Peaky Blinders – sezon 6. Premiera, trailer, obsada i wszystko, co wiemy do tej pory

Peaky Blinders to z pewnością jeden z ciekawszych seriali ostatni lat. Tommy Shelby i spółka, w akompaniamencie brytyjskiego rocka i wszechobecnego dymu papierosów, szybko zdobyli sobie rzesze oddanych faktów. Efekt? Pięć sezonów i kolejny, finałowy, w produkcji. No właśnie, co wiemy o 6. sezonie Peaky Blinders?

Peaky Blinders – sezon 6.: kiedy premiera?

W styczniu 2021 roku fani otrzymali oficjalne potwierdzenie. Niestety nie chodziło o datę premiery 6. sezonu Peaky Blinders, ale o rozpoczęcie zdjęć. Co ciekawe, twórca serialu – Steven Knight – zdradził jeszcze jedną intrygującą rzecz. Choć sezon 6. będzie ostatnim, „historia będzie kontynuowana w innej formie”. Na razie nie wiadomo, co kryje się za tymi słowami, ale fani nie kryją ekscytacji.

Tommy Bulfin, producent wykonawczy serialu, w rozmowie z BBC dodał: „nie kryjemy naszej ekscytacji rozpoczęciem zdjęć do 6. sezonu Peaky Blinders. Jesteśmy wdzięczni wszystkim za ich ciężką prace. Scenariusze odcinków szóstej serii, napisane przez Steve’a [Knighta – przyp. red.], są naprawdę niezwykłe. To będzie odpowiednie pożegnanie, które z pewnością zachwyci fanów”.

Kiedy spodziewać się premiery nowych odcinków Peaky Blinders? Jeszcze ponad rok temu reżyser, Anthony Byrne, sugerował, że serial być może powróci na początku 2021 roku. Tak jak w przypadku innych premier, tak i tę trzeba było włożyć między bajki z powodu pandemii.

Teraz Byrne wypowiada się ostrożniej. Jakiś czas temu w rozmowie z Digital Spy powiedział: „gdybyśmy zaczęli kręcić z początkiem 2021 roku, zdjęcia pewnie potrwałyby do maja lub czerwca. Potem należy doliczyć kolejne 6 miesięcy na montaż”.

Jeśli zatem wszystko pójdzie zgodnie z planem, 6. sezon Peaky Blinders zobaczymy pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku. Potwierdza to również jeden z aktorów, Finn Cole. W grudniu 2020 w jednym z wywiadów zdradził, że „ma nadzieję, iż wszystko będzie gotowe do końca 2021 roku”.

Peaky Blinders sezon 6 tapeta

Obsada Peaky Blinders. Będą zmiany w 6. sezonie?

Jednym z największych atutów Peaky Blinders jest obsada. Przez serial przewinęła się cała plejada znakomitych nazwisk. Co ciekawe, spora część wcielała się w role drugoplanowe, epizodyczne albo „jednosezonowe”.

Mieliśmy więc kapitalnego Toma Hardy’ego. Jego Alfie Solomons do dziś pozostaje dla mnie jedną z ulubionych drugoplanowych postaci w historii seriali. W pierwszym sezonie głównym antagonistą był komisarz Campbell grany przez Sama Neilla. W serialu mogliśmy podziwiać również Adriena Brody’ego, zdobywcę Oscara za pierwszoplanową rolę w Pianiście Romana Polańskiego z 2002. Miejsce w obsadzie znalazło się też dla Anyi Taylor-Joy, która niedawno zachwyciła świat główną rolą w świetnym Gambicie Królowej.

Największą gwiazdą Peaky Blinders jest jednak Cillian Murphy, czyli serialowy Tommy Shelby, główny bohater serialu, mózg gangu i mężczyzna, dla którego heteroseksualni mężczyźni gotowi są zmieniać orientację seksualną. To aktor, który mógłby nawiązać równorzędną walkę z sir Anthonym Hopkinsem w pojedynku, kto zamruga jako pierwszy i ilu obserwatorów w tym czasie zdąży zemdleć z zauroczenia, przerażenia i pożądania.

Peaky Blinders sezon 6 Tommy i Arthur

Co się tyczy Tommy’ego, ostatnia scena zeszłego sezonu mogła wzbudzić w fanach lekki niepokój. Przywódca Peaky Blinders wszak przyłożył sobie lufę pistoletu do skroni. Trudno jednak spodziewać się, aby pociągnął za spust. Tommy Shelby po prostu musi przeżyć. Przynajmniej do momentu, kiedy czas akcji dotrze do wybuchu drugiej wojny światowej.

W szóstym sezonie Peaky Blinders zapewne powrócą inne fantastyczne postaci: Arthur (Paul Anderson), Polly (Helen McCrory), Michael (Finn Cole), Finn (Harry Kirton), Gina (Any Taylor-Joy), Oswald Mosely (Sam Claflin).

Co się tyczy nowych twarzy, do obsady dołączy na pewno australijski gwiazdor James Frecheville. Póki co jednak nie wiadomo, jaka będzie jego rola w serialu. Pojawi się również Conrad Khan. 21-letni aktor nominowany był do BAFTA 21 w kategorii „największa aktorska nadzieja kina” za rolę w „Rising Star”. Tu także nie wiemy, w jaką postać się wcieli. Kolejnym wartym wspomnienia nazwiskiem jest Stephen Graham, gwiazda This is England.

Peaky Blinders – muzyka. Jacy artyści pojawią się w soundtracku 6. sezonu?

Muzyka to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów serialu. Głównie dlatego, że dominuje w niej współczesny brytyjski rock, który nadspodziewanie dobrze wpisuje się w krajobraz Birmingham z lat 20. i 30. XX wieku.

Wykonawcą motywu przewodniego jest Nick Cave. „Muzyka Nicka Cave’a była w serialu od samego początku. Zdefiniowała Peaky Blinders pod względem dźwiękowym i atmosferycznym” – to słowa Cilliana Murphy’ego. A to ich kontynuacja: „Kiedy Otto Bathurst, reżyser pierwszych trzech odcinków, zestawił muzykę Nicka Cave’a z dramatem epoki międzywojennego Birmingham, to wszystko, k***a, się odblokowało. To działa niesamowicie dobrze. Nie pytajcie mnie, o co chodzi z Nickiem Cave’em, bo nie wiem”. Ale dla mnie to jeden z największych żyjących artystów, jakich mamy. Teraz wszystko [w Peaky Blinders – przyp. red.] musi pasować do palety dźwiękowej stworzonej przez Nicka Cave’a”.

NIck Cave

Oprócz Cave’a w poprzednich sezonach swoją twórczość zaprezentować mogli tacy artyści jak: Arctic Monkeys, PJ Harvey, Iggy Pop, Radiohead, Laura Marling, Foals. Swoją muzyczną „cegiełkę” dołożył również zmarły w 2016 roku David Bowie.  

Oprócz znanych i lubianych kawałków rockowych spodziewać można się również oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Muzykę do piątego sezonu napisała Anna Calvi. Reżyser Anthony Byrne bardzo wysoko ceni sobie ścieżkę dźwiękową, którą stworzyła, więc bardzo prawdopodobne, że muzyka Anny Calvi wróci wraz z 6. sezonem Peaky Blinders.

Peaky Blinders – sezon 6.: zwiastun nowych odcinków

Niestety wciąż nie dostaliśmy żadnego trailera związanego z nowym sezonem Peaky Blinders. Na pocieszenie jednak przeżyjmy raz jeszcze moment, w którym torturowany Tommy wkroczył w mgliste nieznane.

Źródła: nme.com, filmweb, IMDB, Wikipedia, digitalspy.com, townandcountrymag.com, esquire.com, materiały własne