Sylwester 2023/24: Pomysły na sylwestra w domu

Sylwestra 2023/2024 spędzasz w domu i nie chcesz zanudzić się na śmierć? W końcu – jaki sylwester, taki cały rok. Bez obaw. Jest masa sposobów na szampańską sylwestrową zabawę w domu. Planujesz powitać Nowy Rok z przyjaciółmi, z jedyną najbliższą sercu osobą, a może z dziećmi? Tutaj znajdziesz propozycje, które umilą Wam czas i każdego pobudzą do wesołej, kreatywnej zabawy. Poznaj nasze pomysły na sylwestra w domu. Odliczamy!

🔟 Gry towarzyskie na sylwestra

Zastanawiasz się, jak spędzić sylwestra w domu z przyjaciółmi? Przede wszystkim zaplanuj kilka gier towarzyskich. To zabawy, które są doskonałym sposobem na integracje i angażują całe zebrane grono. Początkowo tylko tę część skorą do zabawy. Jednak i ci, którzy zarzekają się, że wolą tylko popatrzeć, po chwili dołączają do rozgrywki. W końcu w każdy z nas tli się potrzeba rywalizacji lub dziecięcej radości z zabawy.

Gdy przełamiecie bariery, które ograniczają was przed otwarciem się i, powiedzmy szczerze, zrobieniem z siebie czasem przysłowiowego głupka, gry towarzyskie staną się dla was najlepszą formą rozrywki. Zmyślne podpowiedzi oraz fantazyjne gesty, które w sposób oczywisty jedynie dla pokazującego mają naprowadzić na wylosowane hasło, do tego uzupełniane najdziwniejszymi skojarzeniami osób zgadujących, przynoszą często salwy śmiechu, a przede wszystkim świetnie rozkręcają towarzystwo na dalsze godziny imprezy.

gry towarzyskie pomysł na sylwestra w domu kalambury

Kalambury

Gra jest banalnie prosta – oczywiście pod względem zasad. W trakcie rozgrywki mogą się pojawić trudności ze wzajemnym zrozumieniem między pokazującym a odgadującymi. Celem jest bowiem odgadnięcie hasła, które wytypowana osoba pokazuje lub rysuje, ale nie może przy tym pisnąć ani słowa. (A jeśli w Waszym towarzystwie jest osoba pilnie strzegąca wszelkich zasad i regulaminów, lepiej się pilnować!)

Jak grać w kalambury? Sposobów jest kilka. Najpierw zdecydujcie:

🎭 pokazywanie czy rysowanie,

🏆 gra na punkty czy for fun,

👨‍👩‍👧‍👦 drużynowo czy solo?

Następnie należy przygotować hasła, które będzie pokazywać. Możecie klasycznym sposobem spisać swoje propozycje na karteczkach i losować je z kapelusza. Jednak w dobie otaczającej nas zewsząd technologii, dużo wygodniej i zdecydowanie szybciej będzie skorzystać z aplikacji mobilnych. A tutaj wybór jest ogromny.

Polecana aplikacja mobilna

Wraz ze znajomymi przetestowaliśmy już niejedną aplikację i zdecydowanie polecamy Kalambury Impreza. Znajdziecie tam 12 ciekawych kategorii, takich jak elektronikaprzysłowia i powiedzenia czy czynności. A biblioteka haseł w każdej z nich jest bardzo bogata. Hasła nie powtarzają się w trakcie rozgrywki, ale również niezwykle rzadko zdarzyło nam się trafić na to samo nawet podczas gry na kolejnych spotkaniach.

Zaletą aplikacji jest także możliwość wyboru między dwoma trybami gry: swobodna lub zmagania graczy. U nas króluje opcja numer dwa, w której gracze zdobywają punkty za każde odgadnięte hasło (ich samodzielne liczenie na imprezie byłoby sporym wyzwaniem), a zwycięzca rundy pokazuje kolejne. Na duży plus zasługuje sposób dodawania graczy. Przy każdym imieniu automatycznie generuje się przydomek, który będzie towarzyszył graczowi przez całą rozgrywkę. To kolejny sposób na rozluźnienie atmosfery i rozdanie kolejnej dawki uśmiechów.

Kalambury Impreza pobierzesz z Google Play oraz AppStore

Magiczne rysowanie w powietrzu

Ciekawą propozycję na kalambury w nowoczesnej wersji proponuje Mattel. Pictionary Air 2.0 to gra, w której wylosowane hasło rysuje się… w powietrzu! Ruchy specjalnego pisaka odczytuje dedykowana aplikacja, dzięki której pozostali gracze widzą, co chcesz, a raczej próbujesz zaprezentować.

Dodatkowo aplikacja odlicza czas i liczbę rund, a także umożliwia nagrywanie rozgrywki. Ta funkcja może się przydać w roli VARu, do rozstrzygnięcia, kto pierwszy krzyknął hasło. Dla ułatwienia zabawy w większym gronie obraz z urządzenia mobilnego możesz przerzucić na telewizor. Jest to świetny sposób na rysowane kalambury bez potrzeby organizowania tablicy czy dużych kartek, na których zmieszczą się czytelne podpowiedzi.

Ponadto, oprócz wersji z podstawowymi hasłami możecie wypróbować wariant gry nawiązujący do popularnej i uwielbianej sagi o młodym czarodzieju. Mattel Pictionary Harry Potter składa się ze 112 dwustronnych kart z hasłami oraz różdżki, która służy do rysowania w powietrzu.

Zobacz również:


Zgadywanki i nucenie

Idealne na sylwestra gry towarzyskie w podobnym klimacie to także czółko i nucenie. Tutaj zasady są odwrócone, ponieważ to grupa naprowadza jedną osobę na poprawne hasło. W czółku może to robić na wiele sposobów – opowiadać, odgrywać scenki, cytować i naśladować postacie.

Natomiast w wersji z nuceniem osoby naprowadzające na mają za zadanie wystukać palcami rytm wylosowanej piosenki lub zanucić ją bez użycia słów. To zdecydowanie bardziej sylwestrowa forma klasycznego czółka, pasująca do wypełnionej muzyką nocy poprzedzającej Nowy Rok.

Bogatą biblioteczkę haseł oferuje aplikacja Zgadula. Znajdziecie tam nawet takie geekowskie kategorie jak gryinternetyLeague of LegendsGra o TronMarvel Cinematic czy Gwiezdne Wojny. A zwolennicy nucenia mogą wybrać polskie hity lub listę największych światowych przebojów.

9️⃣ Planszówki i gry karciane

Planszówki to idealna rozrywka na długie wieczory, a takim przecież jest Sylwester. Jak dotrwać do północy? Gry planszowe czy karciane będą świetnym sposobem na rozbudzenie i naładowanie się pozytywną energią. W taką noc polecamy jednak te bardziej angażujące niż Scrabble, by nikt w oczekiwaniu na swoją kolej nie przysnął.

Alias kobiety vs. mężczyźni

Czy Twój przyjaciel wie, co oznacza ażurowy albo pedicure? A czy przyjaciółki będą równie rozgadane, gdy padnie hasło: zawór lub płyta pilśniowa? Sprawdzicie to, grając w Alias kobiety vs. mężczyźni. W tej wersji gry mężczyźni objaśniają oraz odgadują hasła ze świata kobiet i odwrotnie, ale muszą zdążyć, zanim w odmierzającej czas klepsydrze przesypie się piasek.

Wygrywa drużyna, która odgadnie więcej haseł, zatem w sylwestrowy wieczór przekonacie się, kto z Was lepiej zna świat płci przeciwnej.

Nierówna liczba kobiet i mężczyzn? Wybierzcie imprezową wersję – Party Alias. Podzielcie się na grupy i zdobywajcie punkty, objaśniając hasła na jeden z wylosowanych sposobów. Sprawdźcie, kto w waszej grupie znajomych ma między sobą najlepszą komunikację.

gry planszowe

Poznajcie się lepiej w grze Ego

W sylwestra macie wreszcie okazje, by po prostu pobyć ze sobą. To dobry czas, żeby lepiej się poznać. W odkrywaniu cech charakteru, poczucia humoru i drobnych tajemnic bliskich pomogą gry typu Ego od firmy Trefl. Odpowiadajcie na niebanalne pytania i dowiedźcie się, kto z Was zna Waszą grupę najlepiej.


Zobacz wszystkie gry i zabawy w sklepie al.to

8️⃣ Śpiewy i tańce przy najlepszych sylwestrowych hitach

Jak wmówił nam Jerzy Sthur – śpiewać każdy może. Potańczyć również, co skutecznie udowadniają programy rozrywkowe angażujące do pląsów gwiazdy, po których w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewalibyśmy się ruchów o wartości estetycznej. Sylwestrowa noc nie może zatem obyć się bez największych przebojów, przy których wykrzyczycie i wypocicie całą złą energię minionych 12 miesięcy.

Wystarczy playlista hitów i dobre głośniki, które nie zniekształcą znanych na pamięć piosenek. Do jakich melodii tupnąć nóżką w Sylwestra? Sprawdź, czego słuchałeś najczęściej w 2023 roku, bo do tych hitów z pewnością będziesz się bawić najlepiej. Takie podsumowanie dostarczy Ci Spotify Wrapped. A w poszukiwaniu kultowych, ponadczasowych przebojów pomoże Anita:

🎤 Najlepsze piosenki na Sylwestra. Proponowana playlista sylwestrowych hitów

muzyka i taniec pomysły na sylwestra w domu

7️⃣ Taneczne zabawy na sylwestra

Zabawa sylwestrowa, bez względu na to, czy odbywa się na sali bankietowej, czy w domu, musi być wypełniona muzyką, zabawą i szampańskim humorem. Po prostu rozrywką nastrajającą pozytywnie na cały kolejny rok. Połączeniem tych trzech aspektów są muzyczne i taneczne gry na konsole i PC.

Just Dance

W sylwestrową noc trzeba tupnąć nóżką. Podrygiwanie na kanapie to zdecydowanie za mało. Just Dance 2024 z pewnością zmobilizuje Ciebie i najbliższych do podniesienia się z fotela. To najnowsza wersja najpopularniejszej gry tanecznej, wypełniona choreografiami do światowych hitów. Wybierzcie ulubioną piosenkę, stańcie przed telewizorem z kontrolerem lub smartfonem w ręku i powtarzajcie kroki najdokładniej, jak potraficie, żeby zostać superstar konkurencji.

just dance 2023 screen

6️⃣ Turnieje na konsoli lub PC

Trochę bardziej statycznie? Nasze geekowe pomysły na sylwestra w domu nie mogły obejście się bez gamingu. Dlatego proponujemy zorganizowanie turnieju w ulubioną grę konsolową lub pecetową. Rozegrajcie własne Mistrzostwa Piłki Nożnej w EA Sports FC 24. Uwolnijcie swoje arcana i powalczcie wirtualnie w Mortal Kombat. Albo wspólnie pokonujcie trasy w ulubionej grze wyścigowej.

Dla urozmaicenia rozrywki wprowadźcie system zabawnych, sylwestrowych kar za przegraną i nagród za wygraną. Nie zapomnijcie, że niezbędny będzie drugi pad 😉.

sylwestrowy turniej na konsoli

Sprawdź ranking najlepszych padów do gier na PC, PS4 i PS5, Xbox One, Xbox Series X|S i Nintendo Switch

Zobacz wszystkie gry na konsole i PC oraz pady dostępne w x-komie

5️⃣ Seans filmowy

Idealny plan na sylwestra we dwoje – lampka wina (albo garnuszek grzanego), miska popcornu i maraton filmów z Sylwestrem (uwaga suchar! nie koniecznie Stallone) w tle. Poniżej znajdziesz niemal klasyczne TOP 3 na wieczór poprzedzający Nowy Rok.

3. Sylwester w Nowym Jorku (New Year’s Eve, 2011)

To zbiór kilku wyjątkowych historii, które dzieją się w ostatni dzień roku i mają piękny finał w sylwestrową noc. Poznajcie Clair – odpowiedzialną za coroczny pokaz podczas sylwestrowej imprezy na Time Square, który oczywiście nie obędzie się bez trudności. Szefową kuchni Laurę, która podczas przygotowywania cateringu na sylwestrowe przyjęcie spotyka swojego byłego. Ingrid, która po wypadku postanawia spełnić noworoczne marzenia, Randiego, który nienawidzi Sylwestra oraz kilku innych bohaterów.

Jakie przygody spotkają ich 31 grudnia i co wydarzy się o północy?

2. Kiedy Harry poznał Sally (When Harry Met Sally, 1989)

To klasyk światowego kina, o którym słyszał każdy. A jeśli na tytule i zarysie fabuły wiedza na temat tego filmu się kończy, to najwyższy czas nadrobić zaległości. Tytułowi bohaterowie poznają się za czasów studenckich. Po zakończeniu nauki ich drogi rozchodzą się, by po pięciu latach zejść się na nowo w ścieżkę przyjaźni, którą będą kroczyć przez kolejne pięć lat. Do momentu wspólnie spędzonego Sylwestra.

1. Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’s Diary, 2001)

Ekranizacja bestsellerowej powieści Helen Fielding stała się podstawową pozycją na liście sylwestrowo-noworocznych filmów. Dlaczego? Bo zmiany w życiu 32-letniej Bridget Jones rozpoczynają się właśnie u progu nowego roku. Spisywane w dzienniku perypetie to humorystyczny i okraszony ironią motywator na nadchodzący nowy rok.

4️⃣ Domowe SPA

Spędzasz sylwestra w pojedynkę albo towarzyszy Ci siostra, mama, najbliższa przyjaciółka? Urządź w domu małe SPA, aby w Nowy Rok wejść w pełni zrelaksowaną. To świetny moment na ulubione zabiegi pielęgnacyjne, na które w codziennym pośpiechu brakowało czasu. Teraz dzięki kilku sprytnym urządzeniom możesz wykonać je sama w domowym zaciszu.

pomysły na sylwestra w domu domowe spa

Od święta, ale i na co dzień przyda się wszechstronna szczoteczka soniczna do twarzy, która pomaga zredukować niedoskonałości i drobne zmarszczki, poprawić elastyczność i strukturę skóry oraz przygotować ją na aplikację kremów, serum i maseczek.

Z urządzeniem do mikrodermabrazji wykonasz zabieg głębokiego oczyszczania i złuszczania. Z łatwością pozbędziesz się zaskórników oraz poprawisz kondycję skóry twarzy. Natomiast urządzenie do mezoterapii pozwoli poprawić owal twarzy, opóźnić oznaki starzenia, a nawet usunąć zmiany trądzikowe i stany zapalne.

3️⃣ Sesja fotograficzna

Sylwestrowa noc kojarzy się z błyskiem, brokatem i efektownymi dekoracjami. Na domówce także nie może ich zabraknąć. Balony, girlandy czy światełka rozpromienią wnętrze i nadadzą mu karnawałowego charakteru.

Do stworzenia wyjątkowej aranżacji świetlnej przydadzą się inteligentne żarówki i taśmy LED. Światła mogą rozbłysnąć najróżniejszymi odcieniami wybranymi spośród milionów kolorów, a nawet zmieniać się w rytm muzyki.

Zobacz wszystkie inteligentne żarówki, lampy taśmy LED w x-komie

sesja fotograficzna pomysł na sylwestra w domu

Te wszystkie dekoracje świetnie sprawdzą się do stworzenia ścianki fotograficznej. Wystarczy kawałek wolnej przestrzeni – ściana albo nawet kartonowe pudełka, które przyozdobisz wedle uznania – balonami, błyszczącą kurtyną dekoracyjną, taśmą LED, wyciętymi z kolorowego papieru cyframi 2,0,2,4 czy innymi sylwestrowymi symbolami. W sylwestrową noc może ponieść Cię fantazja, to w końcu idealny moment na wyzwolenie artystycznej cząstki duszy.

Każdy będzie chciał pamiątkową fotkę na takim wyjątkowym tle. A do stworzenia najlepszych zdjęć, boomerangów lub storiesów przyda się kilka akcesoriów foto-video i oczywiście aparat.

Aparaty i kamery


2️⃣ Menu na sylwestra w domu

Sylwestrowe menu bywa różne. Od wykwintnych dań na srebrnych półmiskach, po precelki i ciastka w plastikowych pudełeczkach. Zazwyczaj wybór kupnych przekąsek wynika z posiadania zdolności kulinarnych poniżej przeciętnej. Często też czas nie pozwala na przygotowanie dla swoich gości wymyślnych dań.

Dlatego tutaj, jako że kucharzami nie jesteśmy, lecz geekami, przedstawimy kilka urządzeń smart, które pomogą Wam w prosty i szybki sposób samodzielnie przygotować przekąski na sylwestra w domu.

Danie główne

Zacznijmy od wielofunkcyjnych urządzeniach typu AirFryer, które wykorzystują nowoczesną technologię opiekania powietrzem. Dzięki nim gotowanie będzie nie tylko szybkie i łatwe, ale także zdrowe. Można smażyć, grillować, piec, podgrzewać, a z niektórymi modelami nawet… zrobić jogurt. Co ciekawe, możesz również zaplanować gotowanie, więc ciepły sylwestrowy posiłek podgrzeje się sam.

Jak wykorzystać urządzenie AirFryer w sylwestra? Piekąc pałeczki z kurczaka, smażąc frytki, przygotowując faszerowane pieczarki…. Można tak wymieniać i wymieniać, ale po co, skoro urządzenia smart mają swoje dedykowane aplikacje. A tam znajdziesz tysiące przepisów na rozmaite, mniej lub bardziej złożone dania.

Szybkie przekąski

A co powiesz na chrupiące domowe kanapki w stylu panini? Pyszną i ciepłą przekąskę z ulubionymi dodatkami pozwoli przygotować specjalny opiekacz. A może pizza? W jej przygotowaniu pomoże opiekacz Ariete Pizza Party da Gennaro.

Są także urządzenia, które nie tylko pomogą w przygotowaniu szybkiej przekąski, ale także zaciekawią gości, stając się jedną z atrakcji wieczoru. To maszyny do popcornu, które do przygotowania jednej porcji potrzebują zaledwie dwóch minut i ani grama tłuszczu dzięki technologii Hot Air.

maszynka do popcornu ariette 1956/00

Ależ te urządzenia oldschoolowo wyglądają. Może w tym roku sylwestrowa zabawa w stylu lat 50? 🤔 Impreza tematyczna i nietypowe przebrania to również ciekawy pomysł na sylwestra w domu.

Słodkie desery

Czas na deser, który osłodzi sylwestrową zabawę. A że skupiamy się tutaj na przepisach ekspresowych, polecamy gofry. Proste, a jakże smaczne, zwłaszcza z ulubionymi dodatkami. Przygotowanie ciasta zajmie zaledwie kilkanaście minut, a z pieczeniem szybciutko upora się gofrownica.

Bardziej oryginalnie? Wybierz fontannę czekoladową od Ariete, która pozwoli na odrobinę luksusu we własnym domu.

1️⃣ Spersonalizowana prezentacja 2023 roku

Spersonalizowana prezentacja może być sposobem na wspólną zabawę albo prezentem dla gości, jeśli przygotujesz ją wcześniej samodzielnie. Twoje lub Wasze dzieło będzie też świetną pamiątką na kolejne lata. A może stanie się wręcz coroczną tradycją?

wspomnienia z minionego roku

Prywatna kronika może przybrać formę wideo, kolażu, albumu lub prezentacji. Wypełnij ją: zdjęciami, filmami, opisami ważnych i zabawnych wydarzeń, cytatami wartymi zapamiętania – wszystkim, co kojarzy Ci się z minionym rokiem i tym, co w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy się wydarzyło. Spersonalizowaną prezentację możesz też uzupełnić ważnymi wydarzeniami z kraju i ze świata, które wpłynęły na Ciebie, Twoje życie i system wartości.

Taka namacalna forma podsumowania mijającego roku, nawet w humorystycznej wersji, pozwoli przemyśleć swoje osiągnięcia, plusy i minusy podjętych decyzji, a może nawet wpłynie na noworoczne postanowienia i zmotywuje do ich wypełnienia?

noworoczne marzenia

Zobacz urządzenia, które mogą się przydać do stworzenia podsumowania roku:


🥳 Szczęśliwego Nowego Roku! 

Podziel się swoim sposobem na ciekawą sylwestrową domówkę i zdradź, czy wykorzystasz nasze pomysły na sylwestra w domu.

Sprawdź również:

🎆 Technologiczne gadżety, które przydadzą się w Sylwestra

🤸‍♀️ Przygotowania do Sylwestra, czyli jak wrócić do formy po świętach