Dzieci i ich świat na przestrzeni lat. Co zmieniła technologia?

Przyszło nam żyć w czasach, gdy coś, co 10 lat temu było uważane za mega nowoczesny wynalazek, dzisiaj jest już prehistorią. Mówiąc wprost, dynamika zmian, szczególnie w świecie technologicznych rozwiązań, jest tak ogromna, że niejednokrotnie ciężko za nią nadążyć. Są jednak osoby, które doskonale odnajdują się w stale rozwijającym się świecie i błyskawiczne chłoną każdą innowację. Kto to taki? Nie kto inny jak nasze dzieciaki.

Jak dzieci korzystają z technologii?

Wraz z rozwojem nowych technologii ewoluuje podejście do wszystkich dziedzin życia. Dzisiaj, najnowsze rozwiązania i urządzenia wykorzystywane są przez dzieci zarówno do nauki, jak i zabawy. Znacznie ułatwiają też codzienne obowiązki. Co więcej, z niesionych przez świat rozwiązań korzystają nie tylko dzięki, ale i ich rodzice oraz opiekunowie, w tym np. nauczyciele, którzy wykorzystują je do wzbogacania metodologii w nauce.

Współczesne dzieci w świecie technologii

Jednym słowem, dzieci wśród nowoczesnych gadżetów czują się wśród niczym ryby w wodzie i w błyskawicznym tempie przyswajają wszystkie wiążące się z nimi nowinki – nie raz i nie dwa zawstydzając przy tym dorosłe osoby. Nie ma się więc co dziwić, że znane od pokoleń atrybuty do nauki, pracy czy zabawy zostały zastąpione nowatorskimi i wypełnionymi po brzegi technologią rozwiązaniami. Kilka z nich zebrałam poniżej. Warto je poznać i wziąć pod uwagę np. podczas szukania prezentu dla dziecka. Ruszamy!

dzieci laptop technologia geex

Czytnik e- book zamiast książki

Zalet elektronicznego czytnika książek jest wiele. Dzisiaj, dziecko zamiast nosić ze sobą kilkutomową epopeję, sięga raczej po czytnik e-book, który jest lekki, mieści w sobie znacznie więcej niż parę książek i pozwala bardzo komfortowo delektować się literaturą – modele premium posiadają punktowe podświetlenie i są wodoodporne.

Co więcej, niemal wszystkie modele oferują możliwość dostosowania czcionki tekstu, w tym jej wielkości, do własnych preferencji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dziecko nie tylko komfortowo czyta, ale ma możliwość również zaznaczenia tekstu czy zrobienia adekwatnych do danego fragmentu książki notatek.

Na tym jednak nie koniec. Niektóre modele posiadają również wbudowane moduły WI-Fi, co daje możliwość korzystania  z internetu, a dzięki temu m.in.: przeczytania wybranego artykułu w sieci oraz np. sprawdzenia danego słowa czy pojęcia bezpośrednio z poziomu czytanego tekstu. 

Polecane czytniki e-book


Zobacz pozostałe czytniki e-book w sklepie x-kom 

Głośnik przenośny zamiast radiomagnetofonu

Pamiętacie kultowego boomboxa? Dzisiaj jego godnym następcą jest o wiele poręczniejszy głośnik przenośny. Urządzenie, mimo że zwykle niewielkie, to z całą pewnością, o wielkim potencjale muzycznym. 

Głośnik przenośny łączy się z nośnikiem muzyki (smartfonem, tabletem, laptopem itd.) poprzez specjalnie wbudowany moduł Bluetooth, swą energię czerpiąc przy tym z pojemnego akumulatora. Zazwyczaj występuje w różnych wersjach wizualnych – poszczególne modele różnią się od siebie np. kształtem, gabarytami oraz kolorami. Sprawia to, że oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, jaką jest dostarczanie muzyki w znakomitej jakości, urządzenie to idealnie wpisuje się w gust każdego dzieciaka. 

O tym, na jakie cechy warto zwrócić uwagę, wybierając głośnik przenośny, przeczytasz w poradniku: Głośnik Bluetooth. Wybieramy głośnik bezprzewodowy do telefonu

Polecane głośniki przenośne 


Zobacz pozostałe głośniki przenośne w sklepie x-kom

Smartwatch zamiast trenera, notatnika i telefonu 

Kto powiedział, że smartwatche to rozbudowane sprzęty, zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych? Nic bardziej mylnego. O tym, co daje dziecku posiadanie smartwatcha, przeczytasz w tekście: A po co mi… Smartwatch dla dziecka?

Niemniej, warto wiedzieć, że inteligentne zegarki dedykowane najmłodszym nie odbiegają funkcjonalnościami od wersji dla dorosłych i z powodzeniem monitorują ich codzienną aktywność. Modele klasy premium posiadają wbudowane moduły GPS, które wskazują lokalizację dziecka. 

Poszczególne warianty wyposażone są także w wejście na kartę SIM, co umożliwia dzwonienie bezpośrednio z poziomu zegarka. Zazwyczaj sprzęt pozwala również na robienie notatek, ustawienie przypomnień i alarmów oraz przeglądanie multimediów. Jednym słowem – ułatwia codzienne funkcjonowanie. I dzieciaki to doceniają!

Polecane modele inteligentnych zegarków dla dzieci


Zobacz wszystkie inteligentne zegarki dla dzieci w sklepie x-kom 

Pojazdy elektryczne zamiast chodzenia na piechotę 

Myślisz, że nie da się połączyć sportu, rozrywki i nowych technologii? W takim razie jesteś w błędzie. Najlepszym dowodem na to, że jest to możliwe, a przede wszystkim niezwykle praktyczne, są pojazdy elektryczne. Dzieciaki je dosłownie uwielbiają. Tym bardziej że mogą je dopasować do swoich preferencji, wybierając najlepsze dla siebie rozwiązanie spośród hulajnóg, hoverboardów czy jeździków elektrycznych. 

Mówiąc wprost, pojazdy elektryczne są ekonomiczne w użyciu, przyjazne środowisku, a ponadto gwarantują komfort podróży i przede wszystkim zapewniają dzieciakom wiele frajdy. 

Polecane pojazdy elektryczne


Zobacz wszystkie pojazdy elektryczne w sklepie x-kom 

Dzieci i technologia – jak wybierać prezenty? 

Jeżeli szukasz odpowiedniego dla dziecka prezentu, przede wszystkim upewnij się, jakie są jego zainteresowania i co mogłoby mu się przydać, aby lepiej funkcjonować na co dzień. Jeśli odpowiedzią będzie technologia, to oczywiście możesz wyjść od podstawowych sprzętów, jak laptop, smartfon czy tablet

Ale to nie wszystko. Możesz też skorzystać z powyższego zestawienia. Zachęcam do tego, bo wymienione w nim technologiczne gadżety nieco wychodzą poza ramy standardowego wyposażenia, jednocześnie gwarantując codzienne obcowanie z nowinkami technologicznymi – zarówno, jeśli idzie o rozrywkę, jak i naukę, rozwój osobisty i po prostu – wygodę. 

Po więcej inspiracji możesz sięgnąć również do dedykowanej na tę okoliczność zakładki:

W tym temacie zobacz również: