Przed nami kolejny lockdown. Jak zorganizować sobie czas wolny? Na przykład grając z bliskimi w gry towarzyskie i rodzinne na konsolach

Cała rodzina spragniona rozrywki, a w domu tylko jedna konsola? Istnieje sposób, aby wszystkich pogodzić, a są nim gry towarzyskie, imprezowe i rodzinne. Rozrywka być może nie najwyższych lotów, ale w familijnym gronie potrafi dać sporo frajdy. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 10 gier rodzinnych, przy których możecie wspólnie spędzić czas, #zostającwdomu.

Wiedza to potęga (PlayStation 4, PlayStation 5)

Posiadacze konsol Sony, prócz masy znakomitych tytułów ekskluzywnych, mają nad xboksowcami jeszcze inną przewagę – technologię PlayLink. Pozwala ona nawiązać bezprzewodowe połączenie nawet z kilkoma smartfonami jednocześnie i wykorzystać je w charakterze kontrolerów do specjalnie przygotowanych gier.

Jednym z tytułów wykorzystującym PlayLink jest Wiedza to potęga. Towarzyska gra, w której może wziąć udział nawet sześciu graczy. Albo inaczej – sześć smartfonów z zainstalowaną dedykowaną aplikacją. W grze Wiedza to potęga mierzymy się z innymi uczestnikami w czymś na kształt quizu wiedzy, odpowiadając na losowo wybrane pytania z poziomu telefonu.

Pikanterii całej rozgrywce dodają różnego rodzaju „przeszkadzajki”, które możemy podkładać innym graczom, utrudniając im wybór dobrej odpowiedzi. Z tym jednak radziłbym uważać, jeśli zależy Wam na dobrej atmosferze w rodzinie. Podkładanie świń generuje mnóstwo emocji, nie zawsze pozytywnych.

Szymparty (PlayStation 4, PlayStation 5)

Druga gra w naszym zestawieniu i kolejna, która wykorzystuje technologię PlayLink. W Szymparty wcielamy się – teraz będzie zaskoczenie – w szympansy, przemierzające czasoprzestrzeń, w której czeka na nie wiele rozmaitych wyzwań.

Produkcja NapNok Games oferuje osiemnaście minigier, rozlokowanych w pięciu różnych światach. Ciekawie wygląda sterowanie. O tym, że w Szymparty gramy z poziomu smartfona, już wiecie. Jest jednak coś jeszcze – grę obsługujemy przy użyciu… jednego przycisku.

To jesteś Ty! (PlayStation 4, PlayStation 5)

Tak, jeszcze jedna gra na PS4, którą pogracie, używając smartfonów z Androidem lub iOS. Tak jak poprzednie tytuły, tak i ten nie należy do zbyt skomplikowanych pod względem sterowania, wystarczy umieć obsługiwać smartfon, co w obecnych czasach nie jest wielkim osiągnięciem.

Na wyróżnienie zasługuje cel rozgrywki. Ta sprowadza się bowiem do odpowiadania na pytania dotyczące wszystkich uczestników, np. z kim spośród grających zaplanowałbyś ucieczkę z więzienia. Wygrywają osoby, które postawiły na najbardziej popularną opcję (tj. osobę). Oprócz tego są też inne minigry, na przykład rysowanie odpowiedzi.

To jesteś Ty! ma tę zaletę, że prowokuje do rozmów. O nas, naszych wadach i zaletach, emocjach i o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Można powiedzieć, że gra jest wyłącznie pretekstem do tego, byśmy poznali się lepiej. A przecież w rodzinnym gronie jest to rzecz niezwykle istotna i niestety nie zawsze oczywista.

Just Dance 2020 (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Switch, Wii)

Posiadacie kontrolery ruchowe do PlayStation 4 lub Kinecta do Xbox One? A może dysponujecie konsolami Nintendo, które już w założeniu są częściowo ruchowe, jak Switch czy Wii. Jeśli na któreś z tych pytań padła z Waszej strony odpowiedź twierdząca, mam dla Was grę, która rozgrzeje domowy parkiet do czerwoności i pozwoli się trochę poruszać bez wychodzenia na zewnątrz.

Seria Just Dance ma w portfolio już co najmniej kilkanaście odsłon i bez ogródek można mówić o niej jako o najpopularniejszej serii gier tanecznych na świecie. Mechanika gry jest banalnie prosta. Polega na naśladowaniu ruchów tancerzy. Im lepiej nam to wychodzi, tym większymi premiami punktowymi jesteśmy nagradzani.

Choreografia części utworów zakłada taniec solowy, niemniej sporo jest też piosenek, w których „do tańca trzeba dwojga”, czasem trojga lub nawet czworga. I wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa, zwłaszcza jeśli – tak jak ja – o tańcu wiecie tyle, co Fallout 76 o byciu dobrą grą.

Niewątpliwym atutem gry są świetnie przygotowane utwory w połączeniu z charakterystyczną kolorową oprawą. Na tym polu Just Dance nie ma sobie równych wśród innych gier tanecznych. Kolejna rzecz, w sam raz na obecną sytuację, tańcząc, spalamy kalorie, stymulujemy wydzielanie endorfin i poprawiamy ogólne samopoczucie. Czy właśnie tego teraz nie potrzeba nam najbardziej?

Mam też tip dla osób, które nie posiadają konsol lub akcesoriów umożliwiających uruchomienie Just Dance 2020. Po prostu odpalcie sobie gameplaye na YouTube, machnijcie ręką na liczenie punktów i grajcie. To znaczy tańczcie.

Monopoly Plus (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, PlayStation 3, Xbox 360, PC, Switch)

Jedna z najpopularniejszych planszówek w dziejach, przeniesiona na konsole i pecety. Wiadomo, że na planszy zawsze fajniej, ale jeśli akurat jej nie posiadacie, wirtualna wersja jest pełnowartościowym substytutem. Albo inaczej – jest poniekąd nowym i starym doświadczeniem jednocześnie. Wydawać by się mogło, że gra w Monopoly to gra w Monopoly… i tyle. Tymczasem liczba trybów rozgrywki w Monopoly Plus udowadnia, że jest zupełnie inaczej.

Pandemic: The Board Game (PC, Switch, Android, iOS)

Światu zagraża epidemia, a my wcielamy się w członka ekipy, która ma ów świat uratować. Brzmi dość… ekhm… znajomo? Pandemic: The Board Game to kolejne w naszym zestawieniu, po Monopoly Plus, przeniesienie popularnej planszówki na ekrany telewizorów, monitorów i smartfonów, bo tytuł ten dostępny jest również na smartfony z Androidem i iOS.

W grze ważne są relacje między wszystkimi graczami, którzy muszą ze sobą współpracować, uzupełniać własne kompetencje i umiejętności, aby uchronić świat przed pandemią.

Super Mario Party (Switch)

W skrócie – jest to kompilacja minigier z bohaterami z uniwersum Mario Brothers w rolach głównych. Tytuł ten wykorzystuje bazuje mocno na wykorzystaniu możliwości, jakie dają Joy-Cony. W części minigier sterujemy więc przyciskami, do innych natomiast wykorzystywane są wbudowane w kontroler czujniki ruchu.

Sporo zabawy, znane i lubiane postaci, niekonwencjonalne minigry. Świetna rozrywka na wiele godzin.

Fifa 21 (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, PC)

Zaskoczeni tym wyborem? Jeśli tak, pomyślcie przez chwilę, ile może być w Polsce rodzin zafiksowanych na punkcie piłki kopanej. Rzeczywisty sezon piłkarski raczej już nie zostanie dokończony, więc wirtualna piłka może stanowić pewien substytut. Dlaczego by zatem nie zorganizować domowych turniejów w Fifę? Emocje gwarantowane, choć ze swojej strony polecam zasłonić czymś okna w ochronie przed latającymi padami.

Przy okazji, sprawdźcie recenzję Fifa 21 na Geeksie.

Mario Kart 8 Deluxe (Switch)

Ta gra to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną. Tryb lokalnej rywalizacji umożliwia rozgrywkę na podzielonym ekranie, więc można zorganizować całą domową drabinę pojedynków 1 vs. 1. Mario Kart 8 Deluxe to najnowszy przedstawiciel pokręconych wyścigówek na konsole Nintendo. Po raz kolejny wcielamy się w postaci z uniwersum Mario Brothers, by zasiąść za kierownicami osobliwych pojazdów, które mają nas poprowadzić do zwycięstw nad innymi graczami.

Podczas jazdy oczywiście czeka na nas wiele przeszkód oraz losowe przeszkadzajki, którym możemy uprzykrzać rajd pozostałym zawodnikom. Emocji z pewnością nie zabraknie, satysfakcji z dobrych czasów również.


Wii Party (Wii)

Kto regularnie nas czyta, ten może kojarzyć, że wciąż dumnie trzymam w domu Wii od Nintendo. Czasem nawet ją odpalam, najczęściej wtedy, gdy są u mnie znajomi. Jedną z gier, która już rytualnie jest uruchamiana podczas domówek, jest Wii Party. Trochę pokręcona planszówka, w której głównym celem jest dotarcie do mety przed innymi graczami. Każda kolejka rzutów kostką przedzielona jest mini grami pokroju krojenia marchewki na czas, usypiania bobasa na czas czy przechodzenie przez labirynt ze zmienionym sterowaniem na padzie. Od ich wyniku zależy, który gracz jakie kostki dostanie.

Rozgrywka jest bardzo emocjonująca, niezależnie od wybranego trybu gry. Można przez większość czasu być na czele stawki, by na samym końcu zamienić się miejscami z graczami z szarego końca.

Jeśli są na sali dziwacy, którzy wciąż grają w gry na Wii, niech koniecznie pograją w Wii Party ze swoimi bliskimi. Przedtem jednak sprawdźcie, jak wygląda standardowa partia w tym tytule: