Windows 11 Home ułatwia pracę nauczycielom. Jakie funkcje systemu warto wykorzystać?

Windows 11 Home to nie tylko, jak sugeruje nazwa, system do użytku domowego. Bardzo dobrze sprawdzi się również w pracy, a jedną z grup zawodowych, które potrzebują odpowiedniego oprogramowania są nauczyciele. I to właśnie z Windowsem 11 Home ich praca może stać się łatwiejsza.

Windows 11 Home – przyjazny system dla nauczycieli (i nie tylko)

Nie ma co ukrywać, że zmiany w świecie edukacji są dynamiczne. Dlatego nauczyciele potrzebują narzędzi, dzięki którym wygodniej sprostają wymaganiom, jakie na nich czekają. Po pierwsze, pomogą w tym laptopy, które da się kupić z bonem dla nauczycieli. Po drugie, oprogramowanie zainstalowane na tych laptopach. A mowa tu konkretnie o systemie Windows 11 Home. W jaki sposób może przydać się podczas nauczania?

Najnowszy system Microsoftu powstał z myślą o efektywności pracy i dlatego oferuje zaawansowane opcje wielozadaniowe. Praca z wieloma aplikacjami i dokumentami jednocześnie jest wygodna, bo łatwo jest utrzymać porządek na ekranie komputera. Przykładowo może w tym pomóc intuicyjne dzielenie ekranu, by otworzyć kilka okienek jednocześnie. A różne sytuacje mogą do tego zmusić – sprawdzanie obecności uczniów oraz kontakt z nimi i materiały dydaktyczne pod ręką podczas lekcji online.

Windows 11 Home integruje sztuczną inteligencję ze swoimi narzędziami, by usprawnić proces wyszukiwania i organizacji informacji. Przykładem jest tu wyszukiwanie głosowe, inteligentne sugestie czy automatyczne klasyfikowanie dokumentów. A to znacznie może ułatwić przygotowanie lekcji i wyszukiwanie ciekawych materiałów na nie.

nauczyciel piszący na laptopie

Dużym ułatwieniem, które oferuje jedenastka jest możliwość łatwego połączenia komputera lub laptopa ze smartfonem. Aplikacja Łącze z telefonem umożliwia odbieranie powiadomień, wysyłanie wiadomości czy prowadzenie rozmów bezpośrednio z poziomu komputera. Bardzo łatwo jest też przesyłać pliki pomiędzy smartfonem a laptopem, bo wystarczy przeciągnąć dany plik z jednego urządzenia na drugie.

Wszystkie te rozwiązania opierają się na platformie Intel Evo, co w połączeniu z Windowsem 11 Home jest dużym wsparciem dla nauczycieli. Urządzenia z certyfikatem Intela oferują nie tylko wysoką wydajność i długi czas pracy baterii na jednym ładowaniu, ale również takie funkcje jak natychmiastowe wybudzanie czy szybkie ładowanie.

Trzeba też podkreślić możliwość zrobienia kopii zapasowej systemu Windows 11 Home. Sam proces jest łatwy, przejrzyście opisany i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Zaś Ty zadbasz o bezpieczeństwo swoich plików oraz ustawień i w razie problemów ze sprzętem, przywrócisz wszystko do stanu z dnia utworzenia kopii.

Microsoft 365 – wszystkie niezbędne narzędzia pod ręką

Zintegrowaną częścią systemu Windows 11 Home jest pakiet biurowy Microsoft 365. To zbiór niezwykle przydatnych narzędzi, które ułatwią Ci codzienną pracę. A mowa tutaj o takich aplikacjach, jak:

  • Word – najbardziej popularny edytor tekstu, który ma ogrom funkcji przydatnych podczas pisania,
  • Outlook – narzędzie do obsługi poczty elektronicznej oraz kalendarz w jednym,
  • OneNote – ułatwi Ci robienie i porządkowanie notatek,
  • OneDrive – dysk w chmurze, a dzięki temu wszystkie dokumenty i pliki są bezpieczne; masz do nich dostęp z dowolnego urządzenia,
  • PowerPoint – do tworzenia prezentacji,
  • Excel – ułatwia skomplikowane obliczenia i porządkowanie danych.

Nie ma co ukrywać, że Microsoft 365 to prawdziwy niezbędnik dla nauczycieli. A szczególnie tych, którzy w swojej pracy stawiają już na cyfrowe rozwiązania. Z usługi bezpłatnie da się korzystać z poziomu przeglądarki internetowej. By móc pracować z aplikacjami instalowanymi na komputerze, konieczna jest aktywna subskrypcja. Usługę Microsoft 365 szerzej opisaliśmy w tekstach:

Laptop i Windows 11 Home, czyli rozrywkowe połączenie

Laptop z Windowsem 11 Home nie musi służyć tylko i wyłącznie do pracy oraz wykonywania obowiązków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sprzęt kupiony w ramach bonu dla nauczyciela stał się również centrum rozrywkowym w wolnym czasie. Na to, jak szerokie będzie rozrywkowe zastosowanie laptopa, wpływać będzie jego specyfikacja.

Smukłe, lekkie i z reguły tańsze laptopy wyposażone są w energooszczędny procesor i zintegrowaną kartę graficzną. Świetnie sprawdzą się do oglądania filmów czy seriali albo nawet grania w mniej wymagające tytuły. Wiele z tego typu urządzeń kupisz za równowartość bonu.

Możesz też postawić na laptopa z mocniejszym procesorem i dedykowaną kartą graficzną. I chociaż jest to sprzęt skierowany głównie w stronę graczy czy twórców (np. montażystów), to… nauczyciel też człowiek i w wolnym czasie może pograć.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Microsoft.