Przeczytaj cały artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Sylwester – kiedy obchodzimy i skąd wziął się zwyczaj świętowania?
Imieniny Sylwestra, a przy tym koniec roku, obchodzimy zawsze 31 grudnia. I z całą pewnością trzeba stwierdzić, że są to najhuczniej świętowane imieniny, bo tego dnia – wigilię Nowego Roku – świętuje niemal świat.
Historia obchodów Sylwestra sięga aż do czasów starożytnych. Często porównuje się je z popularnymi wówczas Dionizjami, czyli obrządkami mającymi chwalić boga płodności – Dionizosa. To właśnie podczas wesołych procesji na jego cześć, Grecy personifikowali Nowy Rok jako małe dzieciątko – symbol początku – i nosili przy tym niemowlaki w koszykach.
Na temat końca starego i początku nowego roku powstało również wiele wierzeń. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. mit laterańskiego smoka. Chodzi o przepowiednię, którą rozpowszechniła grecka wróżka Sybilla. Głosiła ona, że za sprawą groźnego smoka Lewiatana, w 1000 roku ma nastąpić koniec świata. W związku z tym, ostatniej nocy 999 roku ludzie w wielkim napięciu oczekiwali na to, co miało nieuchronnie nadejść. Kiedy jednak po północy smok się nie pojawił, wszyscy rozpoczęli huczne świętowanie, a radości nie było końca. Warto też zaznaczyć, że to właśnie w wyniku tych okoliczności papież Sylwester II udzielił słynnego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, a 31 grudnia jest od tej pory oficjalnie uznawany na całym świecie za dzień św. Sylwestra.