Co to jest iCloud? Kompendium wiedzy o chmurze od Apple

Apple słynie ze znakomitej integracji swoich urządzeń oraz oferowanych usług. W portfolio giganta z Cupertino nie mogło więc zabraknąć usługi przechowywania danych w chmurze. Apple iCloud to jednak dużo więcej, niż tylko wirtualny dysk. Sprawdź, co warto wiedzieć o chmurze od Apple.

Apple iCloud – co to?

iCloud to usługa od Apple, która umożliwia przede wszystkim przechowywanie danych w chmurze. Dzięki niej nie tylko zabezpieczysz pliki zapisane na dysku urządzenia, ale otrzymasz do nich dostęp z dowolnego innego sprzętu połączonego z internetem. Ponadto zgromadzone w iCloud pliki możesz udostępniać innym osobom poprzez wygenerowanie dla nich specjalnego linku.

iCloud umożliwia także przechowywanie takich rzeczy, jak kontakty, kalendarze, wiadomości oraz dane do logowania. Na dysku zapisywane mogą być również backupy, czyli kopie zapasowe iPhone’ów, iPadów oraz iPodów Touch. Dzięki nim odtworzysz urządzenie w razie awarii lub wymiany na nowe.

iCloud razem z kontem Apple ID jest podstawą funkcjonowania całego ekosystemu Apple. Urządzenia zalogowane do jednego konta komunikują się ze sobą, oferując wiele funkcji niedostępnych w sprzęcie konkurencji, takich jak np. Handoff (kontynuacja pracy na innym urządzeniu Apple), Uniwersalny schowek (kopiowanie treści między urządzeniami) czy odbieranie połączeń z iPhone’a na innych urządzeniach z nadgryzionym jabłuszkiem. iCloud stanowi także serce aplikacji Dom, czyli zarządzania akcesoriami smart home wspierającymi system HomeKit.

iCloud to z jednej strony dysk w chmurze, z drugiej zaś centrum dowodzenia zespołem usług odpowiadających za synchronizację danych między aplikacjami oraz urządzeniami Apple.  Ale czy z tej usługi skorzystasz tylko na sprzęcie z nadgryzionym jabłuszkiem?

Na jakich urządzeniach działa iCloud?

Urządzenia Apple

Usługa iCloud jest wbudowana w prawie każde urządzenie Apple. Aby ją skonfigurować, wystarczy zalogować się do urządzenia za pomocą Apple ID, a następnie wybrać aplikacje, które mają z współpracować z chmurą. Większość fabrycznych aplikacji od Apple ma domyślnie włączoną synchronizację z iCloud. Ustawienia te można dostosować wedle uznania na poszczególnych urządzeniach.

Podstawowe funkcjonalności iCloud, takie jak tworzenie i odtwarzanie backupu czy synchronizacja kontaktów, zadziałają nawet na iPhonie 3GS z iOS 5 czy kilkunastoletnim MacBooku pracującym na Mac OS X Lion. Powinieneś jednak korzystać z nowszych wersji oprogramowania – większość funkcji dostępna jest na iOS 13 i macOS Catalina, ale pełnię możliwości otwiera dopiero iOS 15/iPadOS 15 oraz macOS Monterey.

iCloud na innych systemach

Dostęp do informacji przechowywanych w iCloud można także uzyskać za pomocą aplikacji iCloud dla Windows oraz na dowolnym systemie operacyjnym w przeglądarce internetowej poprzez stronę iCloud.com. Aplikacja wymaga przynajmniej systemu Windows 10 z aktualizacjami z 2019 roku, a ze względów bezpieczeństwa witryna zadziała na przeglądarce nie starszej niż z 2016 roku. Witryna iCloud działa na przeglądarkach Safari, Firefox, Chrome, Edge i Opera i umożliwia korzystanie z usługi iCloud Drive (dysk w chmurze), aplikacji Zdjęcia, Pages, Numbers, Keynote, Kontaktów i Notatek.

Ekran główny iCloud
Ekran główny witryny iCloud.com

Bądź zawsze na bieżąco. Synchronizacja danych iCloud

iCloud powiązany jest ze wszystkimi innymi aplikacjami od Apple oraz tymi, które otrzymały uprawnienia do korzystania z chmury. Dzięki temu zdjęcia, pliki, hasła i inne dane będą na bieżąco aktualizowane na dowolnym urządzeniu zalogowanym do usługi iCloud poprzez to samo Apple ID. Oczywiście aby synchronizacja miała miejsce, urządzenia muszą być połączone z internetem.

Przykładowo, jeśli usuniesz jakieś zdjęcie na iPhonie w aplikacji „Zdjęcia”, automatycznie zniknie ono z Maka. Podobnie jeżeli zalogujesz się do jakiegoś konta i wyrazisz zgodę na zapisanie danych do logowania w Pęku Kluczy, będziesz mógł teraz automatycznie logować się na każdym urządzeniu Apple przy użyciu zapisanego loginu i hasła. Przykłady można mnożyć.

Synchronizacja danych na iPhonie oraz iPadzie

Wejdź w ustawienia i kliknij swoje imię i nazwisko na górze ekranu. Następnie wybierz pozycję „iCloud”. Pojawi się długa lista usług i aplikacji, które mogą korzystać z iCloud. Dostęp do chmury włączysz lub wyłączysz suwakiem po prawej, natomiast bardziej rozbudowane funkcje, takie jak Zdjęcia lub Pęk kluczy, po kliknięciu zaoferują Ci dodatkowe opcje.

Na komputerze Mac

Ustawienia iCloud na komputerach Mac wyglądają bardzo podobnie do wersji mobilnej. Wejdź w Preferencje systemowe i kliknij opcję Apple ID u góry okna. Również zobaczysz listę usług i aplikacji korzystających z iCloud.

Na Apple Watch

Inteligentny zegarek od Apple jest ściśle powiązany z iPhone’em. Gdy wylogujesz się z iClouda na smartfonie sparowanym z zegarkiem, spowoduje to automatyczne wylogowanie z usługi na Apple Watchu.

Na komputerze z systemem Windows

Po zainstalowaniu i zalogowaniu się w aplikacji iCloud dla Windows masz dostęp do ustawień podobnych do tych z Maca, aczkolwiek liczba dostępnych funkcji jest zdecydowanie mniejsza. Możesz synchronizować pliki na dysku iCloud, zdjęcia, pocztę, kontakty, kalendarze, zakładki stron internetowych, a także hasła. Możesz również zarządzać pamięcią i swoim kontem. Zdjęcia iCloud oraz iCloud Drive wyświetlają się w eksploratorze plików systemu Windows tak samo, jak inne foldery, np. dysk OneDrive.

Bez połączenia z internetem

A co, jeżeli nie masz chwilowo dostępu do sieci? Nic straconego. Możesz nadal korzystać z aplikacji offline, robić zdjęcia i tworzyć dokumenty. Kiedy ponownie połączysz się z internetem, wszystkie dane natychmiast zaktualizują się na pozostałych Twoich urządzeniach.

Jak założyć iCloud?

Jeżeli zakupisz urządzenie od Apple, wymagane jest założenie Apple ID lub zalogowanie się przy jego użyciu. Zakładając konto Apple od razu otrzymujesz dostęp do iCloud. Apple ID służy ponadto do logowania się do wszystkich usług oferowanych przez Apple, m.in. Apple TV+, Apple Music czy AppStore.

iCloud+ – pakiety, cena

Każde konto Apple dostaje na start darmowe 5 GB przestrzeni na dane w chmurze iCloud. Nie ukrywajmy – to bardzo niewielka ilość. Możesz jednak ją zwiększyć, wybierając jeden z pakietów iCloud+. W ramach pakietów dostępna jest nie tylko większa pojemność, ale także dodatkowe funkcje, niedostępne w darmowej wersji. Są to:

  • Przekazywanie prywatne iCloud – usługa internetowa, która ukrywa adres IP podczas korzystania z przeglądarki Safari i chroni niezaszyfrowany ruch w sieci. Dzięki temu przeglądanie internetu jest nie tylko bezpieczniejsze, ale tez dużo bardziej prywatne.
  • Ukryj mój adres email – ta funkcja umożliwia tworzenie losowych adresów e-mail, które przekazują wiadomości bezpośrednio do Twojej domyślnej skrzynki odbiorczej. Dzięki temu możesz zakładać konta bez podawania prawdziwego adresu e-mail, co pozwoli ochronić Twoje dane np. podczas wycieku danych lub ataku hakerskiego.
  • Prywatny monitoring w HomeKit – jeżeli posiadasz kamery montoringu zgodne z systemem HomeKit, możesz oglądać obraz z nich na dowolnym urządzeniu Apple w bezpieczny sposób, gdyż transmisja zostanie zaszyfrowana.
  • Niestandardowa domena email – możesz spersonalizować swój adres email przy użyciu niestandardowej nazwy domeny, a także zaprosić członków rodziny do używania tej samej domeny dla ich kont w aplikacji Mail.

Miesięczny koszt oraz pojemność pakietów iCloud+ prezentują się następująco:

  • 50 GB: 3,99 zł
  • 200 GB: 11,99 zł
  • 2 TB: 39,99 zł

Ponadto iCloud+ dostępne jest w ramach subskrypcji Apple One. To rozwiązanie dla osób, które chcą skorzystać także z innych usług od firmy z Cupertino w ramach jednego abonamentu. Ceny pakietów Apple One są zaskakująco dobrze dostosowane do polskiego rynku i zaczynają się od 24,99 zł miesięcznie.

urządzenia w Apple One
Źródło: Apple

Jak wyłączyć iCloud?

Jeżeli nie chcesz korzystać już z iCloud albo sprzedajesz urządzenie, możesz w prosty sposób wylogować się z usługi. Pamiętaj jednak, że stracisz wtedy dostęp do większości usług powiązanych z iCloud. Ponadto z pamięci urządzenia usunięte zostaną wszystkie pliki zapisywane w iCloud, chyba że wyrazisz zgodę na zachowanie ich kopii. Jak wylogować się z iCloud?

  • Na iPhonie/iPadzie/iPodzie: wejdź w ustawienia i kliknij na Twoje imię i nazwisko. Następnie zjedź na dół i kliknij „Wyloguj się”.
  • Na komputerze Mac: otwórz Preferencje systemowe i kliknij opcję Apple ID. Następnie wybierz opcję Przegląd i kliknij „Wyloguj się”.
  • Na komputerach z systemem Windows: otwórz aplikację iCloud dla Windows i kliknij opcję „Wyloguj się”.

Jak usunąć iCloud?

A co, jeżeli chcesz trwale usunąć iCloud? Apple daje taką możliwość, na dodatek cały proces jest bardzo prosty. Aby to zrobić, musisz usunąć swoje konto Apple ID. Stracisz więc absolutnie wszystkie dane z nim powiązane i nie będziesz mógł go odzyskać. Jak usunąć Apple ID?

  • Wejdź na stronę privacy.apple.com i zaloguj się za pomocą swojego Apple ID.
  • Wybierz opcję „Usuń konto”.
  • Wskaż przyczynę usunięcia konta.

Przed usunięciem iCloud dobrze jest wylogować się ze wszystkich swoich urządzeń Apple. I to wszystko! Możesz teraz założyć nowe konto Apple ID.

iCloud – dla kogo jabłkowa chmura?

iCloud to naturalny wybór przede wszystkim dla użytkowników sprzętu Apple, a zwłaszcza tych, który posiadają lub chcą zbudować ekosystem urządzeń od giganta z Cupertino. W pełni wykorzystają oni potencjał tkwiący w usłudze, zwłaszcza ekskluzywne dla sprzętu z nadgryzionym jabłuszkiem funkcje. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy – nie ma nad czym się zastanawiać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z rozwiązań konkurencji, ale zyskasz najwięcej, kiedy wszystko zostanie w rodzinie.

Dowiedz się więcej o urządzeniach Apple:

Poznaj także inne chmury: