Co to jest OneDrive? Wszystko, co musisz wiedzieć o chmurze Microsoftu

Microsoft OneDrive to jedna z najpopularniejszych na świecie chmur, czyli internetowych narzędzi do przechowywania danych. Zamiast pendrive’a, płyty albo dyskietki (ktoś jeszcze je pamięta?), wystarczy połączenie z Internetem. Dlaczego OneDrive jest tak chętnie wybierany i do czego w ogóle jest potrzebny? Jak z niego skorzystać i ile to kosztuje? Przygotowaliśmy wszystkie niezbędne informacje!

Microsoft OneDrive – co to?

Dzięki OneDrive przede wszystkim zabezpieczysz swoje pliki na wypadek awarii lub utraty urządzenia. Będą one wciąż dostępne z dowolnego innego urządzenia połączonego z Internetem – oczywiście pamiętaj o bezpieczeństwie i unikaj korzystania z niesprawdzonych Hot Spotów albo podejrzanych urządzeń. Ponadto chmura OneDrive to świetny sposób wymiany plików, ponieważ dane możesz udostępniać innym osobom poprzez wygenerowanie dla nich specjalnego linku.

Ale chmura służy nie tylko do robienia kopii zapasowej. OneDrive to wszechstronne narzędzie pracy wspomagające produktywność. Jest platformą do dynamicznej wymiany, edycji i magazynowania plików. Sprawdzi się w domu, szkole i firmie, zwłaszcza w czasach pandemii i pracy zdalnej. Nie trzeba bez końca wymieniać maili, ani tym bardziej biegać z pendrive’ami. Dostęp do plików jest wygodny, prosty i niemal natychmiastowy. Jeżeli korzystasz z pakietu Microsoft Office, możliwości chmury wykorzystasz najpełniej.

Magazyn danych na najcenniejsze pliki

Chociaż wszystkie dane w chmurze OneDrive są odpowiednio zabezpieczone przed atakami hakerskimi, szczególnie ważne pliki możesz chronić jeszcze dokładniej. Służy temu „Magazyn osobisty”. Ten folder jest dodatkowo szyfrowany, a ponadto wymaga każdorazowego odblokowania na przykład kodem PIN. Warto umieścić w nim szczególnie cenne dane.

Na jakich platformach działa OneDrive?

Aby korzystać z OneDrive potrzebny jest smartfon, tablet lub, rzecz jasna, komputer połączony z internetem. Ponieważ jest to usługa od Microsoftu, musisz najpierw założyć konto Microsoft, co zajmie tylko kilka minut. Jeżeli zakupisz OneDrive bezpośrednio u producenta, licencja przypisze się automatycznie. W przypadku zakupu u innych sprzedawców, będziesz musiał wprowadzić kod aktywacyjny.

Podstawowym sposobem korzystania z chmury jest witryna internetowa, która umożliwia wrzucanie, pobieranie i edycję danych. Strona OneDrive dostępna jest na każdym współczesnym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką internetową. Jednak usługa pokazuje „pazur”, kiedy zainstalowana zostanie aplikacja OneDrive.

Aby korzystać z aplikacji OneDrive, potrzebny jest:

 • Komputer z Windowsem 10 lub 11. OneDrive jest wbudowany w system i nie musisz go dodatkowo instalować.
 • Komputer z MacOS 10.14 Mojave lub nowszym. Wymagana jest instalacja aplikacji OneDrive z AppStore lub strony internetowej Microsoftu.
 • Smartfon/tablet z Androidem 6 lub nowszym bądź iOS 13 lub nowszym. Konieczne jest pobranie OneDrive ze sklepu z aplikacjami.

Co ważne, możesz korzystać z OneDrive na kilku urządzeniach.

OneDrive – synchronizacja danych. Jeden dysk, by wszystkimi rządzić

Synchronizacja danych na komputerze

Synchronizacja danych OneDrive dostępna jest wyłącznie na komputerach osobistych. Wybierasz wszystkie albo konkretne foldery lub pliki, które zapisują się jednocześnie i na dysku Twojego urządzenia, i w chmurze. Z perspektywy użytkownika OneDrive zachowuje się jak normalny dysk, tyle że wszystkie dane są na bieżąco zapisywane w sieci, bez konieczności ręcznego przenoszenia ich między chmurą a fizycznym dyskiem komputera.

Głęboka integracja OneDrive z systemem operacyjnym komputera to także funkcja „Pliki na żądanie”. Dzięki niej zaoszczędzisz sporo miejsca – wybrane pliki wyświetlają się na Twoim komputerze, ale zostają pobrane dopiero wtedy, kiedy postanowisz je otworzyć. Warto skorzystać z tej funkcji, jeżeli z którychś plików korzystasz sporadycznie, albo kończy się miejsce na dysku Twojego komputera.

Na urządzeniach mobilnych

Chociaż posiadacze smartfonów i tabletów nie mogą synchronizować danych w takim stopniu jak na komputerach, aplikacja OneDrive pozwala na automatyczne tworzenie kopii zapasowej zdjęć i filmów. To ogromny atut – w razie uszkodzenia lub zgubienia telefonu, nie utracisz swoich cennych pamiątek. A jeżeli już spotka Cię nieszczęście, sprawdź jak odzyskać dane z uszkodzonego telefonu.

Bez połączenia z Internetem

Ale czy Internet jest zawsze potrzebny? Nie! Synchronizowaną zawartość dysku OneDrive możesz modyfikować także bez połączenia z Internetem – wtedy zmiany wprowadzone zostaną tylko na urządzeniu, z którego aktualnie korzystasz. Po nawiązaniu połączenia z siecią OneDrive natychmiast uwzględni wszelkie zmiany w chmurze.

OneDrive na innych systemach

Starsze systemy Windows

OneDrive na Windows 7, Windows 8 oraz 8.1 niedługo straci wsparcie – aktualizacje przestaną pojawiać się od 1 stycznia 2022, a 1 marca 2022 wyłączona zostanie synchronizacja danych. Wsparcie dla firm w przypadku Windowsa 7 oraz 8.1 przedłużono do 10 stycznia 2023. Jeżeli korzystasz z któregokolwiek z tych systemów, poważnie rozważ aktualizację do Windowsa 10 lub 11.

Sprawdź, czy Twój komputer spełnia wymagania Windowsa 11

Systemy Linux

OneDrive na systemie Linux wymaga alternatywnych rozwiązań. Jak to bywa w przypadku systemów z wesołym pingwinkiem, społeczność użytkowników przygotowała nieoficjalne programy takie jak OneDrive-D oraz GoodSync for Linux. Ich instalacja i konfiguracja wymaga jednak intensywnego korzystania z wiersza poleceń, dlatego bez doświadczenia lepiej się do tego nie zabierać.

Wersja przeglądarkowa 

Jeżeli Twoje urządzenie nie spełnia wymogów aplikacji OneDrive, albo po prostu nie chcesz jej instalować, nic straconego. Nadal możesz korzystać z wersji przeglądarkowej OneDrive. Pamiętaj jednak o aktualizowaniu systemu oraz przeglądarki do najnowszych wersji, aby otrzymać bieżące poprawki bezpieczeństwa. Microsoft dba o zabezpieczenia OneDrive – bezpieczeństwo Twojego urządzenia zależy już tylko od Ciebie.

Konsola Xbox

Nie jest dostępna oficjalna aplikacja umożliwiająca korzystanie z OneDrive na konsolach Xbox One oraz Xbox Series X/S. Chmura Microsoftu może być jednak przez konsolę wykorzystywana – jeżeli do Twojego konta Microsoft przypisany jest dysk OneDrive, zrobione przez Ciebie zrzuty ekranu i klipy z gier zapiszą się właśnie na wirtualnym dysku.

Microsoft OneDrive – cena

Oferta dla użytkowników domowych

Microsoft oferuje poniższe pakiety przestrzeni dyskowej:

 • 5 GB – za darmo. Taką pojemność dysku OneDrive łatwo wyczerpać, zwłaszcza jeżeli chcesz magazynować tam liczne zdjęcia albo filmy.
 • 100 GB – za 7,99 zł miesięcznie.

OneDrive najczęściej trafia do użytkowników w pakiecie Microsoft 365, czyli razem z aplikacjami biurowymi Microsoft Office. Oferta dla użytkowników domowych prezentuje się następująco:

 • Microsoft 365 Personal (dla jednej osoby) – 1 TB w cenie 299 zł za rok lub 29,99 zł miesięcznie.
 • Microsoft 365 Family (dla max. 6 użytkowników) – 6TB w cenie 429 zł za rok lub 42,99 zł miesięcznie.

Oferta dla firm

Poniżej podane są opłaty miesięczne za jednego użytkownika:

 • OneDrive dla Firm (plan 1) – 1 TB w cenie 4,20 EUR.
 • OneDrive dla Firm (plan 2) – 25 TB w cenie 8,40 EUR.
 • Microsoft 365 Business Basic (zobowiązanie miesięczne) – 1 TB za 5,10 EUR.
 • Microsoft 365 Business Basic (zobowiązanie roczne) – 1 TB za 4,20 EUR.
 • Microsoft 365 Business Standard (zobowiązanie miesięczne) – 1 TB za 12,60 EUR.
 • Microsoft 365 Business Standard (zobowiązanie roczne) – 1TB za 10.50 EUR.

Sprawdź ofertę pakietów biurowych Microsoft

Jak wyłączyć OneDrive?

Jeżeli korzystasz z Windowsa 10 lub 11, nie możesz odinstalować OneDrive – program jest wbudowany w system. W przypadku urządzeń z systemem: MacOS, iOS lub Android, odinstalujesz OneDrive z jak każdą inną aplikację. Ponadto zawsze możesz czasowo wstrzymać synchronizację, albo zupełnie wylogować się z usługi OneDrive.

Wstrzymanie synchronizacji OneDrive

Windows

 • Kliknij ikonę chmury na pasku zadań.
 • Kliknij „Wstrzymaj synchronizację” i wybierz czas wstrzymania.

MacOS

 • Kliknij ikonę chmury na pasku menu.
 • Wybierz „Wstrzymaj synchronizację” i wybierz czas wstrzymania.

Rozłączanie usługi OneDrive

Windows

 • Kliknij ikonę chmury na pasku zadań.
 • Wybierz „Pomoc & ustawienia”.
 • Wybierz kartę „Konto”.
 • Kliknij „Odłącz ten komputer PC”, a następnie pozycję „Odłącz konto”.

MacOS

 • Kliknij ikonę chmury na pasku menu.
 • Wybierz „Pomoc & ustawienia”.
 • Wybierz kartę „Konto”.
 • Kliknij „Odłącz ten komputer PC”, a następnie pozycję „Odłącz konto”.

Urządzenia mobilne

 • Wybierz pozycję „Ja” w lewym górnym rogu.
 • Wybierz „Ustawienia”, a następnie konto, które chcesz wylogować.
 • Kliknij „Wyloguj”.

OneDrive – dla kogo jego własna chmura?

Chmura OneDrive to wygodne i bezpieczne miejsce na Twoje dane, a ich synchronizacja pomiędzy urządzeniami a chmurą ułatwia pracę. Jeżeli korzystasz na co dzień z pakietu Microsoft Office, OneDrive będzie jego naturalnym rozwinięciem. Usługę ponadto można zakupić w formie abonamentowej – środki są automatycznie pobierane z karty, tak jak w przypadku chociażby Netfliksa. Zakup licencji na rok z góry jest jednak najbardziej opłacalny.

Poznaj także inne chmury: