Wiek osób, które mogą być członkami Snapa, określa regulamin serwisu. Czy jest on zasadny i przestrzegany przez użytkowników? Od ilu lat jest Snapchat i kto może z niego skorzystać? Sprawdźmy szczegóły.
W dobie wszechobecnych social mediów, jedną z najbardziej uwielbianych platform społecznościowych niezmiennie pozostaje Snapchat. Pomimo pojawienia się na rynku wielu alternatyw, ten wyjątkowy w swojej formie serwis nieprzerwanie jest prekursorem w kontekście błyskawicznego dzielenia się momentami z życia, np. w postaci spontanicznych kadrów, szybkich ujęć wideo, czy krótkich wiadomości tekstowych.
Powód? Jak wiadomo w życiu najbardziej liczą się momenty. To właśnie one są kluczowe również w Snapie. Mówiąc więc wprost, aplikacja z duszkiem na żółtym tle zapewnia sprawny i stały kontakt z bliskimi, co pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej docenianych atutów tego serwisu.
Dowiedz się więcej:
Jak zmienić nazwę na Snapie? Czy da się to zrobić?
Według regulaminu Snapchata, z programu mogą korzystać osoby, które ukończyły 13 rok życia. Przy rejestracji konta, każda z nich proszona jest o zaznaczenie daty urodzenia. Jeśli wskazuje ona na niższy wiek, założenie konta nie będzie możliwe, a użytkownik zostanie odesłany z kwitkiem.
Skąd pomysł na barierę wieku? Najpewniej idzie za tym fakt, że twórcy Snapa chcą dbać o bezpieczeństwo i treści przekazywane użytkownikom, eliminując kontrowersyjne materiały oraz (co kluczowe w tym aspekcie) ograniczając do nich dostęp najmłodszym użytkownikom.
Nieoficjalnie mówi się, że chodzi m.in. o sporadyczne wulgaryzmy, czarny humor, odniesienia do używek, nagości czy obecność tzw. treści sugestywnych, np. reklam. Zakłada się, że wszystko to może negatywnie wpłynąć na młode pokolenie.
I słusznie. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach dzieci coraz chętniej i wcześniej wchodzą w przestrzeń funkcjonowania social mediów. Aplikacje tego typu są dla nich atrakcyjne, ponieważ oferują wiele wabików, które zadziwiająco skutecznie przyciągają uwagę. Mowa np. o atrakcyjnych dla oka filtrach, czy szybkim dostępie do plotek i informacji.
Założenia Snapchata są ambitne i godne pochwały. Niestety nieco gorzej jest z egzekwowaniem ich w realu. Otóż oprócz tego, że użytkownik zostaje poproszony o wiek, Snap w żaden sposób nie kontroluje, czy jest on prawdziwy i tym samym „polega” wyłącznie na sumieniu osoby, która go wpisuje. Nie ma też limitu prób założenia konta. Jaki jest efekt? A no taki, że niemal każdy może wpisać wymagany regulaminem wiek – nawet, jeśli jest on nieprawdziwy – i za którymś podejściem w końcu założyć konto w serwisie.
Sprawdź też:
13 lat to wiek, który został określony przez ekspertów Snapa jako „w miarę” bezpieczny na wejście młodego człowieka w świat mediów społecznościowych. Jest to moment, kiedy z założenia dziecko zaczyna dojrzewać, zostało już zaznajomione z podstawowymi wartościami i powinno umieć samodzielnie określić „co jest dobre, a co złe”.
Co jednak istotne, nawet jeśli dziecko rzeczywiście ma 13 lat i legalnie zarejestruje się na Snapie, nadal należy do najmłodszej grupy użytkowników żółtej platformy. Dlatego Snapchat uczula w swoim regulaminie, że osoby poniżej 18. roku życia powinny korzystać z serwisu pod nadzorem dorosłych:
Innymi słowy, przedstawiciele Snapchata i eksperci apelują do rodziców, aby uważnie przyglądali się treściom, które stają się przedmiotem zainteresowania ich dzieci. I nie chodzi tu wyłącznie o Snapa. Cały internet niesie za sobą przecież zarówno korzyści, jak i zagrożenia.