • David Turner jako doktor i spadochroniarz,
 • Andrius Paulavicius („Wojna i Pokój”) jako główny przesłuchujący.

„Ania, nie Anna” w obsadzie czwartego sezonu ST

8 czerwca 2021 Netflix ogłosił, że do obsady 4. sezonu Stranger Things dołączyła Amybeth McNulty. Aktorka znana jest przede wszystkim z głównej roli w innym serialu na platformie – „Ania, nie Anna”, będącym dość swobodną adaptacją kultowej „Ani z Zielonego Wzgórza”.

Ania, nie Anna Amybeth McNulty
Źródło: Netflix

Stranger Things – sezon 4. Liczba i lista odcinków

Nie znamy oficjalnej liczby odcinków w nowym sezonie. Możemy jednak trochę pogdybać. Pierwszy sezon miał 8 epizodów. Drugi — o jeden więcej. Sezon 3. wrócił do 8 odcinków. Czy 4. sezon Stranger Things będzie mieć 9 odcinków? Niewykluczone. Taką teorię wysnuł niedawno serwis TV Line. Oficjalnego potwierdzenia jednak wciąż nie ma. Pewne wydaje się jedno — co najmniej 8 epizodów. Podpowiedzią może być tweet opublikowany przez oficjalne konto scenarzystów serialu. Widzimy na nim stos skryptów, składających się na scenariusz 4. sezonu. Nietrudno policzyć, że na stosie znajduje się 9 dokumentów. Może to, choć nie musi, sugerować wspomniane już 9 odcinków.

[Aktualizacja 25.01.2022 – lista odcinków 4. sezonu Stranger Things]

Lista prezentuje się następująco: 

 • The Hellfire Club (Klub Ognia Piekielnego)
 • Vecna’s Curse (Klątwa Vecny)
 • The Monster and the Superhero (Potwór i suberbohaterka)
 • Dear Billy (Drogi Billy)
 • The Nina Project (Projekt Nina)
 • The Dive (W głąb)
 • The Massacre at Hawkins Lab (Masakra w laboratorium)
 • Papa (Tata)
 • The Piggyback (Na gapę)

Stranger Things – sezon 4.: odcinek 1.

Co ciekawe, twórcy Stranger Things 4 potwierdzili tytuł odcinka inicjującego nowy sezon. Odcinek pierwszy czwartego sezonu będzie nosić tytuł „Chapter One: The Hellfire Club”. W polskim tłumaczeniu może to brzmieć jak: „Rozdział pierwszy: Klub Piekielnego Ognia”.

„Maskotką” czwartego sezonu Stranger Things została… matrioszka

Netflix dość poważnie podchodzi do rosyjskiego wątku serialu. W oficjalnym opisie konta Stranger Things na Twitterze pojawiły się niedawno trzy emoji matrioszek.
Co ciekawe, na tym samym portalu pojawił się wpis z nagraniem dość osobliwej rozmowy. Sieć zalała plotka, że Netflix miał wysyłać (nie wiadomo komu) matrioszki. Wewnątrz figurek znajdował się numer telefonu. Po wykręceniu nadawca połączenia mógł usłyszeć wiadomość od Jurija, nowej postaci w serialu.

Na początku marca 2021 w sieci pojawiły się nowe zdjęcia z planu czwartego sezonu Stranger Things. Na nich również przewija się motyw matrioszek.

 

Źródła: Twitter, Netflix, TechRadar, Variety, PopBuzz, TV Line, DigitalSpy, Reddit, Wikipedia, Filmweb, IMDB