Triki, porady i wskazówki na Androida

Android to skarbnica ukrytych funkcji, usprawnień i irytacji z gatunku jak to teraz wyłączyć. Ale spokojnie. Dzięki tym trikom na Androida, nie tylko usprawnimy działanie telefonu, ale w pełni wyjaśnimy sobie, jak wykorzystać telefon do maksimum w taki sposób, by nie musieć później przywracać go do ustawień fabrycznych. Oto najlepsze triki na Androida.

Poznaj swój telefon

Nie sztuką jest coś nabroić. Jako dorośli ciągle musimy się o tym przekonywać na nowo, bo przecież od rozrabiania są dzieci. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. W dalszym ciągu, nawet kiedy dawno temu odrośliśmy od stołu, grozi nam popsucie jakiejś zabawki.

Łatwo jest namieszać właśnie w funkcjach telefonu. Dzisiaj na szczęście nie da się już bezpowrotnie wyłączyć sobie klawiatury, czy zainstalować coś, czego się odinstalować nie da. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Zanim więc przystąpimy do zabawy z naszym telefonem, warto go wstępnie poznać. Przynajmniej wiedzieć, gdzie szukać konkretnych ustawień, żeby się na dobre nie zgubić.

tricki na androida

Najlepsze triki na Androida

Opcje programistyczne

Zostań programistą. Może brzmi górnolotnie, ale jednak coś w tym jest. Aby odblokować opcje programistyczne, należy wejść w ustawienia, wybrać opcje o telefonie i kliknąć na numer wersji telefonu około pięciu razy. Takim sposobem odblokowujemy opcje programistyczne. A to dopiero początek. Dzięki temu telefon będzie przekazywał nam więcej informacji o swoim stanie, procesach i błędach, dzięki czemu jeszcze więcej będziemy mogli z niego wycisnąć. Konfigurując poniższe ustawienia warto (a czasem trzeba) mieć włączony dostęp programisty.

Pozostań wzbudzony

Po włączeniu opcji programistycznych mamy dostęp do szeregu bardziej zaawansowanych ustawień. Tutaj naprawdę można coś nabroić, więc lepiej nie oddawać się beztrosko dziecięcej ciekawości. Jedną z bardziej przydatnych funkcji jest ta o nazwie pozostań wzbudzony. Dzięki niej, telefon nie będzie nam gasł podczas ładowania. Mozę się to przydać podczas biernej pracy na telefonie, kiedy coś czytamy, przepisujemy, czy po prostu potrzebujemy mieć włączony ekran podczas ładowania telefonu.

Aby włączyć tę funkcję, trzeba mieć już za sobą krok pierwszy – włączenie opcji programistycznych. Potem wyszukujemy w ustawieniach opcje programistyczne i zjeżdżamy do opcji pozostań wzbudzony. Od tego momentu nasz telefon nie będzie gasł podczas ładowania.

Najlepsze smartfony z Androidem


Nie zachowuj aktywności

Jeżeli mamy telefon z małą ilością RAM-u, albo bardzo zależy nam na oszczędzaniu baterii, to ten trik jest dla nas – warto wiedzieć o istnieniu funkcji nie zachowuj aktywności. To również funkcja, którą należy włączyć świadomie. Jeżeli ją włączymy, a potem o niej zapomnimy, to nasz telefon będzie ubijał (wyłączał) wszystkie aplikacje zaraz po ich zgaszeniu. Oznacza to, że aplikacja śledząca nas za pomocą GPS nie będzie działała, ponieważ z niej wyszliśmy i np. nasz trening nie będzie zarejestrowany. Jeżeli napiszemy długiego smsa, a potem opuścimy aplikację – wszystko przepadnie.

Jeżeli jesteśmy przekonani o tym, że potrzebujemy włączyć funkcję nie zachowuj aktywności, to ona również znajduje się na liście ustawień opcji programistycznych. Ściślej mówiąc, w segmencie aplikacje.

porady android bateria

Trik zmniejszający zużycie baterii

Jeżeli bateria telefonu spada do 10% nie wiadomo kiedy, to może być to spowodowane wieloma aspektami. Jednym z nich jest zbyt duża ilość aplikacji włączona w tle, lub aplikacja, która pochłania ogromną ilość zasobów.

By sprawdzić wykres zużycia baterii, szacowany pozostały czas do rozładowania się telefonu oraz zobaczyć ranking najbardziej energożernych aplikacji, należy wyszukać w ustawieniach opcję bateria. Tam zobaczymy wszystkie potrzebne dane i dostaniemy możliwość wyłączenia aplikacji, które nie są nam w tym momencie potrzebne, a które zużywają zbyt dużo energii.

Trik na Anroida – udostępnij hasło do wifi za pomocą kodu QR

Udostępnianie innym hasła do sieci Wi-Fi, do której jesteśmy obecnie podłączeni, bywa uciążliwe. Hasło albo jest pod routerem, albo mamy je gdzieś zapisane (tylko gdzie?), albo zapomnieliśmy i nie udostępnimy innym hasła do sieci. W tym momencie zostaliśmy wrogiem publicznym numer jeden. A jest na to prosty sposób.

Wystarczy wejść w ustawienia, przejść do zakładki Wi-Fi i kliknąć na nazwę sieci, do której jesteśmy właśnie podłączeni. Jeżeli to nie zadziała, należy stuknąć w opcje sieci (z reguły jest to koło zębate obok nazwy sieci), a potem wcisnąć przycisk QR Code, który widnieje na samym dole ekranu. Gotowe. Teraz wystarczy zeskanować ten kod, by uzyskać dostęp do wybranej sieci Wi-Fi.

Nie wyświetlaj treści SMS

W domyślnych ustawieniach SMS, treść wiadomości pokazuje się na pasku powiadomień i na ekranie blokady. Może być jednak tak, że sobie tego nie życzymy, ponieważ nie chcemy, by ktoś podglądał nasze wiadomości, albo nie chcemy się rozpraszać ich treścią – wystarczy wiedzieć, kto napisał.

Aby ukrócić powiadomienie jedynie do informacji o nadawcy wiadomości, bez jej treści, należy wejść w aplikację wiadomości, a potem przejść do ustawień (z reguły jest to koło zębate). Tam jest opcja pokaż wiadomości na ekranie blokady. Wystarczy ją wyłączyć. Gotowe. Jesteśmy o krok bliżej do zachowania prywatności na co dzień.

tricki porady android

Zarządzaj uprawnieniami aplikacji

Jeżeli nie wiemy, jakie uprawnienia mają aplikacje zainstalowane na naszym telefonie, to jest duże prawdopodobieństwo, że śledzą one każdy nasz ruch. Warto wiedzieć, które aplikacje mają dostęp do GPS, które do aparatu, czy mikrofonu.

Aby zarządzać uprawnieniami aplikacji, wchodzimy w ustawienia, a później szukamy zakładki uprawnienia (warto korzystać z lupki). Później znów wciskamy uprawnienia. Teraz mamy szczegółowe dane odnośnie naszych aplikacji i o tym, co im wolno, a czego im nie wolno. Tutaj również warto podjąć decyzję, czy aplikacja „latarka” do poprawnego działania wymaga dostępu do naszych wiadomości, czy może jest to już przekroczenie pewnej granicy?

Trik z Androidową klawiaturą Gboard – szybki dostęp do dużej litery

Android samodzielnie dostosowuje wielkość liter do słowa. Imiona, czy nazwy miast automatycznie podpowiada tak, by nie trzeba było się przejmować językowym faux pas. Jeżeli jednak sami chcemy użyć dużej litery, z reguły wciskamy strzałkę, i dopiero potem stukamy odpowiednią literę.

Można robić to prościej. Wystarczy wcisnąć strzałkę na klawiaturze i nie odrywając palca od ekranu, najechać na odpowiednią literę. W ten sposób wstawimy do tekstu duży znak, bez potrzeby ciągłego maltretowania strzałki.

Po co grzebać w Androidzie?

Powyższe triki na Androida są dla osób, które lubią bawić się swoim telefonem i chcą go jeszcze bardziej spersonalizować. Jeżeli nie czujemy potrzeby zaglądania do tych funkcji i bycie androidowym programistą zupełnie nas nie interesuje – w porządku. Warto jednak wiedzieć gdzie szukać pewnych opcji, by móc np. podzielić się z kimś hasłem do Wi-Fi bez tracenia czasu na szukanie hasła, czy mieć jasność na temat uprawnień instalowanych aplikacji.

Dzięki lepszej znajomości swojego telefonu można czuć się nie tylko bezpieczniej, ale więcej z niego wycisnąć. A to już prosta droga do zostania programistą 😉