Najlepsze podcasty kryminalne. Nasze TOP 5 propozycji, których warto posłuchać

Kryminał to gatunek, który skradł serca wielu osób, lubiących opowieści z dreszczykiem i sporą ilością adrenaliny. Niewyjaśniona śmierć? Zbrodnia? Zagadka? Znajdziemy je dzisiaj nie tylko w kinie, czy książce, ale również w podcastach. Poznajcie polecane słuchowiska kryminalne, które dzięki swej okraszonej tajemniczością formie, czasem nawet potrafią bardziej intrygować i wciągać, niż standardowe propozycje. Oto nasze TOP 5 najlepszych podcastów kryminalnych.

TOP 5 polecanych podcastów kryminalnych

  1. Kryminatorium
  2. Piąte: nie zabijaj
  3. Szepthanki
  4. Olga Herring: Polskie True Crime & Mystery
  5. Śledztwo pisma

Opisy poszczególnych propozycji znajdziesz poniżej.

Podcast – co to jest?

Monolog, opowieść, pogadanka – bez względu na to jak zamiennie nazwiemy podcast jest on po prostu słuchowiskiem, które dotyczy różnorodnej tematyki. Z reguły podcast trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Jednym z głównych założeń audycji w takiej formie jest też cykliczne pojawianie się w sieci, tworzące w ten sposób serię odcinków, którym towarzyszy określony motyw przewodni.

Wśród szerokiej oferty podcastów, możemy wybierać spośród propozycji uniwersalnych, jak i dedykowanych konkretnym grupom odbiorców, np. kobietom, mężczyznom, dzieciom, czy określonym grupom branżowym. W dobie pandemii dużą popularnością wyróżniają się też podcasty lifestyle’owe, dotyczące np. równowagi duchowej i medytacji. Pisałam o nich tutaj:

Łatwo dostępna, a przy tym atrakcyjna forma słuchowiska audio (lub/i wideo) sprawiła, że podcasty w niedługim czasie zyskały pokaźną rzeszę odbiorców, która stale się powiększa. Gdzie można ich posłuchać?

Więcej na temat podcastów znajdziecie w tekstach:

Czym może zainteresować podcast kryminalny?

Podcasty kryminalne zyskały dużą popularność dzięki temu, że są niebywale wciągające, a opowiadane w nich historie nie raz i nie dwa oparte są na faktach. Bez względu na to, czy dotyczą spisku, zabójstwa, czy tajemniczego zaginięcia, forma przedstawiania tych historii – z dźwiękami, odgłosami i zaskakującymi przejściami na czele – jest niezwykle atrakcyjna dla słuchacza. 

Dlaczego? Z prostej przyczyny. Podcast to audycja audio, która pozbawiona jest naprowadzających obrazów i podanych „jak na tacy” skojarzeń. Dzięki temu o wiele bardziej pobudza wyobraźnie słuchacza i angażuje go w opowiadaną historię.

podcast kryminalny

Najlepsze podcasty kryminalne – dowiedz się więcej

Poniżej znajdziecie TOP 5 polecanych podcastów kryminalnych. Zostały one wybrane zupełnie subiektywnie. Myślę jednak, że znalazły się tu perełki, które trafią w gusta najbardziej wymagających słuchaczy. Koniecznie dajcie znać, jak Wam się podobają!

Kryminatorium

Podcast tworzony od 2018 roku przez Marcina Myszkę, którego możecie kojarzyć również z kanału Niediegetyczne na YouTubie. Wspomniany autor, co poniedziałek, oddaje do dyspozycji zainteresowanych nowe słuchowisko, traktujące o autentycznych sprawach kryminalnych z Polski i zza granicy. Porusza zarówno głośne i znane historie, jak i te, o których już dawno zapomniano, a które nigdy do końca nie zostały wyjaśnione.

W podcastach Kryminatorium wykorzystywane są charakterystyczne efekty dźwiękowe oraz muzyka. Czasem również pojawiają się głosy aktorów, co jeszcze bardziej podbija efekt i emocje płynące z słuchowiska. Od pierwszych chwil istnienia jest to jeden z najchętniej wybieranych podcastów kryminalnych w Polsce.

Kryminatorium posłuchamy na najpopularniejszych platformach, m.in. Spotify czy Apple Podcasts.

kryminatorium podcast kryminalny

Piąte: nie zabijaj

Kolejna propozycja to podcast kryminalny od Justyny Mazur. Piąte: nie zabijaj jest zbiorem opowieści, które potrafią wstrząsnąć słuchaczem i skutecznie podnoszą poziom adrenaliny w ciele. Pełno tu odniesień do niewyjaśnionych zaginięć, tajemniczych morderstw i zbrodni, które wstrząsnęły całą Polską. Autorka przygląda się im w całkiem subiektywny sposób, badając jednocześnie psychologiczne podłoże tych nie do końca zrozumiałych dla przeciętnego człowieka zdarzeń.

Oprócz podcastu Piąte: nie zabijaj, Justyna Mazur prowadzi również kanał o nieco mniej wstrząsającej, a bardziej lifestyle’owej tematyce – Pogadajmy o życiu.

Piąte: nie zabijaj posłuchamy m.in. na Spotify, Apple Podcasts czy YouTube.

piąte nie zabijaj podcast kryminalny

Szepthanki

Następny podcast kryminalny to historie niewyjaśnionych zbrodni i zaginięć z całego świata, które są pieczołowicie analizowane i interpretowane przez autorkę słuchowiska – Hankę. Stąd z resztą nazwa słuchowiska – SzeptHanki. Wśród jej opowieści znajdziemy mnóstwo tajemnic, które po dziś dzień nie zostały rozwiązane. Niektóre z nich to sprawy, które odbiły się szerokim echem, inne to takie o których większość z nas usłyszy po raz pierwszy. Zawsze jednak są to zdarzenia, które potrafią zmrozić krew w żyłach.

W przeciwieństwie do poprzedników, autorka skupia się raczej na sprawach zagranicznych, niż tych dotyczących Polski. Co ciekawe, jej specyficzna maniera w głosie nadaje szepthankom bardzo oryginalnego i tajemniczego charakteru.

Szepthanki posłuchamy m.in. na Spotify czy SoundCould.

Olga Herring: Polskie True Crime & Mystery

Następny podcast jest dość świeży, ale od samego początku zyskał wielu fanów, przez co wróży mu się niemały sukces. Mowa o Olga Herring: Polskie True Crime & Mystery. W jego opisie możemy przeczytać, że autorka  słuchowiska jest zafascynowana zarówno niedokończonymi sprawami kryminalnymi z Polski, jak i z całego świata. I trzeba przyznać, że to po prostu widać (a właściwie słychać).

Pani Olga przedstawia każdą jedną tajemniczą historię z wielkim zaangażowaniem i najmniejszymi detalami, które normalna osoba najpewniej by pominęła, a które ostatecznie mogą okazać się kluczowe dla wyjaśnienia sprawy. Jednym słowem, dostarcza dużo informacyjnego „mięcha”, naświetlając tym samym, jak mogły potoczyć się kolejne wątki.

Olga Herring: Polskie True Crime & Mystery można odpalić m.in. na: Spotify lub na Apple Podcasts.

Śledztwo pisma

Ostatnia propozycja w tym zestawieniu nie jest typowym podcastem kryminalnym, ale nie sposób jej pominąć poruszając ten temat. Śledztwo pisma to reporterski zapis efektów długiego i bardzo pieczołowicie przeprowadzonego dziennikarstwa śledczego przez redaktorów magazynu Pismo. Wśród poruszanych tu tematów obok tych kryminalnych, którymi żyła cała Polska, mamy do czynienia również z takimi problemami, jak np. molestowanie, mobbing, wykorzystywanie dzieci czy homoseksualizm.

Niezwykle wciągające słuchowisko jest zbiorem spraw, opowiedzianych w formie mini-serialu audio, wypuszczanego cyklicznie do sieci. Genialny warsztat dziennikarski i chęć poznania prawdy da się tu wyczuć od pierwszego do ostatniego momentu.

Śledztwo pisma można posłuchać m.in. na Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts.

Dodatkowe pomysły dla fanów kryminałów

Chcecie wygodnie słuchać podcastów? Przypuszczam, że tak. Zatem, jeśli jeszcze nie macie, to koniecznie musicie zaopatrzyć się w dobry smartfon lub tablet – tak, aby ulubione słuchowisko mieć zawsze przy sobie. 

Pełną ofertę najlepszych smartfonów i tabletów znajdziesz w sklepie x-kom 

Natomiast, jeśli wciąż nie znaleźliście tu swojej inspiracji, to koniecznie sprawdźcie też poniże zestawienia:

 
Źródło: Spotify, opracowanie własne