Najlepsze filmy biograficzne. TOP 10 propozycji

Filmy biograficzne powstały dzięki prawdziwym życiorysom, które swoją wyjątkowością zachęciły do opowiedzenia ich na dużym ekranie. Niektóre z nich zna cały świat. Inne, dopiero dzięki profesjonalnym produkcjom, wyszły na światło dzienne. Jedno jednak pozostaje niezmienne – wszystkie zasługują, by o nich pamiętać, a czasem nawet do nich wracać. Przeczytaj zupełnie subiektywne zestawienie TOP 10 najlepszych filmów biograficznych.

Filmy, które opowiadają niesamowite historie

Biografie przeniesione na wielki ekran pokazują przebieg życia konkretnych osób, a te, stają się w ten sposób ich motywem przewodnim. Zwykle są to propozycje z gatunku fabularnego oraz dokumenty. Za każdym razem jednak, w mniejszym lub większym stopniu, oparte są na autentycznych wydarzeniach. 

Filmy biograficzne dotyczą wybitnych jednostek, które przez wzgląd na swoje osiągnięcia i nietuzinkowy styl bycia sprawiły, że warto zobrazować ich historię. Oglądamy w nich życiowe perypetie m.in. artystów, naukowców, ale także np. wybitnych przywódców. Powstają głównie po to, aby mieć pewność, że nawet po znaczącym upływie czasu, nikt nie zapomni życia i zasług ich bohaterów.

filmy

Polecane filmy biograficzne. TOP 10 propozycji

Piękny umysł / A Beautiful Mind (2001 rok)

Pierwsza propozycja w naszym zestawieniu to chwytająca za serce historia, inspirowana życiem geniusza matematycznego Johna Nasha Jr. Piękny umysł z 2001 roku pokazuje jego drogę przez wybitne życie naukowe, które mimo że niesamowite, obarczone zostało ciężarem bezlitosnej choroby psychicznej. Ale nie tylko. Jednego z najbardziej znanych matematyków świata i laureata prestiżowej nagrody Nobla poznajemy tu także od strony prywatnej, a ta – trzeba przyznać – jest równie porywająca. 

Film jest luźno inspirowany książką o tym samym tytule z 1998 roku. W główne role wcielają się fenomenalni: Russel Crowe, Jennifer Connelly oraz Ed Harris.  

Bohemian Rapsody / Bohemian Rapsody (2018 rok)

Mowa o filmie opowiadającym losy ikony muzyki Freddiego Mercury’ego oraz jego zespołu, czyli legendarnej formacji Queen. W Bohemian Rapsody obserwujemy jak charyzma, upór i niecodzienne brzmienie proponowane przez członków kapeli sprawiają, że Queen staje się jedną z najpopularniejszych muzycznych grup wszechczasów. Akcja produkcji nawiązuje przede wszystkim do życia Mercury’ego, które jak już wiadomo nie było tak kolorowe, jak mogłoby się niektórym wydawać.  

Film pochodzi z 2018 roku. Rami Malek, aktor wcielający się w główną rolę, został uhonorowany Oscarem za rolę pierwszoplanową. Jeśli zatem szukacie dobrego kina, ogromnej dawki wzruszeń i genialnej muzyki, to jest właśnie film, w którym je dostaniecie.  

Przełęcz ocalonych / Hacksaw Ridge (2016 rok)

Kolejna propozycja to film biograficzny, opowiadający historię życia amerykańskiego adwentysty i żołnierza Desmonda Dossa, który zasłynął swoim niecodziennym zachowaniem na froncie i stał się dzięki temu jednym z najbardziej znanych mundurowych w USA. Przełęcz ocalonych traktuje o niesamowitym człowieku, który postanowił, że nigdy nikogo nie zabije i nie będzie używać broni, w efekcie czego niejednokrotnie spotykały go kpiny i szyderstwa – również ze strony współtowarzyszy. Koniec końców, to właśnie Doss okazuje się jednym z najodważniejszych w całej kompanii i ratuje mnóstwo istnień ludzkich, do końca pozostając jednocześnie wiernym swoim przekonaniom.

Przełęcz ocalonych z 2016 roku to wzruszająca i zrealizowana z wielką pieczołowitością propozycja w reżyserii Mela Gibsona. Główną rolę zagrał młody i zdolny Andrew Garfield. 

Spacer po linie / Walk the Line (2005 rok)

Kolejny film biograficzny w naszym zestawieniu to zrealizowana z rozmachem historia, która opowiada o życiu i karierze jednej z największych gwiazd country – Johnny’ego Casha. Ekranizacja życia światowej legendy pokazuje, że mimo wielu przeciwności losu, artysta cały czas walczył o siebie, najważniejsze wartości i rodzinę. Spacer po linie udowadnia, że pomogły mu w tym – nieskończona miłość do muzyki i jego żony, piosenkarki June Carter. To właśnie ona – można śmiało przyznać – uratowała mu życie.

Główne role zagrali Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon. Oboje zostali nagrodzeni za nie Oscarem. Co ciekawe, aktorzy zostali wybrani do tych ról przez swoje pierwowzory. Znajdziecie tu solidną dawkę dobrej, amerykańskiej muzyki country oraz dynamiczną, chwytającą za serce historię o życiu, które nie zawsze usłane jest różami.

Teoria wszystkiego / The Theory of Everything (2014 rok)

Wielkie umysły to jeden z najczęściej poruszanych wątków w przypadku filmów biograficznych. Nie inaczej jest w tym przypadku. Teoria wszystkiego opowiada historię kariery, życia i nieuleczalnej choroby wybitnego naukowca Stephena Hawkingsa. Akcja skupia się też na związku Hawkingsa i jego żony Jane, która swoją miłością wspiera go w najtrudniejszych momentach życia – jeszcze podczas studiów naukowiec zachorował na stwardnienie zanikowe boczne, postępującą w okrutny sposób chorobę. Dzięki wsparciu żony i własnej determinacji nie przeszkodziło mu to jednak pozostać jednym z najgenialniejszych astrofizyków wszechczasów.

Film powstał w 2014 roku i jest mocno inspirowany książką Podróż ku nieskończoności. Moje życie ze Stephenem autorstwa Jane Hawking. Główne role zagrali fenomenalni Eddie Redmayne (nagrodzony Oscarem) i Felicity Jones. Produkcja zebrała mnóstwo pozytywnych opinii, a przy tym skutecznie przybliżyła postać i trudne życie prywatne naukowca. Film porusza do głębi i daje nadzieję, że nie ma rzeczy, z którymi nie można sobie poradzić, gdy ma się obok siebie najbliższych.

The Social Network / The Social Network (2010 rok)

W naszych czasach nie ma chyba bardziej znanej osoby niż Mark Zuckerberg – twórca Facebooka. Film The Social Network pokazuje losy młodego, komputerowego geniusza z Harvardu, który zakłada serwis Facemash, polegający na porównywaniu zdjęć studentek. W wyniku tego zostaje oskarżony o złamanie zabezpieczeń, pogwałcenie praw autorskich i naruszenie prywatności. Splot niefortunnych wydarzeń staje się jednak dla niego inspiracją, która niedługo potem przeradza się w witrynę thefacebook.com. A ta, jak już obecnie wiadomo, w błyskawicznym tempie zyskuje popularność i wkrótce zdobywa niedoścignioną sławę na całym świecie. 

Film powstał w 2010 roku. Jest adaptacją książki Miliarderzy z przypadku Bena Mezricha. Produkcja otrzymała 3 Oscary, a w główną rolę wcielił się Jesse Eisenberg.  Obok niego na ekranie zobaczymy m.in. Andrewa Garfielda oraz Justina Timberlake’a.  

Żelazna Dama / The Iron Lady (2011 rok)

Trailer następnego filmu mówi: „Królów było wielu, Żelazna Dama tylko jedna”. Brytyjska produkcja, o której mowa, pokazuje proces osobistej przemiany, a następnie dojścia do władzy Margaret Thatcher – trzykrotnej premier Wielkiej Brytanii. Opowieść porusza najdelikatniejsze kwestie, w tym m.in. miejsce kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Pokazuje jak upór, determinacja i wola walki pozwalają osiągnąć sukces, nawet gdy wokół nie ma ku temu sprzyjających warunków. Uwidacznia również drugą stronę medalu – mimo, że bohaterka wydaje się być bezkompromisowa i w świecie polityki osiągnęła niemal wszystko, to towarzyszy jej poczucie pustki i niespełnienia w życiu prywatnym.

Film z 2011 roku został nagrodzony 2 Oscarami i wieloma innymi prestiżowymi nagrodami. W rolę tytułową wcieliła się Meryl Streep. 

Bogowie (2014 rok)

Kolejna propozycja pochodzi z naszego rodzimego podwórka i opowiada o życiu oraz niezwykłych dokonaniach medycznych profesora Zbigniewa Religi – kardiochirurga, który wraz ze swoim zespołem jako pierwszy w Polsce dokonał udanej transplantacji serca. Pomógł mu w tym jego buntowniczy charakter, który nie dał się złamać niesprzyjającej władzy ani fizycznym ograniczeniom. Upór, determinacja, desperacja i wielka cena, jaką musiał zapłacić za swój sukces – to tylko kilka rzeczy, które pokazuje biografia Religi w filmie Bogowie.  

W roli głównej występuje genialny Tomasz Kot, który był za nią wielokrotnie nagradzany. Sam film natomiast może pochwalić się statuetką Złotych Lwów na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz nagrodą Orły dla najlepszego filmu.

Wilk z Wall Street / The Wolf of Wall Street (2013 rok)

Wilk z Wall Street to film, który pokazuje imponującą maklerską karierę Jordana Belforta. A wszystko to w cieniu przekrętów jego łamiącej prawo firmy. Jak szybko możemy się jednak przekonać nic nie pozostaje bez echa. Błyskawiczna droga na szczyt i rozrzutny styl życia Belforta w mgnieniu oka znajdują się na celowniku FBI. Mimo to, jeden z najbardziej znanych biznesmenów Nowego Jorku czuje się bezkarny i kocha korzystać z uciech życia, przez co akcja filmu jest bardzo wciągająca. Jak skończy się ta wieczna impreza? To trzeba obejrzeć!

Zrealizowany z rozmachem i niezwykłym poczuciem humoru film z 2013 roku to gratka dla fanów dobrego, wciągającego i pełnego luksusowych akcentów kina. W rolę główną wcielił się niezastąpiony Leonardo DiCaprio. 

🍿 Filmy z Leonardo DiCaprio. Zestawienie najlepszych tytułów

Dom Gucci / House of Gucci (2021)

Ostatnina propozycja w naszym zestawieniu to niedawna premiera. Dom Gucci opowiada autentyczną historię związku Patrizii Reggiani z Maurizo Gucci – włoskim biznesmem oraz dziedzicem jednego z najsławniejszych domów mody. Film obrazuje, jak postać Reggiani wpłynęła na losy nie tylko jej małżonka, ale i całej modowej rodziny. Moda, pieniądze, władza, żądze, pokusy, zdrady, przyjaźnie i namiętności – to tylko część wybuchowej mieszanki, jaką jedna z najbardziej wyrazistych postaci świata mody serwuje widzowi na ekranie. Warto się przekonać!

W rolę główną wciela się znakomita Lady Gaga – jej kandydatura do roli w filmie została poparta przez Patriziię Reggiani. W filmie pojawiają się też śmietanka największych hollywoodzkich gwiazd, m.in.: Adam Driver, Al Pacino, Jared Leto i Salma Hayek. 

🍿 Dom Gucci – pierwsze recenzje i premiera w Polsce

Jeszcze więcej inspiracji kinem biograficznym 

Mało? Nie sposób opisać wszystkich filmów biograficznych, bo zarówno na rynku światowym, jak i polskim, powstało ich naprawdę mnóstwo. Poniżej zostawiamy listę tych, po które również warto sięgnąć, a nie zostały uwzględnione w powyższym zestawieniu.

Zagranica:

  • Kwiat Pustyni (2009 rok)
  • Snajper (2014 rok)
  • Jak zostać królem (2010 rok)
  • Rocketman (2019 rok)
  • W pogoni za szczęściem (2006 rok)
  • Frida (2002 rok)
  • Elizabeth (1998 rok)
  • Faworyta (2008 rok)
  • Respect (2021)
  • Selena (1997)
  • Ray (2004)

Polska:

  • Skazany na Bluesa (2005 rok)
  • Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017 rok)
  • Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013 rok)
  • Bo we mnie jest seks (2021 rok)
  • Papusza (2013 rok)
  • Najlepszy (2017 rok)
  • Nad życie (2012 rok)
  • Mój biegun (2013 rok)
  • Karol. Człowiek, który został papieżem (2015 rok)

Polecane TV dla kinomaniaków: