Od jakiego wieku można założyć konto na Tik Toku i jak dbać o bezpieczeństwo dzieci na tej platformie?

Internet to nie tylko zabawa i beztroskie wygłupy przed kamerą. To również poważne zagrożenia, które mogą negatywnie wpłynąć na psychikę dziecka i rzutować na jego zachowanie przez całe późniejsze życie. W tym artykule powiemy sobie o tym, ile lat dziecko musi mieć, by móc założyć konto na Tik Toku, a ile powinno mieć, oraz jak dbać o bezpieczeństwo dzieci na tej platformie.

Od jakiego wieku można założyć konto na Tik Toku?

Aby móc założyć konto na Tik Toku, trzeba mieć ukończony trzynasty rok życia. Użytkownicy od trzynastu lat mogą niemal w pełni korzystać z możliwości aplikacji, czyli nagrywać Tik Toki, oglądać innych Tik Tokerów i komentować inne filmiki. Tik Tok wymaga, by każda osoba poniżej osiemnastego roku życia posiadała zgodę rodziców na założenie konta na portalu. Jednak to nie koniec.

Dla użytkowników między 13 a 16 rokiem życia wprowadzone są dodatkowe restrykcje. Tacy użytkownicy nie mogą wysyłać wiadomości prywatnych ani prowadzić transmisji na żywo („livestream”), a ich treści nie mogą się pojawiać w sekcji „For You” (dla Ciebie). Ponadto ich konta od razu ustawiane są jako prywatne.

Tik Tok zastrzega sobie prawo do usuwania kont, które należą do dzieci poniżej 13 roku życia.

tik tok od ilu lat

Czy można obejść weryfikację wieku Tik Toka?

Niestety można obejść taką weryfikację. I to nawet nie jest zbyt trudne. Zastanówmy się, jakie są najczęściej powielane kłamstwa w Internecie? Tak, mam 18 lat oraz tak, przeczytałem regulamin serwisu. I niestety wszystko, co dziecko musi zrobić, by obejść zabezpieczenia aplikacji, to podać fałszywą datę urodzenia i zaakceptować regulamin. W tym momencie bez względu na swój wiek uzyskuje dostęp do wszystkich funkcji aplikacji.

Kontrola rodzicielska na Tik Toku, a bezpieczeństwo dzieci

Aby móc założyć Tik Toka, trzeba mieć minimum 13 lat. Jednak znając spryt dzieci i presję, jakie wywiera otoczenie możemy się domyślać, że młodsi użytkownicy będą chcieli obejść wszelkie zabezpieczenia. Nie tylko systemowe, ale również rodzicielskie. Ze względu na to, że nie możemy mieć telefonu dziecka cały czas przy sobie, a samo dziecko również może chcieć bawić się telefonem poza naszą obecnością (co czasem może wydawać się nawet doskonałym pomysłem), warto rozważyć założenie kontroli rodzicielskiej na Tik Toku.

Kontrola rodzicielska obejmuje szereg czynności jakie należy wykonać, by dziecko mogło być bezpieczniejsze na Tik Toku. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi naszej troski i żywej, fizycznej kontroli oraz psychicznego wsparcia dziecka.

Konto prywatne na Tik Toku

Konto prywatne na Tik toku daje możliwość zadbania o prywatność nie tylko dziecka. Ta funkcja blokuje dostęp do naszej aktywności osobom przez nas niezatwierdzonym. Zdjęcie profilowe i nazwa użytkownika w dalszym ciągu są widoczne, ale feed i aktywność pozostają ukryte. Aby włączyć konto prywatne na Tik Toku przejdź do ustawień swojego konta i wybierz prywatność i bezpieczeństwo. W sekcji widoczność należy zaznaczyć funkcję konto prywatne. Od tego momentu nasze konto jest w pełni widoczne tylko dla osób przez nas zatwierdzonych.

Blokada w proponowaniu konta

Algorytm Tik Toka co jakiś czas poleca użytkownikom inne konta. Ponieważ cały czas się uczy, może się czasem pomylić, ale robi znaczne postępy. Kontent, który ogląda dany użytkownik jest rozpoznawany przez aplikację i na podstawie tego dobierane są kolejne polecane konta.

Możemy zablokować tę opcję i znów, to nie tylko dobre rozwiązanie dla dziecka, ale i dla osób chcących utrzymać prywatność swojego konta. Aby wyłączyć możliwość bycia poleconym innym użytkownikom przejdź do ustawień swojego konta i wybierz prywatność i bezpieczeństwo. W sekcji widoczność i wyłącz opcję rekomendacji konta. Od teraz, nasze konto nie będzie polecane innym użytkownikom.

tik-tok-dzieci

Ograniczenie widoczności niektórych Tik Toków dziecka

Może się zdarzyć tak, że nie będzie potrzeby zamykania konta dziecka na wszystkich innych użytkowników. Nasza kontrola będzie na tyle wystarczająca, że dziecko będzie mogło swobodnie pokazywać swoje Tik Toki wszystkim innym Tik Tokerom. Ale może przyjść moment, w którym dziecko wpadnie na pomysł nagrania Tik Toka tylko dla swoich znajomych. Może będzie to klasowy taniec, pozdrowienia, czy międzygrupowe wygłupy? Tik Tok przewidział taką możliwość.

By zawęzić grono odbiorców Tik Toka tylko do wybranych osób, a więc ukryć film przed innymi użytkownikami, należy przed publikacją filmu określić opcję kto może zobaczyć ten film. Do wyboru mamy wszystkich użytkowników, tylko znajomych, lub tylko siebie. Wybierzmy pasującą opcję i gotowe.

Ustal, kto może wchodzić w interakcję z kontem dziecka

Inną metodą na zadbanie o bezpieczeństwo dziecka na Tik Toku tak, by nie odcinać go zupełnie od innych użytkowników, jest możliwość zadecydowania o tym, kto może kontaktować się z dzieckiem za pomocą aplikacji. Możemy decydować o tym, kto może wysyłać wiadomości, komentować, czy reagować na filmy.

Aby spersonalizować te dane wystarczy przejść do ustawień swojego konta i wybrać prywatność i bezpieczeństwo. W sekcji bezpieczeństwo mamy opcje dotyczące interakcji z innymi. Zaznaczamy te, które nas interesują. Wszystko zostanie natychmiast zapisane.

Co to jest tryb bezpieczeństwa rodzinnego i jak go włączyć?

Tryb bezpieczeństwa rodzinnego pozwala w pełni kontrolować konto dziecka za pomocą konta rodzicielskiego. By móc korzystać z tej opcji należy zainstalować na obu telefonach aplikację Tik Toka.
Aby sparować aplikację na urządzeniu opiekuna z aplikacją na urządzeniu dziecka należy:

  • Wejść w ustawienia
  • Przejść do sekcji treść i aktywność
  • Odszukać opcję parowanie rodziny
  • Wybrać opcję opiekuna
  • Zeskanować kod QR na urządzeniu dziecka (by to zrobić należy powtórzyć te kroki na drugim telefonie)

Po wykonaniu tej operacji można zarządzać czasem, które dziecko może przeznaczyć na zabawę aplikacją, ograniczać kategorie filmów, które dziecko ogląda i wiele więcej. A wszystko to z poziomu telefonu rodzica.

tik tok czy dla dzieci

Czy warto nakładać rodzicielską cenzurę na aktywność dziecka na Tik Toku

Jak sobie powiedzieliśmy, należy mieć trzynaście lat, by uzyskać dostęp do Tik Toka. Użytkownicy od 13 lat mogą nagrywać filmy, komentować Tik Toki i wyszukiwać innych Tik Tokerów. Jest to wiek, w którym dziecko powinno się usamodzielniać i świadomie, z naszą pomocą, podejmować nowe aktywności.

Dla dzieci w wieku trzynastu lat, taki nadzór wydaje się uzasadniony i można rozważyć jego wprowadzenie. Natomiast dla starszego nastolatka może być to atak na jego poczucie niezależności, a nawet okazja do wykazania się sprytem. Zbuntowany nastolatek z pewnością będzie szukał dróg obejścia wszelkich podobnych kontroli.

Aby móc założyć konto na Tik Toku, należy ukończyć trzynasty rok życia.

Owszem, Tik Tok daje opiekunom dzieci możliwość decydowania o tym, co może oglądać dziecko, ile czasu może spędzić na aplikacji i wiele więcej.

Aplikację Tik Toka można uznać za bezpieczną. Dużo treści jest przeznaczonych specjalnie dla dzieci, a kontent family friendly to główne założenie portalu.