Najlepsze piosenki na Sylwestra. Proponowana playlista sylwestrowych hitów

Święta świętami, ale wszyscy wiemy, że zaraz po nich nadejdzie najbardziej wyczekiwana noc w roku, czyli Sylwester. Podczas pełnego fajerwerków wieczoru każdy z nas chce pożegnać miniony rok, powitać nowe perspektywy, a przy tym wszystkim po prostu szampańsko bawić się do białego rana. Dobrze zatem, aby sylwestrowa impreza odbywała się w rytmie największych przebojów. Tylko jak je wybrać, aby mieć pewność, że będzie udana? Sprawdźcie najlepsze sylwestrowe piosenki, które są w stanie rozruszać nawet największych sztywniaków.

Jaka muzyka na Sylwestra?

  1. Jive Bunny And The MasterMixers - Swing The Mood
  2. Whitney Houston – I Wanna Dance With Somebody
  3. Modern Talking – You’re My Heart, You’re My Soul
  4. Village People – YMCA
  5. Ricky Martin – Livin’ La Vida Loca
  6. Alban – Sing Hallelujah
  7. Michael Jackson – Black or White
  8. Kaoma - Lambada 
  9. Boney M – Daddy Cool
  10. Lou Bega - Mambo No. 5 

Przeczytaj cały artykuł, aby dowiedzieć się więcej. 

Sylwester – kiedy obchodzimy i skąd wziął się zwyczaj świętowania?

Imieniny Sylwestra, a przy tym koniec roku, obchodzimy zawsze 31 grudnia. I z całą pewnością trzeba stwierdzić, że są to najhuczniej świętowane imieniny, bo tego dnia – wigilię Nowego Roku – świętuje niemal świat.

Historia obchodów Sylwestra sięga aż do czasów starożytnych. Często porównuje się je z popularnymi wówczas Dionizjami, czyli obrządkami mającymi chwalić boga płodności – Dionizosa. To właśnie podczas wesołych procesji na jego cześć, Grecy personifikowali Nowy Rok jako małe dzieciątko – symbol początku – i nosili przy tym niemowlaki w koszykach.

Na temat końca starego i początku nowego roku powstało również wiele wierzeń. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. mit laterańskiego smoka. Chodzi o przepowiednię, którą rozpowszechniła grecka wróżka Sybilla. Głosiła ona, że za sprawą groźnego smoka Lewiatana, w 1000 roku ma nastąpić koniec świata. W związku z tym, ostatniej nocy 999 roku ludzie w wielkim napięciu oczekiwali na to, co miało nieuchronnie nadejść. Kiedy jednak po północy smok się nie pojawił, wszyscy rozpoczęli huczne świętowanie, a radości nie było końca. Warto też zaznaczyć, że to właśnie w wyniku tych okoliczności papież Sylwester II udzielił słynnego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, a 31 grudnia jest od tej pory oficjalnie uznawany na całym świecie za dzień św. Sylwestra.

Geex Podsumowanie Roku

Niemniej, oficjalne pożegnanie starego i powitanie nowego roku na dobre zagościło w kulturze i ludzkich umysłach dopiero około XIX wieku i wtedy dotarło też do Polski. Początkowo Sylwester obchodzony był jedynie w wyższych sferach, ale z czasem przeniknął też w pozostałe warstwy społeczne. 

Dzisiaj ciężko znaleźć osobę, która nie świętuje Sylwestra z lampką szampana. Dzień ten niesie za sobą symboliczny wymiar nowego początku, jest pretekstem do zmian i realizacji postanowień, a także pożegnania wszystkich minionych w ostatnim czasie chwil. 

Muzyka na Sylwestra

Najlepsza muzyka na Sylwestra

Sylwestrowe przeboje wszechczasów

Na samym szczycie listy sylwestrowych hitów po prostu musiał znaleźć się jeden z najsłynniejszych mixów muzyki tanecznej minionego wieku. Mowa oczywiście o Swing The Mood brytyjskiego zespołu Jive Bunny and the Mastermixers. Trwająca nieco ponad 6 minut kompilacja przebojów do tańczenia zapewni solidną dawkę rozrywki i skutecznie porwie do tańca nawet największych sztywniaków.

Na jakie inne utwory warto postawić w Sylwestra? Wśród przebojów, które genialnie sprawdzą się zarówno na domówkach, jak i wielkich salach można wymienić z powodzeniem największe hity lat 70, 80 i 90-tych, w tym m.in. Whitney Houston – I Wanna Dance With Somebody, Modern Talking – You’re My Heart, You’re My Soul, Village People – YMCA, Boney M – Daddy Cool czy Michael Jackson – Black or White. 

Dobierając playlistę na sylwestrową imprezę, nie zapominaj o nieśmiertelnych klasykach, które pokochały zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia. Możesz wybierać spośród znanych na całym świecie niezapomnianych przebojów. Mowa m.in o: Kaoma – Lambada, Ricky Martin – Livin’ La Vida Loca, Lou Bega – Mambo No. 5  czy dr Alban – Sing Hallelujah.

Polecane polskie piosenki na Sylwestra

Jest kilka polskich muzycznych perełek, które znamy niemal od zawsze i nie wyobrażamy sobie żadnej imprezy tanecznej bez ich puszczenia, prawda? Kompletując playlistę na Sylwestra nie zapomnij zatem o ich nieprzemijającym potencjale. W tym kontekście koniecznie sprawdź m.in.: Perfect – Ale w koło jest wesoło, Mr Zoob – Mój jest ten kawałek podłogi, Poparzeni Kawą Trzy – Kawałek do Tańca, Kayah i Bregovic – Prawy do Lewego, Piersi – Bałkanica czy Brathanki – Czerwone Korale.

Polskie hity 2022

Jeśli z kolei szukasz czegoś świeższego, możesz też postawić na zupełnie nowe brzmienia od polskich wykonawców, które swoją formą zachęcają do tańca. Na Sylwestra 2022 dobrym wyborem będą utwory:  To co masz Ty! Dawida Podsiadły, Ale jazz! autorstwa Sanah i Vito Bambino, albo Paranoia od Darii. Ta ostatnia piosenka pretendowała do konkursu Eurowizji 2022 i na początku kończącego się właśnie roku podbijała niemal wszystkie polskie listy przebojów.

Polecany sprzęt audio i gadżety na Sylwestra

Źródło: youtube.com, wikipedia.pl, noclegowo.pl, opracowanie własne