Młodzi gniewni
Jeden z tytułów, który jest oczywistym wyborem. Pomysł na fabułę Młodych gniwnych nie jest niczym, czego nie można by się było spodziewać. Nauczycielka, po rezygnacji z pracy w marynarce wojennej, dostaje pracę w jednej ze szkól w Los Angeles. Kradzieże, narkotyki, zabójstwa to codzienność dla tamtejszych dzieciaków. Niekonwencjonalne metody wprowadzane przez nową nauczycielkę sprawiają, że początkowo oporna młodzież zaczyna jej się słuchać. Czy finalnie odniesie ona edukacyjny sukces? Od razu wiemy, że tak
Co jednak sprawia, że „Młodzi gniewni” są klasyka kina lat 90.? Wydaje mi się, że sukces tego tytułu polega na zgrabnym wciągnięciu widza w fabułę poprzez pokazanie ludzkich emocji bohaterów. Wprawdzie zakończenie filmu jest zbyt przewidywalne, a sam film pełen schematów, ale cała akcja prowadząca do finału wciąga na tyle, że widz wiernie kibicuje głównej bohaterce, mimo że wie, jak skończy się ta opowieść.
Poza tym film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, opisanych przez LouAnne Johnsonn, czyli nauczycielkę, którą w filmie gra Michelle Pfeiffer. Historie oparte na faktach często przyjmowane są przez wielu widzów lepiej niż fikcja filmowa. Film zdobył duży rozgłos także dzięki ścieżce dźwiękowej skomponowanej przez Coolio.