Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? Praktyczne porady dla rodziców

Internet to miejsce pełne treści, zabawnych filmików z kotkami i ciekawych witryn dających nam dostęp do nieograniczonej wiedzy. Niestety w sieci nie brakuje również stron, które są nieodpowiednie dla młodszej grupy odbiorców. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było bezpieczne nie tylko w realnym świecie, ale również tym wirtualnym. Zobacz, co zrobić, aby Twoja pociecha nie natknęła się na nieodpowiednie treści, a przy tym czerpała radość z surfowania po sieci.

Rządowa kampania dla dzieci i rodziców

Odpowiedzialny rodzic z pewnością zdaje sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwa czyhają na jego dzieci w sieci. Rząd działa podobnie jak świadomy rodzic, dlatego we współpracy z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), postanowił stworzyć kampanię skierowaną zarówno dla młodszych, jak i tych starszych obywateli. „Bądź z innej bajki” to kampania składającą się z czterech animacji z baśniowymi postaciami.

Możesz tu spotkać Królową Śniegu, Czerwonego Kapturka czy Rybaka i Złotą Rybkę. Te krótkie, około 2-minutowe filmiki ukazują poważne problemy, z którymi mogą spotkać się Twoje dzieci podczas surfowania w sieci. Odnoszą się między innymi do cyberprzemocy, popularnych patostreamów czy niebezpieczeństw związanych z poznawaniem ludzi przez Internet.

Animacje nie zostały jednak bez komentarza. Każde wideo ma dodatkowo swój podcast, w którym ekspertki NASK dzielą się swoją wiedzą i sposobami jak radzić sobie z internetowymi zagrożeniami. Jeśli jako rodzic to nadal dla Ciebie za mało możesz wydrukować gotowe broszury i powiesić je w  domu, aby przypominały Twojemu dziecku, że bezpieczeństwo w sieci jest złudne.

Chroń dziecko w sieci, czyli zapoznaj się z wirtualnymi niebezpieczeństwami

Dziecko w sieci to strona, która powstała przy współpracy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Kampania „Chroń dziecko w sieci” ma na celu pokazanie jakie niebezpieczeństwa czyhają na najmłodszych w sieci oraz jak ograniczyć ryzyko „spotkania się” dziecka ze szkodliwymi treściami.

Jako rodzic musisz pamiętać, że samo ograniczanie dostępu do Internetu nie rozwiąże problemu. Twoje dziecko powinno być świadome zagrożeń, jakie mogą go spotkać podczas przeglądania stron internetowych. Kampania pomaga rodzicom odnaleźć się w wirtualnej, często brutalnej i niebezpiecznej rzeczywistości. Na stronie możesz znaleźć informacje, jakie treści są szkodliwe dla młodych odbiorców i przekonać się, że czasem można trafić na nieodpowiednie strony zupełnie przypadkowo. Zobaczysz również jaki wpływ na dziecko mogą mieć treści, które są nieodpowiednie dla małoletnich.h

Bezpieczne dziecko w sieci

Na stronie znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w bezpieczny sposób przeprowadzić dziecko przez niebezpieczeństwa wirtualnego świata. Możesz znaleźć tu zasady, które pomogą Ci ustalić z dzieckiem granice, których nie może przekraczać w sieci oraz że programy do kontroli rodzicielskiej to nic złego jeśli umiejętnie z nich korzystamy. Dzięki kampanii dowiesz się, jak ważna jest rozmowa z dzieckiem o jego internetowych doświadczeniach, a także poznasz najpopularniejsze programy ułatwiające kontrolę najmłodszych.

Dodatkowo dzięki Fundacji Orange możesz zrobić szybki kurs internetowy dla rodziców i jeszcze lepiej zagłębić się w temat dziecka w sieci. Na stronie fundacji znajdziesz filmiki, materiały szkoleniowe oraz uzupełniające wiedzę, ale również testy sprawdzające czy wiesz już co grozi Twojemu dziecko w świecie online oraz w jakim wieku powinna być Twoja pociecha, aby móc korzystać z serwisów społecznościowych.

Jak ochronić dzieci w internecie?

Programy wspomagające kontrolę rodzicielską

Norton Family

Norton Family to oprogramowanie od Symantec, a zarazem doskonałe rozwiązanie jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, co przeglądają Twoje dzieci. Jako rodzic możesz zablokować nieodpowiednie witryny i sprawdzać jakie strony odwiedzają pociechy. Możesz również nadzorować czas, jaki spędzają w sieci i uczyć zdrowych nawyków planując, ile czasu każdego dnia mogą poświecić na wirtualną rozrywkę. 

Jeśli często jesteś poza domem, to z pomocą przychodzi aplikacja mobilna, która pozwala na zdalną zmianę ustawień i nadzorowanie działań w sieci. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zjadło obiad bez gapienia się w ekran urządzenia lub skupiło się na nauce, możesz skorzystać z błyskawicznej blokady. Urządzenie jest wtedy nieosiągalne dla dzieci i zablokowane kodem PIN. Działania, jakie podjęto w sieci, otrzymasz w formie raportu tygodniowego lub miesięcznego, aby nic Ci nie umknęło.

Program dostępny jest na Windowsa, iOSa oraz Androida w formie subskrypcji, która kosztuje 124 zł na rok.

Beniamin

Kolejna aplikacja, która powstała, aby ułatwić Ci zarządzanie treściami dostępnymi w Internecie to Beniamin. Monitoruje ponad 50 komunikatorów i pozwala na szybką reakcję rodzica. Dzięki screenom, które znajdziesz w panelu rodzica możesz błyskawicznie zareagować jeśli coś Cię zaniepokoi. W taki sposób masz dostęp do zrzutów ekranu z komunikatorów, poczty, komentarzy oraz aktywności w mediach społecznościowych. Program pozwala również blokować gry i aplikacje oraz ograniczać czas, jaki dziecko ma spędzać codziennie przed monitorem. 

Jeśli to nadal mało Beniamin zapewnia również dostęp rodzicom do poglądu ekranu na żywo oraz kontroli przeglądanych filmików na YouTube z możliwością ich blokady. Jeśli niepokoi Cię do kogo Twoje dziecko wysyła wiadomości, możesz to sprawdzić. Aplikacja daje Ci dostęp do pełnej listy rozmów i kontaktów Twojego dziecka oraz do wysłanych i odebranych wiadomości SMS. Możesz również na żywo zobaczyć, gdzie aktualnie znajduje się Twoje dziecko oraz sprawdzić jaką trasę pokonało we wcześniejszych dniach.

Beniamin dostępny jest na Windowsa oraz Androida, a przez pierwsze 5 dni możesz sprawdzić jego funkcjonalności całkowicie za darmo. Później, w zależności od pakietu, kwota subskrypcji rocznej waha się miedzy 79 zł a 130 zł.

Kaspersky Safe Kids

Kaspersky Safe Kids podobnie jak wcześniejsze programy pomoże Ci śledzić aktywność Twojego dziecka w sieci. Możesz zablokować dostęp do stron internetowych, które są nieodpowiednie dla młodej widowni, np. pornografia czy przemoc. Aplikacja nie pozwala również na dostęp do treści w serwisie YouTube, które mogą być szkodliwe dla dzieci. Blokuje filmy związane m.in. z przemocą, narkotykami czy alkoholem. 

Jako rodzic możesz zarządzać urządzeniem swojego dziecka i ograniczać czas, jaki poświęca codziennie na gry i rozrywkę. Kaspersky Safe Kids zadba również o bezpieczeństwo pociechy w świecie fizycznym. Rodzic w każdej chwili może sprawdzić lokalizację dziecka na mapie oraz zdefiniować bezpieczny obszar, aby dostać powiadomienie, gdy tylko dziecko znajdzie się poza nim. Dodatkowo aplikacja powiadamia o niskim poziomie naładowania urządzenia potomka.

Kaspersky Safe Kids dostępny jest na urządzenia PC/MAC oraz urządzeniach mobilnych. Jego darmowa wersja obejmuje jedynie kilka usprawnień, a pakiet Premium w formie subskrypcji na rok kosztuje 59 zł.

Kontrola rodzicielska w Windows 10

Windows 10 również chętnie pomoże nam zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka w sieci. Wystarczy, że założymy konto Microsoft swoim dzieciom i połączymy je ze swoim kontem. Po stworzeniu i zweryfikowaniu kont możesz na bieżąco sprawdzać aktywność swoich dzieci na urządzeniach. Program pokaże Ci m.in. ilość czasu spędzoną online oraz historię odwiedzanych stron. Aktywności w sieci możesz otrzymać w formie raportu na podany adres e-mail. 

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko przesadza z czasem, jaki poświęca wirtualnym rozrywkom, możesz użyć dwóch opcji: limitów bądź harmonogramu. Za ich pomocą wyznaczysz godziny korzystania z komputera bądź konsoli Xbox One oraz nałożysz limity maksymalnego czasu korzystania z wybranych aplikacji. Możesz nałożyć różne ograniczenia dla dni powszednich oraz weekendów. Jeśli Twoje dziecko chciałoby spędzić trochę więcej czasu w sieci, może poprosić Cię o wydłużenie nałożonych ograniczeń. Windows 10 przewidziało dwie opcje: gdy opiekun jest w pobliżu lub podczas nieobecności rodzica poprzez wysłanie wiadomości e-mail. 

Natomiast jeśli często zastanawiasz się, gdzie znajduje się Twoje dziecko, możesz zainstalować na swoim telefonie z systemem Android oraz iOS aplikację Microsoft Family Safety. Pozwoli Ci ona na zlokalizowanie urządzenia Twojej pociechy. Co ważne, kontrola rodzicielska w Windowsie 10 jest zupełnie darmowa i wliczona w cenę systemu.

Bezpieczeństwo dziecka jest w Twoich rękach

Jako rodzic musisz być świadomy, że Twoje dziecko może spotkać się z wieloma niebezpieczeństwami podczas przeglądania internetowych treści. Ważne jednak, abyś pamiętał, że wcale nie musisz zostać z tym sam. Jest wiele fundacji oraz firm, które angażują się w pomoc i uświadamianie rodziców i ich potomków jak wiele zagrożeń czeka na nich w wirtualnym świecie. Kontrola rodzicielska jest ważna, tak samo jak rozmowa z dzieckiem o szkodliwych treściach.

Mam nadzieję, że artykuł przybliżył Ci nieco temat dziecka w sieci. Pamiętaj, że programy i aplikacje powstały, aby ułatwić Twojemu dziecku funkcjonowanie w świecie online. A Ty? Może znasz ciekawe strony, funkcje bądź aplikacje, których nie wymieniłem, a które odmienią wirtualne życie rodziców i ich pociech? Podziel się nimi w komentarzu!

Przeczytaj także: