Jak podłączyć dwa monitory do komputera? Poznaj 4 proste kroki

Podłączenie 2 monitorów do komputera jest szczególnie przydatne dla gamerów, grafików, programistów czy osób które pracują z dużą ilością plików. Dzięki temu poprawisz komfort swojej pracy. Jak zatem podłączyć dwa monitory do jednego komputera? Pokazuję to krok po kroku właśnie w tej instrukcji. Napisałem ją dla Ciebie, testując to rozwiązanie na „żywym organizmie”.

Jak podłączyć 2 monitory do komputera? Tl;dr – podepnij je i skonfiguruj

Podłączenie dwóch wyświetlaczy do komputera sprowadza się tak naprawdę do 4 prostych kroków.

  1. Sprawdzenia typów złączy w monitorach i komputerze.
  2. Doboru odpowiednich akcesoriów np. kabli i przejściówek (jeśli to konieczne).
  3. Podpięcia ekranów do komputera.
  4. Konfiguracji i dostosowania wyświetlaczy do Twoich potrzeb.

Tak to wygląda w skrócie. Jeśli natomiast chcesz ze szczegółami dowiedzieć się, w jaki sposób to zrobić, zapraszam do dalszej lektury tekstu.

Jakie złącza są najpopularniejsze w monitorach i komputerach? Sprawdź kompatybilność

Zanim podłączysz dodatkowe ekrany do swojego komputera, sprawdź ich kompatybilność. Na samym początku zobacz, jakie złącza ma komputer, a jakie monitory. Najpopularniejsze typy portów, z jakimi mamy do czynienia to:

 

  • HDMI;
Zlacze HDMI
Źródło: stratos.pl
  • DisplayPort;
Źródło: stratos.pl
  • DVI;
Zlacze DVI
Źródło: taniekomputery.pl
  • VGA (D-Sub).
Żródło: eGniazdka.pl

Warto dodać, że złącza DVI i VGA występują głównie w starszych modelach monitorów.

Kiedy budujesz swoje stanowisko od zera, zadbaj o to, by jego elementy były ze sobą jak najbardziej kompatybilne. Przykładowo, masz komputer z jednym portem HDMI i trzema portami DisplayPort. Kup wtedy monitory ze złączami, które pozwolą Ci podłączyć je nie tylko za pomocą kabla HDMI, ale również za pomocą kabla DisplayPort. 

Jakich akcesoriów użyć do podłączenia 2 monitorów do komputera?

A co jeśli chcesz dodać drugi monitor do istniejącego już stanowiska z jednym ekranem? Kiedy już sprawdzisz kompatybilność sprzętu, może okazać się, że: 

  • Twój komputer nie ma wystarczającej liczby portów do podłączenia dwóch monitorów; 
  • masz do czynienia z innym typem złączy w komputerze a innym w drugim monitorze. 

Czy to oznacza, że go nie podłączysz? Absolutnie nie. Wówczas należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które Ci to umożliwią. Co dokładnie przyda Ci się, aby podłączyć 2 monitory do komputera?  

Kable

Odpowiedni przewód jest podstawą, aby podłączyć monitor. Rodzaj kabla, jakiego będziesz potrzebować, zależy od tego, jaki typ złącza ma Twój wyświetlacz oraz komputer. Najpopularniejsze typy przewodów są dokładnie takie same jak złączy. Kable dzielimy na: 

  • HDMI; 
  • DVI; 
  • VGA; 
  • DisplayPort. 

Kable są zazwyczaj dodawane w zestawie z monitorem. Bywają jednak sytuacje, kiedy trzeba zaopatrzyć się w nie na własną rękę. Mam tutaj na myśli: 

  • przypadek, gdy kupujesz nowy ekran, a producent nie dołączy do niego przewodu (choć zdarza się to stosunkowo rzadko); 
  • brak kabla, gdy kupisz monitor na rynku wtórnym;  
  • chcesz podpiąć 2 wyświetlacze do laptopa, a dysponujesz tylko jednym przewodem. 

Przejściówka – dla jednego typu złączy

Przejściówka przyda Ci się głównie w momencie, gdy masz do czynienia z różnymi typami złączy w komputerze i monitorze, a dysponujesz tylko jednym typem kabla. Przykładowo, pod port HDMI w komputerze masz już podpięty jeden monitor i został Ci wolny port DisplayPort. Drugi monitor, jaki chcesz podpiąć, obsługuje natomiast tylko wejście HDMI. Wówczas należy użyć przejściówki z DisplayPort do HDMI, aby podłączyć wyświetlacz.

Rozdzielnik i stacja dokująca – dla małej liczby portów

Rozdzielnik okaże się strzałem w 10, kiedy Twój komputer ma np. jeden port HDMI i brak innych portów. Wówczas rozdzielnik pozwoli Ci podłączyć bez przeszkód dwa ekrany. 

Stacja dokująca to natomiast akcesorium, które przyda Ci się, kiedy prócz monitorów chcesz podłączyć jeszcze inne urządzenia peryferyjne pokroju myszki, klawiatury czy słuchawek. Stacja dokująca to dobry wybór, kiedy pracujesz na laptopie i chcesz dodać do niego elementy charakterystyczne dla PC.

Podłączamy dwa monitory do komputera. Wykonaj te 4 proste kroki

Sprzęt sprawdzony? Akcesoria pod ręką? Ok, to teraz czas podłączyć monitory do komputera i zwiększyć swój komfort pracy.

Jak to zrobić? Opiszę Ci na przykładzie komputera z jednym portem HDMI i trzema portami DisplayPort oraz monitorów mających złącza HDMI.

Krok 1: Wyłącz komputer

Na samym początku należy zadbać o BHP i wyłączyć komputer, aby uniknąć uszkodzeń sprzętowych.

Krok 2: Podłącz monitory

Wreszcie możesz zająć się ekranami. Na początku podłącz pierwszy monitor. Tutaj sytuacja jest banalna. Do portu HDMI wetknij kabel HDMI i podłącz go do monitora, gdzie znajduje się złącze tego samego typu. Teraz już wiesz, dlaczego na początku pisałem, aby zadbać o jak największą kompatybilność przy kompletowaniu Twojego stanowiska?

Czas na drugi monitor. W tym przypadku użyj przejściówki, ponieważ w komputerze zostały wolne tylko porty DisplayPort, a podłączany przez Ciebie monitor ma złącza HDMI. Aby to zrobić, wykorzystaj kabel DisplayPort-HDMI.

W przypadku, gdy do drugiego monitora producent dodał kabel z kompatybilnymi końcówkami, to przejściówka nie będzie konieczna.

Jeśli masz do czynienia ze złączami DVI lub VGA (czyli tymi sporymi portami z dużą ilością dziurek), działaj analogicznie i w ten sam sposób dobieraj przejściówki (jeśli jest to konieczne). 

Dwa monitory


Krok 3: Sprawdź czy wszystko działa

Monitory podpięte i podłączone do zasilania? Świetnie, teraz możesz włączyć komputer i zobaczyć czy wszystko działa. Jeśli pojawił się na nich obraz, to znak, że wszystko jest w porządku i możesz przejść do następnego kroku. 

Krok 4: Konfiguracja monitorów

Po podłączeniu monitorów należy je jeszcze skonfigurować i dostosować do swoich potrzeb. Jak to zrobisz? Oczywiście bardzo prosto.

Wejdź w ustawienia komputera i kliknij „Wyświetlacz”.

Pojawi się pulpit, gdzie zobaczysz ekrany oznaczone liczbami 1 i 2. Aby przypisać im odpowiednią rolę, kliknij „Rozszerz te ekrany”, gdzie dodatkowo zobaczysz opcje „Powiel te ekrany”, „Pokaż tylko na 1” „Pokaż tylko na 2”. 

Wybierając „Rozszerz te ekrany”, z monitora nr 2 uczynisz przedłużenie monitora nr 1. Będzie on wówczas Twoim dodatkowym ekranem, na który przeciągniesz ikony interesujących Cię aplikacji lub plików i otworzysz kolejne programy, lub strony internetowe. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób pracy na 2 monitorach. 

Wybierając „Powiel te ekrany”, obraz i akcje wykonywane na monitorze nr 1, będą pokazywane również na monitorze nr 2. To może okazać się przydatne w przypadku prezentacji, kiedy do komputera lub laptopa podepniesz projektor, a ty na drugim sprzęcie będziesz przesuwać slajdy.

Opcje „Pokaż tylko na 1” „Pokaż tylko na 2”, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają wyświetlać treści tylko na jednym z ekranów. 

Jak podpiąć dodatkowe wyświetlacze do laptopa?

A co jeśli z korzystasz z laptopa, zamiast z PC? Nic straconego, do komputera mobilnego również podłączysz dodatkowe monitory.

Większość laptopów ma w sobie porty HDMI, toteż jeśli masz monitor z takim samym złączem oraz kabel HDMI w zestawie, to sprawa jest jasna i klarowna. Do portu w laptopie podpinasz kabel, łączysz go z monitorem i gotowe.

Jeśli natomiast do jednego laptopa chcesz podłączyć 2 monitory, wówczas potrzebny Ci będzie rozgałęźnik lub stacja dokująca (np. z 2 portami HDMI czy 2 portami DisplayPort) oraz dwa kompatybilne kable lub przejściówki. 

Konfiguracja monitorów na laptopie wygląda tak samo, jak na PC. 

Dlaczego warto podłączyć 2 monitory do komputera?

Podłączenie dwóch monitorów do komputera zapewnia komfort i lepszą ergonomię pracy. Mając dwa ekrany:

  • zwiększysz płynność wykonywanych zadań;
  • bez przeszkód przełączysz się między poszczególnymi plikami lub aplikacjami, bez konieczności ciągłego minimalizowania i maksymalizowania okien;
  • skupisz się na mulittaskingu np. poprzez uzupełnianie tabelek w Excelu na jednym ekranie i odpisywanie na maile na drugim;
  • będziesz, jeszcze bardziej swobodnie, poruszać  się po Internecie, otwierając strony na obu wyświetlaczach.

Jak widzisz, zalet pracy na 2 monitorach jest bardzo wiele. Kto natomiast najbardziej skorzysta na tym rozwiązaniu?

  • Marketingowcy i pracownicy biurowi – praca w marketingu i w biurze wymaga od Ciebie wykonywania różnorodnych zadań. Na pewno często spotykasz się z sytuacjami, kiedy w jednym czasie masz otwartą przeglądarkę internetową, plik w Excelu, plik w Wordzie i kilkanaście innych aplikacji. Dwa monitory potrafią uporządkować ten chaos.
  • Programiści – będąc programistą, Twoim podstawowym zadaniem jest pisanie kodów. W tym przypadku drugi ekran może okazać się niezastąpiony. Na jednym z monitorów włączysz podgląd kodu, a na drugim inne przydatne programy do pisania.
  • Gamerzy – dwa monitory, świecący się komputer i zawieszone obok futurystycznie wyglądające słuchawki to klasyczny już wygląd stanowiska gamingowego. Będąc graczem, na głównym monitorze odpalisz swój ulubiony tytuł, a na drugim Discord lub inny komunikator, na którym kontaktujesz się z Twoim teamem.
  • Graficy – pracując jako grafik, dwa wyświetlacze posłużą Ci do tego, aby na jednym z nich otworzyć program, w którym robisz projekt, a na drugim stockowe zdjęcia, które zamierasz pobrać (np. Pexels lub Pinterest ku inspiracji).
  • Streamerzy – jeśli jesteś streamerem, pomocniczy monitor z powodzeniem posłuży Ci np. do odpisywania fanom na chacie.


Podłączenie 2 monitorów do komputera – to proste

Podłączenie 2 monitorów do komputera jest bardzo proste i zwiększy Twój komfort pracy lub umili długie godziny rozgrywki.

Umieszczenie nieco wyżej monitorów z szerokimi kątami widzenia pozwoli Ci również skorygować i poprawić Twoją postawę podczas wielogodzinnego siedzenia przy komputerze. 

Decydując się na podłączenie dwóch monitorów, koniecznie sprawdź, jakie porty ma Twój komputer i wyświetlacze, które chcesz podpiąć. Ta wiedza pozwoli Ci ocenić czy potrzebne będą Ci ewentualne akcesoria w postaci dodatkowych kabli, przejściówek lub rozgałęźników. 

Budując swoje stanowisko od zera, pamiętaj, aby dobierać sprzęt tak, aby, w miarę możliwości, miał takie same złącza i działał poprzez podpięcie kabli jednego typu. W skrócie: postaw na kompatybilność.