Pokoje na Facebooku, Messengerze i… Instagramie? Tłumaczymy, o co chodzi w tej nowej funkcji

Od jakiegoś czasu na Facebooku pokazała się możliwość utworzenia wirtualnego pokoju rozmów. Tę samą możliwość mamy na Messengerze, a teraz ukazała się informacja o wprowadzeniu jej na Instagram. Co to w ogóle jest i jak obsługiwać tę funkcję? O tym w poniższym tekście.

Pokoje na Facebooku – co to jest?

Facebook ciągle ewoluuje i stara się nadążać za zmieniającymi się realiamu, a często nawet wyprzedzać nasze czasy. W dobie pandemii szybko okazało się jak ważną możliwością jest prowadzenie grupowych rozmów na odległość. Taka opcja, początkowo dla wielu nowa, teraz weszła wszystkim tak w krew, że należy się spodziewać, że nawet w „normalnych” czasach chętnie będziemy z niej korzystać.

Obok tego zjawiska Facebook nie mógł przejść obojętnie. Trochę to zajęło, ale już od ponad miesiąca mamy możliwość korzystania z funkcji tworzenia Pokoi. Co to takiego? W ramach tej nowej funkcji użytkownicy mogą prowadzić wideorozmowy nawet w kilkudziesięcioosobowym zespole.

Wciąż oczywiście można także wykonywać połączenia i czatować z wyłącznie jedną osobą lub grupowo, tak jak to miało miejsce do tej pory. Teraz po prostu mamy dodatkową możliwość utworzenia takiego pokoju.

pokoje na fb

Jak stworzyć pokój na Facebooku i Messengerze?

Na głównej stronie Facebooka, na samej górze, obok ikonek z dostępnymi w danym czasie osób wyświetla się ikonka Utwórz pokój. Możliwość utworzenia pokoju mamy także z poziomu aplikacji, w tym celu należy przejść do sekcji Osoby, znajdującej się na samym dole ekranu.

Kto może brać udział w wideorozmowie?

W wideokonferencji za pomocą Messenger Rooms może brać udział maksymalnie 50 osób. Facebook nie nałożył żadnych ograniczeń czasowych. Do takiego pokoju może dołączyć każdy, bez względu na to, czy jest użytkownikiem Facebooka lub Messengera. Tak naprawdę można powiedzieć, że to wymagane jest jedynie od osoby inicjującej taką konferencję.

Aby zaprosić innych do pokoju, macie możliwość podzielenia się linkiem przenoszącym do danego pokoju. W tym celu możecie go udostępnić w wiadomości prywatnej, czy mailu. Jeśli zdecydujecie się upublicznić pokój dla wszystkich znajomych, wyświetli się on na stronie głównej w sekcji Wydarzeń

Możecie także wybrać określone osoby z listy znajomych, otrzymają one wtedy powiadomienie o zaproszeniu do pokoju. Natomiast pokoje tworzone przez grupy na Facebooku są domyślnie otwarte dla członków tej grupy.

Obsługa i możliwości administrowania pokoju

Tworząc pokój macie możliwość ustawienia aktywności jakiej będzie dotyczyć, do wyboru tu są między innymi: spotkanie, rozmowy przy kawie, wieczór z grami, urodziny, czy karaoke. Możecie także ustawić czas rozpoczęcia wideokonferencji.

Administrator pokoju ma szereg możliwości służących kontroli, są to np.:

  • Możliwość zamknięcie pokoju
  • Wpuszczanie użytkowników pojedynczo
  • Usuwanie osób biorących udział w wideorozmowie
  • Blokowanie użytkowników

Każdy z uczestników dodatkowo ma opcje:

  • Zgłaszania naruszeń
  • Opuszczania konwersacji

W obawie przed naruszeniem bezpieczeństwa Facebook zapewnia, że linki do Pokojów mają na końcu ciąg losowych znaków, liter i cyfr, co sprawia, że hakerzy mieliby trudności z odgadnięciem dokładnej kombinacji znaków.

Pokoje na Instagramie

Jak dowiadujemy się z twittera, Facebook rozszerza możliwości tworzenia pokoi teraz także o Instagram. Z udostępnionego na twitterowym profilu Instagramie filmu wynika, że po uruchomieniu sekcji z wiadomościami, ma pojawić się możliwość utworzeniu Pokoju. Pokoje będą tworzone na Instagramie, jednak sama rozmowa będzie odbywała się poprzez aplikację Messenger. Po dołączeniu do Pokoju na Instagramie, ma ukazać się komunikat o tym, że zostaniemy przeniesiemy do komunikatora.

Pozdrowienia od Zuck’a

Na sam koniec kilka słów od samego Marka Zuckerberga:

Co sądzicie o tej nowej funkcji? Korzystaliście już z niej lub macie zamiar skorzystać w przyszłości? Dajcie znać w komentarzach.