TOP 5 polecanych podcastów kryminalnych
- Kryminatorium
- Piąte: nie zabijaj
- Szepthanki
- Olga Herring: Polskie True Crime & Mystery
- Śledztwo pisma
Opisy poszczególnych propozycji znajdziesz poniżej.
Podcast – co to jest?
Monolog, opowieść, pogadanka – bez względu na to jak zamiennie nazwiemy podcast jest on po prostu słuchowiskiem, które dotyczy różnorodnej tematyki. Z reguły podcast trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Jednym z głównych założeń audycji w takiej formie jest też cykliczne pojawianie się w sieci, tworzące w ten sposób serię odcinków, którym towarzyszy określony motyw przewodni.
Wśród szerokiej oferty podcastów, możemy wybierać spośród propozycji uniwersalnych, jak i dedykowanych konkretnym grupom odbiorców, np. kobietom, mężczyznom, dzieciom, czy określonym grupom branżowym. W dobie pandemii dużą popularnością wyróżniają się też podcasty lifestyle’owe, dotyczące np. równowagi duchowej i medytacji. Pisałam o nich tutaj:
Łatwo dostępna, a przy tym atrakcyjna forma słuchowiska audio (lub/i wideo) sprawiła, że podcasty w niedługim czasie zyskały pokaźną rzeszę odbiorców, która stale się powiększa. Gdzie można ich posłuchać?
Więcej na temat podcastów znajdziecie w tekstach:
Czym może zainteresować podcast kryminalny?
Podcasty kryminalne zyskały dużą popularność dzięki temu, że są niebywale wciągające, a opowiadane w nich historie nie raz i nie dwa oparte są na faktach. Bez względu na to, czy dotyczą spisku, zabójstwa, czy tajemniczego zaginięcia, forma przedstawiania tych historii – z dźwiękami, odgłosami i zaskakującymi przejściami na czele – jest niezwykle atrakcyjna dla słuchacza.
Dlaczego? Z prostej przyczyny. Podcast to audycja audio, która pozbawiona jest naprowadzających obrazów i podanych „jak na tacy” skojarzeń. Dzięki temu o wiele bardziej pobudza wyobraźnie słuchacza i angażuje go w opowiadaną historię.
Ja tam wolę Strefę Mroku i Tomasza Ławnickiego.