Dysk Google – co to jest, jak najlepiej z niego korzystać i dlaczego warto go mieć?

Co to jest Dysk Google? To internetowa szuflada na różne mniejsze i większe drobiazgi. Ściślej mówiąc, jest usługą chmurą służącą do przechowywania plików, pracowania na nich i dzielenia się nimi z innymi. Google Drive daje dostęp do naszych plików na każdym urządzeniu bez potrzeby posiadania kopii tych plików zapisanych w pamięci urządzenia.

Czym jest chmura?

Zacznijmy od podstaw.  Dysk Google jest internetową chmurą, czyli wirtualną przestrzenią na różnego rodzaju pliki. Chmura na ogół służy dwóm celom. Po pierwsze jako backup sieciowy, czyli miejsce, w którym zapisuje się kopie zapasowe istotnych danych (by uchronić się przed ich utratą). Ponadto chmura służy jako dodatkowe miejsce na zdjęcia, filmy, muzykę i innego rodzaju pliki. Szczególnie taka dodatkowa przestrzeń przydaje się, kiedy w telefonie czy laptopie kończy nam się miejsce.

Najlepsze rozwiązania od Google


Zalety i wady chmury internetowej (nie tylko Google)

Taka internetowa przestrzeń ma swoje plusy i minusy – jak wszystko. Do plusów zaliczymy:

  • Automatyczna aktualizacja danych – dodając plik do chmury, dostęp do niego pojawi się automatycznie na każdym urządzeniu, które ma połączenie z chmurą;
  • Możliwość pracy w chmurze – nie ma potrzeby posiadania pobranego pliku na żadnym urządzeniu. Edytować, tworzyć i usuwać pliki można bezpośrednio w Internecie;
  • Google Drive jest darmowy, przynajmniej do określonej pojemności. 15 GB darmowego miejsca powinno wystarczyć na podstawowe potrzeby;
  • Dysk Google połączony jest ze wszystkimi innymi aplikacjami od Google’a. Zapisując plik w np. w Prezentacjach Google, automatycznie pojawia się on w chmurze

Natomiast do minusów zaliczyć możemy:

  • Jeżeli posiadamy plik tylko w chmurze Google, to bez dostępu do serwera nie mamy możliwości edycji pliku;
  • W przypadku kradzieży konta tracimy wszystkie dane;
  • Aby rozszerzyć dostępną ilość pamięci, należy wykupić subskrypcję
google chmura

Jak zainstalować Dysk Google?

Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie posiadasz już chmurę od Google’a. Pozostaje tylko z niej zacząć korzystać. A to za sprawą konta Google. Wystarczy zalogować się na swoje konto, lub zarejestrować w przypadku braku jego posiadania, i uruchomić usługę.

Konto Google to nie tylko dostęp do poczty, czy subskrypcji na YouTube. Do usług oferowanych zaliczyć można również właśnie chmurę. Aby korzystać z Google Drive, właściwie nie trzeba nic instalować. Z chmury można korzystać z poziomu przeglądarki, ale istnieje też desktopowa wersja aplikacji. Dotyczy to zarówno PC-ów z Windowsem, jak i Apple Mac.

Natomiast na smartfony z systemem Android aplikacja Google Drive jest już preinstalowana niemal zawsze. Co to znaczy preinstalowana? To znaczy instalowana przez producenta. Aplikacja od razu jest gotowa do użytku – już przy pierwszym uruchomieniu telefonu. Na iPhony również istnieje osobna dedykowana aplikacja. Instalować ją trzeba jednak samodzielnie.

Dlaczego warto korzystać z Dysku Google?

Ponieważ to bardzo przydatny system. Nie musimy za niego płacić, aplikacja jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze; by móc korzystać z chmury wystarczy posiadać konto Google. Drive umożliwia przechowywanie plików, które nie obciążają pamięci naszych urządzeń i daje nam swobodny dostęp do przechowywanych danych. Dlaczego by więc nie korzystać? To idealne miejsce nie tylko na fotki z wakacji, pliki pobrane z Internetu, czy inne dokumenty stworzone dzięki aplikacjom Google. To również doskonałe miejsce współpracy dla firmowego zespołu.

Pliki przechowywane w tym systemie możemy udostępniać innym użytkownikom i wspólnie je edytować. Aplikacja daje nam możliwość podglądu wprowadzonych zmian i ich autorów, historii wersji; możemy edytować pliki w tym samym czasie z naszymi współpracownikami. To bardzo wygodny system ułatwiający pracę. Nie trzeba odsyłać sobie kolejnych wersji plików w nieskończoność. Wystarczy udostępnić wybranym osobom jeden plik i na nim pracować.

co to jest dysk google

Dysk Google to intuicyjne narzędzie, które możemy mieć na każdym urządzeniu. Dodatkowo na wszystkich dostępnych systemach wygląda i działa bardzo podobnie, więc nie trzeba uczyć się jego obsługi na każdym urządzeniu z osobna. Zarządzanie danymi w chmurze jest niezwykle proste, nawet kiedy posiadamy ponad 15 GB treści. Sam Google chwali się sztuczną inteligencją przewidującą, jakie treści są dla użytkownika najistotniejsze i te właśnie pokazuje w pierwszej kolejności. Poza tym istnieje rozbudowany system przeczesywania folderów i plików, więc nietrudno jest znaleźć szukane dane.

Jak najlepiej korzystać z Dysku Google?

Najlepiej to po swojemu 😊. Jednak, żeby precyzyjniej odpowiedzieć na to pytanie, porównajmy jeszcze raz chmurę Google do szuflady z różnymi przedmiotami. Im większy porządek panuje w tej szufladzie, im skrupulatniej posegregowane są schowane tam rzeczy i im lepiej wiemy kto tam zagląda i gdzie chowamy klucz, tym łatwiej jest nam sięgnąć po potrzebną rzecz – bez potrzeby przekopywania się przez sterty w tym momencie niepotrzebnych przedmiotów. W dodatku dokładnie wiemy kto i kiedy naniósł ewentualne zmiany.

Porady i tipy – jak najlepiej korzystać z Dysku Google?

  • Odpowiednio nazywaj pliki. Nazwa Dokument 12 potrafi być myląca;
  • Stwórz odpowiednie foldery. Do każdego folderu zapisuj pasujący plik. W taki sposób plik nie zginie, nawet jeżeli po nim powstanie kilkanaście kolejnych;
  • Pliki udostępniaj tylko wybranym osobom. Funkcja „udostępnij każdemu, kto posiada link” jest wygodna, ale nie pozwala na pełną kontrolę nad danymi;
  • Jeżeli jakiś plik jest szczególnie ważny, nadaj mu priorytet. Dzięki temu nigdzie daleko nie ucieknie (nie zostanie przykryty powstałymi po nim)
co to jest Google Cloud

Jakie są zagrożenia związane z używaniem Dysku Google?

Pomimo wszelkich starań dokładanych przez Google do tego, by dane użytkowników nie dostały się w niepowołane ręce – istnieje taka możliwość. Informacje umieszczane na serwerach chmury są w specjalny sposób szyfrowane. Niestety co pewien czas dochodzi problemów z bezpieczeństwem, co skutkuje wyciekami danych.

Problemy zdarzają się nie tylko po stronie dostawcy oprogramowania. Co ciekawe, za większością przypadków problemów w bezpieczeństwie i wycieku danych, stoi nieroztropny użytkownik. Wyłudzenia hasła, phishing, ataki hackerskie i wirusy to najczęstsze pułapki, na jakie możemy się natknąć. Pamiętajmy, że hasło do konta Google, to również hasło do naszych danych w chmurze.

Kolejnym zagrożeniem jest tymczasowy brak dostępu do serwerów. Zdarza się to stosunkowo rzadko, a edytowanie offline jest możliwe. Dlaczego więc jest to realne zagrożenie? Ponieważ brak dostępu do serwera, oznacza brak dostępu do aktualnych danych, które pilnie są nam potrzebne. A niestety właśnie tak to najczęściej bywa, że jeżeli ma nas spotkać brak dostępu do serwera, to właśnie wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebujemy.

co to jest google drive

Alternatywy dla Google Drive

Chmura od Google to niejedyny dostępny dysk sieciowy. Do najczęściej wybieranych należą również:

  • Dropbox
  • OneDrive
  • iCloud

Jaką chmurę najlepiej wybrać?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych preferencji i wygody. Użytkownicy Apple z pewnością docenią iCloud, a osoby nie chcące wybierać między największymi korporacjami docenią niezależny Dropbox. Wszystkie chmury działają na dosyć podobnej zasadzie. Warto rozważyć i wypróbować więcej niż jedną opcję, by przekonać się, która najbardziej nam odpowiada.

Czy warto wybrać Dysk Google?

Tak, warto wybrać chmurę Google. Jest intuicyjna i wygodna. Dostępna na każdym urządzeniu, do tego aż 15 GB jest darmowe. Aplikacja łączy się z innymi usługami oferowanymi przez Google, dzięki czemu wszystko mamy w jednym miejscu. Ponadto z łatwością możemy udostępnić pliki innym użytkownikom i wspólnie nad nimi pracować.

Dysk Google to internetowa przestrzeń do naszej dyspozycji. Jest to dysk sieciowy, na którym możemy zamieszczać swoje prywatne pliki i udostępniać je innym. Dysk Google połączony jest z innymi narzędziami Google, więc ich aktualizacja odbywa się automatycznie.

Pierwsze 15 GB miejsca jest darmowe. Po wykorzystaniu tej przestrzeni, aby poszerzyć dostępne miejsce, należy opłacić abonament. 

Drive to intuicyjne narzędzie. Można działać z poziomu przeglądarki, a do jego działania nie potrzeba aplikacji - ale możliwe jest jej pobranie. Aplikacja Google Drive działa na wszystkich dostępnych urządzeniach, w tym na Apple.