Mapy Google – jak uniknąć płatnych dróg?

Podczas dłuższej podróży samochodem z pewnością spotkałeś się z tym, że nawigacja Mapy Google domyślnie pokazała Ci wskazówki dojazdu płatnymi drogami. Mimo zaoszczędzonych kilku minut drogi musiałeś zapłacić jeszcze więcej, niż przewidziałeś na podróż. Co, jeśli możesz ominąć autostradę i zaoszczędzić trochę pieniędzy? Oto poradnik, jak wyłączyć płatne drogi w Mapach Google i nigdy więcej nie otrzymywać ich sugestii.

Jakie są zalety Map Google?

Mapy Google to aplikacja, która niejednokrotnie pomogła milionom ludzi na świecie. Dzięki niej możesz wizualizować ulice w trzech wymiarach, sprawdzać swoje aktualne położenie, a nawet natężenie ruchu w celu ominięcia korków. Jakie są zatem największe zalety Map Google?

google maps

Mapy niestandardowe

Korzystając z Map Google, możesz utworzyć niestandardową mapę dla dowolnej lokalizacji, dodając do niej oznaczenia miejsc, linie i kształty, a następnie zapisać ją na swoim koncie Google. Zapisaną mapę możesz w każdej chwili załadować, wydrukować w celach informacyjnych i udostępnić link do niej innym. Dzięki temu witryna Google Maps jest przydatnym narzędziem do planowania wakacji lub wizyty w nowym mieście.

Użyj wskazówek podczas podróży

Wprowadź co najmniej dwie różne lokalizacje w witrynie Mapy Google, aby uzyskać wskazówki dojazdu samochodem, pieszo i rowerem dla najbardziej praktycznych tras. W zależności od lokalizacji, która Cię interesuje, mogą być również dostępne wskazówki dojazdu transportem publicznym. Jeśli istnieje kilka możliwych tras, zobaczysz podsumowanie każdej z nich z przybliżonym oszacowaniem czasu, jaki zajęłaby każda trasa.

apliakcja offline na smartfonach do jazdy autem

Wybieraj spośród różnych widoków map

Witryna Google Maps oferuje kilka widoków map, między którymi można się przełączać w zależności od potrzeb. Oprócz przełączania się z normalnej mapy na zdjęcia satelitarne możesz nałożyć na normalną mapę informacje o terenie. Możesz również użyć funkcji Street View, aby uzyskać panoramiczny widok budynków i obszarów otaczających daną ulicę, które zostały zebrane na podstawie zdjęć zrobionych na poziomie ulicy przez specjalnie wyposażone samochody.

Poznaj dodatkowe informacje na drodze

W zależności od lokalizacji, która Cię interesuje, Mapy Google mogą dostarczyć dodatkowych informacji, które mogą okazać się przydatne. Są to między innymi:

  • aktualne natężenie ruchu,
  • roboty drogowe i zamknięte drogi,
  • zdjęcia obszarów i punktów orientacyjnych.

Jeśli szukasz lokalizacji firmy, Mapy Google pokażą Ci jej ogólną ocenę i link do witryny firmy, jeśli taki istnieje.

Przed Tobą jeden z ciekawszych Easter Egg Google.  Wioska Maharashtra oddaje hołd Shivaji za pomocą roślin uprawnych, które możemy zobaczyć za pomocą Map Google z lotu ptaka.

Wiele środków transportu

Witryna Mapy Google zawiera wskazówki dotyczące wycieczek samochodem, rowerem, pieszych lub komunikacją miejską. Usługa obejmuje lokalne rozkłady jazdy autobusów i pociągów dla wielu miast, w tym numery autobusów i przystanków oraz punkty przesiadkowe. W przypadku dłuższych podróży Google udostępnia informacje o liniach lotniczych, w tym cenę biletu i przewoźników obsługujących Twoje miejsce docelowe.

Dziel się z każdym, komu ufasz

Możesz udostępniać Mapy rodzinie, znajomym i współpracownikom. Ta funkcja ułatwia planowanie i koordynowanie spotkań, ponieważ informacje o mapach Google można umieszczać w wiadomościach e-mail i na stronach internetowych, a także udostępniać mapy za pośrednictwem konta Google lub Facebook.

nawigacja wakacje

Jak uniknąć opłat za drogę w aplikacji Google Maps?

Aby wyeliminować wszystkie opłaty drogowe podczas podróży samochodem, wykonaj następujące czynności w Mapach Google:

  • Upewnij się, że masz zaktualizowaną aplikację Map Google.
  • Uruchom aplikację Google Maps na swoim telefonie z Android lub iOS
  • Sprawdź czy jesteś połączony z Internetem,  a następnie zaloguj się w Mapach Google i kliknij ikonę awatara, znajdującego się w prawym, górnym rogu ekranu.
  • Z listy kliknij zakładkę Ustawienia – zobaczysz tam koło zębate.
  • Przejdź do ustawień nawigacji.
  • Przewiń do Opcje trasy i przesuń suwak w prawą stronę przy polu Unikaj autostrad oraz Unikaj opłat, tak aby zmienił kolor na niebieski,
  • Mapy Google zapamiętają Twój wybór i przy wytyczaniu trasy unikniesz płatnych dróg i autostrad.

Możesz ruszać w podróż – poznałeś wszystkie kroki, które pomogą poprowadzić Cię przez inne mniej znane drogi bez dodatkowych opłat i przy często mniejszym natężeniu ruchu.

Źródła: itstillworks.com