Smartfon spowolnił, zacina się, a włączenie aplikacji trwa wieczność? To nie musi oznaczać, że nadaje się on do wymiany na nowy. Aby tchnąć trochę życia w swojego smartfona, wystarczy niekiedy tylko kilka prostych sztuczek. Sprawdź, jak zwiększyć wydajność smartfona oraz dowiedz się, jakie urządzenie warto wybrać, jeżeli zależy Ci na sprawnej pracy przez lata.
Brzmi może banalnie, ale najlepszym sposobem na przyśpieszenie smartfona jest po prostu jego ponowne uruchomienie. Dzięki temu wyłączysz zbędne procesy, wyczyścisz pamięć RAM i w pewnym sensie zaczniesz od zera. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z urządzeniami, zawsze najlepiej zacząć właśnie od ich wyłączenia i włączenia.
Z pewnością nie raz, nie dwa słyszałeś, że aby zwiększyć wydajność telefonu, trzeba wyłączyć wszystkie aplikacje działające w tle. Otóż nie jest to do końca prawda. Wyłącz wszystkie zbędne aplikacje w tle, zwłaszcza takie, z których nie korzystałeś od naprawdę dawna lub sięgasz po nie sporadycznie. Zostaw jednak takie, do których wracasz regularnie, np. social media czy odtwarzacz muzyki. Dzięki temu będą się one włączać dużo szybciej.
Z biegiem czasu może zabraknąć pamięci wewnętrznej, co także potrafi prowadzić do spowolnienia. Co może zalegać w smartfonie? Pobrane z sieci pliki, dawno obejrzane odcinki serialu, a zwłaszcza zdjęcia zajmują czasem naprawdę sporo miejsca.
Większość z nas robi kilka zdjęć naraz, a potem wybiera najlepsze z nich. Przejrzyj swoją galerię i pousuwaj nieudane fotki. Aby dodatkowo odchudzić swój album, skorzystaj z opcji automatycznej kopii zapasowej w chmurze. Większość smartfonów umożliwia wówczas optymalizację rozmiaru zdjęć – najnowsze będą dostępne w pełnej jakości, a starsze będą pobierać się tylko wtedy, kiedy zdecydujesz się je przejrzeć.
Zobacz także:
Aby przyśpieszyć smartfona, otwórz także folder z pobranymi plikami i usuń wszystko, czego nie potrzebujesz. Z doświadczenia powiem, że będzie to raczej cała zawartość folderu – zapominamy zwykle o tym, co pobieraliśmy.
Wejdź później w ustawienia pamięci. W większości smartfonów zobaczysz wykres z informacjami, na co dokładnie przeznaczony jest dysk urządzenia. Zazwyczaj jest tam także lista aplikacji, na której sprawdzisz, ile zajmują dane każdej z niej. Pousuwaj aplikacje, z których nie korzystasz.
Większość smartfonów umożliwia z poziomu ustawień ręczne usunięcie pamięci cache, czyli pamięci podręcznej aplikacji oraz witryn. To wszystkie dodatkowe dane, które są wykorzystywane przez programy i strony internetowe. Większość z nich jest automatycznie usuwana, ale zdarza się, że część plików niepotrzebnie zalega. Na szczęście, aby zwiększyć wydajność smartfona, nie trzeba się zbytnio natrudzić.
Odpowiednie narzędzia do czyszczenia pamięci podręcznej są zwykle wbudowane w system Android i znajdziesz je w ustawieniach. Dlatego nie instaluj żadnych dodatkowych aplikacji ze Sklepu Play. Większość z nich to śmieciowe, przeładowane reklamami programy, które same potrafią spowolnić Twój smartfon.
Użytkownicy iPhone’ów mogą szybko pozbyć się zbędnych danych z przeglądarki Safari. Wystarczy wejść w ustawienia -> Safari i kliknąć „Wymaż historię i dane”. Natomiast jedynym sposobem na wyczyszczenie pamięci podręcznej aplikacji jest wyłącznie ich usunięcie i ponowne zainstalowanie. Jeżeli chcesz zatem skorzystać z którejś z aplikacji czyszczących smartfon, dokładnie sprawdź opinie użytkowników na jej temat.
Ponadto nie czyść pamięci podręcznej zbyt często. Koniec końców dzięki pamięci cache aplikacje nie muszą pobierać lub tworzyć nowych plików za każdym razem, a w ten sposób uruchamiają się szybciej.
Chociaż potrafią ułatwiać życie, dodatkowe funkcje działające w tle bywają udręką dla smartfonów. Asystent głosowy (Asystent Google, Siri, Bixby), monitorowanie aktywności, liczne widgety itp. potrafią skutecznie „zamulić” także żwawe smartfony. Nawet jeżeli z nich nie korzystasz, mogą być fabrycznie włączone. Aby zwiększyć wydajność telefonu, powyłączaj wszystkie funkcje, które nie są Ci przydatne.
To najbardziej brutalna, ale też niezawodna metoda zwiększenia wydajności smartfona. W ten sposób po prostu przywrócisz go niemal do takiego stanu, w jakim wyjąłeś go z pudełka. Będziesz jednak musiał skonfigurować go od podstaw. Pamiętaj, żeby przed przywróceniem do ustawień fabrycznych zabezpieczyć wszystkie ważne dane.
Launcher, czyli aplikacja zmieniająca wygląd i sposób wyświetlania treści przez smartfon, to dobry sposób na odświeżenie i przyśpieszenie telefonu. Wiele launcherów zaprojektowano właśnie z myślą o maksymalnym odciążeniu Androida i uwolnieniu jak największych pokładów mocy. W sieci znajdziesz mnóstwo poradników, które pozwolą Ci znaleźć launcher najlepiej zwiększający wydajność smartfona.
Jeżeli od wielu lat korzystasz z tej samej karty pamięci, może być ona zbyt wolna dla współczesnych urządzeń. Może być także po prostu stara i zaczyna ulegać awariom. Wymień ją na nową, najlepiej o dużej pojemności. Jej koszt nie będzie wysoki, a dzięki temu nie tylko przyśpieszy Twój smartfon, a także zabezpieczysz dane przed całkowitym zepsuciem się starej karty.
Jest to zabieg w gruncie rzeczy kosmetyczny. Ale jeżeli zastanawiasz się jeszcze, jak przyśpieszyć androida, to po prostu wyłącz lub skróć animacje. Większość nakładek systemowych umożliwia zrobienie tego w ustawieniach. W ten sposób nie zwiększysz wydajności smartfona, ale dzięki skróconym lub wyłączonym animacjom sprawi on wrażenie bardziej responsywnego.
Może się zdarzyć tak, że nawet zastosowanie wszystkich tricków nie zwiększy wydajności telefonu. Cóż, może to oznaczać, że nadszedł jego czas – technologia się rozwija, a stare urządzenia już za nią nie nadążają. Jeżeli Twój smartfon ma kilka lat, to może być dobry moment na zakup nowej słuchawki.
Jeżeli planujesz korzystać ze smartfona przez lata, oczywiście najlepiej wybrać urządzenie flagowe, czyli wyposażone w najwydajniejsze na dany moment podzespoły. Im szybszy procesor i więcej pamięci RAM, tym teoretycznie wolniej smartfon będzie się starzeć. Dobrym wyborem są także flagowce sprzed roku, czyli urządzenia, które nie są już najszybsze z najszybszych, ale jeszcze niedawno znajdowały się w ścisłej czołówce. One także zapewnią wzorową wydajność przez lata.
Zobacz rankingi:
Dla wielu osób będzie to jednak zbyt duży obciążenie dla budżetu. Ponadto nie każdy chce wydawać takie pieniądze na telefon. Dlatego dobrym wyborem są smartfony ze średniej półki, w przedziale cenowym 1000-2000 złotych. Ich moc powinna wystarczyć na długo, ale szybciej okażą pierwsze oznaki starzenia się, takie jak spowolnienie czy dłuższe włączanie aplikacji. Bez tricków na zwiększenie wydajności telefonu po jakimś czasie się nie obędzie. Jednak dbając o niego od wewnątrz, będziesz mógł cieszyć się sprawnym działaniem przez długi czas.
Zobacz rankingi: