Najlepsze piosenki na Sylwestra. Proponowana playlista sylwestrowych hitów

Święta świętami, ale wszyscy wiemy, że zaraz po nich nadejdzie najbardziej wyczekiwana noc w roku, czyli Sylwester. Podczas pełnego fajerwerków wieczoru każdy z nas chce pożegnać miniony rok, powitać nowe perspektywy, a przy tym wszystkim po prostu szampańsko bawić się do białego rana. Dobrze zatem, aby sylwestrowa impreza odbywała się w rytmie największych przebojów. Tylko jak je wybrać, aby mieć pewność, że będzie udana? Sprawdźcie najlepsze sylwestrowe piosenki, które są w stanie rozruszać nawet największych sztywniaków.

Jaka muzyka na Sylwestra?

  1. Jive Bunny And The MasterMixers - Swing The Mood
  2. Whitney Houston – I Wanna Dance With Somebody
  3. Modern Talking – You’re My Heart, You’re My Soul
  4. Village People – YMCA
  5. Ricky Martin – Livin’ La Vida Loca
  6. Alban – Sing Hallelujah
  7. Michael Jackson – Black or White
  8. Kaoma - Lambada 
  9. Boney M – Daddy Cool
  10. Lou Bega - Mambo No. 5 

Przeczytaj cały artykuł, aby dowiedzieć się więcej. 

Sylwester – kiedy obchodzimy i skąd wziął się zwyczaj świętowania?

Imieniny Sylwestra, a przy tym koniec roku, obchodzimy zawsze 31 grudnia. I z całą pewnością trzeba stwierdzić, że są to najhuczniej świętowane imieniny, bo tego dnia – wigilię Nowego Roku – świętuje niemal świat.

Historia obchodów Sylwestra sięga aż do czasów starożytnych. Często porównuje się je z popularnymi wówczas Dionizjami, czyli obrządkami mającymi chwalić boga płodności – Dionizosa. To właśnie podczas wesołych procesji na jego cześć, Grecy personifikowali Nowy Rok jako małe dzieciątko – symbol początku – i nosili przy tym niemowlaki w koszykach.

Na temat końca starego i początku nowego roku powstało również wiele wierzeń. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. mit laterańskiego smoka. Chodzi o przepowiednię, którą rozpowszechniła grecka wróżka Sybilla. Głosiła ona, że za sprawą groźnego smoka Lewiatana, w 1000 roku ma nastąpić koniec świata. W związku z tym, ostatniej nocy 999 roku ludzie w wielkim napięciu oczekiwali na to, co miało nieuchronnie nadejść. Kiedy jednak po północy smok się nie pojawił, wszyscy rozpoczęli huczne świętowanie, a radości nie było końca. Warto też zaznaczyć, że to właśnie w wyniku tych okoliczności papież Sylwester II udzielił słynnego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, a 31 grudnia jest od tej pory oficjalnie uznawany na całym świecie za dzień św. Sylwestra.

Geex Podsumowanie Roku

Niemniej, oficjalne pożegnanie starego i powitanie nowego roku na dobre zagościło w kulturze i ludzkich umysłach dopiero około XIX wieku i wtedy dotarło też do Polski. Początkowo Sylwester obchodzony był jedynie w wyższych sferach, ale z czasem przeniknął też w pozostałe warstwy społeczne. 

Dzisiaj ciężko znaleźć osobę, która nie świętuje Sylwestra z lampką szampana. Dzień ten niesie za sobą symboliczny wymiar nowego początku, jest pretekstem do zmian i realizacji postanowień, a także pożegnania wszystkich minionych w ostatnim czasie chwil. 

Muzyka na Sylwestra

Najlepsza muzyka na Sylwestra

Sylwestrowe przeboje wszechczasów

Na samym szczycie listy sylwestrowych hitów po prostu musiał znaleźć się jeden z najsłynniejszych mixów muzyki tanecznej minionego wieku. Mowa oczywiście o Swing The Mood brytyjskiego zespołu Jive Bunny and the Mastermixers. Trwająca nieco ponad 6 minut kompilacja przebojów do tańczenia zapewni solidną dawkę rozrywki i skutecznie porwie do tańca nawet największych sztywniaków.

Na jakie inne utwory warto postawić w Sylwestra? Wśród przebojów, które genialnie sprawdzą się zarówno na domówkach, jak i wielkich salach można wymienić z powodzeniem największe hity lat 70, 80 i 90-tych, w tym m.in. Whitney Houston – I Wanna Dance With Somebody, Modern Talking – You’re My Heart, You’re My Soul, Village People – YMCA, Boney M – Daddy Cool czy Michael Jackson – Black or White. 

Dobierając playlistę na sylwestrową imprezę, nie zapominaj o nieśmiertelnych klasykach, które pokochały zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia. Możesz wybierać spośród znanych na całym świecie niezapomnianych przebojów. Mowa m.in o: Kaoma – Lambada, Ricky Martin – Livin’ La Vida Loca, Lou Bega – Mambo No. 5  czy dr Alban – Sing Hallelujah.

Polecane polskie piosenki na Sylwestra

Jest kilka polskich muzycznych perełek, które znamy niemal od zawsze i nie wyobrażamy sobie żadnej imprezy tanecznej bez ich puszczenia, prawda? Kompletując playlistę na Sylwestra nie zapomnij zatem o ich nieprzemijającym potencjale. W tym kontekście koniecznie sprawdź m.in.: Perfect – Ale w koło jest wesoło, Mr Zoob – Mój jest ten kawałek podłogi, Poparzeni Kawą Trzy – Kawałek do Tańca, Kayah i Bregovic – Prawy do Lewego, Piersi – Bałkanica czy Brathanki – Czerwone Korale.

Polskie hity 2023

Jeśli z kolei szukasz czegoś świeższego, możesz też postawić na zupełnie nowe brzmienia od polskich wykonawców, które swoją formą zachęcają do tańca. Na Sylwestra 2023 dobrym wyborem będą utwory, które królowały na listach przebojów, w tym np. Supermoce – Orkiestry Męskiego Grania, Z Tobą na chacie – Darii Zawiałow, Nim zajdzie słońce – Dody i Smolastego czy BANG BANG – Sylwii Grzeszczak

Polecany sprzęt audio i gadżety na Sylwestra

Źródło: youtube.com, wikipedia.pl, noclegowo.pl, Spotify, opracowanie własne