Dom Gucci – pierwsze recenzje i premiera w Polsce

Wyczekiwany film Ridleya Scotta Dom Gucci (ang. House of Gucci) trafił już do kin na całym świecie, spływają więc jego pierwsze recenzje. Czy Lady Gaga rzeczywiście zagrała na miarę Oscara? Kiedy House of Gucci trafi do polskich kin? Zebraliśmy odpowiedzi na większość nurtujących Was pytań.

Dom Gucci – dziedzictwo warte zbrodni. O czym jest film?

Film Dom of Gucci został oparty na książce Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku autorstwa Sary Gay Forden. Opowiedziana historia jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Centralną postacią fabuły jest Patrizia Reggiani (w tej roli Lady Gaga), skazana w 1998 roku na 26 lat więzienia (z których odsiedziała 18) za planowanie zabójstwa swojego męża, Maurizia Gucci (Adam Driver). Film opowiada historię burzliwego związku Patrizii i Maurizia, wewnętrznych sporów o władzę nad rodzinnym imperium, a także okoliczności, które doprowadziły do zlecenia głośnego morderstwa.

Już na długo przed premierą dyskutowano, jak Lady Gaga poradzi sobie w roli prawdziwej – i ciągle żyjącej – postaci. Jej doświadczenie aktorskie to w gruncie rzeczy tylko American Horror Story i Narodziny Gwiazdy. House of Gucci zapowiadano także jako współczesnego Ojca Chrzestnego. Potężna, włoska rodzina? Jest. Walka o władzę? Owszem. Morderstwo? Jego także nie zabrakło. Sprawdźmy zatem, czy Ridley Scott dostarczył nam historię na miarę losów Don Corleone.

Recenzje filmu Dom Gucci. Czy warto wybrać się do kina?

Wszystkie oceny i opinie zostały zebrane w dniu 24.11.2021, dwa dni przed polską premierą. W związku z tym pod uwagę wzięte zostały niemal wyłącznie amerykańskie recenzje filmu Dom Gucci.

Dom Gucci na Metacritic

Średnia ocen w najpopularniejszym agregatorze recenzji wynosi 59/100 i została wyciągnięta na podstawie 43 recenzji – 21 pozytywnych, 19 mieszanych i 3 negatywnych. Dom Gucci otrzymał noty z obydwu krańców skali – od maksymalnej (San Francisco Chronicle) po zaledwie 25/100 (New York Post). Wśród ocen dominują jednak te między 50 a 80 na 100. Czy to dobrze?

Recenzenci zgodnie chwalą brawurową, ale nie karykaturalną grę aktorską Lady Gagi. Peter Scorn z The Guardian uważa, że gwiazda popu wręcz trzyma cały film na swoich barkach. Mick LaSalle z San Francisco Chronicle odważnie tytułuje Dom Gucci jednym z najlepszych w karierze Ridleya Scotta, większość recenzentów jednak nie podziela tego hurraoptymizmu.

Zdaniem krytyków film dostarcza mnóstwa frajdy, dobrze łącząc komedię z dramatem i w dość przejaskrawiony, ale atrakcyjny sposób kreśląc wizję obrzydliwie bogatej, włoskiej rodziny magnatów modowych. Pomimo kręcenia w trakcie pandemii, film może pochwalić się pięknymi zdjęciami plenerowymi, a także efektowną scenografią i kostiumami. Ale House of Gucci nie zaskakuje, a tym bardziej nie jest filmem wybitnym. To solidnie podana, ciekawa historia, ale bliżej jej do modnej sukienki z sieciówki, niż szytej na miarę sukni od projektanta.

Stopklatka z filmu Dom Gucci
Źródło: Facebook (House of Gucci)

Recenzje i opinie na Rotten Tomatoes

Serwis Rotten Tomatoes również agreguje recenzje, ale uwzględnia także te od niezależnych recenzentów. Ponadto podawana jest ocena widzów – a ta często bardzo lubi różnić się od zdania krytyków.

Średnia z aż 113 uwzględnionych przez serwis recenzji to 66%, a zdania są w większości umiarkowanie optymistyczne. Zupełnie inaczej wypowiedzieli się widzowie. Średnia z ponad 50 opinii wynosi aż 89%, a w nich przewijają się głównie dwa słowa – Lady Gaga. Ponadto chwalone są piękne zdjęcia i dobra gra aktorska. Strzeżcie się jednak wrogowie wędlin – użytkownik Dan A, który wystawił filmowi ocenę 2/5 stwierdza krótko: „W tym filmie jest dużo prosciutto”. A może to dobrze?

IMDB – opinie widzów o Domu Gucci

IMDB to największa na świecie encyklopedia filmów, będąca także publiczną wyrocznią kinową. Średnia z 547 opinii wynosi dość pozytywne 7,2/10, z czego dominują oceny 7, 8, a ponad ¼ ocen użytkowników to najwyższe noty – 10. Wielokrotnie to właśnie ocena użytkowników na IMDB, a nie profesjonalne recenzje wpływają na podjęcie decyzji o wybraniu się do kina. Mocna siódemka powinna przekonać niezdecydowanych, a na pewno nie zniechęci przekonanych. Wskazana jest jednak wizyta w kinowym barze – House of Gucci według części widzów jest nieco przydługi.

Stopklatka z filmu Dom Gucci
Źródło: Facebook (House of Gucci)

Dom Gucci – premiera w Polsce, streamingi

Dom Gucci w reżyserii Ridleya Scotta trafi do polskich kin 26 listopada 2021 roku. Oprócz Lady Gagi i Adama Drivera wystąpią także Salma Hayek, Jeremy Irons, Jared Leto oraz Al Pacino. Gwiazdorska obsada narobiła niemałego szumu medialnego, więc sale kinowe wypełniają się szybko – lepiej nie zwlekać z kupnem biletów.

Dla tych, którzy wolą oglądać w domowym zaciszu, mamy, póki co, smutne wieści – nie wiadomo, kiedy zobaczymy Dom Gucci w seriwsach streamingowych. Najwcześniej może to nastąpić w ciągu 45 dni od premiery (standardowy czas w trakcie pandemii), ale zważywszy na sukcesy kasowe ostatnich premier takich jak Nie Czas Umierać czy Diuna, czas ten może wrócić do tradycyjnych, przed-pandemicznych 90 dni. Jeżeli House of Gucci przyciągnie do kin miliony – a na to się zapowiada – pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Kino w domu? Sprawdź rankingi najlepszych telewizorów