Najlepsze dokumenty sportowe. Filmy dokumentalne, które musi znać każdy fan sportu

Filmy dokumentalne, które opowiadają o sporcie i sportowcach to produkcje dla tych, którzy doceniają piękno każdej dyscypliny. Rywalizacja, wzloty i upadki, materiały, jakich nie sposób zobaczyć w telewizji – prawdziwy sport od kuchni. W zestawieniu znajdziecie kilka najlepszych, naszym zdaniem, dokumentów sportowych. Są to tytuły, które po prostu trzeba znać, niezależnie od tego, jaka dyscyplina jest Waszą ulubioną.

14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych (14 Peaks: Nothing Is Impossible, 2021)

Dokument opowiada historię nepalskiego wspinacza, który jest jednocześnie narratorem filmu. Nirmal „Nimsdai” Purja podejmuje wyzwanie – zdobyć wszystkie ośmiotysięczniki na świecie w siedem miesięcy. Tym samym bohater dokumentu ma zamiar pobić kilkuletni rekord. Purja zdobywa Mount Everest, K2 oraz inne szczyty, a jak wiadomo – warunki pogodowe są tam ekstremalne. Jedna błędna decyzja może kosztować życie. „14 szczytów” to opowieść, która pokazuje, jak przełamywać granice wytrzymałości.

Bracia Kliczko (Klitschko, 2011)

Najbardziej znani bracia w świecie boksu? Z pewnością każdemu na myśl przyjdą Witalij i Władimir Kliczkowie. Film pokazuje ich dzieciństwo, które spędzili na Ukrainie nieopodal zamkniętych i skażonych terenach po wybuchu w czarnobylskiej elektrowni atomowej. Od pierwszych zwycięstw i porażek, chwil triumfu i momentów słabości, przez trudne czasy rozpadu Związku Radzieckiego, aż po debiut na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie i pasma wielkich sukcesów. Dokument pokazuje, jak trudną i wyboistą drogę musieli przejść bracia, by stać się jednymi z najlepszych bokserów w historii.

Dawn Wall: Wspinaczka po rekord (The Dawn Wall, 2017)

2015 rok, Amerykanie Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson podejmują się próbie, która przez większość obserwatorów wydawała się być niemożliwa. Postanowili pokonać ponad 900-metrową ścianę w Parku Narodowym Yosemite. By tego dokonać, wspinacze musieli spędzić na Dawn Wall aż 19 dni. Ich wyczyn obserwowano wtedy na całym świecie. Film pokazuje wielotygodniowe przygotowania wspinaczy do realizacji swojego celu, a także wszelkie trudności, z jakimi musieli się zmierzyć nie tylko realizując swoje marzenie, ale także w życiu.

Diego (Diego Maradona, 2019)

Diego Maradona – piłkarz, o którym słyszał każdy, nawet ktoś, kto kompletnie nie interesuje się futbolem. Maradona stał się swego czasu ikoną piłki nożnej, a jego historia jest prawdopodobnie jedną z najbardziej burzliwych wśród zawodowych sportowców. Sukcesy przeplatane skandalami, mafijne znajomości i przede wszystkim geniusz piłkarski, jakim wyróżniał się Diego Maradona. To właśnie o tym opowiada dokument w reżyserii Asifa Kapadii, przybliżając widzom, dlaczego to, co działo się wokół argentyńskiego piłkarza, urosło niemal do miana religii.

Ikar (Icarus, 2017)

Bardzo ciekawa historia o amerykańskim kolarzu Bryanie Fogelu, który testuje na swoim organizmie działanie dopingu. Chce w ten sposób dowiedzieć się, jak działają niedozwolone substancje i dlaczego sportowcy po nie sięgają. W pewnym momencie spotyka rosyjskiego naukowca Grigorija Rodchenkova. Wtedy eksperyment, jakiemu poddał się kolarz, przeradza się w międzynarodowy skandal i ujawnia aferę dopingową wśród rosyjskich sportowców.

Jurek (2014)

Jerzy Kukuczka był polskim himalaistą. Zasłynął z tego, że jako drugi człowiek w historii zdobył wszystkie ośmiotysięczniki, a jakby tego było mało, wspinał się bez profesjonalnego sprzętu. Historia pokazuje, w jaki sposób Kukuczka ze zwykłego pracownika staje się osobą rozpoznawalną na niemal całym świecie. Film pełen jest rozmów z najbliższymi osobami himalaisty, ukazuje archiwalne nagrania i zdjęcia, portretując w ten sposób Kukuczkę. Niestety jego historia zakończyła się tragicznie…

Najszybszy (Fastest, 2011)

Dokument, który zgłębia świat wyścigów motocyklowych. MotoGP to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów wśród sportów motorowych. Dyscyplina ta wymaga od zawodników wielkiej odwagi, a to dzięki temu jest tak widowiskowa i dochodowa. Film w reżyserii Marka Neale’a wraz z narracją Ewana McGregora to wejście do świata gwiazd MotoGP. Pokazuje z bliska życie zawodowych motocyklistów, ich momenty chwały, a także upadki. Najszybszy to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy uwielbiają ryk silników i zawrotne prędkości.

Na ringu z Alim (Facing Ali, 2009)

Legenda boksu, trzykrotny mistrz świata, osoba, która stała się wzorem do naśladowania dla adeptów sportów walki. Dokument skupia się wokół życia i kariery Muhammada Aliego, a historię opowiadają jego najwięksi rywale. Bokser oprócz tego, że na ringu był niemal niepokonany, zasłynął również ze swoich antywojennych poglądów. To sprawiło, że pokazał się światu nie tylko jako sportowiec, ale także ktoś o niezwykłej osobowości, kto przeciwstawiał się wojnie wietnamskiej i udziałowi wojsk amerykańskich w tym konflikcie.

Ostatni taniec (The Last Dance, 2020)

Serial dokumentalny ukazujący historię Michaela Jordana i drużyny Chicago Bulls z lat 90. XX wieku, która urosła wtedy do miana legendarnej. Dokument skupia się wokół lat 1997-1998, kiedy to zespół ze stanu Illinois po raz ostatni sięgnął po tytuł mistrzowski. Po wielu perturbacjach, jakie miały miejsce w klubowych biurach, z drużyny odeszli między innymi trener Jackson i największa gwiazda Jordan, a rok 1998 był niemal dosłownie ostatnim tańcem wielkiej drużyny Byków.

Schumacher (2021)

Michael Schumacher to niegdyś najlepszy kierowca Formuły 1. Dokument pokazuje unikalne materiały z życia siedmiokrotnego mistrza świata. W ten sposób tworzy portret człowieka, który, choć dzięki swoim sukcesom rozpoznawany jest na całym świecie, w rzeczywistości wydaje się być skrytą osobą. O tym, w jaki sposób Schumacher stał się legendą F1, opowiada rodzina kierowcy.

Senna (2010)

Wielu fanów sportów motorowych twierdzi, że Ayrton Senna to najlepszy kierowca F1 wszechczasów. I trudno się z tym nie zgodzić. Film ukazuje, w jaki sposób Brazylijczyk dążył do perfekcji i pokazywał światu, że niemożliwe nie istnieje. Dla legendarnego kierowcy nie było granic. Senna nie miał sobie równych, ale barwną karierę i życie sportowca przerwał wypadek podczas wyścigu na torze Imola w 1994 roku. Wypadek, którego przyczyną po latach okazała się być awaria układu kierowniczego.

Źródła: Filmweb / YouTube / opracowanie własne